Zaloguj się do konta

Przypon na karpia.

utworzono: 2012/06/25 10:56
matiuss

Witam, mam żyłkę 0,18 na przypon karpiowo- leszczowy z żyłki Wizarda,  która po porównaniu  z żyłką Mavera SLR jest strasznie sztywna, a nie łowię na rzece, wiec zależy mi na miękkości i mam zamiar kupić tego Mavera, ale nie wiem w jakiej grubości. Karpie jakie są u mnie na łowisku są raczej ostrożne i nie wiem czy wybrać 0,16 czy 0,18. Karpie są raczej wrażliwe na grubości przyponow?Podam niżej wytrzymałości tych żyłek, a jak wogole się powinno ustawić hamulec na karpia, bo albo robię tak, ze wychodzi przy lekkim pociągnięciu 30 cm albo 10 cm nie chce iść przy mocnym? Doradźcie mi jeszcze w sprawie tej grubości?

Tabela wytrzymałości i grubości żyłki Mavera SLR [2012-06-25 10:56]

tomczyk001

Spróbuj 0,18 lepiej nie ryzykuj, bo cieńsze przypony na karpia mogą pęknąć, gdy trafi Ci się większa sztuka, ja zakładam przypon 0,20 gdy nie chcą brać daje 0,18.
[2012-06-25 11:20]

bolekr

Jeśli chcesz łowić karpie to przypon 0,18 czy 0,20 absolutnie się nie nadaje.
Ja stosuję Sztywne przypony z fluorokarbonu o grubości 0,44mm. Jest to materiał który nie powoduje refleksów świetlnych dzięki czemu jest absolutnie nie widoczny w wodzie. Przed przyponem z fluorokarbonu stosuję jeszcze przypon z plecionki leadcore o wytrzymałości 50lb. Karpie są ostrożne ale grubość przyponu im nie przeszkadza. Musi być on wytrzymało również na tarcie występujące podczas holu.
[2012-06-25 11:59]

matiuss

Ale ja nie lowie karpii metoda wlosowa, tylko zwykla metoda gruntowa. A maver smart slr jest lepsza od maver smart excel na jezioro?  [2012-06-25 12:14]

JKarp

Witam, mam żyłkę 0,18 na przypon karpiowo- leszczowy z żyłki Wizarda,  która po porównaniu  z żyłką Mavera SLR jest strasznie sztywna, a nie łowię na rzece, wiec zależy mi na miękkości i mam zamiar kupić tego Mavera, ale nie wiem w jakiej grubości. Karpie jakie są u mnie na łowisku są raczej ostrożne i nie wiem czy wybrać 0,16 czy 0,18. Karpie są raczej wrażliwe na grubości przyponow?Podam niżej wytrzymałości tych żyłek, a jak wogole się powinno ustawić hamulec na karpia, bo albo robię tak, ze wychodzi przy lekkim pociągnięciu 30 cm albo 10 cm nie chce iść przy mocnym? Doradźcie mi jeszcze w sprawie tej grubości?

Tabela wytrzymałości i grubości żyłki Mavera SLR

CześćZgadzam się z Rafałem. Te żyłki 0,18 i nawet 0,20 nie nadają się na przypony, chyba, że na karpiki góra 3kg. Na przyponie powinna plecionka 15 lub 20lb, główna żyłka zależy od warunków łowienia ale 0,30 jest optymalna jak jest łowisko bez zawad.A te żyłki Mavera mają jakieś dziwnie duże wytrzymałości skoro Kryston Krystonite Super Mono  ma 12lb/5.4kg   0.31mm.http://www.sklep-karpiowy.pl/krystonkrystonitesupermono15lb-p-1260.html?cPath=23_75 JK [2012-06-25 12:26]

JKarp

CześćOdpiszę bez edycji bo cuda się robią.Jak będziesz łowił z włosem to grubość przyponu praktycznie będzie bez znaczenia.JK [2012-06-25 12:29]

endriu1994

Ja na czystej wodzie stosuje 0,25 według mnie jest większa frajda ze złowionej rybki ponieważ walka jest dłuższa,trudniejsza potrzeba więcej czujności i wyczucia.
Sytuacja wygląda inaczej na łowiskach z zaczepami w takich sytuacjach staram się rezygnować z żyłki i zastępować ją plecionką.
No a najlepiej całkiem zrezygnować z żyłki i łowić na włos wtedy grubość plecionki nie jest najważniejsza ;d
[2012-06-25 14:09]

emem18

nie jestem jakimś wytrawnym łowcą karpi ale ja osobiście łowiąc z gruntu stosuje na przypon  plecionkę 0,14 wytrzymałość ok 10 kg kolor zielony 
łowię zwykłą gruntówka, stosuję przeważnie koszyczek rurka ( czyli standardowy feeder) lub po prostu zestaw samo zacinający z ciężarkiem 80 - 120 gram, żyłka 0,28 - 0,30 ok 10-12 kg wytrzymałości
wszystko zależy czy nastawiasz się na "specjalistyczne karpiowanie" bo tak traktuję ja włosy, systemy itd...  czy po prostu ogólnie połów z gruntu na większą białą rybę
mi się takie podejście sprawdza 

[2012-06-25 14:14]

JKarp

Ja na czystej wodzie stosuje 0,25 według mnie jest większa frajda ze złowionej rybki ponieważ walka jest dłuższa,trudniejsza potrzeba więcej czujności i wyczucia.
Sytuacja wygląda inaczej na łowiskach z zaczepami w takich sytuacjach staram się rezygnować z żyłki i zastępować ją plecionką.
No a najlepiej całkiem zrezygnować z żyłki i łowić na włos wtedy grubość plecionki nie jest najważniejsza ;d

CześćJak zobaczyłbyś jedną moich plecionek przyponowych Cormorana to pewnie jak wszyscy nie uwierzyłbyś, że karpie biorą.JK [2012-06-25 16:27]

matiuss

Jaka żyłka jest według was najlepsza na gruntowy karpiowy przypon, a chodzi mi dokładnie o porównanie żyłki Maver Smart SLR 0,18mm 4,12 kg czy Trabucco Super Elite T1 0,16mm- 5,1 kg, bo jeśli chodzi o wytrzymałość to Traubucco, ale to prawda z ta wytrzymałością? A jak się porównuje Traubucco, jeśli chodzi o miękkość? Kupić Traubucco czy Mavera? [2012-06-25 22:35]

JKarp

CześćJak szukasz cudu to Jaxon CroCodile ;-)JK
[2012-06-25 22:47]

bednar14

Tylko nie żyłka Jaxona :-)
[2012-06-25 23:16]

emem18

hmmm nie rozumiem czemu się uparłeś tak na te żyłki ??jakie duże ryby to będą ? jeśli czaisz się na 10 kg karpia to raczej by się nie odważył założyć coś takiego na przypon....jeśli idziesz na rybki wigilijne ... wybrałbym mocniejszą ....jakoś nie chce mi się wierzyć w te cudowne rozwiązania producentówżyłka, plecionka i cała reszta przede wszystkim ma być PEWNA ( najlepiej nowa)
zakładając żyłkę 0,16 i wybierając się na karpie to chyba jakieś nieporozumienie ...zastaw strzela tam gdzie jest najsłabszy i to żadna tajemnica ... 
osobiście łowię na sprzęt niskobudżetowy, ale ma być mimo wszystko w miarę pewny,chociaż nigdy się nie da na 100% wykluczyć jakiegoś słabego ogniwaa to węzeł do kitu a to krętlik ale zawsze można to w jakimś stopniu przewidywać ...
karp nawet mały to silna rybazłapałem ich niewiele ale nawet nie duży ma swoje 5 minut i może nieźle sprzętem potrzepać karp 5 kg generuje większą siłę w wodzie niż 5 kg które waży 
pozdrawiam 

[2012-06-25 23:17]

JKarp

Jaka żyłka jest według was najlepsza na gruntowy karpiowy przypon, a chodzi mi dokładnie o porównanie żyłki Maver Smart SLR 0,18mm 4,12 kg czy Trabucco Super Elite T1 0,16mm- 5,1 kg, bo jeśli chodzi o wytrzymałość to Traubucco, ale to prawda z ta wytrzymałością? A jak się porównuje Traubucco, jeśli chodzi o miękkość? Kupić Traubucco czy Mavera?

CześćTen Smart kosztuje 25zł - za tyle samo masz w miarę porządną plecionkę:http://www.rockworld.pl/k,30,zylki--plecionki/pk,24,przyponowe/p,952,sufix-super-skin.html
Kup sobie do tego haczyki nr 4 z oczkiem nawet Kamatsu czy te:http://andraex.home.pl/Haczyki_karpiowe_MARU_SODE_250BN_czarny_nr1_w_opakowaniu_10_sztuk-984.html Naucz się robić węzeł bez węzła. Zapewniam Cię, że nawet ostrożne karpie w styczności z dobrze wykonanym zestawem tracą swój instynkt i zasysają bez oporu przynętę.O innych droższych haczykach i plecionkach już nie piszę.JK [2012-06-26 06:18]

bolekr

JKarp zgadza się.

Nie musi zakładać plecionki wystarczy żyłka grubości min 0,30 no chyba, że on planuje łowić karpie po 2-4kg. Żyłka się idealnie sprawdza i ma większą elastyczność co jest zaletą przy wyrzutach. Natomiast jeśli łowi na dalekich odległościach gdzie rozciągliwość żyłki może być powodem nie utrzymania ryby z dala od trzcin czy gałęzi to niech zastosuje plecionkę. Tak jak JKarp mówi grubość nie ma znaczenia, bardziej już kolor. ja zwykle stosuje plecionki ciemno zielone, choć najważniejszym elementem jest zestaw końcowy i tam już rygorystycznie dobieram ciężarki, przypony, rurki do kolor podłoża. Jeśli chcesz łowić w miarę profesjonalnie to napisz a Ci opiszę krok po kroku w co się uzbroić i jak łowić...
[2012-06-26 06:53]