Kolego pokemon0225. Ja prosty człowiek jestem i nie kumam ale się dużo domyślać, czemu zadajesz dziwne pytania dotyczące akwa na, które doradza ci moderator pstrąg222, a na stronce http://forum.wedkuje.pl/post/biotop-polskich-jezior-w-akwarium/342416/0 Ty doradzasz jemu.Czyżby to była sztuczna aktywność? Po co?
Pamietaj ze kiryski to ryba stadna więc 2 to troche malo. Najlepiej tak 6 to minimum. A z ta teoria ze nie sa sprzataczami to jest tak ilu akwarystow tyle teori to samo dotyczy dawkowania potasu. Mozna trzymac dodatkowo slimaki typu nertina,ampularia,brotia. Dodatkowo wspomogo kiryski choc krewetki ladnie prezentuja sie. Co jeszcze... A lawice. Tak mozna miec 2 ale jak to wyglada nie lepiej jedna a wieksza.?
@pokemon, daj znać gdy nastąpi jakiś przełom w Twoim akwa ;)
mam jeszcze jedno pytanie dotyczące roślinek . ostatnio kupiłem roślinkę i liście zaczęły się brązowe robić ... znów marnieją ...
Jaka roślina?
Rośliny z hodowli często, np. gubią liście, w czasie przystosowania do nowych warunków.
A poza tym, najpierw miałeś przygotować nowe mieszkanko i stworzyć lepsze warunki do wzrostu ;)
(2012/01/05 00:16)Kup sobie mech wodny,poprawnej nazwy nie znam.
Mchów, uprawianych w akwariach jest bardzo wiele. Najpopularniejszym i mało wymagający jest Java Moss.
w sobotę jade do sklepu i pewnie żarówkę kupię, do teraz mam 11w . O jakiej mocy żarówkę wybrać mniej więcej na mój litraż?
Jeśli chodzi o moc źródła światła, to zagadnienie było już omówione w tym temacie. Jeśli osiągniesz 0,5 W/l i dobierzesz rośliny o przeciętnych wymaganiach świetlnych to naprawdę będzie OK. Jeśli Twój zbiornik ma wymiary 60x30x36 to wzór jest bardzo prosty:
(60*30*36) * 0.5 = ok. 30W
Standardowe wymiary świetlówek T5 do takiego akwarium mają po 55cm dł. 24W mocy. Dasz jedną będzie OK. Dasz 2.. będzie wyśmienicie ;)
Przykładowa oferta tutaj. Nie bez powodu proponuję świetlówkę POWER GLO - spory udział światła niebieskiego sprzyja wzrostowi roślin.
Powodzenia i umiejętności analizowania wpisów na forum ;)
(2012/01/06 00:45)nawozy sztuczne nie są konieczne, jeśli masz rybki(one go produkują)
Jeśli rybki potrafią produkować wystarczające ilości potasu oraz mikroelementy takie jak Mo, Zn, Co, Fe, Cu, B, Si, Ti w optymalnych dla roślin proporcjach to proszę podać jaki to gatunek.. chętnie zakupię ;)
Poza tym, idąc tym tropem, trzeba by uznać Amano za idiotę i spekulanta, a jego akwaria za produkt PhotoShopa :)
Cześć . Jedna roślinka która zmarniała w poprzednim akwa (zostały same łodygi.) w tym zaczęła odbijać .. z dnia na dzień coraz lepiej to wygląda .. :)To chyba ta ROŚLINKA . wygląda tak samo . przynajmniej tak wyglądała jak ją kupiłem . może z powodu lepszego oświetlenia . w tamtym akwa 75 litrów była 12w . a tu na 54 l mam 11w . :) Może jeszcze z powodu podłoża, bo gdy jest w pisaku to słabiej rośnie (zaczęła odrastać w toni bo chyba rybki ją wyciągnęły i jakoś jej nie wsadziłem) dziś ponownie ją wsadziłem w piasek (nie głęboko) , i zobaczę jakie będą tego efekty .powiedzcie mi jeszcze jak przyczepić taką jarzeniówkę do plastikowej pokrywy . :)Pozdrawiam.
@sezam, nie obrażaj się chłopie ;)
Znam przypadki niestosowania żadnych suplementów dla roślin wodnych, a mimo to jakoś się buja. Ba, nawet ludzie się zachwycają, a ja się zachwycałem do pewnego momentu.
Tym momentem był okres, w którym zacząłem wzorować się na najlepszych. Dziś widzę ogromną różnicę. Podam Ci pewien przykład. Mój kolega jest zapalonym akwarystą od kilkunastu lat. W domu posiada kilka zbiorników. W jednym, ok. 100 litrowym, wszystko prowadzi się samo. Gdy zobaczyłem Cryptocoryne malajską z tego akwarium byłem w szoku. Wielkie liście, ogromne przyrosty; Kolega zeznał, że nawet kwitła (!) Ja także posiadam ten gatunek w swoim akwarium. Stosuję suplementację, a nie doczekałem się spektakularnych przyrostów (o kwitnieniu nie wspomnę), ale musiałbyś zobaczyć liście mojej Cryptocoryne, soczyste, grube, przepięknie ubarwione na fioletowo od spodu, a od niedawna zaczęła się rozmnażać z sukcesem i mam nadzieję, że doczekam się kwitnienia. Dodam, że próbowałem uprawiać "malajską" odkąd posiadam akwarium, tj. jakieś 7 lat. Sukces osiągnąłem odkąd zacząłem postępować zgodnie z nowymi trendami i badaniami. Nawet wspomniany wyżej kolega zakupił butlę wysokociśnieniową do nawożenia dwutlenkiem węgla, zaczął suplementację makro- i mikroelementów, choć dotychczas był zatwardziałym tradycjonalistą.
Nikomu nic nie zamierzam narzucać i nie "strugam" fachowca. Nawet nie mam wykształcenia w tym kierunku. Jestem ogromnym pasjonatem akwarystyki, ze zwróceniem w stronę roślin wodnych.
Jako ciekawostkę, bo mi się przypomniało, zapodam link do filmu opowiadającego o Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Byłem w szoku jak go oglądałem. Większość roślin uprawiana jest tam w niedoświetlonych warunkach (oczywiście to niedoświetlenie to pojęcie umowne), a mimo to uprawy trwają i zachwycają. Myślę, że rzecz w tym, aby odnaleźć drogę do równowagi w naszym zbiorniku i podejść do tego z sercem :) A oto link.
@pokemon0225
W zasadzie odpowiedź nt niepowodzeń w uprawie Cabomby masz pod adresem, który podałeś. Z mojego doświadczenia mogę dodać, że im woda zimniejsza tym Cabomba czuje się lepiej. W kwestii oświetlenia to jednak jest ona wymagającą rośliną i stąd fakt najładniejszej postaci przy lustrze wody - sam napisałeś: "zaczęła odrastać w toni" - miała lepszy dostęp do światła. Jeśli chodzi o podłoże przy uprawie Cabomby to nie sądzę, aby było aż tak istotne ponieważ ta roślina słabo się ukorzenia i śmiem sądzić, że składniki odżywcze pobiera wyłącznie z toni wodnej, a korzenie służą jej jedynie jako utrzymanie się w wybranym przez siebie miejscu (ale to wyłącznie moje przypuszczenia).
Jeśli chodzi o modernizację pokrywy to wszystko zależy jaka ona jest. Czy sklepowa czy własnej roboty. Czy ma oryginalnie zamontowaną świetlówkę czy żarówkę. Ile masz kasy na modernizację, a może lubisz majsterkować. W necie można kupić gotowe zestawy do modernizacji dobrane pod kątem konkretnych pokryw. Ponadto gotowe zestawy stają się pomocne jeśli ktoś jest "na bakier" z prądem i nie będzie potrafił dobrać odpowiednio wszystkich elementów zestawu. Sam mam z tym problem ;)
Na koniec ciekawy link, który znalazłem przed chwilą: The Peninsula - Final Timelapse.
Dobrej nocy.
(2012/01/06 23:34)Jeszcze jeden ciekawy link do śniadania ;)
Galeria Nature Aquarium Academy - cz.5
Zwróć uwagę jak narrator mówi o "malajskiej" (time 3:15) :)
(2012/01/07 02:00)Będzie Ci ciężko utrzymać ładne rośliny na żarówce, nawet jeśli będzie miała "super moc". Zapytaj w sklepie o żarówki dla terrariów i poproś sprzedawcę, aby pomógł wybrać Ci tę, która będzie spełniać najwięcej kryteriów do hodowli roślin wodnych.
Powodzenia.
PS. A może produkują żarówki do takich pokryw z myślą o akwariach z roślinami. Nie wiem, zapytaj sprzedawcę.
(2012/01/07 11:34)Odświeżę i przy okazji odeślę do miniporadnika, do którego odgrzebałem link:
(2012/01/08 22:58)