Przypon z plecionki do feedera

/ 33 odpowiedzi / 2 zdjęć
Z  jakiej grubości plecionki robić przypony do feedera ?Myślałem nad 0,08 , myśle ze to taka uniwersalna grubość.Żyłka główna grubość 0,23 lub 0,25.I jaką przeciętną wytrzymałość mają te grubości plecionek ?
ryukon1975


W pierwszej kolejności bierz pod uwagę wytrzymałość.

Dobierz ją do wytrzymałości żyłki według podstawowych zasad.

Cały zestaw żyłka/plecionka skomponuj pod masę i siłę ryb jakie będziesz łowił.

Różnica 0,02 mm nie ma żadnego znaczenia w tej metodzie.

(2013/12/22 12:45)

kuba234p


No będe łowił większość gatunków spokojnego żeru płocie , leszcze , jazie , wzdręgi , liny , ale mam też zamiar łowić karpie na łowiskach komercyjnych takie do 5kg.  A że nie mam aż takiego wielkiego doświadczenia w  holowaniu to chyba kupie 0,08 ale czy jak założe taki przypon i żyłke 0,25 to przypon będzie strzelał podczas zaczepu? Żyłka jakiej mam zamiar urzywać to : Team Dragon Ultra  ,lub Dragon Maxima carp & feeder/match & feeder.A plecionka przyponowa to : Jaxon New Concept Line Premium.Co myślisz o tych produktach?
Ps. W  tym roku (2013) miałem żyłke główną 0,28 i przypony z  plecionki 0,10 i było wszystko ok , przypon spełniał swoją rolę. (2013/12/22 13:01)

ryukon1975


Żyłki dragona o których piszesz są dobre, wiem bo ich używałem.

Plecionki Jaxon o której piszesz nie znam.

Uważam że połączenie żyłki 0,25 mm i plecionki o średnicy 0,08 mm będzie dobre i sprawdzi się w praktyce.

(2013/12/22 13:10)

kuba234p


Wielkie dzięki za pomoc :)  Tak zrobie połącze 0,25 i 0,08 powinno sie sprawdzić. (2013/12/22 13:19)

kuba234p


Żyłki dragona o których piszesz są dobre, wiem bo ich używałem.

Plecionki Jaxon o której piszesz nie znam.

Uważam że połączenie żyłki 0,25 mm i plecionki o średnicy 0,08 mm będzie dobre i sprawdzi się w praktyce.


a  jeszcze którą tą żyłke wybrać Ultra czy Maxime ? (2013/12/22 13:20)

ryukon1975


Osobiście wolę Team Dragon Ultra dlatego mam słabość do czarnych żyłek.

Łowiłem nią zarówno metodą feeder jak i na spinning bolenie i się sprawdzała bez zarzutu.

(2013/12/22 13:26)

jurzur3


witam a poco ci przepon z plecionki? (2013/12/22 16:25)

Jędrula


Żyłki dragona o których piszesz są dobre, wiem bo ich używałem.

Plecionki Jaxon o której piszesz nie znam.

Uważam że połączenie żyłki 0,25 mm i plecionki o średnicy 0,08 mm będzie dobre i sprawdzi się w praktyce.








Bardzo dobre połączenie .




(2013/12/22 16:35)

ryukon1975


witam a poco ci przepon z plecionki?








Przypon.

Przypon z plecionki jest bardzo dobry w niektórych warunkach, szczególnie plecionki tonącej (sinking). Ryby same na brzeg wyskakują.

Tu widać wyraźnie z czego jest przypon.

(2013/12/22 16:39)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jędrula


Krzychu , nie chwal się , nie chwal ! Takie brzanki to jak mam w 10-cio litrowym akwarium w liczbie 16-stu sztuk :))))))))))))) (2013/12/22 17:12)

u?ytkownik145328


Znowu jakiś nowości można się dowiedzieć na temat tej metody połowu !
Jak do tej pory trendem było " schodzenie " do jak najmniejszej średnicy żyłki / na zawodach stosuję przypon do wytrzymałości 25 gr. przy haczyku 20-22 / i z powodzeniem wyholowuje tym zestawem nawet parokilowe leszcze , a tu proszę plecionka na przypon ? - no tak , a nusz weźmie karp , lub sum i co wtedy ? (2013/12/22 17:30)

ryukon1975


Krzychu , nie chwal się , nie chwal ! Takie brzanki to jak mam w 10-cio litrowym akwarium w liczbie 16-stu sztuk :)))))))))))))





A takich Jędrek ile tam wchodzi ?

(2013/12/22 17:43)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Arcymisiek


Z własnych obserwacji wiem ,że komponowanie cienkich żyłek z przyponem z plecionki, szybko kończy się stratą całego zestawu. Taka żyłka, przy wyrzutach ciężkiego kosza, szybko robi się w niektórych miejscach przeciągnięta, a przypon ma nam uchronić zestaw przed ewentualnym rwaniem kosza, więc tą plecionkę na przyponie bym sobie odpuscił, raczej rozglądnął bym się w stronę bardzo dobrych żyłek przyponowych. Osobiście od ubiegłego sezonu stosuję Colmic Stream fluorine Proces. Żyłka ta, jest bardzo wytrzymała, mało widoczna pod wodą -  wadą jest jej cena, jest droga.
A teraz krótko o zestawieniu żyłka Dragon maxima carp&feeder 0.23 mm - 6,55kg
Plecionka Jaxon New Concept line Premium 0.08mm - 7,0kg
Po diabła taki mocny przypon?


(2013/12/22 18:12)

ryukon1975


Z własnych obserwacji wiem ,że komponowanie cienkich żyłek z przyponem z plecionki, szybko kończy się stratą całego zestawu. Taka żyłka, przy wyrzutach ciężkiego kosza, szybko robi się w niektórych miejscach przeciągnięta, a przypon ma nam uchronić zestaw przed ewentualnym rwaniem kosza, więc tą plecionkę na przyponie bym sobie odpuscił, raczej rozglądnął bym się w stronę bardzo dobrych żyłek przyponowych. Osobiście od ubiegłego sezonu stosuję Colmic Stream fluorine Proces. Żyłka ta, jest bardzo wytrzymała, mało widoczna pod wodą -  wadą jest jej cena, jest droga.
A teraz krótko o zestawieniu żyłka Dragon maxima carp&feeder 0.23 mm - 6,55kg
Plecionka Jaxon New Concept line Premium 0.08mm - 7,0kg
Po diabła taki mocny przypon?








Łowiąc na naturalnej dzikiej wodzie z jednego stanowiska może Ci w ciągu kilku godzin wziąć leszcz 1 kg, brzana 5 kg, sum 15 kg. Jesteś przygotowany albo porwany. :)




(2013/12/22 18:19)

Romuald55


Jak się czyta takie wypowiedzi i porady....i co gorzej,się je stosuje, to wiadomo dlaczego wędkarze narzekają że nie ma ryb. (2013/12/22 18:26)

Arcymisiek


Krzysztofie, jeszcze mamy, amortyzację kija, hamulec. Na takim przyponie można teściową powiesić, a nawet czasem kija złamać. Niech walnie miękki, ale mocny przypon z 18-stki, lub 20-stki, też połowi. No chyba, że targa jak fizol ryby w powietrzu (ile fabryka dała) i ma pałowaty kij... Na komercyjne stawiki, taki przypon wystarczy do wyciągnięcia 5,6 kilowego karpia, i to na luzie.
W sumie piszę o swoich preferencjach,a tak ogólnie, to róbta co chceta.:) (2013/12/22 18:31)

ryukon1975


Krzysztofie, jeszcze mamy, amortyzację kija, hamulec. Na takim przyponie można teściową powiesić, a nawet czasem kija złamać. Niech walnie miękki, ale mocny przypon z 18-stki, lub 20-stki, też połowi. No chyba, że targa jak fizol ryby w powietrzu (ile fabryka dała) i ma pałowaty kij... Na komercyjne stawiki, taki przypon wystarczy do wyciągnięcia 5,6 kilowego karpia, i to na luzie.
W sumie piszę o swoich preferencjach,a tak ogólnie, to róbta co chceta.:)








Amortyzacja kija i hamulec są dobre jeśli w promieniu 100 m od zestawu jest woda. Nie każde łowisko daje taki komfort. Ja łowie na rzece do góra 30 m szerokości a od każdego brzegu 2-4 m to same zaczepy a 100 m w górę czy w dół zakręt nawet o 180 *.Więc tu nie ma mowy o zabawie w przypony o wytrzymałości 2-3 kg.

Oczywiście i ten 7 kg nie daje gwarancji jeśli weźmie coś naprawdę dużego ale daje przynajmniej szansę. Z tego powodu że ta rzeka jest taka jaka jest to dużych ryb nie brakuje bo niedzielni wędkarze dostają tu załamania nerwowego po góra dwóch godzinach i dziesięciu zerwanych (najczęściej na zaczepach) zestawach.

Ja dostosowałem swoje zestawy do warunków i na brak ryb nie narzekam.

(2013/12/22 18:43)

kuba234p


Żyłki dragona o których piszesz są dobre, wiem bo ich używałem.

Plecionki Jaxon o której piszesz nie znam.

Uważam że połączenie żyłki 0,25 mm i plecionki o średnicy 0,08 mm będzie dobre i sprawdzi się w praktyce.








Bardzo dobre połączenie .



A  to na serio czy sarkazm xD ?


A  tak wogóle to dzięki za tyle podpowiedzi , właśnie chodzi mi w  większości o jedno czy jak zamontuje jakomś żyłke Dragona 0,25 i przyponz  plecionki 0,08 to podczas zaczepu puści przypon czy żyłka? heh ciekawe czy na to da sie odpowiedzieć , a  jeszcze jedno na takiej plecionce można większość zaczepów wyciągnąć z  wody hehe :D




(2013/12/22 18:45)

Arcymisiek


Żyłki dragona o których piszesz są dobre, wiem bo ich używałem.

Plecionki Jaxon o której piszesz nie znam.

Uważam że połączenie żyłki 0,25 mm i plecionki o średnicy 0,08 mm będzie dobre i sprawdzi się w praktyce.








Bardzo dobre połączenie .



A  to na serio czy sarkazm xD ?


A  tak wogóle to dzięki za tyle podpowiedzi , właśnie chodzi mi w  większości o jedno czy jak zamontuje jakomś żyłke Dragona 0,25 i przyponz  plecionki 0,08 to podczas zaczepu puści przypon czy żyłka? heh ciekawe czy na to da sie odpowiedzieć , a  jeszcze jedno na takiej plecionce można większość zaczepów wyciągnąć z  wody hehe :D



Spróbuj ciągnąć na zaczepach ile masz sił, wtedy się najszybciej przekonasz co pierwsze strzeli.:)






(2013/12/22 18:50)

ryukon1975


Jeśli chcesz żeby rwał się przypon z plecionki a nie żyłka główna to musisz dobrać plecionkę znacznie słabszą od żyłki. Na przykład żyłka o wytrzymałości 8 kg a plecionka na przypony o wytrzymałości 4,5 kg. Jest to spowodowane różnicą w rozciągliwości tych materiałów.

Przerabiałem to praktycznie wiele razy więc jestem pewny tego co piszę.

(2013/12/22 18:52)

Arcymisiek


Kuba - Powiem ci też, że są czasami zaczepy, które niczym nie da się wytargać, zwłaszcza na rzece.:)Połowisz kilka lat, dojdziesz do różnych wniosków
(2013/12/22 18:53)

Jędrula


Otóż to - ''..przygotowany albo poprawny '' Jak ktoś łowi wedle schematów a nie warunków panujących na łowisku to jego sprawa . Mnie interesuje aby ryba nie odpłynęła z zestawem , nie męczyła się przez kilka tygodni z hakiem w pysku albo w efekcie zdechła . Po drugie zaczepy , a po trzecie i najważniejsze taki cieniutki przypon wozi naszą przynętę jakby naturalnie opadała albo leżała na dnie . Już wiele razy się przekonałem , że czym bardziej przynęta naturalnie się porusza w wodzie tym ryby bardziej dają się nabierać , szczególnie przy niskich poziomach wody i słabych braniach . (2013/12/22 18:58)

Romuald55


Jędrula wyjaśnił zasady skutecznego łowienia ryb.Ale.....każdy może kombinować jak koń pod górkę.Jego sprawa. (2013/12/22 19:07)

kuba234p


Otóż to - ''..przygotowany albo poprawny '' Jak ktoś łowi wedle schematów a nie warunków panujących na łowisku to jego sprawa . Mnie interesuje aby ryba nie odpłynęła z zestawem , nie męczyła się przez kilka tygodni z hakiem w pysku albo w efekcie zdechła . Po drugie zaczepy , a po trzecie i najważniejsze taki cieniutki przypon wozi naszą przynętę jakby naturalnie opadała albo leżała na dnie . Już wiele razy się przekonałem , że czym bardziej przynęta naturalnie się porusza w wodzie tym ryby bardziej dają się nabierać , szczególnie przy niskich poziomach wody i słabych braniach .



Czekaj bo chyba nie załapałem , to preferujesz grubiej czy cieniej ? :/ (2013/12/22 19:09)

kuba234p


Z własnych obserwacji wiem ,że komponowanie cienkich żyłek z przyponem z plecionki, szybko kończy się stratą całego zestawu. Taka żyłka, przy wyrzutach ciężkiego kosza, szybko robi się w niektórych miejscach przeciągnięta, a przypon ma nam uchronić zestaw przed ewentualnym rwaniem kosza, więc tą plecionkę na przyponie bym sobie odpuscił, raczej rozglądnął bym się w stronę bardzo dobrych żyłek przyponowych. Osobiście od ubiegłego sezonu stosuję Colmic Stream fluorine Proces. Żyłka ta, jest bardzo wytrzymała, mało widoczna pod wodą -  wadą jest jej cena, jest droga.
A teraz krótko o zestawieniu żyłka Dragon maxima carp&feeder 0.23 mm - 6,55kg
Plecionka Jaxon New Concept line Premium 0.08mm - 7,0kg
Po diabła taki mocny przypon?





Jaxon bardzo zawyża wytrzymałości żyłek bo podają "MAX RYBĘ" jaką można wyciągnąć na daną  linkę tak na prawdę ona ma troche mniej wytrzymałości , ale jednak chyba zejde do tej 0,06mm w  końcu tak jak inni mówią jest jeszcze hamulec w  kołowrotku i amortyzacja kija oraz żyłki , a  jednocześnie nie bęe się tak bał że strace jakąś większą rybę bo jednak ta plecionka to plecionka a  grubość 0,06 i tak nie jest taka mała. (2013/12/22 19:28)