Pstrąg czy troć?

/ 46 odpowiedzi / 4 zdjęć

Pytanie do "starych wyjadaczy" bo już sam nie wiem co to jest , proszę o uzasadnienie

z góry dzięki !!

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

landrynagt


jest to troc:) tak mi sie wydaje patrzac na foto:) pstrag ma troszke inne ubarwienie:) (2011/03/19 17:14)

ryukon1975


Jak to?Złowiłeś rybę i zabiłeś nie wiedząc czy ma okres ochronny,jaki ma wymiar? (2011/03/19 17:22)

havranek


kolego hefeed8 moje pytanie nie dotyczy ani okresu ani wymiaru ochronnego , więc po co się
z całym szacunkiem produkujesz i wprowadzasz zamieszanie , a jako zaawansowany III kat. chyba wiesz że żaden z tych gatunków nie ma teraz okresu ochronnego , co do wymiaru to chyba widać na załączonym zdjęciu... jeżeli nie masz nic do powiedzenia na temat mojego pytania to po prostu nic nie pisz .  dziękuję za komentarz ...
Wracając do tematu w ramach wyjaśnienia pytam ponieważ mamy ze znajomym odmienne zdania mi to wygląda na krzyżówkę troci z potokowcem ze wskazaniem na troć , piszcie co sądzicie oczywiście w temacie ;) (2011/03/19 18:28)

u?ytkownik10466


Nie ma tu czego uzasadniać,to troć bez dwóch zdań,a swoją drogą to kolega z góry ma rację-wpierw walisz w łeb a potem pytasz co to?eee,nie ta kolejność,popraw się... (2011/03/19 18:31)

sliwka15


Ja również stawiał bym na troć ;) (2011/03/19 18:31)

u?ytkownik10466


kolego hefeed8 moje pytanie nie dotyczy ani okresu ani wymiaru ochronnego , więc po co się
z całym szacunkiem produkujesz i wprowadzasz zamieszanie , a jako zaawansowany III kat. chyba wiesz że żaden z tych gatunków nie ma teraz okresu ochronnego , co do wymiaru to chyba widać na załączonym zdjęciu... jeżeli nie masz nic do powiedzenia na temat mojego pytania to po prostu nic nie pisz .  dziękuję za komentarz ...
Wracając do tematu w ramach wyjaśnienia pytam ponieważ mamy ze znajomym odmienne zdania mi to wygląda na krzyżówkę troci z potokowcem ze wskazaniem na troć , piszcie co sądzicie oczywiście w temacie ;)

No fakt,masz rację.Co zaś do rzekomej krzyżówki troci i potokowca to powiem że taka hybryda nie istnieje.Żadna fachowa literatura,żaden autorytet o czymś takim nie wspomina,teoretycznie nie można tego wykluczyć bo poczciwy pstrąg potokowy jest niczym innym jak osiadłą,zdziczłą,formą troci jeziorowej.Pozostałe dwa gatunki pstraga wystepujące w Polsce także,a w zasadzie tymbardziej nie wchodzą w grę bo bliżej im do pali niż do salmoidów.Układ płetw,ubarwienie,charakterystyczne plamki,i jeszcze kilka innych cech dobitnie wskazują na troć wędrowną. (2011/03/19 18:47)

havranek


i dokładnie nie ta kolejność była , więc nie ma co poprawiać . rybka "zasnęła" po krótkiej pogawędce , pozdrawiam ... (2011/03/19 18:48)

minus


to troć bo pstrąg ma czerwone kropy (2011/03/19 19:18)

lukehster


A która ryba ma teraz okres ochronny, pstrąg czy troć?? :OPo co się czepiasz, jak wiesz to odpowiedz na pytanie. (2011/03/19 19:28)

boblo1974


Jak daleko od domu ją złowiłeś ???
(2011/03/19 20:11)

BMW3


oczywiście że troć  (2011/03/19 20:43)

irek z


Jest to na sto procent trotka,a na przyszłość abyś nie był atakowany przez kolegów sprawdź w atlasie lub na necie wygląd,kształt płetw i kolory tych ryb.Życzę dalszych sukcesów,niektórzy koledzy poświęcaja kilka lat na wyprawy i nie mają sukcesów. (2011/03/19 21:08)

havranek


Jak daleko od domu ją złowiłeś ??? 

rzeka Raba w Bochnii

(2011/03/20 10:55)

havranek


dzięki za opinie 

pozdrawiam

(2011/03/20 10:57)

toms72


Na 100% troć widać po płetwie ogonowej (pstrąg ma delikatnie wciętą) do tego ubarwienie typowy srebrniak. Oceniając po wyglądzie to kelt troci (czyli troć wychudzona po tarle) (2011/03/20 16:15)

macko


piszecie TROĆ , kelt po tarle, więc wytłumaczcie skąd się w Rabie wzięła ta troć ??, jak pokonała zaporę we Włocławku i tyle km wisły ??  gdzie się wytarła ?? może ktoś się zna i jest to troć JEZIOROWA, która był zarybiany dunajec i czorsztyn,, a co z opcją GŁOWACICA ?? (2011/03/21 02:39)

zawer


Z tego co wiem kilka dobrych lat temu Raba w okolicach Bochni była zarybiana trocią. Głowacice z tego co widziałem nawet te mniejsze maja bardziej "miedziany" kolor łusek i różanią się od obu gatunków troci ale i tak havranek masz wielkie szczęście że taką rybkę na Rabie złapałeś. (2011/03/21 20:17)

toms72


Macko napisałem że wygląda mi na kelta bo widziałem już nie raz trocie złowione w moich okolicach zam niestety nie miałem przyjemności (pomorze okolice GD) Jak na niewytartą mygląda trochę chudo (chyba że tak wygląda na fotce) Głowacica na 100 to nie jest wystarczy porównać foty w necie) (2011/03/23 10:59)

macko


http://www.lowisko.home.pl/pzwnsinfo/komunikat/okregowe/zaryb112006/z1d.jpg

na tej fotce widać młode głowacice, które różnią się znacznie od dorosłej formy, której boki maja bardziej miedziany kolor. Podobna do (zdjecia troci) jest ta linia boczna, wyraznie zarysowana. Trocie raczej nie maja tak wyraznej, i odcietej lini bocznej (przynajmniej tak widze na fotkach),, Nie zmienia to faktu że Troć w okolicach Krakowa to jak wygrana w totka (oczywiście jeśli jest to troć wedrująca z morza, a nie troc jeziorowa którą zarybiane sa u nas zbiorniki zaporowe. pozdrawiam (2011/03/23 14:54)

wedkarz2309


Witam wszystkich!:)

 

Przyłączę się do tematu, bo jak zobaczyłem zdjęcie, to od razu pomyślałem, że to może być głowacica i śledząc dyskusję, szukałem informacji, czy znajdę, gdzie została złowiona i czy ktoś wpadnie na to, że to może być właśnie ona.

 

Jak widać, została złowiona w Rabie i ktoś (dokładnie, to kol. macko) wpadł na to, że to może być ten gatunek.

 

Osobiście stawiam na głowatkę (mogę się oczywiście mylić), która została zabrana do domu najprawdopodobniej podczas okresu ochronnego (od 1 marca do 31 maja) i która nie osiągneła wymiaru ochronnego (do 70 cm).

(2011/03/29 10:05)

Helikon


Pstrąg potokowy i troć to ten sam gatunek.Pstrąg jest formą osiadłą troci.To mój z przed kilku lat

(2011/03/29 18:26)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

fario4


Dla mnie osobiscie jest to wychudzony po tarle potok. a kolor ryby spowodowany jest tym ze ryba dostała w  beret i pewnie przebywał w jakimś worku czy plecaku zanim zrobiono fotke. ryby łososiowate mają to do siebie ze szybko tracą kolor po zabiciu, a zdjecie pokazuje to do doskonale ogon i grzbiet jest w innym kolorze niż bok-stad te odbarwienia. Ta sama ryba złowiona za kilka miesiecy i sfotografowana nad woda wyglądałaby zupełnie inaczej.ale jak chcesz miec pewnosc to zapyt na FF p. Jeleńskiego to uznany autorytet - o rybach łososiowatych i Rabie wie wszystko. albo p. S. Ciosa On też Ci pomoże. (2011/03/29 19:12)

Helikon


Duże pstrągi bywają inaczej ubarwione niż zazwyczaj łowione około wymiarowe.To następny (2011/03/29 19:15)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.