Zaloguj się do konta

Przypon żywcowy na szczupaka

utworzono: 2018/07/20 21:43
citipunk

Było już to pytanie na forum ale technika idzie do przodu.

Przypon stalowy mi się nie sprawdza. Na stalowym biorą same maluchy których nie chcę kłuć. Dzisaij większy wciągnął zestaw w rośliny i wypluł 2 razy. Myślę że stalowy jest zbyt sztywnu, przynętę zbroję haczykiem ( tu gdzie łowię nie wolno używać kotwic) za ogon a najczęściej zjada rybę od głowy więc powinno być ok a nie jest. Mógłbym spróbować cieńszy ale nie chcę żeby się zerwał z haczykiem w pysku lub gardle.

Jakie alternatywy polecacie: plecionka? fluocarbon? może coś innego?





[2018-07-20 21:43]

halski021

Może spróbój zbroić żywca za pyszczek. Chcesz łowić wieksze szczupaki, a jakie duże stosujesz żywce ?
[2018-07-20 22:00]

citipunk

Jak zbroić przerabiałem. Za grzbiet (pod płetwą grzbietową) i za ogon (poniżej płetwy grzbietowej) najlepiej się sprawdza. Jest lepsza ruchliwość i nie spada ani nie zjeźdza z haka.
żywce małe do 20 cm, najlepiej płotka z 12-15 bo jak taką szczupak zaatakuje i nie siądzie to na 100% powtórzy 2-3 razy. Wielkość nie ma większego znaczenia chyba że jest ich dużo w danym miejscu i małe są szybsze- żywiec jest na uwięzi więc to jedzenie za którym nie trzeba gonić i każdy szczupak się skusi. [2018-07-20 22:52]

Jakub Woś

Myślę, że szczupakowi nie robi różnicy miękkość przyponu. No chyba, ze wyznajesz metodę zacinania dopiero po wypaleniu fajka od brania. Jeśli chcesz jednak zastosować miękki przypon to spróbuj Wolfram. Ja stosuje Robinson Wolfram Leaders Super Strong
https://wedkuje.pl/n/przypony/81157

[2018-07-21 09:12]

halski021

Piszesz, że przerabiałeś różne zbrojenie żywca. To dziwne, bo ja jak zbroiłem za pyszczek płotki(18-20cm), to brały przeważnie takie szczupaki po 4-5kg, najmniejszy ponad kilogram i nigdy po zacięciu nie
straciłem żadnego. Obecnie od kilkunastu lat nie łowię na żywca, wolę spinning, lub łowienie na spławik białą rybę. [2018-07-21 11:55]

citipunk

(...)To dziwne, bo ja jak zbroiłem za pyszczek płotki(18-20cm), to brały przeważnie takie szczupaki po 4-5kg, (...)
Na żywca łowię okazjonalnie- jak mi szczupak zje rybę podczas holu. w tym roku może 2 razy, w zeszłym ze 3 razy. Gdyby szczupaki oglądały jak jest uzbrojony żywiec i na tej podstawie decydowały się atakaować lub nie ... to by doszły do wniosku że czeka je przygoda z wędkarzem która może skończyć się śmiercią i lepiej nie jeść nic jakkolwiek nie byłoby uzbrojone :)
 Uzbrojenie nie ma nic do rzeczy- poza tym że jak głęboko połknie rybkę i ta jest zahaczona za ogon to łatwiej szczupaka odhaczyć- ważny jest przypon którego nie przegryzie i o to pytam w tym wątku. 
  [2018-07-22 00:09]

ryukon1975

Wybór rodzajow przyponów jest spory. Używam głównie tych na zdjęciu poniżej i nie narzekam na wyniki. [2018-07-22 07:44]

Proponuje zainteresowac sie tak zwanym self made, materialem przyponowym na metry, czesto wraz z tulejkami do zaciskania, to najlepsze rozwiazanie - mozna samemu przygotowac przypon dowolnej dlugosci z dobranymi agrafka i kretlikiem. Takie materialy ma w ofercie np. dragon,ostatnio widzialem tez plecionke stalowa( miekka ) od jaxona, te podobno mozna wiazac zwyklymi wezlami wedkarskimi i jest tania. Do lowienia na zywca dlugosc przyponu 40 cm to za malo, czasem szczupak majac czas polyka gleboko, odgryza zastaw nad przyponem i ginie bez sensu. [2018-07-22 11:04]