Przynęty na okonia na wiosnę

/ 18 odpowiedzi
Witam, jakie przynęty najbardziej polecacie na okonia na wiosnę? Będę łowił na boczny trok, oraz na zwykłe główki jigowe
Będę łowił w jeziorku, gdzie głębokość sięga do zaledwie 2-3m. dno było odmulane.
Gdzie szukać okoni w tej porze? na płyciznach? czy może w głębszych miejscach?
kaban


Na wiosnę czyli rozumiem po tarle... . (2019/01/11 14:01)

SK Karas


Będę łowił najpierw jakoś w lutym, a potem po tarle (wszystkie okonie wrócą do wody :D) (2019/01/11 18:05)

ryukon1975


https://wedkuje.pl/n/jak-lowic-rekordowe/69521

Czytaj dalej.:) (2019/01/12 09:49)

Iras1975


Proponuję bardziej skupić się na sposobie podania przynęty. Wiosną(przed tarłem) okonie są dosyć ociężałe i rzadko atakują szybko prowadzoną przynętę. Osobiście łowię na różne imitacje rybek i staram się nie przekraczać 3 g obciążenia przy główkach jigowych, a przy drop shot maksymalnie 7-8 g. Bardzo skuteczne sa przynęty z obciążeniem w środku(kawałek wolframowego pręta), ale ich zbrojenie nie jest proste. Prowadzenie przynęty raczej spokojne z dłuższymi przerwami (2-4 sekundy), drobne szarpnięcia szczytówką i powolne prowadzenie pociągnięciami z kołowrotka.
To tak w wielkim skrócie. Można o tym książkę napisać, ale nie mam tyle czasu ;) (2019/01/12 19:01)

SK Karas


Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :D
(2019/01/13 09:57)

ryukon1975


Więc ogólnie tak jak w każdym temacie wędkarskim. Wiedza, umiejętności i doświadczenie są zawsze na pierwszym miejscu. Nie ma przynęt, wędzisk czy kołowrotków które same dają ryby. :) (2019/01/13 10:44)

Iras1975


Sprzęt nie łowi ryb sam - wiadomo. :) Operator musi być dobry i powinien umieć wykorzystać potencjał przynęt, wędziska, kołowrotka itd...
Jeszcze tak odnośnie stanowisk Okoni wiosną.. Szukać trzeba ich raczej bliżej brzegu, często przy wpływających do zbiornika strumykach/rowkach. Dobre wyniki miałem zawsze w pobliżu oczkującej drobnicy. Okonie tuż przed tarłem lubią dobrze podjeść i pilnują stad drobnych rybek. (2019/01/13 19:23)

grisza-78


Ja cały czas łowię okonie. Fakt, że głównie maluchy, ale zimą i to cieszy. Kluczem , przynajmniej u mnie jest bardzo wolne prowadzenie, z częstymi przerwami, nawet do 10 sekund. Potem lekkie poderwanie z dna i znowu pauza. Przynęty, które używam, to przede wszystkim mikrogumki, z których głównie używam kolorów naturalnych, jak biel, perła, złoto, zieleń, czy czerń. Bardzo dobre są również imitacje raczków i krewetek, byle by były z bardzo miękkiego silikonu. Oprócz tradycyjnej metody z główką jigową, często sięgam po Neko rig. Jest to niesamowitcie skuteczna metoda, która często powala na łeb wszystko inne, Nie będę się na temat Neko rozpisywał, ponieważ wszysko można znaleźć w internecie. Na fotce okoń sprzed końca roku. (2019/01/13 23:01)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Sith


Grzegorzu, jaki to sprzęcik? Napisz kilka słów. (2019/01/14 06:42)

kaban


Ja naklikałem "po tarle" bo na swoich okolicznych wodach widzę drastyczny spadek populacji tej ryby. Z drugiej strony od dobrych kilku lat odpuszczam typowym drapieżnikom w zimowym okresie aby dać im spokój przed odbyciem sokojnego tarła. Okonie i owszem zdaża mi się czasem złowić w grudniu, ale bardziej skupiam się na kleniach które tarło mają zdecydowanie później od garbusków. Od lutego mam w głowie tylko ryby z czerwonymi kropkami i to trochę trwa a później przed kleniami wracam do okoni. Ot taki mam harmonogram łowienia od dość dłuższego czasu. (2019/01/14 15:22)

przemyslaw-misi


kup jakiegos UL i rzucaj malymi imitacjami gumowo-robakowymi do dna i podskakuj nimi powoli. kolory naturalne i stonowane. żadne srebrne i pomaranczowe gumy. tylko fiolet, czarny, braz, motor oil itp (2019/01/14 15:28)

kaban


Wracając do podstawowego tematu dobrze poprowadzona gumka na dobrej główce to jak dla mnie podstawa sukcesu. (2019/01/14 15:53)

Julian


Na wiosnę niewątpliwie najlepszą przynętą na garbusa jest duży lub pęczek gnojaków ( takich z obornika) na haczyku 6 lub nawet 4. I zacinać natychmiast przy zatopieniu spławika . A to wszystko 30 cm nad dnem lub w toni. Co zaś się tyczy tarła. W rzekach zabronił bym zabierania ,,pasiastego" ( przynajmniej do odrodzenia populacji ) zaś w niektórych jeziorach żadnych wymiarów i okresów ochronnych . Gdy jest rzeka w pobliżu zabrać do sadzyka jak przeżyje przeprowadzkę - do rzeki do wody. Tak postępowałem z karasiami i okoniami . Wędrowały od ,,dzikich jeziorek " do kanału żerańskiego albo starorzecza Wisły lub Narwi ( oczywiście połączonych ) (2019/01/14 16:27)

kaban


Co do samych przynęt to od długiego czasu na okonie i nie tylko stosuję Dragonowskie Jumper'y i Hitman'y, a z tych nieco grubszych Belly Fish Pro ( guma jak dla mnie niezwykle ciekawa i skuteczna ) i Reno Killer'y na główkach Mustad Classic oraz V-Point X-Fine. Białoryb w okresie letnim w postaci leszczy i świnek okraszony płociami i certami jest do osiągniecia bo klenie, jazie i brzany traktuje jako ryby drapieżne. (2019/01/14 19:29)

Majster 81


Fish Arrow FLASH-J Shad
Fish Arrow FLASH-J Huddle
Fish Arrow Tsuri Emotion
Keitech Easy Shiner
Keitech Swing Impact
Mepp
Jest tego od groma, ale co woda, pora roku, to roznie reaguja na przynety
Wez pod uwage rady Irasa 1975 (2019/01/14 20:02)

grisza-78


Grzegorzu, jaki to sprzęcik? Napisz kilka słów.

Olek, to jest Shimano Aldebaran BFS XG, sparowany z Major Craft Benkei 0,9-7 gr z linką Varivas 9lb. To mój podstawowy sprzęt na okonie, ale też na rzeki, czyli kluski i kropasy. (2019/01/14 21:27)

Sith


Dzięki. (2019/01/15 07:03)