Przygotowania stawu do zarybiania

/ 21 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witajcie serdecznie
Jakis tydzien temu udało mi sie wykopać własny staw długość 45m szerokość 15m głębokość od górnej krawedzi 4m kąt pochylenia skarp 45%. W związku z tym ze woda dopiero co nachodzi aktualnie posiadam lustro wody o długosci 30m szerokośći 7m i głebokości okolo 1,4m. Na podstawie obserwacji spodziewam sie ze w ciagu nastepnego tygodnia woda osiagnie poziom ok 2,1 m. Staw z jednej z szerokości i obu długości jest wykopany w glinie druga szerokości to ił piasek i małe kamienie.
Mam kilka pytan i wątpliwości które mam nadzieje wspólnymi siłami uda sie nam rozwiać.
1. Jak przygotować taki staw do zarybiania?
Aktualnie:
( planuje wpompowac z 2 tys litrów wody z rowu obok w którym od kilku lat stoi woda lub też przeniesc wode mechanicznie mniejsze ilosci np 100l byleby dostarczyc troche mikroorganizmów które w stawie sie rozmnorza) (zasadziłem równierz trawe skarpową (autostradową))
posadziłem równierz rosliny takie jak:
-Czermień błotna
-Moczarka kanadyjska
-Rogatek sztywny
-Żabiściek pływający
-Tatarak
- Pałke wodna
- i wiele innych
2 Jak stworzyć optymalne warunki do bytowania ryb?
Aktaulanie planuje zaopatrzyc sie w pompke powietrza, posadzic jakis krzak na jednej ze skarp, wrzucic jakies przeszkody, obsadzic pobocza stawu drzewami by za kilka lat miec jakies 30% stawu zacieniowane
3 Po jakim czasie moge pomyslec o zarybianiu albo jakie warunki musza byc w tym zbiorniku spelnione np Ph?
4 Czym zarybic takiej wielkosci zbiornik i w jakich ilosciach?
Aktualnie planuje: lin, karp, Karas złoty, płoć za rok lub dwa wpuszcze jakies szczupaki
5 Wszystko to co moglibyście mi poradzić a o czym zapomniałem.
Z góry dziekuje wszystkim którzy zangarzuja sie w dyskusje Pozdrawiam

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

patryk1113mw


Witam. Moim zdaniem to co wypisałeś, co zrobiłeś i co planujesz zrobić jest zupełnie pozytywne i wystarczające. Zarybianie przeprowadziłbym jesienią niech woda się wyklaruje i niech pojawią się już jakieś organizmy wodne. Moim zdaniem jeśli to ma byś staw naturalny to zrezygnowałbym z pompki. Wiadomo, że ona poprawi w jakimś stopniu natlenienie wody, ale w naturalnym stawie rybki sobie poradzą szczególnie gatunki, które wymieniłeś. Roślinki jak wyrosną same będą tlenować wodę. Pozdrawiam i możesz na bieżąco podrzucać zdjęcia stawu do tematu to będziemy obserwować jak staw się zmienia. (2018/06/07 18:23)

Zientuch


Z wielka checia bede wam podrzucał zdjecia co jakis czas i moze za jakis czas pierwsze połowy.
Z wiązku z tym ze to moj pierwszy prywatny zbiornik w życiu nasuneły mi sie kolejne pytania.
1 Co tydz produkuje spore ilosci trawy 2-3 taczki duze trawniki :P dobrym pomyslem bylo by za jakis czas rok dwa dorzucenie kilku amurów i dokarmianie ich swierzo skoszona trawa ? ( nie znam sie kompletnie na tych rybkach a z tego co wyczytałem i tym nie pogardza).
2 W zwiazku z podłozem iłowo gliniastym ograniczyc ilosc karpi które będa ryły w dnie i zamulały wode czy to nie problem?
3 Mam sentyment do okoni pierwsza moja złowiona ryba w życiu ;) wpuszczenie kilku sztuk wydaje sie opłacalne w dalszym etapie zarybiania?
W dniu jutrzejszym zamierzam badac ph to podziele sie z wami wynikami.
Serdecznie pozdrawiam. (2018/06/07 18:34)

patryk1113mw


Co do amurów to z pewnością utrzymają się w takim stawie. Jedni je lubią drudzy nie, ale poleciłbym, że jeśli chcesz amura to wpuść go dopiero gdy roślinki w stawie już ładnie i mocno się zaadoptują w zbiorniku, by na starcie amury nie siały spustoszenia. I na taką wielkość zbiornika nie zbyt dużo sztuk. Co do karmienia trawą to owszem zjadają nawet taką skoszoną, ale wrzucanie taczek trawy do zbiornika będzie brudzić wodę. Więc można wrzucić jakąś zerwaną zieleninkę, ale raczej w małej ilości. Karpie i ryby spokojnego żeru ryją dno zbiornika i zawsze trochę brudzą wodę, ale nie jest to jakiś bardzo problem, że z dnia na dzień ci zamulą staw. Co do okonia to oczywiście piękna rybka i oczywiście, że warto ją wpuścić. Ogólnie rzecz biorąc najlepiej zachować równowagę między białorybem, a drapieżnikiem wtedy rybki w stawie lepiej się mają. Pozdrawiam i czekam na nowe zdjęcia stawu. (2018/06/07 19:33)

Zientuch


Ostatnie pytanie można przyspieszyc zarybienie dokarmiajac rybki karma? Niedługo wyjezdzam na dłuższy okres czasu.
Planuje wokół posadzic troche kocimiętki i lawendy z krzewów a także poletko koniczyny a z drzew brzozy i z jedna wierzbe jakie rosliny warto jeszcze sadzic wokół stawu ?
Dzięki Patryk za pomoc :) (2018/06/07 20:48)

patryk1113mw


Poradziłem ci zarybianie na jesień. Głównie chodziło o to by do stawu ładnie naszła woda i się wyklarowała, opadły osady itd. oraz to że jesienią jest chłodniej i będzie chłodniejsza woda, a co za tym idzie ryby będą mieć lepszą aklimatyzacje oraz po prostu łatwiej je przetransportować w chłodniejsze dni. Ale ogólnie rzecz biorąc gatunki ryb, które wymieniłeś już mógłbyś wpuścić jeśli woda naszła do zbiornika i powinny śmiało przeżyć jeśli tylko będą w dobrej kondycji i zdrowe podczas zarybienia. Koniczyna, lawenda itd to roślinki, które ładnie pachną kwitną więc pewnie, że warto bo to i miłe dla oka itd, ale to nie są rośliny wodne lecz wokół zbiornika jak najbardziej. Co do drzew to brzoza czy wierzba dobry pomysł. Olcha też jest drzewem porastającym zbocza zbiorników więc ją polecam. Sadząc drzewa pamiętaj o tym by zachować odpowiednią odległość z myślą, że w przyszłości się rozrosną. I trzeba pamiętać, że z drzew liściastych będą spadać liście, więc zbyt duża ich ilość może być kłopotliwa. Ale kilka sztuk dla umocnienia brzegów i zacienienia zbiornika oczywiście, że tak. Można też pomyśleć o jakimś iglaku typu świerk gdzieś obok stawu dla cienia, a nie będzie sypał liści. Co do roślin to każde rośliny wodne będą ok np te co wymieniałeś wyżej. Rośliny tlenią wodę, oczyszczają, umacniają brzegi, dają schronienie rybą i tarliska. Tak, że trzcina, pałka wodna, lilie wodne, pokrzywa wodna, itd wszystko będzie ok. Nie wymieniałeś chyba grążeli i grzybienia białego lub lilii wodnych. To wszystko takie pływające liścia, które przy okazji świetnie kwitną i pięknie wyglądają. Liścia te też cieniują wodę. To bym ci również polecił. I wrzuć gdzieś ze dwa jakieś fikuśne konary z drzewa lub oczyszczonego z piachu pnia z korzeniami. Pozdrawiam (2018/06/07 21:27)

patryk1113mw


Co do drzew to jeszcze wierzba płacząca nad stawem będzie sie ładnie prezentować i cienić staw więc ją polecam. (2018/06/07 22:27)

Kabi


Witam ! Polecam zajrzeć do tego linka (mój staw ) http://www.narybki.net/forum/viewthread.php?thread_id=15135 Sam to przechodziłem jeszcze nie tak dawno. Myślę , że znajdziesz tam odpowiedź na większość pytań ;) W razie dodatkowych pytań pisz priv (jestem dostępny na tym drugim forum codziennie , tu zachodzę od czasu do czasu) . Co do roślin : moczarka kanadyjska zarośnie Ci cały staw do tego stopnia , że nie będziesz w stanie łowić na wędkę (jest to roślina ekspansywna , nie polecana do stawu) , podobnie jak pałka (z tym że pałka rośnie w strefie przybrzeżnej i nie idzie w głąb stawu , ale z pewnością z czasem obrośnie cały staw dookoła do głęb. ok 20cm , jest to roślina której rozrost w stawie trzeba kontrolować. Co do ph to optymalne dla ryb są wody o odczynie zasadowym lub obojętnym (6,5-7,5) . Aczkolwiek ryby znoszą dość szeroki zakres pH od 5-9 , jednakże gwałtowne zmiany mogą okazać się fatalne w skutkach. Pozdrawiam i życzę powodzenia w prowadzeniu stawu :) (2018/06/09 14:18)

z@mela


w sumie większość została napisana i ogólny plan jest dobry pierw przygotowanie bytowiska a później zarybienie a nie wykopanie dziury i jabut ryby a rośliny - ? po co ? heh

rośliny to żabiściek - lubi jakies zatopione konary i miejsca spokojnie
grzybień biały - warto posadzić bo pięknie kwitnie , pieknie wygląda do tego daje cień przez co woda nie będzie tak prześwietlona
grążel zółty - jak wyżej
z moczarką uważaj bo może być problem z jej ilością po krótkim czasie

co do ryb to pierw drobnica i jeśli ten staw to ten ze zdjęcia to skupiłbym się na rodzimych gatunkach ew 1-2 paszaki jako atrakcje tak więc podstawa to :
kiełb
słonecznica
płoć
karaś posp.
lin
krąp/leszcz

po czasie szczupaki , okonie

jeśli zielska by było w nadmiarze to amur lub grabie ;)
powodzenia (2018/06/09 16:50)

Zientuch


witam wszytkich
Co do stawu trawa zaczyna kiełkowac.
Rosliny które posadziłem:
Kaczeniec błotny
Czermień błotna
Łaczen baldaszkowaty
Mięta wodna
Przęstka pospolita
Moczarka kanadyjska
Hiacynt wodny
Rogatek sztywny
Żabisciek pływający
Grążel żółty
Tatarak zwyczajny
Pałka wodna

Planuje zasadzić równierz:
Lilie wodne
Kocimiętke
Lawende

Obsadze równierz staw drzewami:
Olcha
Brzoza
Wierzba płacząca

Planuje rybki dokarmiac ze wzgledu na świerzo wykopany staw i mała ilość karmy naturalnej w nim występująca.
Myślałem dokarmiac je mieszanka przenica + kukurydza w stosunku 1:2 ugotowana i odcedzona podobnie groch i łubin od czasu do czasu gotowane ziemniaki małe ilości. Raz na jakis czas jakas karma lub zaneta która mi zostanie po wypadach na ryby.

Chciałbym was zapytać odnośnie ilości narybku jaki powinienem wpuścic gdzies znalażlem wzór dotyczacy ilosci ryb na m3 ale nigdzie znalesc go juz nie moge.

Pozdrawiam

(2018/06/17 19:02)

patryk1113mw


Witam. I jaki jest stan wody teraz w stawie. Może jakieś bieżące zdjęcia podrzucisz do tematu.

Co do zarybiania i tego wzoru na ilość ryb na m3 to polecałbym się tego nie trzymać. Takie wyliczenia moim zdaniem są dla stawów hodowlanych, gdzie te stawy są specjalnej budowy, posiadają przepływ wody itd. Twój staw jest mniejszy i nie ma przepływu więc ze względu na tlen lepiej mieć trochę mniej ryb niż za dużo.
W stawie i tak zawsze możesz dorybiać na bieżąco jak i odławiać jakieś rybki, a jak roślinki się przyjmą i wyrosną ładnie to rybki też będą się rozmnażać. Pozdrawiam serdecznie
(2018/06/18 13:22)

Zientuch


Witam
W srode wam zdjecie podrzuce poziom wody narazie 160cm wolno nachodzi.
W srode tez wpuszcze na poczatek troche kroczka z 25szt lina 50 szt karasia i 25szt karpia. (2018/06/18 22:00)

patryk1113mw


Witam
W srode wam zdjecie podrzuce poziom wody narazie 160cm wolno nachodzi.
W srode tez wpuszcze na poczatek troche kroczka z 25szt lina 50 szt karasia i 25szt karpia.

Witam. I jak tam przebiegło zarybianie? Pierwsze rybki już trafiły do stawu? Pozdrawiam serdecznie;) (2018/06/20 20:51)

Zientuch


Tak
Narazie wpusciłem 2kg linków , kilogram karasi złotych, 25 szt karpia kroczek niedługo znów cos wpuszcze to zdjecia wam zrobie bo z trasy wracałem czasu nie miałem :) (2018/06/21 17:57)

z@mela


uważaj na karpury ( karpie , amury) jedne szybko wyżrą roślinność po za tą szkodliwąi niepożądaną a drugie zryją dno , zmącą wode . (2018/06/22 07:49)

Zientuch


Amury sobie odpuszczam narazie. No a cóż karpie musze miec bo chce :P (2018/06/24 14:17)

Zientuch


Nie moge kilku zdjec wrzucic niestety albo nie potrafie wiec wrzuce w oddzielnych postach. (2018/06/26 21:33)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

patryk1113mw


No ładnie ładnie. Jak roślinki pójdą pełną parą to będzie pięknie. Co do tego amura to puść go gdzieś tak po 3 latach jak roślinny będą ładnie rozmnożone i pewnie ukorzenione bo tak to będą wyrywać i nie pozwolą im wykiełkować. Pozdrawiam serdecznie;) (2018/06/28 13:10)