Przynęty na przyponie wędki muchowej

/ 8 odpowiedzi
Witam. Jestem nowy na forum a to jest mój pierwszy wątek, a dotyczy on Wędkarstwa Muchowego.

Chciałem zapytać się was o przynęty znajdujące się na wędzisku muchowym i czy posiadanie ich na końcu przyponu jest dozwolone czy też nie.

Liczę, że w końcu może ktoś kompetentny mi powie czy jest możliwość stosowania przynęt zamieszczonych na zdjęciu, czy też nie.

W przepisach PZW na 2011 rok zapoznałem się, na czym polegają zasady wędkowania  metodą muchową :
" 1.Wędka-b/ w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione
w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm,
albo - jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy
ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o
średnicy 20 mm, albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy
haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm"

Tu pojawia się  pytanie o to, czy możliwy  jest połów na małe: woblery
(np. chrząszcze) i koguty(muchy jigowe) i gumy za pomocą Wędziska Muchowego????

Regulamin nie określa czy na wędzisku muchowym musi znajdować się "sztuczna mucha"
"e/ Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych
lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie
ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z tolerancją do 2 mm /."

"4.1. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w
ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony nie
więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą – przy czym każdy haczyk
nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.
Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do
wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości
używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowej
nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz
zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów.
"

Jedyną sztuczna przynętą, której nie można stosować na wędzisku jest kula wodna j/w
(podkreślone na czerwono).

Liczę na jakąś odpowiedz.

Dzięki za przeczytanie.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Romuald55

Woblery mają haczyki z trzema grotami więc nie mogą być używane w zestawie muchowym z dwoma haczykami.Jeżeli na koniec przyponu założysz woblera to ta metoda połowu będzie spiningową.Nie ma znaczenia jaki sprzęt jest używany. W wędce muchowej wobler musiałby mieć kotwiczkę z dwoma grotami a druga przynęta to mucha.Podobnie ma się sprawa z gumkami.Tylko jaki sens ma taki zestaw? (2011/01/15 23:06)

boblo1974

Tak przy okazji KULA WODNA nie jest przynętą tylko rodzajem obciążenia stosowanego przy połowie powierzchniowym np. KLENI w rzece !!!! (2011/01/16 00:26)

krisc

To było czysto teoretyczne pytanie.
Dz za odp i za poprawienie moich słów o kuli wodnej, fakt popełniłem błąd jest to obciążenie. (2011/01/16 10:58)

krisc

To było czysto teoretyczne pytanie.
Dz za odp i za poprawienie moich słów o kuli wodnej, fakt popełniłem błąd jest to obciążenie.

Ale z ciekawości zapytam, czy "kogut" mucha zawiązana na główce jigowej jest to mucha czy też nie (odnosząc się do Metody połowy wyłącznie sztuczną muchę, która jest dozwolona na wyszczególnionych Wodach Krainy Pstrąga i Lipienia) ???
  (2011/01/16 11:03)

Strzegom

W informatorze Wody Krainy Pstrąga i Lipienia jest taka definicja sztucznych much

-sztuczne muchy obejmuja przynety wykonane na pojedyńczym lub podwójnym haczyku z dowolnej kombinacji materiałów wchodzących w skład wymienionych ponizej grup:

1.pióra i włosy

2.nici,wełny,lamety metalowe i plastykowe,słoma,rafia,korek,guma

3.lakiery i kleje

Na wodach krainy pstraga i lipienia zabrania sie łowienia na kule wodna lub przedmiot mogący ja zastapić.

Obciażenie muchy powinno byc umieszczone wewnątrz imitacji,w nimfach dozwolone jest zastosowanie korali metalowych(na zawodach ich średnica nie może przekraczać 4 mm)które mogą wystawac poza konstrukcje muchy.

Koguty to przynęty spinningowe ale czy zaliczyc je do much?

(2011/01/18 15:24)

krisc

Właśnie czekałem na pańską wypowiedź, panie Strzegom,
ponieważ z tego co widziałem na forach to jest pan zapalonym muszkarzem i jak się nie mylę gospodarzem koła, czyli powinien pan dobrze znać przepisy PZW.

Więc cytując Pańską wypowiedź: "Koguty to przynęty spinningowe ale czy zaliczyc je do much?"

Chciałbym się dowiedzieć czy można je stosować czy też nie, na wodach krainy pstraga i lipienia
(gdzie dozwolone jest w przypadku mojego odcinka Nysy Kłodzkiej- łownie metodą muchową za pomocą sztucznej muchy)???

Na stronie głównej odnośnie artykułu o jigu napisałem:

""d) nie wolno stosować dodatkowego zewnętrznego obciążenia linki lub przyponu. Dopuszczalne jest stosowanie linki obciążonej w jej konstrukcji,"

"f) Sztuczne muchy to grupa przynęt sztucznych wykonywanych na haczyku z jednym lub dwoma ostrzami, w dowolnej kombinacji co najmniej dwóch materiałów."

nie ma wzmianki o tym, że mucha nie może być obciążona konstrukcyjnie (tak jak na tym haczyku z ołowianą główka) a poza tym czym różniłoby się użycie zwykłego haczyka bez główki jigowej i dociążenie go poprzez nawinięcie drutu ołowianego(np. przy robieniu nimfy).

Więc chyba jest to zgodne z przepisami(moge się mylić)
Może ktoś sie jeszcze wypowie na ten temat." (2011/01/19 11:57)

Strzegom

Właśnie czekałem na pańską wypowiedź, panie Strzegom,
ponieważ z tego co widziałem na forach to jest pan zapalonym muszkarzem i jak się nie mylę gospodarzem koła, czyli powinien pan dobrze znać przepisy PZW.

Więc cytując Pańską wypowiedź: "Koguty to przynęty spinningowe ale czy zaliczyc je do much?"

Chciałbym się dowiedzieć czy można je stosować czy też nie, na wodach krainy pstraga i lipienia
(gdzie dozwolone jest w przypadku mojego odcinka Nysy Kłodzkiej- łownie metodą muchową za pomocą sztucznej muchy)???

Na stronie głównej odnośnie artykułu o jigu napisałem:

""d) nie wolno stosować dodatkowego zewnętrznego obciążenia linki lub przyponu. Dopuszczalne jest stosowanie linki obciążonej w jej konstrukcji,"

"f) Sztuczne muchy to grupa przynęt sztucznych wykonywanych na haczyku z jednym lub dwoma ostrzami, w dowolnej kombinacji co najmniej dwóch materiałów."

nie ma wzmianki o tym, że mucha nie może być obciążona konstrukcyjnie (tak jak na tym haczyku z ołowianą główka) a poza tym czym różniłoby się użycie zwykłego haczyka bez główki jigowej i dociążenie go poprzez nawinięcie drutu ołowianego(np. przy robieniu nimfy).

Więc chyba jest to zgodne z przepisami(moge się mylić)
Może ktoś sie jeszcze wypowie na ten temat."

Wiec tak jest podział sztucznych przynet na spinningowe i muchowe.Koguty to przynety spinningowe i zostaly skonstuowane by posługiwac sie uzywając je wedką spinningową.Sam osobiści nie załozył bym tego na muchówkę bo jak tym sie posługiwac czy można przy pomocy tego sprzetu ożywic ta przynete?Ten odcinek Nysy Kłodzkiej troche poznałem i zawsze wystarczyly mi tradycyjne rodzaje much.Fakt spełniaja one kryteria sztucznej muchy.

Na koguty łowie na Mietkowie sandacze,okonie i szczupaki(kolega miał nawet suma),ale to sa cięszkie przynety na głęboką wodę.Oczywiscie można wykonac lżejsze i mniejsze ale po co jeśli tradycyje muchy spełniają te kryteria.

Co do znajomości przepisów jest to coraz bardziej trudny temat poniewarz nie które sa nie jednoznaczne i sformuowane tak ze jest możliwośc dowolnej interprtacji.To jest własnie przykład.

(2011/01/19 16:17)

krisc

Dziekuje za wypowiedź.

Myślę, że ten temat można uznać za zamknięty.

A to jest puenta, posłuże się blockquoteem:
"Co do znajomości przepisów jest to coraz bardziej trudny temat ponieważ nie które sa nie jednoznaczne i sformuowane tak ze jest możliwośc dowolnej interprtacji.To jest własnie przykład." (2011/01/19 19:32)