Zaloguj się do konta

Pytanie dotyczące karty wędkarskiej

utworzono: 2013/01/15 12:07
Mario18

Witam mam pytanie bo mój starszy brat nie posiada karty wędkarskiej w przeciwieństwie do mnie i moje pytanie brzmi czy może on łowić gdy jest ze mną?w sensie że mogę uzyczyć mu jednej wędki nie łamiąc prawa?
[2013-01-15 12:07]

89krzysztof

Na wodach PZW nie możesz.
[2013-01-15 12:20]

Artur z Ketrzyna

Pisano już o tym na forum...
karta wędkarska to co innego co licencja czy legitymacja członkowska PZW i opłacone składki.

W RAPR, wyraźnie pisze.

6. Młodzież nie zrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu

ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową

maja prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie

stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną

wędkę.

b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby

pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową.

Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

8. Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę

wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego

mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka

składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe

ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie

wędki.

Tylko małoletni do 14 roku, jest zwolniony z opłat i może wędkować pod opieka osoby dorosłej z opłaconymi składkami. No i małżonek.
Na wodach PZW jest też wymagane posiadanie Karty wedkarskiej. Bez niej nie dostaniesz licencji (nie zrzeszony), jak też nie opłacisz składek (jako zżeszony), ponieważ jest taki wymóg.

To nie oznacza że nie może Ci towarzyszyć i przyglądać się jak ty wędkujesz.

Na innych wodach, musisz spytać się o to gospodarza wody lub osoby wydających licencję. Bo czasami pozwalaja łowić 2 osobom w jednym limicie.
[2013-01-15 12:41]

Imatyta

Niestety jest to tak skonstruowane że nie można. Jedynie dzieci lub żonka. Tak czy siak zanim kupiłem kartę, to łowiłem na wędkę znajomego, ale na własne ryzyko.
[2013-01-15 13:34]

Diablo

Niestety jest to tak skonstruowane że nie można. Jedynie dzieci lub żonka. Tak czy siak zanim kupiłem kartę, to łowiłem na wędkę znajomego, ale na własne ryzyko.

No to pięknie... kupiłeś kartę:)
[2013-01-15 13:49]

Imatyta

Heheheh, ale się czepiasz :) Za darmo nie była, więc kupiłem, a egzamin swoją drogą. [2013-01-15 14:08]

Diablo

Heheheh, ale się czepiasz :) Za darmo nie była, więc kupiłem, a egzamin swoją drogą.

Pogrążasz się ;) kupiłeś kartę a egzamin swoją drogą... (też kupileś) :)
Ja można powiedzieć że kupiłem - bo nawet egzaminu nie było. Złozyem dokumenty, zdjecie , opłaciłem składki i mam :)
[2013-01-15 16:34]

MASTINO

Nie Marian. Nie możesz użyczać nikomu swojej wędki na swoje "konto" łowiąc na wodach PZW i pozostałych, oprócz łowisk prywatnych. Brat powinien sobie wyrobić swoją Kartę Wędkarską, aby móc legalnie wędkować. Ty możesz wędkować na dwie wędki tak jak jest to ujęte w RAPR i nikt poza tym nie może korzystać, nie mając tego dokumentu, z Twoich wędek i łowić z Tobą. [2013-01-15 17:37]

Mario18

Nie Marian. Nie możesz użyczać nikomu swojej wędki na swoje "konto" łowiąc na wodach PZW i pozostałych, oprócz łowisk prywatnych. Brat powinien sobie wyrobić swoją Kartę Wędkarską, aby móc legalnie wędkować. Ty możesz wędkować na dwie wędki tak jak jest to ujęte w RAPR i nikt poza tym nie może korzystać, nie mając tego dokumentu, z Twoich wędek i łowić z Tobą.

No,no dziękuje bardzo wszystkim za aktywność :) i brat będzie musiał powtórzyć rapr i egzamin :)
[2013-01-15 18:05]

Mam takie pytanko bo nie do konca rozumiem. Jezeli zona ma karte ale nie oplacone skladki to mozna uzyczyc wedki i to legalne tak? A jak to wyglada jesli chodzi o spinning? Zona moze czy raczej juz nie? [2013-01-15 18:16]

Przepraszam nie doczytalem, juz wiem ze na spinning nie moze lowic wspolmalzonek. [2013-01-15 18:20]

Imatyta

Gostek w moim kole mówił, że żonka może łowić na jedną wędkę nawet bez posiadania karty.
[2013-01-15 18:21]

Imatyta

Przepraszam nie doczytalem, juz wiem ze na spinning nie moze lowic wspolmalzonek.

Z tym to miałoby sens gdyż spinningując można łowić tylko na jedną wędkę. Ale jeśli ty nie łowisz na żadną wędkę to dziwne że żonka nie mogłaby pospinningować, ale tak widocznie jest. [2013-01-15 18:24]

Chodzilo mi wlasnie ze ja lowie i zona rowniez na spinning ale w sumie jest tak ze na spinning tylko na jedna wedke sie lowi, nawet logika podpowiada. [2013-01-15 18:35]

Gostek w moim kole mówił, że żonka może łowić na jedną wędkę nawet bez posiadania karty.

To gostek w twoim kole nie zna przepisów , kiedyś tak było ale już od tamtego sezonu żona żeby wędkowac z tobą musi posiadac kartę wędkarską.

[2013-01-15 19:09]

MateuszR86

Ja się podepnę pod temat z trochę innym pytaniem.
Mam opłaconą składkę członkowską i opłaconą składkę za wody nizinne, brat w tym roku zdaje egzamin i też opłaca składkę członkowska.
Czy możemy obaj  łowić na spining w ramach jednego limitu połowowego, czy bat też musi opłacić składkę na wody nizinne ?
[2013-01-15 19:24]

Artur z Ketrzyna

8. Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę

wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego

mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka

składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe

ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie

wędki.

Tak już jest. Żonka może łowić i dziecko do 14 roku życia.
Jeśli chcielibyście ten zapis zmienić. To trzeba wnioskować na zebraniach w kole.

Powinniśmy wnioskować o to by członek PZW, mógł udostępnić osobę towarzyszącą (brata, wujka, kumpla, itd.) posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez osobę towarzyszącą składki członkowskiej oraz składki na ochronie i zagospodarowanie wód.

a). metoda gruntowo-spławikową; każda na jedna wędkę w ramach jednego stanowiska i limitu.

b). metoda spinningową i muchową; każdy po jednej wędce w ramach jednego stanowiska i limitu. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania na jedną wędkę.

[2013-01-15 19:33]

Artur z Ketrzyna

Myślę że taki zapis by nie zaszkodził PZW, a raczej dzięki takiemu zapisowi. Zyskali by nowych członków. Bo niektórzy by się zarazili tym hobby...
[2013-01-15 19:35]

withanight88

Mam opłaconą składkę członkowską i opłaconą składkę za wody nizinne, brat w tym roku zdaje egzamin i też opłaca składkę członkowska.
Czy możemy obaj  łowić na spining w ramach jednego limitu połowowego, czy bat też musi opłacić składkę na wody nizinne ?

Nie rozumiem  o co chodzi ??? jaka składka na nizinne ? - okręgowa?

Jak nie opłaci 'składki nizinnej' to nie będzie mógł wcale wędkować na wodach PZW.
[2013-01-15 20:01]

MASTINO

Mam opłaconą składkę
członkowską
i opłaconą składkę za wody nizinne, brat w tym roku zdaje egzamin i też opłaca składkę członkowska.

Opłacając składki PZW, opłacasz składkę okręgową na wody nizinne lub górskie, a także składkę członkowską przynależności do jakiegoś koła pzw. Ty możesz łowić na dwie wędki, lub na jeden spinning i to mamy ustalone, to wiesz. Twój brat jeśli zda egzamin na Kartę, opłaci również składki okręgową i członkowską, to także będzie mógł wędkować na takich zasadach jak Ty. Jeżeli tej opłaty członkowskiej nie zrobi, to chcąc wędkować tak jak Ty,  będzie musiał wykupować tzw. "czasówki" i wtedy również będzie mógł wędkować tak jak Ty. Kolorami Ci zaznaczyłem odpowiednio przynależne nazewnictwo danych składek, bo mi się wydaje, że o to Ci chodziło. Jeśli czegoś nie zrozumiałeś, to napisz na pw.

[2013-01-15 21:05]

Kolego wytłumaczę ci to prościej, ty możesz wędkowac ponieważ masz opłaconą składkę członkowską jak i składkę okręgową wody nizinne. Brat jeżeli zda egzamin to też musi wykupic trzy znaczki: wpisowe, składkę członkowską oraz składkę na wody nizinne wtedy może wędkowac. Samo wykupienie składki członkowskiej nie upoważnia do łowienia ryb na wodach pzw, w tym momencie jesteś tylko członkiem koła ale nie możesz wędkowac. Więc brat chcąc wędkowac musi te składki opłacic , nie może z tobą łowic w ramach twojego limitu, myślę że teraz wszystko wiesz. [2013-01-16 14:12]

Mario18

To jak już to wiemy to mam do was wszystkich moi drodzy kolejne pytanie. Brat umówił już się na egzamin w lutym tylko że nie w kole pzw radziejów tylko w pzw kruszwica zakłady tłuszczowe czy coś takiego i moje pytanie czy nie będzie miał problemu po zdaniu egzaminu z wyrobieniem karty w starostwie w radziejowie?gdyż kruszwica podlega już pod starostwo w inowrocławiu.
[2013-01-16 18:11]

Witam przepisy wędkarskie >regulamin wędkarski jest dla wszystkich jednakowy ,
i tu zgadzam się z kolegą że wyjaśnił <twój problem > Pozdrawiam.
[2013-01-16 18:31]

zenfr

kol Arturze.Widza ,że czesto podajesz jako przepisy RAPR.To jest wewnętrzna uchwała PZW , a wędkarstwo reguluje Ustawa o rybactwie śródlądowym i Prawo wodne.Warto zapoznać się aby nie mijać sie z prawdą i nie wprowadzać kogoś w błąd.Aby wędkowac nie trzeba płacic haraczu dla PZW>Rybanaga blogspot .com. Miłej lektury i nocy.
[2013-06-19 21:43]

wojtekzkiw

Kamilkolo na 2 wędki i spinning od 14 lat [2013-06-20 10:48]

szkarlupnia3

utworzono: 2013/06/19 19:10

od ilu lat ..?

»   »   » 

Wędkarstwo gruntowe » Wędkarstwo spinningowe »

kamilkolo121 witam  Mam pytanie od ilu lat można łowić na 2 wędki i od ilu lat można lowić na  spinning :)

Na dwie wędki można łowić ryby mając skończone 8 lat, na spinning od 5 roku życia ;)

[2013-06-20 12:19]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia