Zaloguj się do konta

Przypon na bolenia

utworzono: 2011/01/07 09:01
Rybczan

Witam. Mam pytanie czy do łowienia Bolenia potrzebna jest jakaś stalka lub wolfram ? i co lepsze żyłka czy plecionka?

dzięki i pozdrawiam.

[2011-01-07 09:01]

kaban

Boleń to jedyna typowo drapieżna ryba z rodziny karpiowatych w naszych wodach.Posiada jedynie zęby gardłowe do przemielenia zdobyczy(podobnie jak kleń i jaź-mam na myśli gatunki łowione na spinning bo np. karpie,płocie itd. robią to samo).Jeżeli nastawiasz się na bolenie i wiesz,że szczupaków w pobliżu niema(a tu pewności mieć nigdy nie możesz) to przypon jest zupełnie zbędny.
[2011-01-07 09:16]

ryukon1975

Ja łowiłem bolenie bez żadnych przyponów.Boleń to wzrokowiec wszystko co niepotrzebne trzeba usunąć.Najlepsze wyniki miałem kierując się książką(już nie pamiętam tytułu) przywiązywałem żyłkę bezpośrednio do np.główki twistera.Zdarzało mi się tak nawet 4 bolenie około 60 cm w godzinę.Jego stanowiska i technika prowadzenia przynęty są inne jak na szczupaka więc nie powinno być kłopotów z obcinaniem zestawów.Jednak jak napisał kol.Kaban pewności nie można mieć nigdy bo raz mi się to zdarzyło.Co do linki to tak jak pisałem ja łowiłem na żyłkę.
[2011-01-07 10:40]

andrzej49

Przy połowach bolenia przyponów nie polecam,sprzęt jak najdelikatniejszy ale w miarę wytrzymały.Od ponad trzech lat na spinningu stosuję tylko plecionki.
[2011-01-07 13:03]

kargul

ja nie spininguje ale jak drapieznik to chyba plecionka, stalowka ,wolfram:P [2011-01-07 13:43]

ryukon1975

Słuchaj kargula a boleń nie będzie dla ciebie problemem-bo go nigdy nie złowisz.Dodam że nie był to żart.
[2011-01-07 13:48]

Kacpeer113

Ja osobiście na boleni stosuje przypon wolframowy o wytrzymałości 5 kg, a żyłkę stosuje o grubości 0.20 mm. ponieważ boleń potrafi werwać żyłkę owytrzymałości 0.18.
[2011-01-07 14:07]

ryukon1975

Złowiłem sporo boleni.Przeczytałem na ten temat setki artykułów i książek pierwszy raz spotykam się z propozycją kol.kargul i Kacper113 zakładania przyponów na szczupaka do połowu bolenia.
[2011-01-07 14:18]

kargul

mowilem ze ja boleni nie lowie ale skoro drapieznik to... [2011-01-07 14:20]

ryukon1975

Nawet jeśli nie łowisz a interesujesz się wędkarstwem powinieneś się gdzieś spotkać z teorią.Czasopisma wędkarskie,książki czy rozmowy z kolegami.
[2011-01-07 14:24]

Rybczan

Kolego, hefeed8 a co polecasz, żyłka czy plecionka ?

Pozdrawiam.

p.s pytam bo wtym roku planuję poświęcić trochę czasu boleniom a wcześniej to raczej tylko okon , szczupak. Co do łowiska będzie to Wisła.

[2011-01-07 17:54]

ryukon1975

Bolenie łowię tylko na żyłkę i jest dobrze.Jeśli chodzi o plecionkę to nie mam zdania bo nigdy nie łowiłem na nią boleni.Bolenia łowi się wyżej nie przy dnie,nie jest mocarzem,nie wchodzi w zaczepy i rzadko przynęta o nie zahacza.Dlatego nie widzę powodów by to zmieniać.Inaczej jest ze np. szczupakiem łowionym głębiej warto użyć plecionki by ocalić trochę przynęt.
[2011-01-07 19:04]

marekj86

ja na odrze na bolenie nie stosuje plecionek tylko zyłke 0,18 do 0,22 zalezy o jakiej porze roku i przypony stalowe sa zupełnie zbedne jeszcze nigdy mi sie nie zadzrzyło zeby przyłow w postaci szczupaka obciął mi przynete wystarczy sama agrafka z kretlikiem zeby mozna było szybko wymienic przynete
[2011-01-08 11:08]

krzycho76

Jak kolego zauważyłeś każdy ma swoje zdanie. Proponuję Ci raz połowić na żyłkę a raz na plecionkę, wtedy sam zdecydujesz co lepiej trafia w Twój gust. Ja osobiście łowię bolenie na plecionce 0,12-0,15, a od maja do sierpnia 2010 złowiłem ich ponad 60. A jeśli chodzi o przypon to można go sobie darować lecz wszystko od tego na jaką przynętę chcesz łowić bolenie i jak ją poprowadzisz. Musisz pamiętać żeby zawsze agrafka była solidna!!!

Bolenie są wspaniałymi rybami sportowymi więc ZWRACAJMY IM WOLNOŚĆ!!!  

Pozdrawiam
[2011-02-11 16:21]

khakiprichi

Witam!dokładnie wyboru musisz dokonać sam!!

ale i ja napiszę,mój zestaw boleniowy czyli żyłka 0.18,bez stalki wystarczy agrafka z kętlikiem,

ale zdarza sie czasami że jak łowię szczupaki czyli w moim przypadku plecionka kolor fluo i przypon stalowy,a widzę tłukącego bolenia po założeniu na ten zestaw hermesa często udaje mi się go złowić.Tak że,niby taki ostrożny a jednak mu nie przeszkadza...szczególnie we wrześniu i pażdzierniku.

[2011-02-11 16:38]