Zaloguj się do konta

Puste brania.

utworzono: 2013/08/26 10:46
Haryyy5

Witam wszystkich,
od jakiegoś czasu mam pewien problem - w zdecydowanej większości przypadków branie wygląda  tak że gwałtownie coś szarpnie, podciągnie pod wędkę policjanta, kilka razy piknie sygnalizator ale zaciąć się tego nie da bo branie trwa może z sekunde i koniec. Nawet trzymając wędkę w ręce pewnie bym nie zdążył, nie wspominając o zerwaniu się z krzesła. Oczywiście ryba nie wraca za chwilę żeby ponowić atak. Nagłe krótkie branie i koniec. W najlepszym razie jak szarpnie czasem drugi raz lub za pierwszym na tyle mocno że zdążę zaciąć - branie okazuje się puste. Łowię na grunt używając koszyczka ( przeważnie 60g) na rurce antysplątaniowej zagiętej, żyłka główna -  0.30, przypon : żyłka -0.20-0.25  lub plecionka  - poniżej 0.10 chyba z 0,06 lub 0,08 mam porobione obecnie. Haczyki różnie, przeważnie nr. 6 i mniejsze, zależy od przynęty. Kołowrotek z wolnym biegiem. Łapię na dość płytkim zbiorniku zaporowym 160ha średnia głębokość ok 2m a w "moim" miejscu ok 3-4m głębokości. Z ryb na jakie się nastawiam to przede wszystkim leszcz i karp. Są też w tej okolicy sumy, węgorze, tołpygi i sporo drapieżnika. Z przynęt najczęściej zaobserwowałem to na kukurydzy założonej na haczyk, chociaż stawiałbym że to raczej kwestia tego że sprawdza się u mnie najlepiej i przede wszystkim na niej polegam. Chociaż w sobotę zrobiłem zanętę śmierdziela, na hak pociętą w wąskie pasy wątróbkę wieprzową i efekt był ten sam. Przez całą noc zrywałem się co jakiś czas, było stosunkowo dużo mocnych brań ale wszystkie jak opisane wyżej.
Trochę się rozpisałem ale liczę że dobrze przedstawiłem mój problem.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc bo bezowocne wyprawy już mnie przyprawiają o ból głowy.

pozdrawiam [2013-08-26 10:46]

Moczykij70

Wygląda jakby drobnica chciała ściągnąć przynęte, która okazuję się zbyt duża dla ich pyszczka.
[2013-08-26 11:08]

zibipilkarz

To będzie drobnica , jak pieprznie coś większego to będzie siedziało .
[2013-08-26 11:18]

malak23

Oprócz tego co napisał kolega Moczykij70, słyszałem jeszcze o możliwości wpłynięcia jakiejś ryby w żyłkę główną. Może o to chodzi. [2013-08-26 11:24]

pastuchXXX

wydaje mi sie że drobnica pływa koło koszyka i trąca o żyłkę główną, dlatego nie możesz zaciąć :)  [2013-08-26 11:35]

Haryyy5

Zahaczanie o żyłkę brałem pod uwagę ale chyba odpada bo jak im nie pasuje przynęta to tego nie ma, policjant ani drgnie pomimo że zestawy leżą koło siebie. Prędzej faktycznie drobnica próbuje ukraść coś dla siebie. Tylko to powinienem je złowić na mniejsze haczyki i np jedno ziarno kukurydzy czy dwa cymesy a zauważyłem że raczej takie mniejsze kąski nie wzbudzają zainteresowania. Pozatym te brania są naprawdę mocne i gwałtowne, nie wiem czy jakieś maleństwa by tak szarpały :( Może po prostu okoliczne ryby są ode mnie sprytniejsze :P
[2013-08-26 11:54]

zibipilkarz

Nie koniecznie . U nas płotki obskubią nawet nie wiesz kiedy . Wrzucisz , wyciągasz , brania nie było , a nagie haki . Był u nas taki okres że dało się łowic tylko bez zanęty bo tak drobnica nie dała spokoju , ale teraz już jest oki
[2013-08-26 13:04]

JKarp

CześćA ja stawiam na nietoperze :-) JK [2013-08-26 13:16]

kuba7128

Wygląda mi to na robote płoći i krąpi. [2013-08-26 14:15]

notaki

Moim skromnym zdaniem, jesli nie podwodny nietoperz :D, to ( mowiąc serio ) płoć.
I wcale nie musi być taka mała ;-).
Spróbuj wedkę do pionu postawic ( tak jak w rzece ) i zobaczysz jak wygląda branie. Branie płoci to będzie bardzo zdecydowane szarpnięcie  ( może się i sama zaciąć ) branie drobnicy to tylko podrygiwanie szczytówki
[2013-08-26 15:53]

JKarp

CześćCzy po tych niby braniach przynęta jest ruszona?Adam sam doświadczyłem kiedyś podobnych " brań " i dopiero obserwacja żyłki przed wędką pozwoliła na zauważenie co powoduje " brania ".
JK [2013-08-26 16:09]

Haryyy5

Oki to jak odrzucimy nietoperze i inne dziwne rzeczy to chyba najbardziej skłaniałbym się do teorii o płociach i innych rybach o małym pyszczku bo tej wątroby jak ponawijałem to były naprawdę spore porcje na haku także nawet spora płoć by tego nie połknęła. Następnym razem jak pójde to spróbuje zrobić na jednej wędce zestaw samozacinający a drugą na jakiś mały haczyk i może się coś wyjaśni.
jkarp - raczej jest przynęta na haku nadal, zależy co założe.

Poradzicie mi jak jeszcze mogę sobie z tym problemem poradzić ? większe haczyki może ?
[2013-08-26 17:03]

JKarp

Dlatego pytam o przynętę bo gdyby była to ryba przynęta powinna zostać zdjęta z haka. Jeśli pozostaje nienaruszona na 99 % to nietoperze. Praktycznie za którymś razem gdyby były to ryby powinna któraś się zapiąć, no chyba, że masz założony pełnoletni haczyk. A jaki długi masz przypon?

JK [2013-08-26 17:11]

Haryyy5

haczyk najczęściej rozmiar 6 a przypon 25-30cm. Nietoperze odpadają bo wędki mam po skosie w doł tak że szczytówki są blisko wody więc faktycznie musiałyby to być nietoperze wodne :P

[2013-08-26 17:19]

JKarp

To ja odpadam z tej dyskusji bo jak to " nie toperze "to ja nie wiem co to może być ;-)
JK

[2013-08-26 17:32]

notaki

raki ( o ile te w zbiorniku wystepują  ).
Miałem taka sytuację na jez. Piaseczno na Lubelszczyźnie.
Rakowe szaleństwo :D - tysiac brań co chwilę i ani jednego skutecznego zacięcia.. do czasu az przypadkiem jednen drań mały zahaczył się za pancerzyk ;-)
[2013-08-26 18:15]

waldi05

witam. u mni podobne efekty w nocy powodowaly szczury, plywajace3-5m od brzegu. szarpalo feederem tak, ze malo z podporki nie wyskoczyl. w nocy nie widac drani dopiero nad ranem.moze to one.                                                      przepraszam za te pisownie ale pisze w telewizorze [2013-08-28 14:12]

Haryyy5

Dobra dla uproszczenia załóżmy że coś łapie za hak. Co robić Panowie ? Jak żyć :P ? Może większe haki ? te co obecnie używam to chyba nie 6 tylko 06, zawsze kupuje na oko :) na pewno jedna wędkę zrobię na samozacinającym to się przekonamy, już mam nawet przygotowany zestaw ze 100 gramowym ciężarkiem. P.S. mój zestaw wygląda tak że do rurki antysplątaniowej zamiast koszyczka doczepiłem ciężarek 100g i rurke zablokowałem śruciną. Zda takie coś egzamin czy muszę się bawić w coś bardziej skomplikowanego ? aha i najcięższe koszyczki jakie mam mają 60g obciązenia, może one by już wystarczyły ?
[2013-08-29 09:32]

notaki

Haczyk 0/6 ?????
O ile wiem w Polsce rekiny nie wystepuują :D
[2013-08-29 15:39]

JKarp

6/0 :-) na rekiny a nie 0/6.;-)
JK [2013-08-29 16:29]

Lujski

ja na wiosne mialem podobny problem, to zrobilem zestaw "method feeder" - koszyczek "samozacinaacy" 30gr. przypon z 10cm, haczyk nr.12, picker 25g -  2,3 biale robaczki, albo jedna kukurydza i sie okazalo ze brały mi same linki - takie do 20 cm - wczesniej nie moglem sobie poradzic - dziesiatki pustych brań - dopiero jak zalozylem taki zestaw to mi sie te malenstwa same zaczely zacinac - na wiosne z setke tych linków złwilem - zabawa byla przednia :) - jeden mial wymiar :) o dziwo to wszystko na wodzie pzw ....
[2013-08-29 17:29]

szpunt

Witam.Szanowny kolego czy w zbiorniku tym są małże one też potrafia skubać przynęte. [2013-11-21 11:28]

liedson314x

Ja powiem ci tak nie dowiesz sie co to dopuki tego nie zlapiesz a ja moge ci powiedziec jak przekonac sie co to jest zaczne od wedki sprobuj lapac na feddera badz pickera ta najbardziej miekka szczytowka bedzie idealna w przypadku pickera ta srednia ewentualnie . teraz zylka glowna zaproponuje ci konkretna york exclusive line srednica 0.22 ostatecznie 0.25 sprawdza sie bardzo dobrze do gruntu jesli lowisz na wodzie stojacej czyli na tym zbiorniku mozesz uzyc koszyczka zanetowego lub sprzezyny albo method feedera nie mylic z zestawem do metody bo to dwie rozne budowy sa :) wiec tak ja polecam ci koszyczek zanetowy do feedera 40 gram do pickera moze byc 30 g zalezy ktorym ci sie bedzie wygidniej zucac 60 graniwych uzywam tylko zeby zwiejszyc odleglosc zutu lub na gkebokich zbiornikach i wtedy do rzutow uzywam przyponu strzalowego na plecionce srednicy 0,12 wiec tak najprosciej do zestawu z koszykiem uzyc rurki antysplataniowej wybieram te z solidna agrawka zgieta zawsze dluzsza strona w strone haczyka . zesta dobra teraz zmontujemy zestaw naciagamy rurke na zylke glowna nastepnie naciagamy jakis koralik ja uzywam kawalka kabla koncentrycznego ok 0.5 cm pozbawionego miedzianego drucika z wewnatrz i oslony z zewnatrz tak wiec mamy rurke i jakis koralik nastepnie do zylki glownej zawiazuje kretlik z agrawka i do tak skinstruowanego zestawu mozemy doczepic i wymienic szybko przypon agrawka nie musi byc duza wystarczy ze ma w miare wysoki test sytrzymalosci np 5 kg co wystarczy z pewniscia polexam agrawki z sato badz satio dokldne nazwy nie pamietam ale w sklepie wedkarskin beda wiedzieli o co chodzi teraz orzejdzmy do przyponu przede wszystkim grubosc i material . jesli chodzi o material to ryba niezbyt lubi plecionki wiec polecam zylke lub jesli masz zasobniejszy portwel zakup nanofil 0,10 max 0,12 powinno ci [2013-11-24 22:10]

liedson314x

Tak wiec ciag dalszy . 0.10 lub 0,12 wystarczy na nawet najwiekszego karpia ja lowie na 0.04 no leszcz 63 cm lub klen 52 cm wiec daje rade . no i teraz tak jesli chodzi o zylke firma ta sama ja polecam ci srednice 0,16 i tak jesli chodzi o hak zawsze uzywaj odpowiedniego do przynety do kukurydzy ja bym uzyl na twoim miekscu 8 do bialych robakow 14 lub 12 zalezy od firmy i ksztaltu haka jesli chodzi o firme to milo , gamakatsu,drennan ostatecznie mikado feederowe czarne hak jak najmniejszy ake zasada jest taja po naciagbieciu przynety musi ona byc za zadziorem tak aby grot byl zawsze na wiezchu druga opcja to zawiazac przypon wlosowy na zylce wlos taiej dlugosci aby np po naciagnieciu jednego ziarka kukurydzy byl tuz obok a wlasciwie nad lukiem haczyka najlatwiej wiazac z naciagnieta przyneta lub ciut dluzszy wlos blokujemy np kawaleczkiem trzcinki malum i dociskamy ziaro srucinom tzn zaciskamy mala stucine na zylce miedzy kukurydza a hakie i przesowamy az srut docisnie lekko ziarenko tak aby nie spadlo dlugosc przypona polecam 12 do 30 cm na wodzie stojacej . tak wiec mysle ze te ryby bie zacinaly sie poniewaz 1 za gruba i sztywna zylka ryba nie miala szansy naturalnie pobrac pokarmu 2 hak zbyt duzy moze tepy 3 zla metoda policjant jest na agresywne brania a nie na skubania pokazuje brabia z opoznieniem i nie wemy co sie dzieje z nasza przyneta osobiscie nie uzywam w ogole bo jest zupelnie nieskuteczny i nioraktyczny a zwlaszcza przy zylce 0.30 ! ps w przypadku drgajacej szcytowki (feeder,picker) z zasady to jest samizaciecie na wodzie stojacej wbijamy podpurki wzdluz brzegu a kije ustawiamy tak aby po wyladowaniu zestawu w wodzie wedka ustawiona wzdluz brzego lezaca ba podpurce po naciagnieciu zylki powinna stwozyc kat prosty miedzy wedka a zylka wtedy widzimy kazde drgniecie powodzenia!!!! [2013-11-24 22:30]

krzkwi5

Jak koledzy wyżej drobnica ci podgryza ,ja wędkuje na Wiśle z gruntu i w dzień mi nie są potrzebne dzwonki bo jak podchodzą leszcze  40-50cm  to branie jest takie że wędka skacze w stojaku [2013-11-26 08:32]

JKarp

"Tak wiec ciag dalszy . 0.10 lub 0,12 wystarczy na nawet najwiekszego karpia "
????? Wiem, że piszesz o nanofilu a nie żyłce ale nie wystarczy. JK [2013-11-26 08:44]