Zaloguj się do konta

Pstrąg pierwszy raz woblery czy obrotówki?

utworzono: 2012/06/21 20:19
niko

Witam.
Jutro pierwszy raz wybieram się na pstrągi, rzeka nie duża z 1,5 może szeroka, z tego co mi się wydaje jutro woda będzie trącona po opadach.
Pytanko do starszych poławiczy kropek.
1. W wodzie trąconej ale słonecznej pogodzie lepiej stosować wobki czy obrotówki i na odwrót z pogodą to znaczy jak będzie pochmurnie.
2. Lepiej maszerować z prądem czy pod prąd.
3. Używanie agrafki może wpłynąć na ewentualne brania ??
Dziękuje z odpowiedzi
Pozdrawiam Niko :)
[2012-06-21 20:19]

grisza-78

Pstrągi łowie około 20 lat i powiem ci,że nie ma reguły.Zadbaj w miarę możliwości o maskujące ubranie.Nad tak małą rzeczką staraj się patrzeć pod nogi,żeby przypadkiem nie złamać jakiejś gałązki i tym samym nie spłoszyć pstrąga.Przynęty to moim zdaniem drugoplanowa sprawa.Dobre będą zarówno woblery jak i obrotówki,czasami warto puścić z prądem czarnego twistera,czy imitację żabki.Możesz też wypróbować koguty.Z prądem czy pod prąd to też nie takie ważne,gdyż pstrąga możesz połowić równie skutecznie na te oba sposoby.Po prostu próbuj wszystkiego a na pewno będą efekty.Życzę powodzonka.
[2012-06-21 21:04]

bonek18

Woda trącona podobno najlepsza oczywiście jeżeli jest lekko trącona a nie tzw. kawa z mlekiem. Podobno na początek lepiej iść w górę rzeki czyli pod prąd wtedy pstrąg jest odwrócony tyłem do nas i mniejsze prawdopodobienstwo że nas zauważy.Ale i tu też są dwie szkoły. Ja stosuję agrafkę ale jak najmniejszą. Jak uwiążesz woblera do żyłki to nie będzie prawidłowo pracował. Ja na początek łowiłem małymi twisterkami. No i nie ma się co zrażać pierwszymi niepowodzeniami. Ja na początku i kilkanaście razy bez ryby wracałem. powodzenia.
[2012-06-21 22:52]

pawelz

Co prawda pstragi lowie juz wylacznie na muche, ale kilkanascie lat lowilem na spinning.
Na malych rzeczkach, jesli to mozliwe, to tylko pod prad. Przynajmniej za moich czasow.
No ale ja lowilem na takich ciurkach wylacznie na obrotowki. Blystka nr 1 byl mepps aglia 1-2 srebrny w czarne kropki. Rzuty kruciutkie 5-7 m ale bardzo precyzyjne.
Lepiej podejsc po cichutku do stanowiska ryby niz spalic miejscowke niecelnym rzutem na krzaki i szarpac sie z zaczepiona przyneta.
Tak lowilem na pomorskich rzeczkach czy na Bialce k/Rawy M.
Nieco inaczej sie lowi na duzych rzekach (Dunajec czy Gwda) ale nie o nich tu mowa.
[2012-06-22 09:33]

domino79

Cześć.

Moje ostatnie doświadczenia z "kropkami" pokazały, że w większości czają się w książkowych miejscach: przy burtach, pod zwisającymi nad wodą gałęziami drzew i krzaków, czekając na jakiś "spad", za kamieniami, na końcu warkoczy podwodnych traw, tuż na końcu przelewu i ustawione są pod prąd. Tak wyglądała reguła, ale były też wyjątki od niej.

Rzucałem zazwyczaj pod przeciwny brzeg w górę rzeki pod kątem ok. 45* i ściągałem skośnie z nurtem. Nie były to przypadkowe rzuty i tor ściągania przynęty, ale przemyślane działania. Ściągając prowadziłem przynętę tak, aby przepłynęła przez interesujące mnie i pstrąga miejsce. Zazwyczaj skutkowało to odprowadzeniem, atakiem bez zacięcia, no i zacięciem również. Czyli widziałem, że jest to skuteczna metoda.

Musisz też być bardzo czujnym podczas rzutu i tuż po wpadnięciu przynęty do wody. Jak już wspomniałem, pstrągi czają się na jakiś "spad" na powierzchnię, a gdy taki się pojawi reagują momentalnie. Przez spóźnione zablokowanie kabłąka w takich sytuacjach i spowolnioną reakcję straciłem (spóźniłem) kilka brań.

Fakt - odcinek, na którym łowiłem jest bardzo "pstrągodajny" po ostatnich zarybieniach. Wszystkie sztuki wyciągnąłem tego dnia na woblera Salmo Minnow 5cm pływający, kolor T (trout), żyłka 0,18, krętlik z agrafką do połączenia woblera. Z rozmów z miejscowymi poławiaczami, ustaliłem, że w mętnej wodzie (po deszczu), bardziej pożądane są przynęty z dodatkiem kolorów czerwonych i pomarańczowych. Mój wobler miał czarny grzbiet, ale występuje też z pomarańczowo-czrwonym i o taki chodziło właśnie do mętnej wody. Nie jest to jednak regułą, bo kolor i rodzaj przynęty na pstrąga zależy od charakterystyki danego łowiska: kolor wody, dno, ryby w niej występujące, pora roku...

Na małe rzeczki pstrągowe najlepsze będą krótkie, czułe i szybkie wędki (2,1m), c.w. do 12g. Podpatrzone na Mistrzostwach Świata u zawodowców.

Życzę więc powodzenia z pierwszymi pstrągami, bo radość jest ogromna, a jak podnosi morale! ;)

Zapraszam do galerii moich pierwszych pstrągów:

http://forum.wedkuje.pl/f,pstragi-zlowione-w-2012-roku,389281,150.html 

Pozdrawiam.

Dominik

[2012-06-22 10:33]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia