Przepławka

/ 7 odpowiedzi
Witam. Mam pytanko. Czy orientuje się ktoś jak zbudować przepławkę dla ryb. Jakie papiery są do tego potrzebne, gdzie załatwić jakieś pozwolenia. Gdzie można budować przepławkę, czy można to robić w dowolny sposób, czy są ewentualnie jakieś wymogi, czy przepisy, które to regulują. Z góry dziękuję za info.
Perun


Witam,przepławka będzie częścią innego urządzenia? (2013/04/15 13:56)

gravediggie


Cześć,

Wg mojej interpretacji przepisów przepławka jest budowlą piętrzącą wodę a co za tym idzie jest urządzeniem wodnym wg prawa wodnego. Do wzniesienia urządzenia wodnego potrzebne jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Do uzyskania pozwolenia jest potrzebny operat wodno-prawny, prawdopodobnie ekspertyza hydrologiczno-hydrauliczna no i moim zdaniem czeka Cię cały proces uzyskania pozwolenia na budowę. Nie znam szczegółów ewentualnego przedsięwzięcia, dlatego trudno mi wypowiadać się, być może niepotrzebnie Cię straszę skomplikowaną procedurą. Generalnie rzecz biorąc stopień komplikacji procedury uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Napisz więcej być może wspólnymi siłami dojdziemy do jakiś sensownych wniosków :) (2013/04/15 20:55)

grisza-78


Witam,przepławka będzie częścią innego urządzenia?

W miejscu o którym myślę jest jaz piętrzący rzekę i ryby przychodzące z dołu rzeki nie mają możliwości wędrówek w górę. (2013/04/16 08:19)

grisza-78


Chodzi dokładnie o to miejsce. ( foto trochę małe, ale musiałem zmniejszyć, żeby weszło ) Tu kończy się wędrówka tarłowa ryb każdej wiosny. (2013/04/16 08:24)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Perun


Tak na szybko to w pierwszej kolejności koniecznym jest, jak kolega wyżej wskazał, uzyskanie  pozwolenia wodnoprawnego. Budowa przepławki będzie bowiem pracami wykonywanymi na już istniejącym obiekcie - jego rozbudową tak więc, dalej może być koniecznie uzyskanie pozwolenia budowlanego. Ustawa prawo wodne nie narusza postanowień ustawy prawo budowlane co rodzi konieczność uzyskania obydwu decyzji (w wypadkach w ustawie przewidzianych).
W niektórych przypadkach (obszar  natura 2000) może okazać się koniecznym uzyskanie decyzji uwarunkowaniach inwestycji (decyzja wydana na podstawie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko).
Informację pełną kolega uzyska w starostwie lub u marszałka województwa ale ja ze swojej strony zwróciłbym uwagę kolegi na możliwość uzyskania dotacji na taką budowę. (2013/04/16 10:04)

szogun1


Idz na zebranko Koła i tam przedstaw cała sytuację u mnie było to wałkowane i w końcu wysłaliśmy pismo do zarządu okręgu ale coś czuję że to będzie bardzo długa droga. Najgorsze jest to że jak tamy były stawiany byly deklaracj ze przeplawki beda a ich nadal niema. U mnie jest o tyle dobrze ze idealnie do przeplawek nadaja sie starorzecza ktore wystarczy wyczyscic o polaczyc z rzeczka

Pozdrawiam (2013/04/16 10:08)

grisza-78


Serdecznie wam dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Trzeba będzie działać. (2013/04/16 10:46)