Zaloguj się do konta

Przynęty spinningowe

utworzono: 2020/06/07 14:01
Takitam

Panie i Panowie, piszę ten wątek aby zasięgnąc rady doświadczonych wędkarzy na temat przynęt spinningowych jako że sam jestem początkujący a nad wodą spędzam niewiele czasu. Przeczytałem mnóstwo artykułów i treści związanych z tym tematem i co rusz na każdym kroku z różnych źródeł często są sprzeczne wnioski i rady - może być to zrozumiałe jako że woda wodzie nierówna. Mnie interesuje natomiast garść informacji i opinii na temat przynęt które posiadam od Was - ciekaw jestem które z nich będą się pokrywały (opinie, nie przynęty ;) ). Wiem że powinienem sam próbować ale mam ich po prostu zbyt wiele i chciałbym wiedzieć czym najlepiej próbować szczęścia.
Prosiłbym o porady jakie z tych przynęt polecilibyście na okonia a jakie na Szczupaka (jeszcze go nie złowiłem) - póki co łowię na małej rzeczce biała gdzie póki co szczęście miałem tylko z Okoniami i Kleniami na małe przynęty, z obserwacji wynika że najlepiej biorą na małe obrotówki, lub twistery o wyrazistych czerownych, zielonkawo-zółtych kolorach (na zdjęciu nie znajdziecie ponieważ już pourywałem). Co do szczupaka próbowałem większych obrotówek, złotej effzeta (zdj.) i srebrnej z czerwonymi plamkami mikado (zdj.) a także wachadłowki alga 2 (zdj.) i chyba każdej większej gumy (kopyta na zdjęciach).
Załączam zdjęcia i proszę o opinie które z nich polecalibyście na okonia a które na szczupaka.
https://imgshare.io/image/NrfkSw
https://imgshare.io/image/NrfJo8

Pozdrawiam, do połamania kija! [2020-06-07 14:01]

Jakub Woś

Przynęty te ze zdjęć powinny skusić szczupaka. Jeśli go nie złowiłeś to może po prostu go tam nie ma. [2020-06-07 20:22]

Takitam

Odnośnie rzeki jest taka opcja choć sąsiad widział zdechłego szczupaka na oko 50cm w wodzie na początku wiosny, jeśli chodzi o stawy na 100% są tam szczupaki. . . [2020-06-07 21:48]

Smolik

Witaj kolego! Zdaje się, że część z tych przynęt można nabyć w Decathlonie. Przechodząc do sedna: zdajesz sobie sprawę, że wiara w skuteczność danej przynęty jest subiektywna. Jednak z powyższych przynęt najbardziej "szczupakolubne" według mnie jest ta obrotówka Mikado 4 srebrna w czerwone kropki, (wahadłówka, która jest nad nią wygląda też ciekawie), wahadłówka Alga 2 , to już legenda - padło na nią mnóstwo szczupaków (osobiście wolę stosować srebrną i jeszcze dwie uwagi odnośnie niej - na twojej rzeczce może być trochę za ciężka, w sprzedaży jest model Algi 2 o mniejszej wadze, bo 12g, przy tej samej powierzchni błystki) i perłowy z czarnym grzbietem ripper pod Algą również wygląda interesująco. Z drugiej fotki wybrałbym rippera z dolnego rzędu, który jest pośrodku (biały z czarnym grzbietem i czerwonymi elementami. Jeśli chodzi o jaskrawe gumy - to nie zawsze są skuteczne, ale bywają okresy, że szczupaki są agresywne i wtedy często biją w takie przynęty i to niesamowicie - uwaga nie dotyczy tylko gum... Z wahadłówek dokupiłbym na twoim miejscu błystkę Mors 1 i Mors 2 srebrne - świetnie imitują uklejkę. Piszesz, że okonie i klenie już łowiłeś a szczupaka jeszcze nie - myślę, że na twojej rzeczce szczupak może przebywać w głębszych miejscach (dołkach) i tam spróbuj je jakoś sięgnąć - nie prowadź przynęt zbyt szybko. Szczupaki dopiero się "rozkręcają", szczególnie w tym roku - więc nie zrażaj się - trzeba być twardym! Powodzenia i napisz nam jak złowisz pierwszego zębatego :) [2020-06-07 23:06]

Sith

Niestety, fotki niewidoczne... ;( Jak zwykle Forum "schodzi na psy"... :>
Ps
Potwierdzam, Alga to jedna z najskuteczniejszych przynęt na szczupaka. [2020-06-08 07:25]

Takitam

Poprawiam "jakość forum" :) [2020-06-08 08:06]

marcin-sz

Według mnie trzeba próbować w sumie nie jest ich tak dużo. [2020-06-08 08:41]

Takitam

I "poprawiam jakość forum x2" tutaj mniejsze okoniowe, wiem że zdjęcia nie są idealnej jakości - co do Algi taki właśnie słyszałem opinie. Co do prowadzenia, próbowałem już wolno--szybko, szorować po dnie i blisko powierzchni aczkolwiek teraz spróbuję wolniej :) . Odnośnie specyfika rzeczki taka że ciężko się dostać w owe "dołki" może jak będę eksplorował ją "dalej" trafię na takie miejsca :) [2020-06-08 08:44]

WedkarzIncognito

Witam.
Ze zdjęcia nr.1 gdybym to ja miał coś wybrać na szczupaka to celował bym w żelastwo, obrotówka Dam4 (miedź), druga obrotówka Mikado (srebro, czerwone kropki), wahadłówka (znajduje się nad obrotówką Mikado), Klasyczna alga (złota 2) oraz wahadłówka miedziana (ten sam rząd co alga). Gumy, czarny korpus(guma znajdująca się pod algą) oraz biała z czerwoną głową. Prawy dolny rząd, na samym dole dwie gumy w kolorze motoroil. Drugie zdjęcie Górny rząd perłowa guma, środkowy rząd to srebrny korpus z czarnym grzbietem, dolny rząd wszystko oprócz żółtego twisterka. Na temat przynęt okoniowych ze zdj.1 wybrałbym klasycznie twisterki, małe algi. Zdj.2 moim zdaniem na okonia pasuje wszystko z tego zdjęcia, a szczególnie rząd środkowy.

A teraz odniosę się do cytatu autora wątku: "Wiem że powinienem sam próbować ale mam ich po prostu zbyt wiele i chciałbym wiedzieć czym najlepiej próbować szczęścia." Pierwsza sprawa to nie jest ich zbyt wiele, jest ich naprawdę bardzo mało, a druga jakby ktoś odkrył na "czym najlepiej próbować szczęścia" to powstałaby jedna przynęta i multum innych odeszłoby do lamusa. Trzecia sprawa, która jest najważniejsza i została ujęta na samym początku zdania to samodzielne próbowanie. Tak powinieneś sam próbować bo nikt tutaj nie wskaże ci bezbłędnie cudownej receptury, której przynęty masz użyć i jak masz prowadzić daną przynętę żebyś mógł złowić szczupaka. Owszem można zasięgnąć porady itd. Ale prawda jest wszystkim znana od dawna, trzeba po prostu być nad wodą i łowić żeby coś złowić.
Pozdrawiam i połamania.

ps. Sith fotki są niewidoczne bo autor tekstu podał tylko adres strony (host - imgshare) na której się znajdują ;) Wystarczy skopiować adres, wkleić go w pasek i voilà :))) [2020-06-08 10:08]

Takitam

Niemniej jednak już parę konkretnych rzeczy się dowiedziałem, tj. np. na temat dołków i wolniejszego prowadzenia, tak samo prawie każdy polecał wahadłówki i obrotówki i właśnie to mnie interesowało doświadczenia i przemyślenia bardziej doświadczonych.

Zgadzam się w 100% że trzeba próbować, sam wiem że jak już poczuję się "pewniej" będę kombinował na każdym kroku bo lubię robić rzeczy po swojemu - póki co chcę złapać pierwszego szczupaka i myślę że to co zostało tu opisane powinno zwiększyć tą szansę :)

Pozdrawiam [2020-06-08 10:37]

Sith

Bardzo niewiele można dodać do tego co napisał #WedkarzIncognito, dodam tylko tyle, że taka liczba przynęt do wypróbowania wystarczyłaby mi co najwyżej na 5 godzin, a może nawet na krócej. Byle ryby były w łowisku, udałoby się ustalić na co dziś najlepiej biorą. Niestety następnego dnia mogłyby już preferować te, które poprzednio kompletnie ignorowały i odwrotnie.
Takie to już są te rybki zmienne, zupełnie jak kobiety. :)

Ps
#WedkarzIncognito, skopiowałem, kliknąłem i otworzyło mi się to: https://forum.wedkuje.pl/f/przynety/915387 ;)) [2020-06-08 13:54]

Takitam

Sith :
https://imgshare.io/image/NrfkSw
https://imgshare.io/image/NrfJo8
skopiuj jedna z linijek (jedna linijka jedno zdjęcie) i wklejając w pasek przeglądarki klikając następująco enter na pewno wyjdzie Ci coś takiego jak na załączonym obrazku :)

[2020-06-08 15:22]

Sith

Ooo, właśnie... ;))) [2020-06-09 06:30]

kaban

Wiara w daną przynętę i odpowiednie jej poprowadzenie czyni cuda. Ja uwielbiam woblery które nie są tanimi przynętami, ale coś tam kiedyś na strugałem i pewien zapas mam. Gumy i żelazo też mi odpowiada i mam tego sporo. Rodzaj i ilość przynęt po kilkudziesięciu lat spinningowania dopasowuję co do danego łowiska gdzie mam zamiar spędzić dniówkę. [2020-06-09 09:06]

Sith

(...)Rodzaj i ilość przynęt po kilkudziesięciu lat spinningowania dopasowuję co do danego łowiska gdzie mam zamiar spędzić dniówkę.
To jest podstawa i prawilnyj padchod k probliemu... ;))
[2020-06-09 12:20]