Przypon w zestawie muchowym

/ 11 odpowiedzi

  • konto usunięte

Wędkarstwo muchowe
Witam, mam pytanie co do długość ci przyponu konicznego.Czytałem że ma mieć ok 50cm długości ale jak kupiłem taki co ma 50cm to się zdziwiłem bo przy końcu żyłka była niesamowicie cienka może to jakiś bubel?? Z innego źródła dowiedziałem się że można używać przyponu ze zwykłej żyłki przyponowej ok 0,20 albo 0,18 ale o długości nic nie mówili. Tyle tych teorii jest że sam nie wiem jaki przypon jest najlepszy bo 100%ej pewności to żaden nie zapewni przy braku umiejętności:) Pozdrawiam

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

kwieciu87


Witam! 

sam niedawno kupiłem taki przypon firmy jaxon ( chyba od 0,12 do 0,25). Łowiąc na niego tylko zerwałem kilka ryb. Najpierw poszedł mi półmetrowy kleń , a potem 20cm lipek. Od tego czasu już nie stosuje przyponu konicznego tylko przypon z żyłki o grubości 0,14. Jednakże teraz na zimę jeżeli woda jest przejrzysta to lepiej zastosowac przypony cieńsze t. 0,10 - 0,12. Co do długości to mi koledzy doradzili aby stosowac metrowy przypon, potem 15cm żyłki fluo do sygnalizacji brań którą łącznikiem połączyc ze sznurem. 

(2010/01/06 13:12)

pawelz


Przede wszystkim, to przypon powinien miec okolo 2-3 m ( w skrajnych przypadkach max 2 x dlugosc wedziska). 50 cm to zdecydowanie za malo, chyba ze lowisz na streamera i chcesz szybko sprowadzic go do dolu.
Ja nie stosuje konicznych przyponow (zwlaszcza Jaxona - raz mialem w rece, straszny syf). Wiaze sam z zylek o grubosciach 0.28, 0.22, 0.18 i koncowy w zaleznosci od metody i ryb (od 0.10 - 0.14).
Im spokojniejsza i czystsza woda tym dluzszy przypon. Na malych rzeczkach przy lowieniu na krotko skracam przypon do max 2 m. Ale to tylko w takich wypadkach. No i na streamera robie troche inaczej. Tam wystarcza dwa odcinki zylki ( u mnie 0,28 i 0,22 tak po 90 - 100 cm) (2010/01/06 13:45)

romazda


Witam kolegów. Każdy przypon muchowy jest dostosowany do metody jaką łowimy,łowiska, i ryb na które się "nastawiamy". Nie zawiążemy przyponu o grubości 0,25 łowiąc lipienie na suchara, ani 0,12 łowiąc strimerem. Długość przyponu też zależy od metody jaką łowimy ,sprzętu, łowiska.Łowiąc strimerem głębokość schodzenia reguluje się skracając lub wydłużając przypon. Kupowane przypony koniczne np. jaxon (nie polecam) mają coś koło 3m. Używa się ich do suchej muchy, z przyczyny ich budowy. Zwężająca się żyłka ułatwia nam podanie muchy ,nie spada jak kamień, tylko delikatnie opada. Osobiście nie spotkałem się z przyponem 50 cm, z prostej przyczyny. Odległość między muchami (np. nimfy ) nie może być mniejsza niż 50 cm...... więc gdzie ten przypon? Pozdrawiam i połamania. (2010/01/06 14:50)

Rysiek61


PRZYPON KONICZNY

GRUBOŚCI PRZYPONÓW KONICZNYCH

X3 - żyłka - 0,18

X4 – Żyłka - 0,16

X5 – żyłka - 0,14

X6 – żyłka - 0,12

X7 - żyłka - 0,10

Przypony stosujemy w celu łagodnego przejścia od grubego sznura do cienkiego ostatniego odcinka. Muszą one przekazywać w czasie wymachów płynnie ruch sznura muszce. W chwili obecnej są w sprzedaży różnego rodzaju przypony koniczne. Mogą to być przypony wykonane z jednego konicznego kawałka żyłki lub plecione. Przypony żyłkowe maja jedną wadę, po kilku przywiązaniach muszki średnica końcowego odcinka zmienia się. Ta niedogodność nie występuje przy przyponach plecionych, zakończonych pętelką. Jednak przypony z żyłki lepiej układają się na wodzie i są mniej widoczne niż plecione.
Przypony plecione są wykonywane w wersji pływającej i o różnym stopniu tonięcia. Łączymy je ze sznurem wsuwając koniec sznura w przypon na głębokość min. 10 cm i naciągając na łączenie specjalną koszulkę.
Jeżeli mamy przypon zakończony z obu stron pętelkami, to powinniśmy na końcówkę sznura naciągnąć specjalny łącznik zakończony pętelką i miejsce łączenia posmarować plastycznym klejem.
Jeżeli wybieramy się na trocie i łososie, to najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie pętelki bezpośrednio na sznurze i jeszcze wzmocnienie jej klejem, spodziewając się brania naprawdę dużej i silnej ryby.
Łowiąc pstrągi i lipienie możemy stosować przypony żyłkowe składające się z kilku odcinków coraz cieńszej żyłki łączonych węzłami beczułkowymi. Średnica żyłki przy sznurze powinna odpowiadać 0,7-0,5 średnicy sznura, a odcinek przy muszce może być nawet grubości 0,08 mm. Nie ma potrzeby stosowania więcej niż 5 odcinków żyłki. Odcinki przy muszce i sznurze wykonujemy dłuższe od pozostałych o ok. 20 cm.
Na przypony używamy mocnych i miękkich żyłek, wszystkie tej samej firmy. Przypon wykonujemy krótszy od naszego kija o 20 cm. Te wszystkie zasady odnosiły się do łowienia na sucha muchę.
Łowiąc na mokrą muchę i streamery używam dłuższych przyponów przy sznurach Intermediante i coraz krótszych przy wyższych stopniach tonięcia sznura.
Łowiąc na nimfę powinniśmy stosować następującą zasadę: głębokość łowiska + 10 cm i już mamy najlepszą długość przyponu. Ja przeważnie stosuję przypon składający się z jednego odcinka żyłki + dowiązany przypon długości ok. 40 cm z cieńszej żyłki. W miejscu łączenia dowiązuję skoczka na grubszym przyponiku dł. 10 - 15 cm.

Przypon koniczny pozwala dużo lepiej zaprezentować muchę. Jak wykonasz rzut, mucha sama dobrze opadnie na wodę, z przyponem łączonym z różnych żyłek nie jest tak łatwo dobrze posadzić muchę na wodzie. Polecam przypon koniczny.

Grubość żyłki zależy od pory roku i od tego, na co łowisz (wielkości muchy) i od tego jak bardzo naturalnie chcesz ją zaprezentować. Im bardziej naturalnie tym cieńsza żyłka. Teraz łowię na 0,10 - końcówka. Latem 0,14-0,18. Na początek nie polecam 0,10, będziesz odstrzeliwał dużo much. Popróbuj z 0,12. Przypon powinien mieć mniej więcej długość kija (przynajmniej na początek), potem możesz kombinować z dłuższym.

- przypon w granicach 2 m. na początek jednak lepszy będzie około 1,3

- przypon grubości 0, 10 – 0,12, czasami 0,14

Załóż żyłkę np 0,12 o dł. do 2m na koniec muszkę i heja

Te oznaczenia 7x, 6x itp w Tajmieniu, oznaczają, jaką grubością żyłki kończy się przypon koniczny. Pod tymi oznaczeniami masz klasyczne oznaczenie, tyle, że z dokładnością do 3 miejsca po przecinku. Popatrz, jaką grubością się kończy i kup odpowiadające ci grubości.
Jest taki patent, że do końca przyponu konicznego dowiązuje się malutkie kółeczko (np. od złotnika) - jak najmniejsze i do tego kółeczka dopiero dowiązuje się ostatni odcinek przyponu. Tym sposobem można długo łowić na jeden przypon koniczny.

Ja wiąże skoczka 40-60 cm nad muchą prowadzącą, skoczek powinien mieć najlepiej około 5-10cm i być zawiązany z grubszej żyłki niż prowadząca. Powoduje, to, że żyłka rzadziej się plącze. Jeśli łowisz na suchą muchę to wiąż tylko jedną muchę. Łatwiej jest obserwować brania. Przypon winien mieć od 2-3 m i najlepiej jakby był koniczny. Czyli od żyłki najgrubszej np. 0,20 do 0,14. jak już dobrze łowisz 0,12 czy 0,10
Jak suszysz muchę to staraj się to robić energicznie, wtedy woda szybciej się wytrąca z muchy. Żeby polepszyć pływalność można kupić w sklepie specjalne spraye lub żele (polecam diambor, smaruj nim żyłkę 10-20cm za muchą i sznur). 

(2010/01/08 19:04)

kalbares1


a u mnie wygląda to tak:wędka ma 270 do sznura dokłądam 2 metry żyłki 0,22 do tego wiąże muszkę suchą na przyponie 30 cm 0,14 i nic pozatym .a gdy łowię na nimfę do sznura wiąże około 1,5 metra żyłki o,22 i do tego około 35cm żyłki 0,16 i wiąze nimfe czasami daję drugą ale już przypon jest o połowę krótszy i wczepiam go w te same miejsce co główną i powiem że sprawdza się .W Czechach jest specjalny silikonowy przypon z tzw. czujnikiem ale to tylko do połowu na zestaw tonący ale jeszcze tego nie mam ale z opowieśći to jest rewelacja ale czy to prawda? sam nie wiem pozdrawiam (2010/03/20 20:56)

mar83


Rysiek 61 Kolego jestem pełen podziwu.Miałem ochotę pobawić się tą odmianą wędkarstwa lecz chyba plany zawieszę na kołku.Muszę jeszcze się pouczyć i to dużo (2010/03/23 21:07)

Krzywik


ja też od pewnego ( krótkiego) czasu zacząłem się interesować muszką
Dużo wypadałoby przyswoić wiadomości. Pomijając kwestie technjczne jeszcz trochę trzeba wiedzieć o owadach
Może ktoś podrzuci jakiś tytuł książki (2010/04/01 23:34)

u?ytkownik52132


ja też od pewnego ( krótkiego) czasu zacząłem się interesować muszką
Dużo wypadałoby przyswoić wiadomości. Pomijając kwestie technjczne jeszcz trochę trzeba wiedzieć o owadach
Może ktoś podrzuci jakiś tytuł książki

WĘDKARSTWO MUCHOWE ADAMA SIKORY- tam jest wszystko od A do Z....dosłownie... (2011/10/27 12:30)

u?ytkownik52132


Przede wszystkim, to przypon powinien miec okolo 2-3 m ( w skrajnych przypadkach max 2 x dlugosc wedziska). 50 cm to zdecydowanie za malo, chyba ze lowisz na streamera i chcesz szybko sprowadzic go do dolu.
Ja nie stosuje konicznych przyponow (zwlaszcza Jaxona - raz mialem w rece, straszny syf). Wiaze sam z zylek o grubosciach 0.28, 0.22, 0.18 i koncowy w zaleznosci od metody i ryb (od 0.10 - 0.14).
Im spokojniejsza i czystsza woda tym dluzszy przypon. Na malych rzeczkach przy lowieniu na krotko skracam przypon do max 2 m. Ale to tylko w takich wypadkach. No i na streamera robie troche inaczej. Tam wystarcza dwa odcinki zylki ( u mnie 0,28 i 0,22 tak po 90 - 100 cm)

I tu co do przyponów Jaxona kolega ma słuszną rację.kiedyś używałem i lipa.na małe ryby ok ale na większe okazy to szkoda gadać.osobiście wolę przypony z jednego kawałka żyłki.....ale to już gust każdego muszkarza... (2011/10/27 12:33)

RuchPalikota2


PRZYPON KONICZNY

GRUBOŚCI PRZYPONÓW KONICZNYCH

X3 - żyłka - 0,18

X4 – Żyłka - 0,16

X5 – żyłka - 0,14

X6 – żyłka - 0,12

X7 - żyłka - 0,10

Przypony stosujemy w celu łagodnego przejścia od grubego sznura do cienkiego ostatniego odcinka. Muszą one przekazywać w czasie wymachów płynnie ruch sznura muszce. W chwili obecnej są w sprzedaży różnego rodzaju przypony koniczne. Mogą to być przypony wykonane z jednego konicznego kawałka żyłki lub plecione. Przypony żyłkowe maja jedną wadę, po kilku przywiązaniach muszki średnica końcowego odcinka zmienia się. Ta niedogodność nie występuje przy przyponach plecionych, zakończonych pętelką. Jednak przypony z żyłki lepiej układają się na wodzie i są mniej widoczne niż plecione.
Przypony plecione są wykonywane w wersji pływającej i o różnym stopniu tonięcia. Łączymy je ze sznurem wsuwając koniec sznura w przypon na głębokość min. 10 cm i naciągając na łączenie specjalną koszulkę.
Jeżeli mamy przypon zakończony z obu stron pętelkami, to powinniśmy na końcówkę sznura naciągnąć specjalny łącznik zakończony pętelką i miejsce łączenia posmarować plastycznym klejem.
Jeżeli wybieramy się na trocie i łososie, to najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie pętelki bezpośrednio na sznurze i jeszcze wzmocnienie jej klejem, spodziewając się brania naprawdę dużej i silnej ryby.
Łowiąc pstrągi i lipienie możemy stosować przypony żyłkowe składające się z kilku odcinków coraz cieńszej żyłki łączonych węzłami beczułkowymi. Średnica żyłki przy sznurze powinna odpowiadać 0,7-0,5 średnicy sznura, a odcinek przy muszce może być nawet grubości 0,08 mm. Nie ma potrzeby stosowania więcej niż 5 odcinków żyłki. Odcinki przy muszce i sznurze wykonujemy dłuższe od pozostałych o ok. 20 cm.
Na przypony używamy mocnych i miękkich żyłek, wszystkie tej samej firmy. Przypon wykonujemy krótszy od naszego kija o 20 cm. Te wszystkie zasady odnosiły się do łowienia na sucha muchę.
Łowiąc na mokrą muchę i streamery używam dłuższych przyponów przy sznurach Intermediante i coraz krótszych przy wyższych stopniach tonięcia sznura.
Łowiąc na nimfę powinniśmy stosować następującą zasadę: głębokość łowiska + 10 cm i już mamy najlepszą długość przyponu. Ja przeważnie stosuję przypon składający się z jednego odcinka żyłki + dowiązany przypon długości ok. 40 cm z cieńszej żyłki. W miejscu łączenia dowiązuję skoczka na grubszym przyponiku dł. 10 - 15 cm.

Przypon koniczny pozwala dużo lepiej zaprezentować muchę. Jak wykonasz rzut, mucha sama dobrze opadnie na wodę, z przyponem łączonym z różnych żyłek nie jest tak łatwo dobrze posadzić muchę na wodzie. Polecam przypon koniczny.

Grubość żyłki zależy od pory roku i od tego, na co łowisz (wielkości muchy) i od tego jak bardzo naturalnie chcesz ją zaprezentować. Im bardziej naturalnie tym cieńsza żyłka. Teraz łowię na 0,10 - końcówka. Latem 0,14-0,18. Na początek nie polecam 0,10, będziesz odstrzeliwał dużo much. Popróbuj z 0,12. Przypon powinien mieć mniej więcej długość kija (przynajmniej na początek), potem możesz kombinować z dłuższym.

- przypon w granicach 2 m. na początek jednak lepszy będzie około 1,3

- przypon grubości 0, 10 – 0,12, czasami 0,14

Załóż żyłkę np 0,12 o dł. do 2m na koniec muszkę i heja

Te oznaczenia 7x, 6x itp w Tajmieniu, oznaczają, jaką grubością żyłki kończy się przypon koniczny. Pod tymi oznaczeniami masz klasyczne oznaczenie, tyle, że z dokładnością do 3 miejsca po przecinku. Popatrz, jaką grubością się kończy i kup odpowiadające ci grubości.
Jest taki patent, że do końca przyponu konicznego dowiązuje się malutkie kółeczko (np. od złotnika) - jak najmniejsze i do tego kółeczka dopiero dowiązuje się ostatni odcinek przyponu. Tym sposobem można długo łowić na jeden przypon koniczny.

Ja wiąże skoczka 40-60 cm nad muchą prowadzącą, skoczek powinien mieć najlepiej około 5-10cm i być zawiązany z grubszej żyłki niż prowadząca. Powoduje, to, że żyłka rzadziej się plącze. Jeśli łowisz na suchą muchę to wiąż tylko jedną muchę. Łatwiej jest obserwować brania. Przypon winien mieć od 2-3 m i najlepiej jakby był koniczny. Czyli od żyłki najgrubszej np. 0,20 do 0,14. jak już dobrze łowisz 0,12 czy 0,10
Jak suszysz muchę to staraj się to robić energicznie, wtedy woda szybciej się wytrąca z muchy. Żeby polepszyć pływalność można kupić w sklepie specjalne spraye lub żele (polecam diambor, smaruj nim żyłkę 10-20cm za muchą i sznur). 

Ale się rozpisałeś na dobre! :)Dziękuję!!! (2014/01/10 18:21)