Przynęty spinningowe na pstrąga tęczowego

/ 3 odpowiedzi
Witam wybieram sie jutro nad staw woda raczej mętna,  mozna złowić pstrąga tęczowego, wszyscy łowia je na spławik. Chciał bym spróbować na spina i pytanie do ludzi którzy poławiali te ryby jakie przynęty stosować?Mam czerowna/ pomaranczowa obrotówke meppsa myślicie że na takiego strażaka skusi sie jakis kolega ? :) Prosze o wasze typy :D pozdrwiam Niko
aldente


Rozumiem, że będziesz łowił w tak zwanym "burdelu", czyli w jeziorku do którego wpuszczają pstrągi, aby sobie je komercyjnie połowić.
1) musisz wiedzieć jaka jest głębokość stawu. Czy schodzi od razu przy brzegu np. na 5-6 metrów, czy stopniowo, a potem jest kant i dopiero za kantem jest głęboko.
2) musisz się od właściciela łowiska dowiedzieć, na jakiej głębokości żeruje teraz ryba i jak jest z głębokościami łowiska.  Spytaj też wędkarzy, którzy tam łowią. Jeśli jest w miarę ciepło, to pstrąg będzie żerował na 1-1,5 metra pod powierzchnią wody. Jeśli jest zimno, jeśli były przymrozki, to pstrąg może być już osiągalny tylko przy dnie. Jeśli zbiornik ma np.6 metrów głębokości, to musisz pstrąga łowić z gruntu.
3) Na spinning połowisz go tylko, jak będzie żerował przy powierzchni, do 2 metrów głębokości.
W zależności od głębokości żerowania montuje się różne rodzaje zestawów, aby go złowić.
Spinning: Na plecionkę 0,1 mm zakładasz ghosta, czyli taką szklaną 6  centymetrową rurkę o ciężarze 6-8 gramów. Następnie montujesz silikonową perełkę ( stoper) aby chronić węzeł. Potem wiążesz do plećki koniecznie potrójny krętlik. Do krętlika z drugiej strony wiążesz powiedzmy 1m-1,30m  fluorokarbonu. Na końcu zapinasz agrafkę i...obrotóweczkę, woblerka, twisterka, albo zwykły haczyk a na nim pasta pstrągowa Powerbait Berkleya. Jeśli nie dostaniesz szklanego ghosta,to od biedy może być ołowiana oliwka. Rzucasz daleko, najlepiej w stronę klatki, z której wypuszczane są pstrągi do stawu i ściągasz baaaaardzo powoli. Bardzo wolno kręcisz korbką. Musisz wyczuć na jakiej głębokości nastąpią brania,aby właśnie tam poprowadzić przynętę. Oczywiście im wolniej skręcasz, tym głębiej płynie przynęta. Przy wszelkich sztucznych przynętach na spinningu zacinasz natychmiast.
Inaczej się ma sprawa przy metodzie na spławik. Przygotuj kij o długości 3,60m. Lekki federek się nada, albo matchówka do 30g. Zamontuj nieprzelotowo spławik z grubą czerwoną antenką o wyporności ok. 6-8 gramów. Pod spławikiem zamontuj szklany ghost. 6g spławika wyważysz 6-cio gramowym szklanym ghostem. Rzucisz nim jednak dalej, niż 4 gramowym ołowiem, a pod wodą 6 g szkła wyważają 6 g spławik tak samo jak 4 g ołowiu. Do tego dowiązujesz 0,22mm fluorokarbon...powiedzmy 60 cm i na hak zakładasz powerbait Berkleya. Ponieważ pasta jest pływająca, zaciśnij 10cm przed hakiem ołowianą śrucinkę, aby pastę utrzymać w toni. Spławikiem ustawiasz głębokość, na której będzie żerował  w tym stawie pstrąg.
Zestaw ze spławikiem możesz też przez baaaaardzo wolne podkręcanie korbką ściągać ku sobie. Podkreślam-baaaardzo wolne! Wtedy najlepiej spławik umocować na stałe, a do potrójnego krętlika dowiązuje sie 2metry przyponu z fluorokarbonu. Na końcu hak a na nim pasta powerbait albo larwy pszczoły. Ponieważ pasta pływa, a pstrąg żeruje powiedzmy na 1-1.5 metrach,  to przed hak zaciskasz śrucinkę, aby pasta zeszła głębiej. Po płynnym rzucie zza głowy ściągasz baaaardzo wolno, z przerwami.
Teraz najważniejsze!!!! Przy metodzie spławikowej przy braniu widzisz jak spławik i sznur gwałtownie odjeżdżają! NIE ZACINASZ WTEDY!!!  Pozwalasz pstrągowi wybrać sznur np. przez otwarcie kabłąka albo przez poprowadzenie kijem  w stronę jego ucieczki. To wszystko trwa tak mniej więcej 3-4 sekundy. Teraz dopiero ZACINASZ, ale NIE MOCNO! Nie ma potrzeby mocno zacinać, bo pstrąg połknął głęboko i raczej już nie wypluje przynęty. Najlepsza pasta jest Powerbait firmy Berkley żółto-seledynowa z brokacikiem o smaku CZOSNKOWYM (garlic). No to powodzenia i napisz, czy pomogło:-) (2015/11/05 22:16)

niko


dzięki za wyczerpującą odpowiedz, niestety przeczytałem to już po powrocie najlepsze efekty mieli wędkarze na kule wodną i białe robale.... następnym razem wypróbuje twoją metodę pozdrawiam Niko :)  (2015/11/07 11:24)

aldente


Można by dużo pisać o sposobie montażu. Kula wodna w tym wypadku służy tylko i wyłącznie jako obciążnik do dalekiego rzutu.Dopiero o tym czy połowisz,czy nie...decyduje głębokość na jakiej stoi pstrąg. Podobnie jak wtedy przy spławiku, do kuli dowiązuję przypon fluorokarbonowy o długości powiedzmy 2 metrów. Na ten przypon dodatkowo nawlekam pomarańczową kulkę styropianu o średnicy 1,2 mm. Jest to pilot, który jest wskaźnikiem brania a jednocześnie jeśli go przesuwam,to reguluję głębokość, na jakiej pracuje przynęta. Na hak zakładam znów Powerbaita,10cm przed hakiem śrucinkę ołowiu, aby pływająca pasta poszła na głębokość żerującego pstrąga. Rzut i...obserwacja kulki styropianowej...nie kuli wodnej. Jeszcze lepiej funkcjonuje to z pływającym sbirolino, 20 gram starczy. Montaż taki sam, dodatkowo z pilotem na przyponie dwu metrowym, albo bez. Rzut i najwolniej jak potrafisz ściągasz.
Jeśli pstrąg stoi głębiej, możesz zastosować sbirolino wolno tonące, które sprowadzi Ci przynętę w pół toni. Najważniejsze, aby baaaardzowolno ściągać, z przerwami. Ważne, aby przy płynnym rzucie zza głowy jeszcze w powietrzu, tuż przed uderzeniem w wodę wyprostować zestaw. Przyhamowujesz wtedy  ręką wypad płecionki ze szpuli kołowrotka. No to połamania...:-) (2015/11/07 13:23)