Pytanie dotyczące karty wędkarskiej.

/ 9 odpowiedzi
Witam

Mam pytanko. Noszę się z zamiarem wyrobienia karty wędkarskiej. Czy to prawda, że pierwszą kartę muszę wyrobić tam gdzie jestem zameldowany? Dokładniej chodzi o to, że jestem zameldowany na podkarpaciu,  ale mieszkam obecnie na lubelszczyźnie. Czy mogę wyrobić sobie kartę wędkarską w jednym z kół tutaj w Lublinie? Jeśli mogę to czy będę potrzebował jakieś zaświadczenia?

Pozdrawiam
Gieniusz

Egzamin na kartę możesz zdać w każdym kole naszego kraju, ale z tego co się orientuję to zaświadczenie będziesz musiał złożyć w starostwie lub urzędzie, które należy do Twojego powiatu zgodnie z miejscem zameldowania.

połamania (2014/02/23 18:10)

saviano

Dokładnie. (2014/02/24 07:47)

grzes0000

Może mi ktoś po kolei wyjaśnić gdzie mam się najpierw udać itd. Czy będę mógł wyrobić kartę na podkarpaciu gdzie jestem zameldowany a zapisać się do koła na lubelszczyżnie i tutaj opłacić składki by móc łowić?

Pozdrawiam (2014/02/25 18:51)

mateuszwos

Aby uzyskać kartę wędkarską, należy:

• Przyswoić przepisy ustawy, rozporządzenia do ustawy o rybactwie śródlądowym ze szczególnym uwzględnieniem przepisów związanych z ochroną (wymiary i okresy ochronne) i zasadami wędkarskiego połowu ryb.
  • Zdać egzamin ze znajomości ochrony i połowu ryb. Przepisy jednoznacznie nie określają miejsca zdawania egzaminu. Wobec tego, organy wydające kartę wędkarską, właściwe wg miejsca zamieszkania, honorują egzaminy złożone w innych miejscowościach. Osoba ta w czasie składania egzaminu winna:
  1. okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną,
  2. wnieść składkę egzaminacyjną w wysokości 25 zł, przy czym osoby w wieku od 14 do 16 lat są zwolnione ze składki. Pozytywny wynik egzaminu zostanie potwierdzony pisemnym Zaświadczeniem Egzaminacyjnym.
  • Udać się do starostwa powiatowego - właściwego względem stałego miejsca zamieszkania - i wystąpić o wydanie karty wędkarskiej - tzn.:
  1. pobrać, wypełnić i złożyć wniosek o kartę wędkarską (te czynności realizuje się w starostwie)
  2. złożyć zaświadczenie egzaminacyjne,
  3. dostarczyć fotografię,
  4. uiścić opłatę urzędową w wysokości 10 zł,
  5. wykupić znaczki skarbowe na sumę 5 zł i 50 groszy.
(2014/02/25 20:40)

grzes0000

Dziękuje za konkretną odpowiedź. Teraz już wszystko wiem.
Pozdrawiam (2014/03/03 11:37)

KrokodylGiena

;)Ja egzamin zdawałem w Suwałkach ale kartę wyrobić mogłem dopiero po powrocie do domu w UM zgodnym z zameldowaniem ;) nikt mi problemów nie robił tylko potem jak zapisywałem się do koła marudzili czemu nie zdawałem w Bytomiu, no i też w Suwałkach taniej mnie to wyszło o kilka PLN (Suwałki - 18 zł, Bytom 25 zł - ale nie to było najważniejsze) ;)Pozdr!! (2014/03/03 14:33)

grzes0000

;)Ja egzamin zdawałem w Suwałkach ale kartę wyrobić mogłem dopiero po powrocie do domu w UM zgodnym z zameldowaniem ;) nikt mi problemów nie robił tylko potem jak zapisywałem się do koła marudzili czemu nie zdawałem w Bytomiu, no i też w Suwałkach taniej mnie to wyszło o kilka PLN (Suwałki - 18 zł, Bytom 25 zł - ale nie to było najważniejsze) ;)Pozdr!!

Dzięki za informację :) (2014/03/04 12:25)

warun

Obecne przepisy nie wymagają posiadania miejsca zameldowania. Wazne jest natomiast miejsce zamieszkania, podobnie jak w przypadku rozliczania podatku PIT.  Idziesz do starostwa tam, gdzie faktycznie mieszkasz. (2014/03/05 23:22)