Zaloguj się do konta

Przypon na okonie

utworzono: 2011/12/08 20:32
krychu26

czy przy twisterach okoniowych dawać przypon? [2011-12-08 20:32]

marcianek109

Nawet nie ma takiej mowy brania spadną ze 100% na 40%!!!!!
[2011-12-08 20:58]

BencWWY

Jeśli trafisz na stado i żerowanie okoni to nie przeszkadza, ja zawsze mam przypon ratuje przed obcinkami bo po co kaleczyć szczupłe pozostawiając im hak w paszczy   [2011-12-08 22:11]

BencWWY

tzn. jesli mowisz o tych 3cm twisterkach to juz tak sama zylka [2011-12-08 22:12]

89krzysztof

Jeśli łowisz okonie to to jak miewam używasz żyłki 0.12 lub 0.14. Do takiej cienkiej jeszcze chcesz przypon stosować ? Nie warto.  [2011-12-08 22:12]

menofthenight

zależy od tego, w jakim stopniu znasz wodę, jeżeli wiesz, że możesz się spodziewać szczupaka to lepiej się chronić niż potem niańczyć. % brań spadnie, ale nie zaliczysz obcniek ani nie uszkodzisz ryby zostawiając jej w pysku przynętę :) [2011-12-09 16:40]

kaban

Zależy od tego, w jakim stopniu znasz wodę, jeżeli wiesz, że możesz się spodziewać szczupaka to lepiej się chronić niż potem niańczyć. % brań spadnie, ale nie zaliczysz obcinek ani nie uszkodzisz ryby zostawiając jej w pysku przynętę :)

Moje zdanie w tym temacie jest takie samo. Nastawiając się na klenie w wolniejszym nurcie też zakładam przypon w razie "W" i czasami się to sprawdza-mały szczupak nie obcina mi "ukochanego" woblerka i odpływa w dobrym zdrowiu. Coś za coś-mniej ryb złowionych,ale też mniej straconych.
[2011-12-11 16:47]

covent

To ja zadam pytanie za 100pkt:) Zakładając, że okoniowi stalka jednak robi różnicę (bo opinie są różne ale nie to jest przedmiotem pytania) kto mi wytłumaczy z jakich powodów tak jest? Czy robi mu różnicę z racji zakłocenia pracy sztucznej przynęty przy spinningu czy z racji, że okoń "wyczuwa" (linia boczna) żelaziwo w przyponie np przy metodzie splawikowej (robak czy tam żywiec)?? Ale jeśli opdycha go metal to dlaczego wiesza się wogóle na haczyku?:)  [2011-12-11 18:26]

Okoń to wzrokowiec. Stalka wzbudza podejrzenia i odstrasza, stąd spadek brań. Skuteczność bocznego troku to po części zasługa braku jakiegokolwiek poza hakiem zbrojenia przynęty, gdzie "goła" guma jest bardzo łakomym kąskiem. :)

I jeszcze jedno. Albo łowimy okonie, albo szczupaki, albo próbujemy łowić uniwersalnie, sami nie wiedząc co. Konfiguracja zestawu pod dany gatunek przekłada się na skuteczność, łowiąc okonie w łowiskach szczupakowych obcinka jest wkalkulowana w ryzyko, szczupak to przyłów, podobnie jako przyłów trafia się okoń na przynęty ze stalką. Nie widzę tu miejsca na kompromisy.

[2011-12-11 19:01]

covent

Czyli jednym słowem im delikatniejsze zbrojenie przynęty (główki, stalki, krętliki, żyłka etc) tym większe szanse na oszukanie okonia? [2011-12-11 19:11]

Akurat ciężar główki trzeba dostosować do warunków i w tej materii zbyt wiele zrobić się nie da, czyli jeśli jigujemy to główka musi tam być. Pozostałe akcesoria - stosuję krętliki potrójne przy bocznym troku, znaczenie czysto praktyczne, mniej się plącze i nie ma wpływu na brania. Z żyłką też nie warto schodzić za nisko, myślę, że 14 to jest minimum, chociaż dobrze żerującemu okoniowi 18 też nie robi różnicy, ale tu mówimy o tych bardziej wybrednych. :) Przynęty inne niż gumowe musimy podać takie jakimi są i też nie ma czego poprawiać.

Brak stalki i nie za gruba żyłka to taki standard tego warto się trzymać.

[2011-12-11 20:25]