Pytanie do majsterkowiczów.

/ 25 odpowiedzi
Czy ktoś orientuje się gdzie można zakupić poliwęgloany o grubości 2 mm?
Chodzi mi oczywiście o produkcję sterów głębokości w woblerach.
Poliwęglany 1 mm są dostępne w opakowaniach płyt CD ale do większych woblerów potrzebuję grubszych.
kobikobi1


Wszystko kupisz na allegro.Wpisz w wyszukiwarce poliweglan na stery. (2009/11/12 12:16)

2780plox


Co robię źle?
Wystrugałem kilka woblerów. Wzorowałem się na kupnych. I mam problem. Pomimo, że wyszły bardzo fajnie to nie chcą pracować. Chodzi o to, że nie chcą się zanurzać. Wyłażą na wierzch.
Może jakieś podpowiedź co do kąta wklejania steru. Może sprawa wyważania. Poradźcie - będę wdzięczny. (2009/11/12 13:40)

withanight88


wydaje mi sie ze zle ustawiasz stery wiec sprobuj ustawic do bardziej do dołu i powinno byc dobrze (2009/11/12 19:49)

withanight88


trzmielke a patrzyles w marketach budowlanych lub innych z materiałami budowlanymi.? Czasem nie warto przeplacac na allegro... W Bricomarche i Leroy widzialem, ze były! (2009/11/12 19:51)

von_trzmielke


Im ster bardziej do dołu tych chodzi płycej. Prawdopodobnie twoje woblry nie sa dociążone.
Zawsze trzebe je wyważyć i w zależności czy ma byc pływający, czy tonący dociąża się go ołowiem.
Kąt steru to głębokość jego kursu. Mały kąt to głębsze schodzenie, duży kąt to płytki kurs. (2009/11/12 22:39)

von_trzmielke


W marketach budowlanych już szukałem. To, co maja to nie poliwęglan. Pęka przy obróbce.
Chilowo kupię na allegro.
Już znalazłem w necie producenta poliwęglanów komorowych - tym tropem powinienem dotrzeć do celu. (2009/11/12 22:45)

kobikobi1


Jak dotrzesz daj znać.Sam chętnie kupię. (2009/11/12 23:28)

kobikobi1


Jeżeli twoje wobki nie chcą pracować nie jest to wina ani sterów ani obciążenia.czy twoje woblery wykładają się na bok i wychodzą na powierzchnię? (2009/11/12 23:31)

2780plox


Jest właśnie tak jak mówisz kobikobi1. Kładą się na bok i wychodzą.
I jeszcze jedno pytanie?
Czy obciążać tak aby zawsze zachowywały poziom, czy może być przeciążony tył lub przód?
Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi. Każda dodatkowa informacja mile widziana. O skuteczności moich poczynań z "lipnym struganiem" napiszę. (jeśli nauczę się wklejać fotki to załączę).
Jeszcze raz dzięki. (2009/11/13 08:38)

kobikobi1


musisz tylko ustawić odpowiednio przednie oczko i będzie ok.Jeżeli wobler wykłada ci się na prawy bok odginamy przednie oczko w lewa strone i na odwrót.Pamiętaj tylko ,że musisz to robić z czuciem,bo o dobrej pracy decydują setne milimetry. (2009/11/13 22:40)

pluszowy


Jak je dociążyłeś, a przede wszystkim gdzie umieściłeś to obciążenie. Jeśli nie chcą się zanurzać to prawdopodobnie obciążenie znajduje się za daleko od głowy, lub po prostu jest go za mało. (2009/11/14 16:02)

kobikobi1


Pluszowy,obciążenie nie ma tu nic do rzeczy,nawet gdy nafaszerujesz ołowiem samą du...wobler powinien pracować. (2009/11/14 20:00)

pluszowy


Oczywiście, że tak. W ten sposób są faszerowane niektóre boleniowe woblery. Niemniej jeśli wobler nie chce się zanurzyć, a wszystko w nim zostało zrobione poprawnie, to powodem może być jego niedociążenie. Jeśli np. ster jest ustawiony do głębokiego nurkowania, a dodatkowo jest to jeszcze wersja stera DS to nieuniknione staje się obciążenie woblera skoncentrowane właśnie w okolicy głowy, by wymusić na przynęcie tonięcie tą właśnie stroną. Pomyśl logicznie - jak inaczej możesz zmusić kawałek drewna, czy innego materiału o właściwościach pływających, by pokonał opór steru często dorównującego długością całemu woblerowi i zanurkował? Nie uzyskasz tego bez pomocy mu w tym, a pomóc możesz dociążając odpowiednio "nos" woblera. (2009/11/15 19:25)

2780plox


Dzięki za podpowiedzi. Widzę jednak, że jest przy tej "zabawie" bardzo dużo uwarunkowań. Dochodzą jeszcze wersje sterów itp. Dobrze, że zbliża się zima. Dla mnie to nie jest pora na wędkowanie. W związku z tym będę miał dużo czasu na eksperymenty. Kierując się otrzymanymi wskazówkami węzmę się do tego metodą prób i błędów. Może coś z tego wyniknie. O efektach postaram się napisać.
A przy okazji. Wczoraj nad wodą wypróbowywałem jeden z moich woblerków. Utrzymuje się w linii i zanurza się lecz słabo pracuje. I wyobraźcie sobie, że w pierwszym rzucie miałem pobicie. Niestety ryba nie zapięła się. Myślę, że mógł być to mały boleń. (2009/11/16 07:31)

von_trzmielke


Faktycznie najlepiej dojść do wiedzy na ten temat przez eksperymenty.
Szerokość steru, kąt ustawienia i miejsce mocowania też mają znaczenie. Miejsce mocowania oczka na żyłkę też wpływa na pracę woblera.
Jeśli wobler słabo pracuje możesz zamontować szeroki ster - wtedy chodzi bardziej agresywnie. (2009/11/16 09:16)

2780plox


Do von trzmielke
Dzięki kolego za cenne rady.
Nie wiem dlaczego nie można do Ciebie napisać wiadomości. Nie przechodzą. Być może jestem zbyt słaby w komputerze. Wysłałeś do mnie zaproszenie do grona znajomych a ja kliknąłem na krzyżyk. I chyba się nie udało. Przepraszam. Próbowałem też wysłać zaproszenie od siebie. Jednak tez nici z tego. Przy Twoich danych jest zielony ludzik a przy innych niebieski. Może to jest powód.
Pozdrawiam. (2009/11/17 08:16)

u?ytkownik8030


Kolego von_trzmielke, proponuję Koledze Bardzo popularnego i łatwo dostępnego materiału na stery, jakim są zwykłe krążki CD, które chyba wszyscy mamy w domu. Taki krążek można bez problemu oczyścić z odbłyśnika i farby rewersowej, a materiał jest mocny i obrabialny. Płytki CD są różnej grubości (oczywiście w pewnym przedziale). Ale myślę że starsze krążki mają koło 2 mm. (2009/11/18 20:50)

u?ytkownik8030


Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać? (2009/11/18 20:51)

von_trzmielke


Stosuję krążki CD do małych woblerów.
Mają grubość 1 mm. Niestety nie nadają się do dużych woblerów - pękają.
Tymczasowo sklejam dwie sztuki. Ale to dodatkowa strata czasu. (2009/11/18 21:09)

u?ytkownik8030


Myślę, że sklejenie dwóch krążków cd za pomocą dobrej żywicy epoksydowej, to nie jest duza strata czasu, a uzyskany materiał jest dość mocny i dość gruby. (2009/11/19 14:40)

u?ytkownik8030


Matujesz dwa krążki drobnym papierem ściernym i sklejasz ściskając je dość dokładnie dowolną metodą. To wystarczy na kilka sztuk wobków. I zaręczam, nie pęka. (2009/11/19 14:42)

u?ytkownik8030


Dodatkowo można pomiędzy krążkami umieścić dowolny materiał zbrojeniowy, od zwykłego jedwabiu, aż po siatkę miedzianą czy włókninę szklaną etc. (2009/11/19 14:54)

u?ytkownik22572


Do sterów woblerów używałem butelek do mineralnej. Na małe stery ciąłem nożyczkami zwykłe 1,5l butelki. Na średnie - z butelek zwrotnych. Najmocniejsze stery uzyskiwałem z dużych butelek "biurowych". Woblerom nie przeszkadza lekko wklęsły ster - ważne jest równe wycięcie. Przy okazji przy mniejszych sterach odginały sie lekko na zaczepie i wobler uwalniał się i był gotowy znów do użycia. (2009/11/19 14:55)

uklejka


Ja używam na stery ,krótkie linijki 30 cm , są przezroczyste dobrze się je obrabia,
kupić je można w sklepach papierniczych (2009/11/19 16:08)

kobikobi1


Ciekawe materiały koledzy.Ja jednak zostanę przy poliwęglanie.Ostatni zakupiłem sobie na allegro 10 płytek 10 x 15 cm zapłaciłem coś kolo 20 PLN.Wydaje mi się,ze nie ma lepszego materiału na stery niż poliwęglan,nie dość ,że jest bardzo wytrzymały ,to jeszcze można go wyginać,przeginać,prawie jak metalowe stery. (2009/11/19 22:19)