Przygotowanie ziemi w ogródku pod uprawy

/ 7 odpowiedzi
Macie może jakieś swoje sposoby aby najlepiej w naturlany sposób przygotować ziemię pod uprawy. Mam około 7 arów ziemi. Nie jest o pierwsza klasa, ale 2 lata temu przywiozłem trochę torfu. Do tej pory użyźniałem kompostem własnej produkcji. Rzeczywiście dało to trochę lepszy efekt, ale rośliny nadal nie dają takich warzyw i owoców jak powinny. Jedynie ogórki rosną jak należy. Zastanawiam się w jaki sposób użyźnić ziemię pod uprawy.
zbynio 33

Witam. Spora działka i sporo zabawy :). Najlepiej jest zbadać glebę. Koszt jest niewielki, a dowiesz się czego potrzeba tak właściwie. Napisałeś, że ogórki u Ciebie rosną- u mnie w ogrodzie rosną na glebie zasadowej więc pewnie i u Ciebie kwaśna nie jest. Napisałeś, że tam gdzie dawałeś kompost efekt był lepsze więc brakuje próchnicy w glebie (potas. fosfor....). Najszybciej użyźnić glebę możesz po przez zakup naturalnych nawozów, a jeżeli nie masz możliwości to pozostaje Ci sianie poplonów i po przez płodozmian możesz użyźnić glebę i zwiększyć jej płodność.... Polecam jednak zbadać glebę i bedzie bez domysłów.... (2016/05/18 09:25)

pstrag222

Witam. Spora działka i sporo zabawy :). Najlepiej jest zbadać glebę. Koszt jest niewielki, a dowiesz się czego potrzeba tak właściwie. Napisałeś, że ogórki u Ciebie rosną- u mnie w ogrodzie rosną na glebie zasadowej więc pewnie i u Ciebie kwaśna nie jest. Napisałeś, że tam gdzie dawałeś kompost efekt był lepsze więc brakuje próchnicy w glebie (potas. fosfor....). Najszybciej użyźnić glebę możesz po przez zakup naturalnych nawozów, a jeżeli nie masz możliwości to pozostaje Ci sianie poplonów i po przez płodozmian możesz użyźnić glebę i zwiększyć jej płodność.... Polecam jednak zbadać glebę i bedzie bez domysłów....

Potwierdzam , bez badania nie masz pojęcia czego jej brakuje:)))

(2016/05/18 10:07)

kaban

Dobra rada jw. to zbadać kwasowość gleby. Ja nie użwam chemii do uzdatniania gleby tylko jak wspomniał @zbynio 33 stosuję płodozmian i kawałek działki co dwa lata obsiewam koniczem. Mieszkam w takim miejscu gdzie "załatwienie" kupy gnoju nie robi większego problemu. Wapnowanie w razie mniejszego PH stosuję doraźnie średnio raz na trzy-cztery lata. (2016/05/18 16:20)

piotr-benet

Jeżeli masz taką możliwość to zainwestuj w naturalny obornik. Masz w nim dużo azotanów i innych elementów niezbędnych do poprawnego wzrostu roślin. Nie zaprzestawaj też kompostować. Rozważ możliwość zakupu ziemi. Np torfu etc. Jeżeli chodzi o nawożenie i wzbogacanie gleby w niezbędne mikroelementy tak jak kolega tutaj wyżej napisał: fosfor, potas ja dodałbym jeszcze cynk i azotany to zainwestuj w nawozy organiczne i mineralne. Nie jest to żadna chemia, a forma wzbogacenia gleby o niezbędne składniki.  (2016/05/31 14:34)

Artur z Ketrzyna

Możesz uzyskać szybko kompost w płynie do podlewania roślin.
Mianowicie w beczce z wodą kisisz pokrzywę, ona dość szybko fermentuje i rozkłada się. Takim płynnym kompostem podlewasz roślinki. :-) (2016/05/31 21:16)

Jakub Woś

Mianowicie w beczce z wodą kisisz pokrzywę, ona dość szybko fermentuje i rozkłada się. Takim płynnym kompostem podlewasz roślinki. :-)

Moja babcia takim eliksirem podlewa grządki. Podobno zaraza i robaki tego nie lubią, (2016/06/01 12:57)

Artur z Ketrzyna

Mianowicie w beczce z wodą kisisz pokrzywę, ona dość szybko fermentuje i rozkłada się. Takim płynnym kompostem podlewasz roślinki. :-)

Moja babcia takim eliksirem podlewa grządki. Podobno zaraza i robaki tego nie lubią,

Może i nie lubią, ale roślinki tak. I nawet ogóru tak szybko nie żułkną. :-)
A śmierdzi to jak prawdziwy kompost ;-) (2016/06/03 09:44)