Przypon z żyłki do plecionki.

/ 16 odpowiedzi
Witam Mam pytanie, czy da radę dać przypon z żyłki 0.30 do fedeera z plecionką 0.23. czy będzie to współgrało?
51Marek

Wszystko zależy od tego, czy żyłka ma niższą wytrzymałość od plecionki. To jest warunek podstawowy. (2019/07/21 09:27)

ryukon1975

Plecionka się nie rozciąga, żyłka zaś jak najbardziej tak. W takim układzie jak piszesz przy grubej plecionce jako linka główna przypon z żyłki przejmie na siebie cały ciężar podczas holu. Żeby się nie zerwał musi być wykonany z bardzo grubej żyłki. Przypon z bardzo grubej żyłki to jednak nie jest to do czego się dąży w łowieniu na feeder, to nie sumówka. Ogólnie według mnie pomysł nie najlepszy. Dodam że ja często łowię feederem w odwrotnym układzie, żyłka jako linka główna a przypon z plecionki. (2019/07/21 09:40)

kaban

Feeder jako metoda łowienia jest mi obcy i być może nie powinienem zabierać głosu, ale jak już to zamiast żyłki wybrałbym fluorocarbon co czynię na co dzień przy spinningu. Różnica tkwi co prawda w średnicy plecionki bo ja nie przekraczam 0,12 mm. (2019/07/21 10:14)

piotrr-zietek

żyłka jest do 10kg a plecionka do 18. Nie za duża różnica ? (2019/07/21 15:02)

ryukon1975

Tak duża różnica w wytrzymałości linki głównej i przyponu jest zupełnie bezpodstawna. Biorąc pod uwagę fakt że przypon jest z żyłki trzeba wziąć i to pod uwagę w różnicy wytrzymałości na przeciążenie. Podsumowując nie ma sensu używać takiego sznurka jako linki głównej skoro przypon jest praktycznie o połowę albo i więcej słabszy. (2019/07/21 16:01)

piotrr-zietek

Czyli nie ma problemu z przyponem z żyłki do plecionki, jeśli mają zbliżoną wytrzymałość? (2019/07/21 16:22)

ryukon1975

W praktyce wytrzymałość żyłki i plecionki różni się znacznie od tego co jest sygnowane na szpulach. Żyłka zawsze zerwie się szybciej nawet jeśli będzie miała tą samą wytrzymałość co plecionka. Jest to spowodowane róznicą w rozciągliwości tych materiałów.
Wytrzymałość plecionki o jakiej piszesz czyli 18 kg jest nijaka. Na leszcza czy klenia stanowczo za mocna zaś na suma stanowczo za słaba. Jej grubość będzie utrudniać łowienie w nurcie rzeki. Ogólnie nic nie piszesz o rybach czy łowiskach więc tak trochę w ciemno piszę. (2019/07/21 16:32)

piotrr-zietek

No racja przepraszam. Dopiero zaczynam przygodę z tą metodą. Łowię na jeziorach o nie regularnym dnie. Głównie kamieniste i nie równe. Rybostan na tych wodach jest bardzo różnorodny. Od białej ryby przez drapieżnika po karpia 20+. Nastawiam się na wiadomo te większe okazy. Nie zamykam się na połów jednego czy dwóch gatunków. (2019/07/21 16:55)

ryukon1975

Jeśli chcesz łowić w takich warunkach ryby o których piszesz to plecionka o wytrzymałości 18 kg śmiało może służyć jako linka główna. Tylko teraz nie rozumiem dlaczego chcesz wykonywać przypony z żyłki. Na duże ryby typu karp standartowe przypony robione są z plecionek. (2019/07/21 17:12)

piotrr-zietek

A jakie skutki ma za mocna plecionką czy żyłka? Gorzej widać brania? (2019/07/21 17:12)

piotrr-zietek

Po prostu myślałem że uda mi się wykorzystać pozostałą żyłkę na przypony. Widzę jednak że to nie będzie zbyt sensowne. (2019/07/21 17:16)

ryukon1975

Napisałem że skoro chcesz łowić duże ryby typu karp to ta plecionka może być. Jednak przy obecnych metodach połowu takich ryb (method feeder, metoda włosowa) przypony wykonuje się z plecionki nie z żyłki. Artykułów na ten temat czy filmów na YT znajdziesz mnóstwo warto się z nimi zapoznać. (2019/07/21 17:21)

piotrr-zietek

Rozumiem. Sporo mi pomogłeś. Dziękuję za poświęcony czas. Połamania ☺️ (2019/07/21 17:23)

ryukon1975

Połamania.:)
Jeśli chodzi o czas to mam go dziś pod dostatkiem. Za okem burze, deszcze i nie wiadomo co jeszcze. (2019/07/21 19:52)

Sith

Połamania.:)
Jeśli chodzi o czas to mam go dziś pod dostatkiem. Za okem burze, deszcze i nie wiadomo co jeszcze.
U mnie odwrotnie, pogoda wymarzona na wypad nad wodę, a ja muszę siedzieć w firmie jak ten kołek w płocie ;'((
(2019/07/22 08:50)

ryukon1975

Takie życie Aleksandrze. Biedny wędkarz zawsze ma pod górkę.:) Tylko do wody jest na dół. (2019/07/22 09:56)