Pstrąg w połowie grudnia ?

/ 26 odpowiedzi
Zamierzam wybrać się w poszukiwaniu pstrąga na rzekę . Prosiłbym kolegów bardziej doświadczonych ode mnie o rady i podstawowe wiadomości, czyli na co łowić i gdzie szukać ?( Będę łowił na spinning )
fantastic


Pstrąg ma okres ochronny do końca roku, a w niektórych okręgach do końca stycznia, (2014/12/10 20:26)

Pawel19777


Generalnie na pomorzu jest dużo rzek pstrągowych  ale Pstrągi maja teraz okres ochronny.. (2014/12/10 20:26)

bonek18


W tym okresie pstrąg jest na tarle,i ma okres ochronny. A na większości rzekach jest zakaz spiningowania w tym czasie. (2014/12/10 20:30)

Pawel19777


Chyba kolega już zakumał....:)
Od stycznia możesz łowić i skoro spinning  to pewnie woblerki?:)
Mój spin odszedł do szafy i został zastąpiony muchówką ale pamiętam, że prowadziłem wodbki bardzo powoli czasami puszczałem je z prądem i znów podciągałem bardzo powoli i wtedy miałem brania, głównie w rynnach i na łukach. Rzucasz na drugi brzeg i powoli ściągasz i będzie ok. 
Pamiętaj tylko że dopiero od stycznia a w niektórych regionach od lutego:) (2014/12/10 20:40)

wojtek123123


O matko zupełnie zapomniałem. Dzięki kolegom za przypomnienie. No nieźle by było jakbym teraz poszedł :) Jeszcze pytanie, czy jak wybiorę się w lutym dla pewności, to lebiej obrotówki czy gumy ? (2014/12/10 22:09)

grisza-78


Informacji jest w necie miliony. Nie sposób opisać jak, gdzie i na co skusić pstrąga. Poszperaj, poczytaj, dowiesz się wszystkiego, nawet tego, że w zasadzie każdy pstrągarz maskuje się do bólu, licząc na branie tego jedynego..... kiedy ktoś obok ubrany w żarówiaste ciuchy zacina pstrąga na medal. Temat rzeka. Pisz na priv jakby co kolego. (2014/12/11 00:18)

grisza-78


Mam jeszcze pytanko... Chciałbyś złowić pstrąga, czy go zjeść? (2014/12/11 00:19)

kaban


Jak "można zapomnieć" !!! ... I na koniec - ? Tego typu pytania to albo zupełna niewiedza w czymkolwiek albo próba wywołania kolejnej  nikomu nie potrzebnej "burzy mózgów". Przepisy jakby co ogólnie dostępne. (2014/12/11 13:36)

u?ytkownik163477


Wszystkim wybierającym się jednak na pstrąga w listopadzie/grudniu polecam filmik zamieszczony w niedawno otworzonym wątku (Metoda na pstrąga w listopadzie):


https://www.youtube.com/watch?v=Z8JdnXyC1E4&list=UUDdRcGpF1khfdTbRbziz6aQ

Gdyby jakaś pierdoła się czepiała to wystarzy powiedzieć, że polujemy na szczupaka. Filmik jest po niemiecku, ale gościu pokazuje dokładnie zestaw. Można teraz złowić niezłe sztuki, do zobaczenia nad wodą!
(2014/12/11 13:46)

Arcymisiek


Wszystkim wybierającym się jednak na pstrąga w listopadzie/grudniu polecam filmik zamieszczony w niedawno otworzonym wątku (Metoda na pstrąga w listopadzie):


https://www.youtube.com/watch?v=Z8JdnXyC1E4&list=UUDdRcGpF1khfdTbRbziz6aQ

Gdyby jakaś pierdoła się czepiała to wystarzy powiedzieć, że polujemy na szczupaka. Filmik jest po niemiecku, ale gościu pokazuje dokładnie zestaw. Można teraz złowić niezłe sztuki, do zobaczenia nad wodą!


A to u nas można tak łowić pstrągi potokowe? :) Ja myślałem, że tylko na przynęty sztuczne, a nie na zestaw gruntowy z zastosowaniem pelletów. :)

(2014/12/11 16:04)

u?ytkownik163477


Sprytny sobie poradzi, na pewno są wody 'niegórskie' z jakąś populacją pstrąga, ważne by pomęczyć rybę w tarle, to daje podwójną satysfakcję :) Ja, że tak powiem, daję wam wędkę, ryby to już sami musicie złowić ;). (2014/12/11 19:14)

Adam30B


Może kolega chciał łowić tęczaki lub źródlane a nie potokowe. (2014/12/11 19:29)

kamil11269


O matko zupełnie zapomniałem. Dzięki kolegom za przypomnienie. No nieźle by było jakbym teraz poszedł :) Jeszcze pytanie, czy jak wybiorę się w lutym dla pewności, to lebiej obrotówki czy gumy ?




Ja w lutym łowię na woblery 5 - 7 cm. Pstrąg woli wtedy łatwiejszy do złapania większy kąsek. Chodzi o to, żeby nie stracił zbyt dużo energii podczas pogoni za zdobyczą. (2014/12/11 20:49)

wojtek123123


Będę oczywiście wypuszczał bo jest już pstrągów coraz mniej więc zabieranie byłoby idiotyzmem. Kaban jak ci się temat nie podoba to nie pisz bo jakoś nie pomogłes w niczym, a się spinasz :P (2014/12/11 22:27)

grisza-78


Będę oczywiście wypuszczał bo jest już pstrągów coraz mniej więc zabieranie byłoby idiotyzmem. Kaban jak ci się temat nie podoba to nie pisz bo jakoś nie pomogłes w niczym, a się spinasz :P

Kaban się nie spina, tylko jest wrażliwy, bo jak sam napisałeś - zapomniałeś, że pstrąg ma teraz okres ochronny. Pytania o sposoby, czy techniki na temat łowienia pstrągów podczas ich okresu ochronnego potrafią być irytujące, nie dziw się. (2014/12/11 23:27)

luxxxis


Sprytny sobie poradzi, na pewno są wody 'niegórskie' z jakąś populacją pstrąga, ważne by pomęczyć rybę w tarle, to daje podwójną satysfakcję :) Ja, że tak powiem, daję wam wędkę, ryby to już sami musicie złowić ;).


Ty to jesteś zagraniczny....cytuję-ważne by pomęczyć rybę w tarle.... Ręce
opadaja,moderatorstwo do roboty,taki tekst to wstyd i smiech na sali,wywalcie to bo smierdzi.
Dziwi mnie także jawna aprobata na zakładanie takich porytych watków i fakt ze starzy pstragarze nawet słowem nie mrukną,jeszcze trochę a pogadacie sobie o technikach zastawiania drgawic czy czipach do agregatów,bo przecież wolno,bo na prywatnym,bo będę puszczał...Uczycie młodzież do naginania przepisów,do ich obchodzenia,do akceptacji takich zachowań,wstyd panowie wstyd....
Etyka to dla was co? sf?

Dr Stefan Olszewski, znakomity wędkarz, tuż po I wojnie światowej ułożył piękny dekalog. Warto go sobie przypomnieć, bo może on – bez szczegółowych, groźnych i nudnych przepisów, zastąpić wszelkie rozporządzenia, regulaminy i ustawy...

* I Będziesz szanował ryby jako stworzenia Boże i piękny lud wodny.
* II Będziesz ułatwiał im spokojny żywot, dbał o ich rozmnożenie, bronił je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywdą płynącą z chciwości i głupoty ludzkiej.
* III Będziesz nie tylko wiernym wykonawcą praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym strażnikiem i poplecznikiem, dbając, aby nikt ich nie przestępował.
* IV Będziesz łowił ryby w sposób możliwie najdelikatniejszy, nie zadając im zbędnych cierpień, będziesz je łowił tylko dla sportu, dla poznania ich życia i obyczajów, nie zaś dla napełnienia torby.
* V Pamiętaj, nie to cię wyróżnia od innych wędkarzy, jakie ryby łowisz, ale jak je łowisz, wiesz bowiem przecie, że można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader zaś pięknie nawet płotkę.
* VI Nie będziesz dążył do tego, aby złowić jak najwięcej ryb, ale jak największe okazy w każdym gatunku i to w warunkach wymagających od ciebie wysokich zalet sportowych.
* VII Pamiętaj, że wędkarstwo jest sztuką wymagającą umiejętności czytania w wodzie i długoletniej wprawy, dlatego też bądź wolny od jednostronności i zarozumialstwa sportowego, chętny do uczenia się od innych, wytrwały w obserwacjach i doświadczeniach.
* VIII Ze złowioną rybą będziesz postępował rozumnie i po rycersku: zwrócisz jej wolność, jeśli zdobyłeś ją łatwo, jeśli nie jest okazem godnym zabrania jej do torby, a – broń Boże – nie zatrzymasz jej nigdy, jeśli przypadkiem złowiłeś ją w czasie ochronnym lub jeśli nie ma wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem towarzystwa, do którego należysz.
* IX Pamiętaj, że nie sam lubisz i chcesz łowić ryby, ale że należysz do wielkiej rodziny wędkarskiej; nie przeszkadzaj więc innym w łowieniu, bądź chętny do usług i pomocy koleżeńskiej, dbały o dobro i rozwój zarówno własnego towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeń wędkarskich.
* X Pamiętaj, że wędkarz powinien się cieszyć szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem właścicieli i dzierżawców wodnych, być uważanym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, miłośnika i opiekuna przyrody wodnej.




Dodatkowo apel do szanownych moderatorów-panowie,bądżcie konsekwentni,usuwacie posty nie na temat,błache lekkie zaczepki a odwracacie wzrok od takich watków jak ten.Nieraz juz zwracałem uwagę na taki stan rzeczy,pomyślcie o tym.
(2014/12/12 07:45)

u?ytkownik163477


Myślę, że brak interwencji z tej czy innej strony wynikał z tego, że nikt (i słusznie), nie wziął moich słów na poważnie. To była tzw. ironia, teraz lepiej? Sam się nieco wkurzyłem jak dałem filmik z gościem szarpiącym (co prawda za granicą) pstrągi w środku tarła, ale reakcje była bardzo mizerna (choć to akurat było jak najbardziej poważnie). (2014/12/12 09:40)

luxxxis


Jestem mistrzem ironii a tu jej nie zauważyłem,zgłosiłem naruszenie na twój post,odesłałeś gościa do instruktażowego filmiku ,to ironia? w suahili chyba.Nieważne zresztą.
Pozdrawiam. (2014/12/12 09:50)

u?ytkownik163477


dzięki pawelz, jest dokładnie jak piszesz. Gdyby komuś nie chciało się zajrzeć do wspomnianego wątku to pozwalam sobie zacytować klasyka stamtąd (czyli siebie samego):

"Nigdy nie wiadomo, co działo się poza kadrem. Ale ok, nawet jeśli nie, to taka ryba już się raczej nie wytrze (chyba, że zrobiła to już wcześniej). W każdym razie draństwo. Ja rozumiem przypadki, ale, jak pisałem, to są rzeki gdzie 80-90% populacji większych ryb to pstrągi. A już chwalenie się poszarpanym rybim pyskiem to grube przegięcie." (2014/12/12 10:21)

Adam30B


Z drugiej strony im mniej w tym czasie wędkarzy nad wodą tym więcej kłusoli i robią co chcą z pstrągami na tarle.Miejscowi tłuką na widły itp. (2014/12/12 12:15)

kaban


Będę oczywiście wypuszczał bo jest już pstrągów coraz mniej więc zabieranie byłoby idiotyzmem. Kaban jak ci się temat nie podoba to nie pisz bo jakoś nie pomogłes w niczym, a się spinasz :P




Będę wypuszczał ,ale łowił z zamiarem złowienia danego gatunku w okresie ochronnym i w tarle - Ha, ha,ha... Tak spiąłem się i pisał będę!!! (2014/12/12 13:39)

Adam30B


U nas w większości porobili zakaz spiningowania i święty spokój jest od września do końca stycznia. (2014/12/12 13:57)

dawido199


Proponuje w tym okresie pójście nad wodę, owszem, ale bez wędki, bardzo często klusownictwo nad rzekami pstragowymi właśnie w tym okresie najlepiej się rozwija. Pozdrawiam. :-) (2015/12/05 11:30)

luxxxis


Ja zamiast pójścia nad wodę proponuję autorowi posta powyżej aby od czasu do czasu zerknął na kalendarz.... (2015/12/06 08:44)