Pytanie do akwarystów

/ 85 odpowiedzi / 3 zdjęć
nantai

Odświeżę i przy okazji odeślę do miniporadnika, do którego odgrzebałem link:

Co jest potrzebne w akwarium roślinnym?

Dużo roślin, oświetlenie powyżej 0,5 na litr, nawozy, CO2 oj dużo mozna wymieniac... (2012/01/09 08:46)

użytkownik27292

@nantai, to nie było pytanie (!?!)

Czytać ze zrozumieniem i nie zaśmiecać Sieci - zasada nr 1 (!)

(2012/01/09 16:28)

Roxola

Witam 
Nie jestem pewna,czy pytanie zadam w odpowiednim wątku, jeżeli nie to przepraszam.

Mam problem za ślimakami w akwarium, których wcale nie chciałam,a dostały się tam
razem z nowo zakupioną roślinką.
Było to już jakiś czas temu. Niedawno odlałam wodę do wiader, wygotowałam żwir, kamienie
i wszystko co tylko się dało. Jednak roślinki tylko dokładnie umyłam.
Teraz widzę,że ślimacza rodzinka ponownie zamieszkuje moje akwarium.
Czy jest może preparat bezpieczny dla ryb i roślin który "zamorduje" ślimaki ?
Akwarium ma 120 litrów, rybki zamieszkujące w nim to 7 skalarów.
Poprzednie ślimaki bardzo zniszczyły roślinki, dlatego teraz bardzo chcę się ich pozbyć.
Dziękuję za porady i pozdrawiam (2012/02/21 16:58)

dario35

Witam 
Nie jestem pewna,czy pytanie zadam w odpowiednim wątku, jeżeli nie to przepraszam.

Mam problem za ślimakami w akwarium, których wcale nie chciałam,a dostały się tam
razem z nowo zakupioną roślinką.
Było to już jakiś czas temu. Niedawno odlałam wodę do wiader, wygotowałam żwir, kamienie
i wszystko co tylko się dało. Jednak roślinki tylko dokładnie umyłam.
Teraz widzę,że ślimacza rodzinka ponownie zamieszkuje moje akwarium.
Czy jest może preparat bezpieczny dla ryb i roślin który "zamorduje" ślimaki ?
Akwarium ma 120 litrów, rybki zamieszkujące w nim to 7 skalarów.
Poprzednie ślimaki bardzo zniszczyły roślinki, dlatego teraz bardzo chcę się ich pozbyć.
Dziękuję za porady i pozdrawiam

miałem podobny problem kiedyś a rozwiązaniem okazała się piękna rybka o nazwie Bocia wspaniała jedna sztuka dała rady hordom żarłocznych ślimaków w dwa tygodnie  więc bardzo ją polecam .Co do kamieni to podobno gotowanie ich jest szkodliwe dla roślin więc lepiej byłoby kupić nowy żwirek (2012/02/21 17:37)

Roxola

Darek ja kamienie gotowałam 2tygodnie temu i rośliny dobrze to przyjęły.
Szczerze mówiąc to wolałabym coś wlać do akwarium, jednak jak niema innego wyjścia...to kupię rybkę
ps.
W sobotę o 9:00 się widzimy :))) (2012/02/21 17:53)

bluehornet

Bocja wspaniała , to prawdziwy kat na ślimaki , ale zarazem doskonale sobie radzi z krewetkami - coś na ten temat wiem , wpuściłem stado krewetek i po dwóch lub trzech dniach nie została ani jedna , chociaż miały się gdzie schować .

(2012/02/21 19:01)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Roxola

Bocja nic nie zrobi moim skalarom ? Dość groźnie wygląda. (2012/02/21 19:12)

pstrag222

No bocja wspaniał i owszem jest dobra ale do dużego litrażu, polecałbym raczej ślimaki Anantome Helena terminator na ślimaki.
Co do wlewania czegos do akwarium to chyba zart był?
7 SKALARÓW W 120 L? (2012/02/21 19:14)

bluehornet

Nooo - litraż odpowiedni - cztery sztuki bocji ( 10-12cm dł. ) w akwarium 375 l - rozmiary 1,5m x 0,5m x 0,5m . (2012/02/21 19:19)

Roxola

Dlaczego żart ? Myślę,że mają wystarczająco miejsca. Akwarium mam od zawsze,
więc raczej nie jestem początkująca. Tylko wcześniej nie miałam ślimaków.
Czy bocja może być sama, tylko jedna lub dwie,żeby nie było jej smutno? (2012/02/21 19:36)

dario35

Dlaczego żart ? Myślę,że mają wystarczająco miejsca. Akwarium mam od zawsze,
więc raczej nie jestem początkująca. Tylko wcześniej nie miałam ślimaków.
Czy bocja może być sama, tylko jedna lub dwie,żeby nie było jej smutno?

może być jedna ,skalarom nic nie zrobi to łagodna rybka bardziej obawiałbym sie reakcii skalarów moja parka uśmierciła bocie ale to stało sie w czasie tarła (2012/02/21 20:20)

Roxola

Dobrze, przekonaliście mnie kupię Bocję Wspaniałą ,prawdopodobnie dwie sztuki.
Dziękuję wszystkim za porady, zarówno na forum jak również w wiadomościach prywatnych :)
Pozdrawiam (2012/02/21 20:44)

kaziks403

Koleżanko Aleksandro, moim skromnym zdaniem, bosja wspaniała nie jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego akwarium. Dużo lepsze będą proponowane ślimaki Halinea. Poradzą sobie ze wszystkimi ślimaczkami i nie zakłócą niczego w zbiorniku. Bocja, zwłaczcza jak wyrośnie, nie należy do ryb spokojnych. Miałem w akwa 5 sztuk i wieczne wojny ze zbrojnikami a nawet pielęgnicami.

Co do żartu. Sam też się zastanawiam, jak te skalary mają dużo miejsca. Wyrośnięty prawidłowo skalar ma ok. 20 cm wysokości. Akwa dla skalarów powinny mieć min.50cm wysokości (inaczej nie wyrosną w górę). Przy 120 litrach 7 szt. - to ewentualnie młodzież, bo dobrana para w parę godzin zabiła by wszystkie inne.

Pozdrawiam.

(2012/02/21 20:46)

pstrag222

Bocja wspaniała tak samo jak inne gatunki bocji jest rybą stadną , rośnie do imponujących rozmiarów, a kupowanie jednej sztuki jest bezsensu.Helenki będa lepszym wyborem lub kup 6 sztuk bocji pręgowanej jest mniejsza i odpowiednia do takiego litrazu. Bocje szybko sie ucza i szybko zrezygnuja z ślimaków na rzecz pokarmu dla rybek
Co do skalarów cóż nie wyrosną skarłowacieja i tyle nawet zwykłe po 5 zł rosna dużo za dużo do takiego akwarium.Wyobrażasz sobie skalara ponad 20cm wysokośc w akwarium 80.35,40h? odliczys podłoże i nie pełne akwarium ile po zostanie miejsca?
Posiadanie zwierząt nie jest obowiązkiem, ale ich posiadanie rodzi obowiązki. (2012/02/21 21:00)

Roxola

Właśnie obserwuję moje skalarki :)
Są to jeszcze rybki... można powiedzieć maluszki i grzecznie się zachowują.
Jeżeli dojdzie do bójek to wtedy zmniejszę obsadę, jednak w tej chwili nie jest to konieczne.
Wiem,że skalary rosną do dużych rozmiarów ponieważ miałam już bardzo duże 3 sztuki
hodowane od małego.

Zastanawia mnie ten ślimak, czy rośnie do dużych rozmiarów?
Obawiam się również o rośliny. (2012/02/21 21:06)

Roxola

Może jeszcze wyjaśnię dlaczego mam 7 maluszków.
Kupowałam je po jednej, dwie sztuki z różnych źródeł i kiedy dobiorą się w pary wtedy
zmniejszę obsadę.
Skalary miałam wiele lat wstecz, później zmieniłam na wielogatunkowe i teraz ponownie wróciłam do skalarów.
Więc proszę nie robić ze mnie osoby znęcającej się nad stworzeniami.
Za pomoc dziękuję. (2012/02/21 21:14)

kaziks403

Witam. Slimaki Helenki rosna do 2 cm. i nie interesują ich rośliny tylko ślimaki. Jak nie będzie ślimaków też zdechną.

Jaką odmianę skalarów hodujesz?

(2012/02/21 21:35)

Roxola

Najbardziej podobno popularną "żaglowiec". Nie nazwałabym tego specjalnie hodowlą,
jednak lubię patrzeć jak majestatycznie się poruszają w wodzie.
Wielogatunkowe akwarium było złym pomysłem dla mnie,więc dlatego powrót do skalarów. (2012/02/21 21:55)

kaziks403

Żaglowiec skalar to polska nazwa. Żeby dobrać pary to trzeba wiedzieć, czy wszystkie są z jednej odmiany np. zielonej, czarnej, dymnej, diamentowej itp. A hodujemy rybki, tak to się określa. Choć niektórzy, zwłaszcza dzieciaki trzymają rybki.

Powodzenia w akarystyce i wędkowaniu.

(2012/02/21 22:23)

withanight88

Mam pytanie O Helenki . Potrzebuje ich bo mam plagę zatoczaków. 

Nie kupie ich raczej na miejscu , czy kupował ktoś helenki przez internet ?
Dadzą radę2-3 dni w paczce lub liście?? przy obecnych warunkach pogodowych ? 
Czy lepiej sobie darować ? (2012/02/21 22:27)

kaziks403

Witam.Kupowałem na allegro. Jest co raz cieplej i przyjdą całe i zdrowe. (2012/02/21 23:14)

pstrag222

Spokojnie dadzą rade , paczki są zabezpieczone.
Co do helenki dodam , że jest to bardzo inteligentny ślimak szybko się uczy i jak zabraknie ślimaków pożywi się innym mięskiem. (2012/02/22 12:54)

withanight88

Jak powinno wyglądać opakowanie? W czym powinny być ślimaki? Nie będę kupował ze sklep tylko z prywatnego akwarium. 
sprzedajacy mówił ,że jeszcze nie wysyłał, zawsze sprzedawał z osobistym odbiorem. (2012/02/22 18:37)

pstrag222

Jak powinno wyglądać opakowanie? W czym powinny być ślimaki? Nie będę kupował ze sklep tylko z prywatnego akwarium. 
sprzedajacy mówił ,że jeszcze nie wysyłał, zawsze sprzedawał z osobistym odbiorem.

Lepiej poszukaj na alle.... wysyłaja paczkami i maja doświadczenie w tym. (2012/02/22 18:52)