Przypon na amura

/ 20 odpowiedzi
jest tak, przynajmniej tak wyczytałem ślęcząc nad tematem jakie przyponyna amura proponowane w sieci:
-przypon krótki, aby na przelotowym zestawie widoczne było branie
- przypon długi, aby na przelotowym zestawie amur nie wyczuwał oporui po zmiażdżeniu co na włosie głębiej miał w pysku
- zestaw samo zacinający, ostry hak przypon krótki
- zestaw samo zacinający, ostry hak przypon dłuższy
- zestaw ze śruciną zaciśniętą przed ciężarkiem (taki pół samo zacinający)tu też proponowane przypony krótsze lub dłuższe.
tyleż samo różnych, zgodnych, przeciwnych odnośnie przyponów: sztywnymiękki, sztywny łamaniec
podobnie z podaniem przynęty: różnie, lepiej na dnie, lepiej podniesiona,aż do pływającej.
więc co? co szkoła to technika, czy też co amur to charakter.

 
marcinas


ja osobiscie nie mam preferowanego przyponu co do lowienia amura - w zeszlym sezonie rekreacyjnie pojechalem w weekend na maly stawek zylka glowna 0,20 przypon 0,16 ok 25cm
nie nastawialem sie na zadna konkretna rybe - jechalem odpoczac i powedkowac - 1 ziarenko kuku i 1 czerwony i prosze - amurek 2kg po godzinie drugi mniej wiecej o polowe mniejszy

teoria teoria i fajnie poznac rady innych ale tego co sam sie nauczysz nikt ci nie zabierze :D (2013/04/02 22:25)

u?ytkownik39933


jest tak, przynajmniej tak wyczytałem ślęcząc nad tematem jakie przyponyna amura proponowane w sieci:
-przypon krótki, aby na przelotowym zestawie widoczne było branie
- przypon długi, aby na przelotowym zestawie amur nie wyczuwał oporui po zmiażdżeniu co na włosie głębiej miał w pysku
- zestaw samo zacinający, ostry hak przypon krótki
- zestaw samo zacinający, ostry hak przypon dłuższy
- zestaw ze śruciną zaciśniętą przed ciężarkiem (taki pół samo zacinający)tu też proponowane przypony krótsze lub dłuższe.
tyleż samo różnych, zgodnych, przeciwnych odnośnie przyponów: sztywnymiękki, sztywny łamaniec
podobnie z podaniem przynęty: różnie, lepiej na dnie, lepiej podniesiona,aż do pływającej.
więc co? co szkoła to technika, czy też co amur to charakter.
Na pewno na amura lepszy jest zestaw przelotowy gdyż amur nie zasysa przynęty jak karp tylko bierze w pysk i gryzie a po za tym ma bardzo twardy pysk i przy zestawie samozacinajacym często jest tak że się nie zapina,wyczuwa opór i zostawia  bardzo ważne jest też żeby mieć bardzo ostry hak i przynętę blisko haczyka , łowiąc na zestawy samozacinające , polując na amury trzeba reagować na każdy ruch swingera ( choc sa tez odjazdy typowo karpiowe ) , miałem w tamtym roku przeboje z amurami :), wyjadały mi zanętę i nie wiedziałem co jest bo spodziewałem sie karpi choć wiedziałem że jest ich dużo w zbiorniku na którym łowię , mój błąd ale w tym sezonie jeden zestaw bede w razie czego jak wpłyną amury  stawiał na przelotowo z pop upem na 360 rigu
 
(2013/04/02 22:27)

Bernard51


Na pewno na amura lepszy jest zestaw przelotowy gdyż amur nie zasysa przynęty jak karp tylko bierze w pysk i gryzie a po za tym ma bardzo twardy pysk i przy zestawie samo zacinajacym często jest tak że się nie zapina,wyczuwa opór i zostawia

Tu się z Piotrkiem zgadzam i przypon daję krótki , hak duży 1-2 i jak pisze ostry.
Mało mam spinek przy takim zestawie. Natomiast swingera odpinam a podwieszam zwykła bąbke i daje wiekszy zwis ,jak jedzie już równo po pierwszych skubnięciach zacinam lub nieraz sam uderza o kij. W czasie holu hamulec musisz mieć dobrze wyregulowany bo ma bardzo nagłe odjazdy z pod brzegu i może zestaw zerwać,musisz być na takie niespodzianki przygotowany!
(2013/04/03 05:47)

amurow


mocowanie włosa na haku- preferencje w temacie amur
Jak?
-na kółeczku biegającym luźno po haku-na kółeczku biegającym po haku od zderzaka do zderzaka-włos mocowany przy uchu haka- włos unieruchomiony w połowie haka
jeszcze by warto zapytać jaka odległość od haka do przynęty do każdegoz ww przypadków (2013/04/03 08:13)

Bernard51


- włos unieruchomiony w połowie haka

Tak i przynęta przy samym haku, jak pisze Piotrek amur nie wsysa przynęty jak karp,wegorz tylko bierze w dziób i dopiero łyka (2013/04/03 13:46)

u?ytkownik39933


Na pewno na amura lepszy jest zestaw przelotowy gdyż amur nie zasysa przynęty jak karp tylko bierze w pysk i gryzie a po za tym ma bardzo twardy pysk i przy zestawie samo zacinajacym często jest tak że się nie zapina,wyczuwa opór i zostawia

Tu się z Piotrkiem zgadzam i przypon daję krótki , hak duży 1-2 i jak pisze ostry.
Mało mam spinek przy takim zestawie. Natomiast swingera odpinam a podwieszam zwykła bąbke i daje wiekszy zwis ,jak jedzie już równo po pierwszych skubnięciach zacinam lub nieraz sam uderza o kij. W czasie holu hamulec musisz mieć dobrze wyregulowany bo ma bardzo nagłe odjazdy z pod brzegu i może zestaw zerwać,musisz być na takie niespodzianki przygotowany!

Też się Bernardzie z Tobą zgadzam :) Ostry i duży hak na amura to podstawa , co do bąbki ( hangerka) to na pewno w tej sytuacji jeśli łowimy przelotowo jest lepszy od swingera no chyba że nasz zestaw leży daleko od brzegu ale to już inna bajka :)  Z hamulcem ( wiadomo ) też się zgodzę gdyż Amur wkłada w walkę całą swoją siłę a cała zabawa zaczyna się najczęściej dopiero przy podbieraku. Należy też pamiętać jesli stodujemy zasadę NO KILL żeby amura nie przechowywać w worku karpiowym tylko szybko do fotografa i do wody :))))) gdyż amur może tego nie przeżyć,zwłaszcza w ciepłe dni. Pozdro ;) (2013/04/03 13:57)

amurow


Skoro napisane było by pamiętać o nastawienie hamulca

to dopowiem:

hamulec mam ustawiony ale tylko do zacięcia.

Po skutecznym zacięciu włączam lewe obroty kołowrotka i zaczyna się

z rybą twoja- moja. Ryba odchodzi,  puszczam korbkę i kołowrotek

kręci się w lewo. Ryba słabnie nawijam w prawo

o co chodzi

każdy obrót korbką to skręcenie żyłki. Jeśli  ryba odchodzi i obraca kołowrotek

to i skręca żyłkę , powiedzmy że w lewo, jeżeli teraz ja nakręcam w prawo  to co 

ryba wyciągnęła to w sumie bilans skręceń wychodzi na zero.

 

Teraz, jeśli walczymy z rybą z wykorzystaniem hamulca, to im więcej walki

tym więcej skręcamy żyłkę.

Po takiej walce dobrze by było wyjść na stumetrowy komin elektrociepłowni

I wpuścić w dół żyłkę by się poodkręcała.

 

Stosując  metodę  lewych obrotów,  nie wydaj mi się by moje niezbyt wypasione kołowrotki się

buntowały i zużywały

 

(2013/04/03 15:01)

u?ytkownik142307


Witam. To ja już wolę z hamulcem , a potem na komin. (2013/04/03 15:49)

michol


Amurow. Masz oczywiście rację żyłka podczas takiego holowania się nie skręca. Kiedyś zauważyłem że bardzo dużo anglików łowi w ten sposób ja jednak jakoś nie mam przekonania do kręcenia w tył. Wolę używać hamulca i nasłuchiwać jakiego terkotki podczas odjazdów karpi i amurów :D (2013/04/03 15:57)

u?ytkownik39933


Amurow. Masz oczywiście rację żyłka podczas takiego holowania się nie skręca. Kiedyś zauważyłem że bardzo dużo anglików łowi w ten sposób ja jednak jakoś nie mam przekonania do kręcenia w tył. Wolę używać hamulca i nasłuchiwać jakiego terkotki podczas odjazdów karpi i amurów :D



No ja chyba też ale nie powiem fajnie to wygląda i dobrze się sprawdza, też widziałem właśnie u Angoli :) ale nie ma to jak piękny dźwięk hamulca , żyłkę i tak wymieniam co sezon czasem częściej ....... (2013/04/03 16:01)

u?ytkownik147622


Na pewno na amura lepszy jest zestaw przelotowy gdyż amur nie zasysa przynęty jak karp tylko bierze w pysk i gryzie a po za tym ma bardzo twardy pysk i przy zestawie samo zacinajacym często jest tak że się nie zapina,wyczuwa opór i zostawia

Tu się z Piotrkiem zgadzam i przypon daję krótki , hak duży 1-2 i jak pisze ostry.
Mało mam spinek przy takim zestawie. Natomiast swingera odpinam a podwieszam zwykła bąbke i daje wiekszy zwis ,jak jedzie już równo po pierwszych skubnięciach zacinam lub nieraz sam uderza o kij. W czasie holu hamulec musisz mieć dobrze wyregulowany bo ma bardzo nagłe odjazdy z pod brzegu i może zestaw zerwać,musisz być na takie niespodzianki przygotowany!

Amury  bardzo często są łowione z dala od brzegu, właśnie na zestaw samo-zacinający ( obciążenie z blokadą). (2013/04/10 22:52)

Bernard51


Amury  bardzo często są łowione z dala od brzegu, właśnie na zestaw samo-zacinający ( obciążenie z blokadą). 

Amury często sie łowi na wypłycenich, nie jest nigdzie napisane że to musi być daleko od brzegu.
Natomiast zestaw samo-zacinający nieraz nie zdaje egzaminu bo amur ostrożniej pobiera zanętę od karpia,zdażają sie przyłowy na w/w zestaw wywożąc na karpia. (2013/04/11 05:42)

bernas1907


przypon długości około 15cm, 0.14 żyłka trabucco, haczyk 8 lub 10 gamakatsu. Amur wyciągniety i od razu puszczony wolno (jak i 3 pozostałe) w lipcu zeszłego roku. (2013/06/09 20:17)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

bgr


to jak, pomoze ktos? (2013/06/12 22:26)

JKarp


" Sprawa wygląda następująco. Przy braniu nie jestem w stanie zaciąć amura, branie po prostu jest zbyt krótkie. Nie wiem czy jest to wina oporu stawianego przez swinger i ryba wypluwa przynętę (ten kiedy podniesie się maksymalnie, żyłka z kołowrotka zaczyna się rozwijać i tu następuje kolejny i nie wiem czy nie za duży dla ryby opór - oczywiście hamulec odkręcony na maxa).Ciężarek na swingerze ustawiony jest najczulej i najdelikatniej jak się da.
Ciężarek 90-100gram zamontowany jest oczywiście przelotowo.
Przypon: plecionka połączona z fluocarbonem o długośći ok 5cm. Końcowka to d rig z bananem. Do tego przymocowana kulka na gumce. Wszystko widoczne na załączonym zdjęciu.Co myślicie o takim przyponie?Na 4 brania wszystkie to pudło, ryby nie chcą jechać.
Co polecacie zmienić, jaki przypon zmontować i na jakim haku."
CześćJa zmieniłbym przypon na zwykły, długości 30cm. Zamiast D-riga zwykły węzeł bez węzła o krótkim włosie.Zamiast swingera hanger opuszczony dość nisko od wędki.Haczyk duży, o szerokim łuku kolankowym bardzo ostry.Ciężarek taki jak Twój czyli przelotowy.Reagować na każde ruchy hangera - oczywiście czułość sygnałka na maksa.JK
(2013/06/13 08:21)

bgr


Wielkie dzięki za info, popróbuje następnym razem tak jak mówisz.  (2013/06/19 12:49)