Przypon na amura. Jaki polecacie?

/ 2 odpowiedzi

Mam pytanie jaki przypon polecacie na amura (czy tradycyjny włos, czy lepsza pętla D-rig lub pierścień z gumką) ? Czy przypon z włosem stosowany na karpia nie będzie zbyt długi do zacięcia amura ? Czy mieliście brania amura na typowe śmierdziele lub scopex czy zdecydowanie więcej brań na tradycyjne owocówki ?

I jeszcze jedno pytanko odnośnie torpedy, czy lepiej sprawdza się zestaw przelotowy czy na sztywno i w jak skutecznie zaciąć amura ?

rawa19


Jeśli chodzi o materiał przyponowy , to zdecydowanie miękki, gdyż amur w przeciwieństwie do karpia nie zasysa przynęty , tylko bierze ją w wargi, tak jakby chciał posmakować. Sztywny przypon może wzbudzić w rybie podejrzenia. Wyżej opisany sposób brania, sugeruje nam użycie zestawu przelotowego , gdyż niekoniecznie musimy mieć długi odjazd ryby. Z reguły jest tak, że każdy ruch sygnalizatora kwitujemy obszernym i mocnym zacięciem. Włos powinien być takiej długości , żeby kulka dotykała łuku kolankowego haka, wtedy prawdopodobieństwo , że ryba wraz z kulką ma w pysku hak jest większe i znacznie ułatwia to zacięcie. Mocne zacięcie wymuszają twarde wargi amura, w które trudno wbić hak, przez co ryby te zaliczane są do najczęściej spinających się. Na śmierdziele NIGDY nie miałem brania amura, powiem więcej: miałem kiedyś okazję obserwować młode amury we wspólnym akwarium z karpikami i karasiami. Po wrzuceniu garści granulatu rybnego wszystkie ryby zaczęły ucztować oprócz amurów, które nie dosyć , że nie jadły to jeszcze odpłynęły w drugi koniec zbiornika, mimo iż były gatunkiem dominującym.
Mam nadzieję , że pomogłem. (2011/05/20 21:37)

lew1971


Dzięki za cenne porady, napewno z nich skorzystam. Pozdrawiam. (2011/05/20 22:53)