Przynęty na pstrąga z niedużej rzeki

/ 12 odpowiedzi
Witam. Zacząłem dziś przygodę z polowaniem na pstrąga w rzece Pasłęce . Byłem prawie cały dzień i efekt to 2 potokowce 35 i 39 cm ale niestety złowił je kolega który pomaga mi to ogarnąć hehe. Chciałem prosić o poradę odnośnie przynęt jakie polecacie zakupić na początek oraz jak je prowadzić. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc od doświadczonych kolegów bo zależy mi bardzo aby złowić tego pierwszego z którym cyknę sobie fote i do wody bo w zadnym wypadku nie mam zamiaru zabierać tej pięknej i walecznej ryby :)pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc  :)
grisza-78

Za to, że masz takie fajne podejście do pstrągów, to ci trochę podpowiem ;) Otóż teraz, czyli zimą zaopatrz się głownie w obrotówki i woblery. Obrotówki w rozmiarach od 1 do 3, to będzie optymalnie. Woblery - ja stosuję rozmiar od 3 do 7 cm, z tym, że potrzebne są pływające jak i tonące. Producentów masz dziesiątki ; salmo, bonito, kenart, siek, taps, dorado, krakusy, gloogi. To tylko kilka propozycji. Poszperaj w necie, popatrz tutaj na forum, na 100 % coś znajdziesz. Blaszki kupuj raczej sprawdzonych firm - mepps, hrt, effzetty, to tylko przykłady, ale chodzi o to, by obrotówki dobrze pracowały, zwłaszcza ściągane z prądem. To tylko dwie grupy przynęt (podstawowe), ale pamiętaj o wahadełkach, cykadach, ogonkach spinmada, kogutach, jigach i gumkach. Lepiej jest mieć więcej w pudle, niż za mało. I chociaż będziesz łowił pewnie tylko na kilka przynęt, to w zapasie lepiej mieć ich więcej. Jeśli mogę doradzić coś na temat żyłki - nie baw się w 0,16 czy inne byleco o podobnej średnicy. Sprzęt musi być dość mocny, bo pstrąg jest sprytny i silny, po zacięciu będzie szukał kryjówki w postaci korzeni, czy powalonych drzew, więc hol powinien być dość siłowy, bez zabawy, na jaką można sobie pozwolić podczas łowienia okoni na cienką żyłkę w jeziorze. Już mnie palce bolą od stukania w klawiaturę, a do tego jeszcze po "Sylwku" do siebie nie doszedłem..... Pozdro! (2014/01/01 22:09)

mrszupin

Ja łowię na przynęty 3-6cm. Używam najczęściej imitacji pstrąga, głowacza, lipienia i okonia.Najczęściej łowię pod nurt. Polecam woblerki Stepanowa i woblerki bobrzańskie. Obławiaj różne dołki, zakola.Pozdrawiam (2014/01/01 22:16)

wedkarz2309

Łowię w takich rzekach, a za przynęty, najczęściej mam woblery. Są to zazwyczaj rękodzieła, ale "seryjniaki" także mam. Jak już podkreślono, warto mieć i tonące i pływające, różnej wielkości, kolorystyki oraz pracy. Warto także mieć inne przynęty, nie tylko woblery, aczkolwiek, nimi lubię łowić pstrągi najbardziej.
Jeśli chodzi i miejscówki, to sporo też zależy od rzeki lub jej odcinka. Jednym z najpewniejszych miejsc w małych rzekach, są burty, spod których ryby wychodzą przez cały rok.

Powodzenia! (2014/01/02 06:23)

siawes

Koledzy a jaka akcja najlepsza ? Drobna szybka migotliwa agresywna czy raczej szukać wobków o spokojnej akcji ? Chciałbym też łowić na gumy bo wiem że się sprawdzają tam ale to woblery by były moim głównym arsenałem :) kolory bardziej naturalne czy jakaś żarówa też nie zaszkodzi od czasu do czasu ? i tak już jestem bardzo wdzięczny za pomoc która do tej pory uzyskałem z którą serdecznie dziękuję :) (2014/01/02 08:00)

wedkarz2309

Z pracą woblera, kolorem oraz wielkością, trzeba trafić - takie jest moje zdanie. Stwierdzam to na podstawie obserwacji i własnego, skromnego doświadczenia. Myślę, że więcej mogą napisać łowcy pstrągów, którzy poświęcają im niemal cały rok, z wyjątkiem okresu ochronnego.
Jednak, jeśli chodzi o kolor, mam swoich faworytów - na czystą wodę, najbardziej lubię imitację pstrąga potokowego. Zazwyczaj łowię takim, który ma w miarę drobną i nieco migotliwą pracę, aczkolwiek mam też w pudełku "agresora", który, poprowadzony w odpowiednim miejscu i sposobie, potrafi zdziałać cuda, ale to jest temat na cały artykuł. (2014/01/02 08:34)

okonekPL

Czołem! Mam pytanie do kolegów spinningistów. Jakie polecacie przynęty na pstrąga,Jakie rozmiary i kolory przynęt polecacie? Będę łowił na niedużej nizinnej rzece o mętnej wodzie. Pstrąg tam nie jest duży największe rozmiary to poniżej 35 cm. Pozdrawiam ! :D
  (2018/01/28 13:23)

luxxxis

Zacznij od silikonu-twisterki piątki,kopytka mannsa,wormy savaga-główki w zalezności od uciągu i głębokości,zazwyczaj 1,5 -5g.
Kolorystyka od bieli poprzez perłę i kombinacje z czerwienią ,czernią,np manns perła z czerwonym grzbietem.
Druga linia ciut droższa to obrotówki i woblery,ale jeśli są potoki w twojej rzece to gumki ci je pokażą,wobkami się obstawisz jak się wciągniesz w kropkowańca.
Poniżej podgląd gumy i konus jakiś (2018/01/28 14:11)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

kaban

Ja uwielbiam woblery i sugerowałbym na początek sezonu coś podobnego do Salmo minnow, bullhead, butcher i oczywiście hornet. Te ciągle misię sprawdzają od kilkunastu lat i może dlatego, że na moich łowiskach mało kto je stosuje. Mam też sporo podobnych innych firm równie dobrych i sporo rękodzieła. Może podejście Daniela jest dobre, ale On łowi w większej rzece na północy a ja w Podkarpackich siurkach i czasami małe whadełko bądź dżig czyni cuda a gumki mi się nie sprawdziły. Może to wiara w dany wabik czyni z niego killera bo wiemy jak go prowadzić w danym miejscu w danej rzeczce. (2018/01/29 14:03)

fajny-lemur

witam mam zamiar jechać na pstrongi i potrze buja rady jaką przyynętą je łowić mam nadzieje na szybką odpowiedz (2018/04/16 17:17)

delbanka-polska

Lemur - nie pstrongi, tylko pstrągi oraz nie potrze buja, tylko potrzebuję. Odpowiedzi masz chociażby w postach powyżej, tylko przeczytaj ze zrozumieniem. (2018/04/16 20:30)