Przynęta i zanęta na karpia i amura ze stawu.

/ 23 odpowiedzi
Cześć. Zamierzam się wybrać na karpia, kwietniu, a dokładnie 24, 25 i 26 oczywiście z uprzednim nęceniem. Wybieram się nad staw, nie duży, ale ten nie mały. Jest ''dziki'' nie należy do PZW, dookoła jest zarośnięty różnymi roślinami. Przepływa przez owy staw rzeczka, ''Suminka'' więc zbiornik jest dobrze natleniony. Głębokość 2-3 m w niektórych miejscach 1,5-1,8 m. Dno bardziej muliste.
W zeszłym roku spiningując widziałem kilka okazałych karpi i amurów. Występują również ogromnie szczupaki, jeszcze w grudniu złowili tam ponad dwie metrówki, jest bardzo mocno rozmnożony, ale nie o tym teraz mowa. Nikt tam nie nastawia sie na ''grubą rybę''. Przyjeżdżają tam wędkarze, a raczej kłusownicy (4,5 wędek + mnóstwo nie wymiarowych szczupaków)- denerwujące.
Jest tam również okazały lin i karaś, leszcz nie występuje.
Chodzi mi o amura i karpia, tylko nie wiem jak sie do nich dobrać, jaki pellet, kulki, moze kukurydza? Jak nęcić, jakie proporcje, i zestaw. Jakie miejsce wybrać, przy brzegu, pod trzcinami (nie schodzi poniżej 1,5m na całym zbiorniku). Bardzo prosiłbym o odpowiedź, i tak, szukałem na forum i w wyszukiwarce, ale nie znalazłem, a jak jest to zwracam honor.
I też żeby cały wypad nie wyszedł dużo pieniążków, ponieważ mam określony budżet, mam 15 lat. Z góry dziękuję za pomoc.


Pozdrawiam:)
maroxx


:) (2014/03/16 17:48)

karateka994


Kup na targu tyle kilo kukurydzy ile zamierzasz dni nęcić. Codziennie wrzuć kilogram kuku dopalonego np. miodem lub melasą (na słodko) i wystarczy. Gdy będziesz łowił przygotuj sobie trochę grubej zanęty z dodatkiem kuku i łów na kuku a na drugiej wędce załóż rosówkę. Przynajmniej ja bym tak zrobił. Taka opcja jest stosunkowo tania i dobra. (2014/03/16 18:21)

u?ytkownik27096


Jak widziałeś okazałe sztuki to wiesz gdzie przebywają albo jakie mają ścieżki tam lokuj zestawy i tam nęć osobiście zaczął bym od ziarna (np. kukurydza, konopie) i kruszonych kulek i z czasem przechodził na coraz to większe kawałki aż w końcu całe na jeden zestaw kukurydza na drugi kulka wszystko zbalansowane. Jak nie masz funduszy na kulki to samym ziarnem.  (2014/03/16 18:33)

maroxx


Zamierzam nęcić przez 7 dni. Przez pierwsze 4 dni mam zamiar podawać  kukurydze ok 1kg (?) + jakiś zapach, smaczek tak jak kolega u góry podpowiada, i przez 3 dni jakieś kulki i pellet z kukurydzą, tylko jakie? Jaki smak będzie chodził o wymienionej porze roku. Doradźcie jakieś kulki lub pellet, tani a dobry (tak wiem, zeby był dobry to musi byc drogi, a na pewno sie znajdzie coś dobrego i taniego ;) )
I dodam ze do dyspozycji mam 2 karpiowki, kołowrotki z wolnym, stojak, sygnalizatory, swingery.
  (2014/03/16 21:49)

maroxx


I czy dobry pomysł z tymi kulkami ?


postaram sie dodać zdj jeziorka, może w czymś pomoże :) (2014/03/16 21:52)

notaki


na łowisku, w ktorym karpie kompletnie nie znaja kulek - jak mysle - spokonie mozna zacząć od samej kukurydzy ( i jakiejś naturalnej przynety zwierzęcej, jak chocby rosówki ). Na kulki zawsze przyjdzie czas, a masz na swoje karpie cały sezon.
Bez pośpiechu kolego :-)
Zacznij od rzeczy najprostszych ( i najtańszych ). Na wrzucanie pieniędzy do wody masz pół roku :-)

No i nie licz, ze jak raz zanęcisz i wrzucisz wedki to od razu będzie efekt.
Cierpliwość jest źródłem sukcesu.
P.S i maleńka rada - notuj sobie wsztystko. Co wrzucasz, ile i gdzie. Jak przyneta przy jakiej pogodzie etc... etc... . Pamięć ludzka bywa zawodna, a zapiski pozwalają na spokojną analizę- co prowadzi do sukcesu. (2014/03/16 21:55)

maroxx


Mógłby pan coś więcej powiedzieć jak z tą kukurydzą, jak nią nęcić, jaki smak i ile? Czytałem że na kwiecień nie stosować słodkich smaków, typu truskawka. Co pan o tym sądzi?  Dodam że będę nęcił raczej w godzinach popołudniowych (szkoła :/) (2014/03/16 22:10)

notaki


Przede wszystkim... na forum wszyscy jestesmy na Ty ( Adam jestem :-) )
Po drugie... odezwij sie do Janusza (JKarp ) . To ogromnej wiedzy człowiek, przy czym bardzo otwarty .
W kwestii karpi  jest dla mnie tu guru. (2014/03/16 22:20)

Robson86


Na Twoim miejscu wybrałbym się tam i poobserwował wodę(najlepiej z wyższego punktu..) Podpatrzył gdzie bywają ryby, którędy pływają.. dopiero po kilku dniowej obserwacji wybrałbym miejsce..  nęciłbym  stopniowo zaczynając od puchy kuku, zwiększając dawkę stopniowo(najlepiej by było gdybyś miał jak zobaczyć czy znika) .. wybierz się na targ dla gołębiarzy( tam kupisz tanio kukurydze i konopie) po ugotowaniu nęć taką mieszanką... na muł zastosowałbym zestaw helikopterowy z oddalonym od ciężarka przyponem i zastosował pływającą sztuczną kukurydze( sam posiadam esp) jest wielokrotnego użytku i wystarczy ją ponakłuwać igłą(jak już będzie na włosie), ścisnąć w palcach zanurzając w jakimś atraktorze płynnym puścić aby dostał się do wnętrza. I zestaw gotowy do rzutu. Z racji tego że wiosna to polecam mały hak (nr.6).
Ja bym próbował w ten sposób.  Pozdrawiam połamania kija.   (2014/03/17 13:14)

u?ytkownik27096


Nie ma znaczenia jaki smak zapach zastosujesz ważne żeby kulka i pellet dobrze pracowały w chłodnej wodzie dlatego im mniej tłuszczu tym lepiej. Przeglądnij ofertę Massive Carp i Fantazy Baits. Kiedy będziesz nęcił nie ma za bardzo znaczenia ważne żeby było to w miarę o tej samej godzinie i jak dla mnie to nie dopalaj kukurydzy po prostu ugotuj i taką nęć. Pamiętaj o tym, że po zimie nie ma praktycznie wcale pokarmu i mocno dopalona kukurydza czy kulka może nawet odstraszać.  (2014/03/17 15:11)

maroxx


Ja Marek, milo :) hehe
 



obserwuję wodę juz od dawna, odkąd jeżdżę tam na ryby, a dzisiaj doszły mnie słychy że tam wpuszczono w zeszłą sobotę karpie złowione na pzw, ok 10kg szt. a do tego, byłem zobaczyć czy ktoś łowi, i łowił Pan który miał 3 amury taki 30-40 cm, zwrócił im wolność :)
Do kukurydzy i konopi mam łatwy dostęp, ponieważ blisko mnie jest sklep dla gołębiarzy czy jak to zwą. I rozumiem zeby sprobować tez z tymi kulkami i pelletem? I nie będę miał raczej możliwości zobaczyć czy kuku znika, mimo ze zbiornik nie wielki, ale głęboki i woda nie zbyt przejrzysta.
Myślałbym raczej o przyponie kupnym, włosowy(?), i ciężarek z rurką antysplantaniową, (ciężarek ok.50gr) ok. 20-30 cm. Dobry pomysł ? (2014/03/17 17:29)

u?ytkownik27096


Nie polecam kupnych przyponów zawsze lepiej samemu zawiązać i mieć pewność zwykły węzeł bez węzła plus pozycjoner albo rurka termo. dobre chwytne haki TB evolution albo coś droższego i też dobrego carprus longshank nailer miękka plecionka i gotowe. Na muliste dno 50gr powinien wystarczyć długość przyponu dostosuj do głębokości mułu żeby przynęta nie została pociągnięta przez ciężarek w muł.  (2014/03/17 18:07)

maroxx


doceniam ze staracie mi sie pomóc, ale ja z tego nic nie rozumiem :/ jak mówiłem, łowie kilka lat, ale nigdy nie nastawiałem sie szczególnie na dani gatunek, tylko tak po prostu z marszu :) (2014/03/17 18:29)

notaki


No właśnie :)
Tak jakos opłotkami wszystcu usiłujemy Ci przekazac, ze karp to nie ryba z marszu.
szczególnie duzy karp.
To cierpliwośc , strategia, przygotowania...

Taka partia szachów pomiędzy nim a Tobą ;-)
A jakie emocje przy tym :D (2014/03/17 18:34)

maroxx


dlatego staram sie dojść do tego, czytać i zbierać jak najwięcej info i  później wykorzystać w praktyce! :) (2014/03/17 18:39)

notaki


Tylko.. jak w końcu tego karpia wyjmiesz i dasz mu w łeb, zamiast wypuscić....
Ta jak Bóg na niebiesiech...
Normalnie Cię wymiśkuję .... tępym nożem !!! :D :D

Czujesz bluesa ????
 Przeciwnika w partii szachów się młotkiem w łeb nie wali !.
Nawet jesli  go się w końcu ( sprytem , wiedzą i doświadczeniem ) pokona :-)
;-)
(2014/03/17 18:43)

maroxx


w zeszłym roku miałem wpisane w rejestrze kilka wzdręg i płotek, ktore posłużyły mi jako żywiec, rybek nie biorę, ponieważ mam dziadka-''mięsiarza'' bierze leszczyki 25 cm bo do octu... a o karpiu to w ogolnie nie gadam, tyle dobrze, ze wszystko wymiarowe i wg. limitu :D no i też mama mówi zebym nie brał bo lodówka dalej zapchana, bo babcia z dziadkiem nie nadążają jeść :D (2014/03/17 19:00)

antekryby


ja myślę że kulki to dobry pomysł.Zastosuj tylko kulki o smaku słodkim,ponieważ zapach rybny mógłby je odstraszać.
Ps.ryby czasem lubią nowy pokarm (2014/03/17 19:02)

maroxx


nawiązując do tematu... co sadzie o tych kulkach i pellecie ? i czy ktos mógł ciut jaśniej o tych przyponach powiedziec :D (2014/03/17 19:03)

maroxx


oj, sroki, nie zauważyłem odp. kolegi :D
smak- miód, truskawka? A pellet ? (2014/03/17 19:10)

Lujski


ja mysle ze chyba pellet nie ma sensu bo z tego co sie orientuje to pellety sa dosyc mocno nasiakniete olejami, a na chłodną wode to to co z olejem to niezbyt dobre ( oleje sie nie rozpuszczaja w takiej wodzie i kulki, pellety wcale nie pracuja - olej w takim przypadku tak jakby "zamyka" kulke, pellet w sobie )  łatwo to sobie wyobrazic jak wyciagniesz jakies mięso (pieczeń) z lodówki to widac biały tluszcz - jak zaczniesz podgrzewac to tluszcz sie bedzie rozpuszczac - podobna sytuacja wystepi tutaj

Pozdrawiam i powodzenia (2014/03/17 19:30)

JKarp


"ja myślę że kulki to dobry pomysł.Zastosuj tylko kulki o smaku słodkim,ponieważ zapach rybny mógłby je odstraszać.
Ps.ryby czasem lubią nowy pokarm"
?????Ciekawe ..JK (2014/03/17 19:51)

notaki


Wreszcie  tu jesteś !
Cholernie ciekawi mnie, jaką bys Ty strategię  w takich warunkach ( i możliwosciach finansowych kolegi ) wybrał.

P.S. nawiasem mowiac.. czytam.. czytam i czytam.... bo zapachniały mi te karpie ;-)
(2014/03/17 19:55)