Pstragi - jak łowić na jeziorach?

/ 10 odpowiedzi
mam pytanie do kolezanek i kolegow po kiju,a dotyczy ono połowów pstraga w jeziorach,niełowie metodą muchową wiec pozostaje spławik i chciałbym sie dowiedzieć jakich przynęt najlepiej używac,próbowalem czerwonego robaka ale efekt był marny,irlandzcy wedkarze polecaja kukurydze i rodzynki ,co Wy o tym myslicie i jakie macie dobre rady,dzieki za wszystkie podpowiedzi i odpowiedzi
krzkwi5


HEJ , JAK BYŁEM PARĘ RAZY NA PSTRĄGACH TO WIESZAŁY MI SIĘ NA BIAŁEGO MYŚLĘ ŻE KUKURYDZA TEŻ JEST W ICH MENU BO I NA KUKURYDZĘ TEŻ BRAŁY (2008/08/07 08:57)

ryba2907


koło mnie na stawach też łowiłem na kukurydzę zależy jak są przyzwyczajone u mnie np się żuca kilka ziaren kukurydzy i w to miejsce spławik i siedzi :) (2008/08/17 21:46)

wedkarz21555


Moim zdaniem najlepszy jest biały robak. łowiłem już na wielu łowiskach (jeziorach) pstrągowych i biały robak mnie jeszcze nigdy nie zawiódł, ale tak jak już wczesniej wspomniano to zależy od łowiska i od tego czym ryby są karmione na jednym stawie widziałem jak ludzie łowili calkiem niezłe sztuki na chleb. (2008/10/17 19:22)

u?ytkownik30126


łowić jest łatwo. zarzucasz wędkę z żyłką i kołowrotkiem, przynętą pstrągową i zwijasz. proste? narka;-) (2010/03/15 18:58)

storfisk


mala kotwiczka a na nia swieza krewetka -na lezaco :-) (2012/05/17 14:31)

stef1986


może ktoś rozwinie temat jestem zainteresowany czy można w jeziorze nastawić się tylko na pstrąga a nie łowić go jako przyłów na spławik lub spin jak na razie wszystkie które złowiłem to dodatek przy połowie innych gatunków zaznaczam że jest to jezioro a nie staw hodowlany lub komercja czytałem że skuteczna jest kukurydza ale u mnie wszystkie które złowiłem to robak lub blaszka (2014/05/04 20:10)

aldente


Jeśli znasz niemiecki, to na google możesz naczytać się o połowie pstrąga w jeziorze do woli!
Możesz lowić na spławik, a na haczyk zakladasz pastę Berlkleya POWERBAIT. Do wyboru masz kilkanaście różnych aromatów. Pasta pływa, wiec bedzie unosiła hak ku powierzchni. Jest to zamierzony efekt. Pstrąg w jeziorze żeruje w zależności od temperatury,ciśnienia i pory roku na różnych głębokościach.
Spławik może być np. 6 gramowy, obciążony szklaną pałeczką ok.8 gram. Tak , widzisz dobrze!
Ok.8 gram. Szkło różni sie od ołowiu ciężarem właściwym i do wyważenia 6 g spławika potrzeba powiedzmy 5 g ołowiu, ale 8 g szkła. Jednak w powietrzu podczas rzutu zestawem, 8 g szkła poleci dalej, niż 5 g ołowiu.
Drugi sposób to sbirolino. Taki pływający lub lekko tonący "spławik" pływak.Ma on powiedzmy 20 gram. na krątliku koniecznie potrójnym doczepiasz 1,5 metrowy przypon z haczykiem. Na hak zakładasz co chcesz: Powerbait, kukurydze, krewetke, paproszka, małego twisterka.
Dziąki sbirolino możesz rzucić bardzo daleko! Przy tej metodzie zwijasz żylke jednak bardzo powoli! Akcent na słowo BARDZO ! Najlepiej jednym palcem popychać korbke kołowrotka.
W zależności od głębokości żerowania pstrąga na ten 1,5 m przypon nakładasz kulkę styropianową, którą możesz na żyłce przesuwać  oraz możesz  zacisnąć srucinę, jeśli trzeba podać przynętę głębiej. Jednocześnie kulka styropianowa regulująca długość tej części przyponu do haka, działa jak wskaźnik brania.
Trzeci sposób to zestaw gruntowy z pałeczką tyrolską lub koszykiem zanętowym, a na przyponie hak z pływającą pastą Powerbait.
To tak w skrócie, bo temat rzeka! (2014/05/05 08:48)

stef1986


właśnie wszędzie czytałem że z powierzchni ale próbowałem ze styropianem nawleczonym na żyłke ołów pod samym spławikiem niestety bez efektu a było widać pstrągi pod powierzchnią na spławik wszystkie które złowiłem były na wleczonego po dnie czyli przynęta leżała na dnie a fala pchała zestaw który przesuwał przynętę po dnie (pstrągi brały w dni kiedy inne gatunki nie żerowały )oczywiście były to pojedyncze sztuki

moje następne pytanie czy pstrągi kiedy woda się nagrzeje będą nadal dobrze żerowały czy te ryby unikają nagrzanej wody ?

wczesną wiosna były bardziej aktywne i widoczne przy powierzchni niż teraz

(2014/05/05 11:03)

tonyrebeliant1


Zdecydowanie preferuje sztuczne przynety. W sobote i niedziele lowilem na gorskich jeziorkach w Svagadalen (Szwecja) . Ilosci pstragow nieprzebrane. Konkurencja wedkarska - zero :-) Efekt dwa dni, po cztery godziny. Okolo 50 (piecdziesieciu) bran. Jedno branie kolosa,niestety wygral walke. 27 wyciagnietych,miedzy 35 a 47 cm,duzo spinek. Preferuje blaszki w rozmiarze Alga nr jeden (domowa produkcja znajomego). Kiedy pojawia się owady (u mnie leza resztki sniegu) przestawiam sie na muchowke.  (2014/05/05 11:56)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

aldente


Pstrąg będzie żerował w cieplejszej porze roku pewnie bliżej dna...ale na pewno w tej części jeziora, gdzie jest jakiś dopływ świeżej czystej zimnej wody. Np strumyk lub nawet podziemna rura kierująca zimną wodę do jeziora "pstrągowego".
Zamiast splawika z ołowiem zastosuj lepiej kulę wodną. Taką około  5 cm średnicy. Przypon musi mieć dobre 2 metry. Na przypon dodatkowo nawlecz styropianową kulkę, czerwoną albo żółtą o średnicy 1-1,5 cm. (Kulka pilot). Tę kulke styropianową na przyponie możesz przesuwać, aby wyregulować długość tej części żyłki, która ma wraz z przynętą być na tej głębokości, na której żeruje pstrąg. Ponieważ pasta pstrągowa pływa, trzeba zacisnąć małą ołowianą śrucinkę  10 cm przed haczykiem. Po kulce styropianowej będziesz widział branie - szaleństwo!
Zobacz na youtube.com filmy o tych montażach. Wpisz hasło  sbirolino albo tremarella technik, albo wasserkugel montage , Forelle, Schlepppose.
Niemcy lubują się w tych technikach....a ja tak łowiłem w Polsce na pstrągowych jeziorach z bardzo dobrym skutkiem. Pozdrowka (2014/05/05 12:23)