Pytania na egzaminie na kartę wędkarską ?

/ 70 odpowiedzi
osa12


Niech Kolega osa12 poinformuje wszystkich zainteresowanych,gdzie na terenie jego okręgu można zdać egzamin na kartę wędkarską poza Kołem PZW.Ja nie słyszałem o takiej możliwości na terenie działania Okręgu Jeleniogórskiego.O innych Okręgach i województwach nie wiem.

Nie mam pojęcia, ale na pewno takie organizacje istnieją. Google pokazały co najmniej jedną (nie szukałem uporczywie) Związek Wędkarski Pałuczanin http://zwpaluczanin.pl/onas.html. 

(2012/03/06 14:08)

osa12


I jeszcze jedno: Stowarzyszenie Wędkarskie "Żwirek": http://www.zwirek-jutrosin.cba.pl/index.htm (2012/03/06 15:15)

Filipo480


Dzięki wszystkim za odpowiedzi na pewno się przydadzą:) (2012/03/07 16:22)

użytkownik105449


Od siebie dodam ze moj egzamin wygladal i skladal sie z nastepujacego pytania: "z czego sklada sie najprostrza wedka?". O dziwo zwazywszy na duzy poziom egzaminu zdalem. Na pewno nie ma czym sie stresowac, czym wiecej ludzi oplaca skladki a nie klusuje i wie jakie ryby mozna brac i kiedy to jest ok. (2012/03/07 16:38)

Romuald55


Kolego osa, można za darmo.Tylko co powie ok 460 kolegów z mojego koła że z ich pieniędzy trzeba wydrukować czy napisać jakąś ilość zaświadczeń o zdanym egzaminie.Stowarzyszenie "Żwirek" może szastać pieniędzmi swoich uczestników.W moim kole ta sprawa uznana by była za niegospodarność i postawiona na walnym zebraniu.I koledzy mieliby rację. (2012/03/07 18:05)

Filipo480


Dzisiaj się dowiedziałem że 30 marca jadę zdawać na uprawnienia do amatorskiego połowu ryb, i muszę się nauczyć: wymiary ochronne ryb i okresy ochronne ryb. Więc życzcie mi powodzenia:)  (2012/03/07 20:43)

pawelz


Kolego osa, można za darmo.Tylko co powie ok 460 kolegów z mojego koła że z ich pieniędzy trzeba wydrukować czy napisać jakąś ilość zaświadczeń o zdanym egzaminie.Stowarzyszenie "Żwirek" może szastać pieniędzmi swoich uczestników.W moim kole ta sprawa uznana by była za niegospodarność i postawiona na walnym zebraniu.I koledzy mieliby rację.

Gdyby tylko taka niegospodarnoscia moglo pochwalic sie PZW to bylibysmy potega wedkarska na swiecie. Rozumiem, ze zjazdy w Spale, ze wycieczki dzialaczy, ze zarybianie rybami, ktore nie maja szans na utrzymanie sie na lowisku, na patrzenie przez palce na klusownikow, na brak reakcji na niszczenie wod i straty w rybostanie,..... mozna by tak jeszcze dlugo to przejaw gospodarnowsci.
Czy w zwiazku z tymi wszystkimi zjawiskami tez jestescie podobnie zbulwersowania ?. (2012/03/08 09:02)

osa12


Od siebie dodam ze moj egzamin wygladal i skladal sie z nastepujacego pytania: "z czego sklada sie najprostrza wedka?". 


Jak widać egzamin to bzdura, czysto biurokratyczny wymysł (chyba w latach 80 lobbowało za tym PZW), karta wędkarska nie ma sensu, według konstytucji i ustaw około-konstytucyjnych, wędkować ma prawo każdy, a krata wędkarska nie jest wskaźnikiem niczego. (miała być gwarantem znajomości prawa i innych zasad amatorskiego połowu ryb)


(2012/03/08 12:16)

ragaraga


PZW to banda dziadków którzy żyją PRL -em i nie maja pojecia o tym co sie dzieje nad woda . Siedza w zadymionych " siedzibach" zwanych dalej zawilgoconymi piwnicami i liczą kase za opłate karty wedkarskiej , a jezeli chodzi i łapanie kłusowników to nie łaska ruszyć dupy z ciepłego stołka . To jest moje osobiste zdanie . 
Pozdrawiam "członkow" (2012/03/08 14:35)

luxxxis


Dzisiaj się dowiedziałem że 30 marca jadę zdawać na uprawnienia do amatorskiego połowu ryb, i muszę się nauczyć: wymiary ochronne ryb i okresy ochronne ryb. Więc życzcie mi powodzenia:) 
Powinieneś się jeszcze nauczyć tego,dla siebie:

Dr Stefan Olszewski, znakomity wędkarz, tuż po I wojnie światowej ułożył piękny dekalog. Warto go sobie przypomnieć, bo może on – bez szczegółowych, groźnych i nudnych przepisów, zastąpić wszelkie rozporządzenia, regulaminy i ustawy...

I Będziesz szanował ryby jako stworzenia Boże i piękny lud wodny.
II Będziesz ułatwiał im spokojny żywot, dbał o ich rozmnożenie, bronił je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywdą płynącą z chciwości i głupoty ludzkiej.
III Będziesz nie tylko wiernym wykonawcą praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym strażnikiem i poplecznikiem, dbając, aby nikt ich nie przestępował.
IV Będziesz łowił ryby w sposób możliwie najdelikatniejszy, nie zadając im zbędnych cierpień, będziesz je łowił tylko dla sportu, dla poznania ich życia i obyczajów, nie zaś dla napełnienia torby.
V Pamiętaj, nie to cię wyróżnia od innych wędkarzy, jakie ryby łowisz, ale jak je łowisz, wiesz bowiem przecie, że można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader zaś pięknie nawet płotkę.
VI Nie będziesz dążył do tego, aby złowić jak najwięcej ryb, ale jak największe okazy w każdym gatunku i to w warunkach wymagających od ciebie wysokich zalet sportowych.
VII Pamiętaj, że wędkarstwo jest sztuką wymagającą umiejętności czytania w wodzie i długoletniej wprawy, dlatego też bądź wolny od jednostronności i zarozumialstwa sportowego, chętny do uczenia się od innych, wytrwały w obserwacjach i doświadczeniach.
VIII Ze złowioną rybą będziesz postępował rozumnie i po rycersku: zwrócisz jej wolność, jeśli zdobyłeś ją łatwo, jeśli nie jest okazem godnym zabrania jej do torby, a – broń Boże – nie zatrzymasz jej nigdy, jeśli przypadkiem złowiłeś ją w czasie ochronnym lub jeśli nie ma wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem towarzystwa, do którego należysz.
IX Pamiętaj, że nie sam lubisz i chcesz łowić ryby, ale że należysz do wielkiej rodziny wędkarskiej; nie przeszkadzaj więc innym w łowieniu, bądź chętny do usług i pomocy koleżeńskiej, dbały o dobro i rozwój zarówno własnego towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeń wędkarskich.
X Pamiętaj, że wędkarz powinien się cieszyć szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem właścicieli i dzierżawców wodnych, być uważanym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, miłośnika i opiekuna przyrody wodnej. (2012/03/08 19:35)

artur-molik


jeśli masz problem czy zdasz to zaglądnij na allegro tam kupisz kompendium wiedzy - czyli podręcznik do nauki z nim zdasz bez problemu (2013/07/19 11:26)

Artur z Ketrzyna


Mam pytanie dla tych którzy zdawali na kartę wędkarską. Jakie mieliście pytania?


Wiadomość z ostatniej chwili

Komisje egzaminacyjne powołane przez PZW prowadzą egzaminy na kartę wędkarską w oparciu o przepisy zawarte w: Ustawie o rybactwie śródlądowym, oraz Rozporządzeń wykonawczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas egzaminu nie wolno zadawać pytań opartych o przepisy i regulaminy ustanowione przez użytkownika rybackiego wody, np. RAPR obowiązujący na wodach użytkowanych przez PZW.

Członkiem Komisji Egzaminacyjnej mogą zostać osoby spełniające wymagania zapisane w Ustawie o rybactwie śródlądowym w Art.7. pkt.7b.


(2014/04/30 21:03)

Artur z Ketrzyna


Musisz poprosić o Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) i wyuczyć  sie go na pamięćna zawsze. Z tego będziesz przede wszystkim pytany.

zbynio5o
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,egzaminy-na-karte-wedkarska,74959
Dlatego pan powiedział że w formie pogawędki. Bo sam nie zna tych przepisów dokładnie...

Co do pytań. Np.:
Jakie musisz posiadać przy sobie dokumenty?
Jakich ryb nie możesz zabierać?
Co musisz przestrzegać na wodach uprawnionego (wodzie na której będziesz łowił)
Czy przed wędkowaniem, powinieneś wiedzieć czyja woda?
Jaką najkrótszą wędką możesz łowić ryby?
Co musisz zrobić z rybą nie wymiarową czy mającą w danym momencie okres ochronny?
Co musisz zrobić jak zobaczysz że woda jest zanieczyszczana itd?
(2015/01/22 22:08)

zbynio5o


Toś go teraz zachęcił Artur, hehe! (2015/01/22 22:26)

Artur z Ketrzyna


Toś go teraz zachęcił Artur, hehe!

Niech się nie obawia, bo to tylko tak groźnie brzmi. Ale jak już powiedział mu, pan z którym rozmawiał. To bardziej pogawędka.
Nawet ja bym to tak przeprowadził.
Powiedział co i jak. Pokazał bym mu RAPR, i wytłumaczył co to jest, i że na wodach innych gospodarzy mają coś podobnego. Pokazał mapkę łowisk PZW, żeby wiedział na których wodach może wędkować jak będzie miał zezwolenie PZW. Opracowywałem wypis zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb na wodach pańsywowych nie użytkowanych przez podmioty czy osoby prawne/fizyczne.
I dlatego jak wielu na forum, uważam że powinno być coś w rodzaju szkolenia, pogawędki, by wprowadzić młodych w zasady uprawiania amatorskiego połowu ryb. Nauczyć ich podstaw* itd.

* - czyli podstaw, nie zawodniczego, czy zawodowego/zaawansowanego kunsztu. (2015/01/22 23:46)

Artur z Ketrzyna


http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/94650/67/wzorcowy_zestaw_pytan_dla_komisji_egzaminacyjnych_na_karte_wedka

Tu masz wzory pytań na egzamin.... (2015/01/25 20:29)

Artur z Ketrzyna


http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/94650/67/wzorcowy_zestaw_pytan_dla_komisji_egzaminacyjnych_na_karte_wedka

Tu masz wzory pytań na egzamin....

Wzorcowy zestaw pytań dla komisji egzaminacyjnych.

1. Kto jest zwolniony z posiadania Karty wędkarskiej.

2. Jakie dokumenty musi posiadać osoba uprawiająca amatorski połów ryb na obwodach rybackich.

3. Czy posiadanie karty wędkarskiej wystarczy do dokonywania amatorskiego połowu ryb wędką na wodach uprawnionego do rybactwa.

4. Kto jest zwolniony z obowiązku składania egzaminu na kartę wędkarską.

5. Kto jest upoważniony do wydania zezwolenia na amatorski połów ryb.

6. Jakie warunki należy spełnić, aby uprawiać amatorski połów ryb ze środków pływających.

7. Czy wolno wprowadzać do obrotu ryby pochodzące z amatorskiego połowu ryb.

8. Czy indywidualny rejestr połowów jest obowiązkowy.

9. Czy wolno bez uzyskania stosownego pozwolenia budować pomosty wędkarskie.

10. Czy wolno organizować stanowiska wędkarskie poprzez usuwanie i niszczenie roślinności podwodnej i nadwodnej oraz wycinania drzew i krzewów.

11. Czy potrafisz wymienić, kto jest uprawniony do prowadzenia kontroli.

12. Czy wolno łowić w nocy /po zachodzie i przed wschodem słońca/.

13. Czy wolno pozyskiwać ryby żywe na przynętę przy pomocy podrywki wędkarskiej.

14. Jakie warunki musi spełniać podrywka wędkarska.

15. Czy wolno, jako przynęty używać żywe ryby.

16. Jakie ryby można używać, jako przynęty.

17. Czy jako przynęty można używać żywe ryby pozyskane z innego zbiornika wodnego niż tego, na którym dokonuje się amatorskiego połowu ryb.

18. Czy wolno stosować sztuczne światło do lokalizacji i wabienia ryb podczas amatorskiego połowu ryb.

19. Czy wolno wytwarzać w wodzie pole elektromagnetyczne przy amatorskim połowie ryb.

20. Jakich środków i metod nie można używać przy połowie ryb.

21. W jakim celu ustanawia się obręby ochronne.

22. Czy wolno poławiać ryby poprzez ich głuszenie.

23. Co należy zrobić z niewymiarową rybą lub będącą w trakcie okresu ochronnego złowioną podczas amatorskiego połowu ryb.

24. Ile jednocześnie można używać wędek podczas amatorskiego połowu ryb.

25. Ile wynosi minimalna długość wędki przeznaczona do połowu ryb.

26. Podaj iloma i jakimi haczykami może być uzbrojona wędka przy połowach:

      -na przynęty naturalne,

      - na przynęty sztuczne.

27. Jakich gatunków ryb nie wolno wypuszczać po złowieniu do łowiska, z którego zostały złowione ani do innych wód.

28. Podaj sposób ustalenia wymiaru ryby /jej długości/.

29. Jaką należy zachować odległość od budowli i urządzeń hydrotechnicznych podczas amatorskiego połowu ryb.

30. Jaka jest odległość minimalna podczas połowu ryb wędką od rozstawionych w wodzie narzędzi połowowych uprawnionego do rybactwa oraz oznakowanych przez uprawnionego krześlisk.

31. Jaka jest odległość minimalna połowu ryb wędką od znaku oznaczającego dokonywania podwodnego połowu ryb kuszą.

32. W czasie połowu, jakich ryb można używać tylko jednej wędki.

33. Czy wolno łowić ryby poprzez systematyczne ciągłe opuszczanie i podnoszenie przynęty.

34. Kiedy wolno łowić ryby poprzez systematyczne ciągłe opuszczanie i podnoszenie przynęty.

35. Jakich ryb nie wolno poławiać kuszą.

36. Czy wolno używać aparatów do oddychania przy połowie ryb kuszą.

37. Czy dzień ustawowo wolny od pracy przypadający na początek okresu ochronnego lub na jego koniec skraca okres ochronny.

38. W przypadku, jakiego gatunku, ustawowo dzień wolny, nie skraca okresu ochronnego.

39. Czy uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może zaostrzyć lub złagodzić przepisy dotyczące ochrony ryb a szczególnie: wymiary, okresy i limity połowowe.

40. Wymień gatunki ryb podlegające całkowitej ochronie.

41. Co to jest wymiar ochronny: szczegółowe pytania dotyczące wymiarów ochronnych poszczególnych ryb.

42. Wymień gatunki, dla których ustanowione zostały zróżnicowane okresy ochronne w zależności od rzeki czy innych wód, w których występują. Podaj przykłady tych różnic.

43. Co to jest okres ochronny ustanowiony dla niektórych gatunków ryb: szczegółowe pytania dotyczące okresów ochronnych ryb.

44. Dla jakich gatunków ryb ustalono limity ilościowe połowów dziennych czy też w dłuższych okresach czasu: szczegółowe pytania dot. limitów połowowych.

45. Co to jest dzienny limit wagowy poławianych ryb.

46. Czy w naszych wodach występują gatunki ryb uznawane w przepisach prawa, jako gatunki obce: wymień, jakie.

47. Co to jest ochrona gatunkowa i jakich gatunków ryb dotyczy.

48. Czy potrafisz rozpoznać gatunki ryb poławianych na wędkę, podaj cechy różniące wskazane gatunki ryb.

49. Jaki gatunek z rodziny ryb dorszowatych występuje w naszych wodach słodkowodnych i jest poławiany na wędkę.

50. Rozpoznaj gatunki ryb na tablicy poglądowej. (2015/01/25 21:02)