Puszczający lód a głębokość jeziora

/ 4 odpowiedzi

Od kilku dni mam przyjemność obserwować jeziorko przez całe dnie i zaciekawił mnie topniejący snieg i lud który nie rozpuszcza się równomiernie na całej tafli, pojawiają się coraz to większe połacie gdzie stoi już woda a na reszczie jeziora śnieg leży nieruszony.Czy można na taj podstawie ustalić ukształtowanie dna, zlokalizować jakieś dołki i większe zagłebienia?Czy nie jest tak że  miejsca w których śnieg już stopniał są zagłebieniami w dnie bo np. woda w tych zagłębieniach nie wychłodziła się tak jak w płytszych partiach jeziora i teraz oddając swoje ciepło rozpuszcza śnieg?
aldente


Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił..... (2015/02/05 23:21)

89krzysztof


Jak czytam "puszczający lud" to mam przed oczami tego kierowcę tira, który wjechał w protestujących górników. Wtedy lud musiał go puścić :) (2015/02/06 05:34)

Bernard51


Czy można na taj podstawie ustalić ukształtowanie dna, zlokalizować jakieś dołki i większe zagłebienia?Czy nie jest tak że  miejsca w których śnieg już stopniał są zagłebieniami w dnie bo np. woda w tych zagłębieniach nie wychłodziła się tak jak w płytszych partiach jeziora i teraz oddając swoje ciepło rozpuszcza śnieg?

 Pewnie w większości można w ten sposób określić zagłębienia i góreczki, ale jest dużo przypadków że na płytkiej wodzie jest żródełko podwodne lub dużą warstwa mułu i przy procesie gnilnym wydobywają się gazy, które też szybciej roztopią lód. Tak że nie jest to zawsze regułą. Ale wizualnie warto zapamiętać te miejsca na przyszłość.

(2015/02/06 09:29)

darek300


Raczej nie jest to aż tak oczywiste lód najpierw puszcza w płytszych miejscach ale np. w głębszym miejscu może jest jakieś źródło które niepozwala na zamarznięcie lodu w danej części zbiornika. Wszystko zależy od wszystkiego gdy puści lód polecam gruntowanie za pomocą markera danej-interesującej nas części zbiornika
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,sondowanie-dna-na-lowisku,56494 (2015/02/06 13:45)