Przynęty na suma.

/ 73 odpowiedzi
marek47

Wiem jaki jest okres ochronny dla suma chyba to oczywiste skoro się na niego nastawiam,i czy wie ktoś jakie efekty dają te sardynki.  (2012/04/27 16:11)

piotrpjk

Żadne sardynki, wątróbki, flaki i inne dziwne przynęty. Sum w pierwszej kolejności żywi się rybami, czyli tym co naturalnie występuje w jego środowisku. Więc to właśnie żywiec jest najskuteczniejszą przynęta na suma. Rożnych rozmiarów ja najczęściej używam od 1 - 1.5 kg. Oczywiście nie zawsze duży żywiec = duży sum, bo nawet w takie żywce uderzały mi sumki metrowe. A w 20 cm płoć może uderzyć 100 kg, tutaj nie ma zasady, ale duży żywiec niweluje brania małych wąsaczy (2012/04/27 16:46)

piotrpjk

Oczywiście rosówki lub pijawki podane w odpowiedni sposób i odpowiednie miejsce także dają 100 % efekt. (2012/04/27 16:51)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Romuald55

Ten "odpowiedni" sposób to jaki?A "odpowiednie" miejsce to...które? (2012/04/27 17:29)

piotrpjk

Ten "odpowiedni" sposób to jaki?A "odpowiednie" miejsce to...które?

Wszystko zależy od warunków panujących na łowisku.... nie da się powiedzieć jaka metoda będzie na Twojej wodzie najlepsza bo tam nie łowiłem pewnie. Miejsce mam Ci wskazać strzałką na jakiejś mapie ? Czy coś ? Opowiedz coś o swojej wodzie , spróbuję Ci pomóc. (2012/04/27 17:32)

Romuald55

Ja tez łowię sumy,duże sumy.Udzielając rad na forum,nie używam określenia "odpowiedni" ponieważ dla kogoś kto wchodzi w sumiarstwo to określenie mąci w głowie.Stąd moje przewrotne pytania.Zamiast "odpowiedni" mówię co i jak. (2012/04/27 18:22)

piotrpjk

Ja tez łowię sumy,duże sumy.Udzielając rad na forum,nie używam określenia "odpowiedni" ponieważ dla kogoś kto wchodzi w sumiarstwo to określenie mąci w głowie.Stąd moje przewrotne pytania.Zamiast "odpowiedni" mówię co i jak.

Dlatego piszę , że chętnie każdemu pomogę na tyle na ile mogę, nie da się w kilku zdaniach napisać jaką metoda gdzie łowić i jakie przynęty stosować bo można cała książkę napisać. Nie wiem jakich metody ty stosujesz na swojej wodzie. Ja łowie kilkoma na każdej wodzie, a nawet jeśli tymi samymi to trochę zmodyfikowanymi (2012/04/27 21:26)

kogutw68

Na forum nie da się przeczytac jak i gdzie łowic sumy, trzeba czytac wodę. Trzydzieści lat temu byłem z moim kuzynem na bugu na suma za przynętę była zdechła kura a sum miał 38 kg i nie na wędkę a na linkę przywiązaną na brzegu do drzewa. (2012/04/27 21:48)

użytkownik113044

Na forum nie da się przeczytac jak i gdzie łowic sumy, trzeba czytac wodę. Trzydzieści lat temu byłem z moim kuzynem na bugu na suma za przynętę była zdechła kura a sum miał 38 kg i nie na wędkę a na linkę przywiązaną na brzegu do drzewa.

Sum miał 38 KG i prawdę powiedziawszy został :SŁUSOWANY ! Blisko 40 lat temu - taka praktyka również była niedozwolona przez żaden regulamin. Nie wiem ,co zrobić z wiedzą którą się oficjalnie dzielisz na forum ,ale biorąc pod uwagę fakt ,iż nie ma czegoś takiego jak przedawnienie kłusownictwa ; uważam ,że powinno się ciebie postawić przed sądem koleżeńskim i w konsekwencji , wydalić z grona PZW. (2012/04/28 00:35)

zbynio5o

No, najlepiej go od razu rozstrzelać . Niech zgadne, @kogut wtedy miał ok. 14 lat, zgadza sie ?

Nic nie kumający dzieciak. eech !

Ps.Oczywiście metoda kłusownicza, bez dwóch zdań.

(2012/04/28 01:36)

JOPEK1971

Ja tez łowię sumy,duże sumy.Udzielając rad na forum,nie używam określenia "odpowiedni" ponieważ dla kogoś kto wchodzi w sumiarstwo to określenie mąci w głowie.Stąd moje przewrotne pytania.Zamiast "odpowiedni" mówię co i jak.
Widząc Twoje posty twierdzę że jesteś miłośnikiem sumowych połowów w rozmiarze xxl.Zawitaj do nas na zbiornik zaporowy od włocławka do płocka,tam są piękne ryby tego gatunku. Nawet Maciek Jagiełło przymierzał się do tego zbiornika, ale to jest wielki zbiornik gdzie trzeba lat na odkrycie tajemnic tej wody.Jest wyspa blisko Duninowa,tam sumy często zaglądają,największego jakiego widziałem miał 80kg,został złowiony przy tej wyspie.Coraz mniej jest tych wspaniałych ryb,ale tydzień z konkretnym żywcem warty jest próby,ja na spinning dużo mniejsze łowię,czasem trafi się utyta rybka tego gatunku ale to święto na "mojej" wodzie.Większośc stara się by całkowicie wyeliminowac ten gatunek,a przecież to marzenie każdego wędkarza...

(2012/04/28 02:39)

piostea1997

Witam Przynęta na suma ,zależy gdzie łowisz na stawach hodowlanych  sumy  czasami karmi się wątrobą , lecz na rzekach takich jak Wisła czy Warta sumy biorą na żywca takie moje zdanie. :)
PS: Sum lubi bardzo przekrwioną wątrobę ( drobiową). (2012/04/28 15:10)

kogutw68

Na forum nie da się przeczytac jak i gdzie łowic sumy, trzeba czytac wodę. Trzydzieści lat temu byłem z moim kuzynem na bugu na suma za przynętę była zdechła kura a sum miał 38 kg i nie na wędkę a na linkę przywiązaną na brzegu do drzewa.

Sum miał 38 KG i prawdę powiedziawszy został :SŁUSOWANY ! Blisko 40 lat temu - taka praktyka również była niedozwolona przez żaden regulamin. Nie wiem ,co zrobić z wiedzą którą się oficjalnie dzielisz na forum ,ale biorąc pod uwagę fakt ,iż nie ma czegoś takiego jak przedawnienie kłusownictwa ; uważam ,że powinno się ciebie postawić przed sądem koleżeńskim i w konsekwencji , wydalić z grona PZW.

O tak jutro jeszcze sie zgłosze na policje zeby mi prawo jazdy zabrali bo odkad je mam to ze 300 razy złamałem przepisy a mandaty dostałem tylko trzy w życiu, może za gwałt mi dowalą bo mam sprzęt do tego, a i jeszcze mam w garażu podrywkę 2x2, i ściągam filmy z internetu pirackie, i kiedyś kupiłem paczkę fajek od ruskich, no i jeszcze przemyciłem alkohol z ukrainy, jeszcze dodam że wtedy kiedy miałem 14 lat to doniosłem na kolegę do wychowawcy że papierosy pali, z pierdla nie wyjdę do końca życia. Widzę że wszystkich byś wywalil z PZW a sam został prezesem, przeanalizuj swoje życie a dopiero potem rzucaj kamieniami świętoszku.POZDRAWIAM (2012/04/28 21:33)

piotrpjk

Widząc Twoje posty twierdzę że jesteś miłośnikiem sumowych połowów w rozmiarze xxl.Zawitaj do nas na zbiornik zaporowy od włocławka do płocka,tam są piękne ryby tego gatunku. Nawet Maciek Jagiełło przymierzał się do tego zbiornika, ale to jest wielki zbiornik gdzie trzeba lat na odkrycie tajemnic tej wody.Jest wyspa blisko Duninowa,tam sumy często zaglądają,największego jakiego widziałem miał 80kg,został złowiony przy tej wyspie.Coraz mniej jest tych wspaniałych ryb,ale tydzień z konkretnym żywcem warty jest próby,ja na spinning dużo mniejsze łowię,czasem trafi się utyta rybka tego gatunku ale to święto na "mojej" wodzie.Większośc stara się by całkowicie wyeliminowac ten gatunek,a przecież to marzenie każdego wędkarza...
Bylem na tej wodzie w tym roku po sondować poszukać miejsc, woda masakrycznie ciężka, byłem właśnie obok tej wyspy. To miło słyszeć ze takie potworki tam wyciągano, wiesz może coś więcej o tych sumkach z tamtych okolic ?

(2012/05/08 17:25)

haja

Na karasia ładne sumy łowiłem. Spławik buraczek, żyłka 0.35 ,przypon 1 m wielki hak i karaś. Sum ciągnie jak lokomotywa. Nie potrzeba finezji. (2012/05/08 19:42)

wojtek7219

alez zes sie naprodukowal tymi staropolskimi tekstami haha.ryby jak i ludzie to nie stwor boga,jak to nazywasz tylko ewolucji dzieki ktorej my jestesmy w tym miejscu lancucha pokarmowego,a ryby gdzie indziej...wiara sie kluci z nauka,wiem,wiem...ale ja zostaje przy nauce,jestesmy potomkami neandertalczyka i rozwijamy sie od tysiecy lat,i zaden bog reki do tego nie przylozyl!reszte sam sobie dopisz,bo po co dzieciom w szkole wklowac geografie i historie o powstaniu ludzkosci opartej na nauce i faktach,a puzniej w kosciele adam i ewa hahaha.... (2013/09/26 19:42)

wojtek7219

najlepsze sa porady tych,ktorzy wogole sumow nie lowia!haha.lowie sumy od jakiegos czasu i polecam swierza watrobe,z indyka lub wieprzowa bo lepiej trzyma sie na kotwicy niz ta z kurczaka.sum swietnie znajduje zapach i smak watroby w wodzie i chetnie ja pozera.rosowka czy zywiec tez czasem sie sprawdzi napewno,podobnie jak duzy pelet na wlosie czy kule proteinowe sumowe,tylko trzeba dobrze uzbroic taki zestaw.turkuc podjadek to cos nowego,nie lowilem na to jeszcze.podobno piskoz jest skuteczny,ale zakazany bo pod ochrona.a tam gdzie suma jest naprawde duzo,podobno bierze na wszystko.polamania kija zycze,a jest to mozliwe przy lowieniu sumow....pzdr (2013/12/26 06:06)

piotras1237

Ja proponuje pęk rosówek na dużym haku lub kotwicy albo żywiec. (2013/12/27 13:46)

użytkownik145328

A ja uważam , że suma nie trzeba specjalnie szukać i dobierać przynęty do charakteru wody - on sam ją znajdzie niezależnie co będzie uwieszone na haku .
Logicznym jest jednak fakt , że najlepiej zaoferować mu to czym się najczęściej pożywia . (2013/12/27 15:23)

RAPPA

a co na zywca zapodac i jak duzego (2014/03/07 18:44)

RAPPA

jak duzy splawik do tego zestawu (2014/03/07 18:48)