Przelicznik ciężaru wyrzutu wędki lbs na gramy

/ 10 odpowiedzi
jak się przelicza ciężar wyrzutu wędki gdy ma podany taki symbol 3,5 lbs a nie jest podany w gramach ile to jest gram te 3,5 lbs ?
Iras1975

Nie jestem pewien na 100% ale chyba 1 lbs to ok 30g wyrzutu.

(2012/03/26 22:04)

marek-debicki

Różne już stosowano teorie podczas odpowiedzi na pytanie zadane przez Kolegę. Jednak myślę, że przedstawione poniżej dane będą wiarygodne i sprawdzone.

Nie możemy popełniać błędu stosując jakieś bezpośrednie przeliczenia funta na gramy, gdyż wyjdą nam wartości nie oddające idei zagadnienia.

1 funt [lb]    =  0.45359237 kg to wartość potrzebna do określania krzywej ugięcia. Jest to ciężar pod jakim szczytówka wygnie się pod kątem 90° w stosunku do dolnika wędki.

Proporcjonalnie do krzywej ugięcia powinniśmy dobierać ciężar wyrzutu. Doświadczalnie jest on określony tak, aby przy najmniejszym ciężarze wyrzutu zachować niezbędną sprężystość zestawu, natomiast przy maksymalnym obciążeniu lub inaczej ciężarze wyrzutu nie połamać go.

Dla przykładu przy 3,5 lbs oznaczonym na wędzisku możemy zastosować ciężar wyrzutu wartości od 70 do 125 gram. Natomiast przy 2 lbs możemy zastosować odpowiednio ciężar wyrzutu wartości od 30  do 70 gram

Żródło: artykuły z Wiadomości Wędkarskich, 10/2003, dane encyklopedyczne

Inne ciekawe przeliczniki wędkarskie Kolega „Major” przedstawił na stronie Wędkarskiego Centrum Wymiany Informacji. http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=639&Itemid=100

(2012/03/26 22:40)

wuzkasz

WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC I POZDRAWIAM (2012/03/27 07:36)

JKarp

Różne już stosowano teorie podczas odpowiedzi na pytanie zadane przez Kolegę. Jednak myślę, że przedstawione poniżej dane będą wiarygodne i sprawdzone.

Nie możemy popełniać błędu stosując jakieś bezpośrednie przeliczenia funta na gramy, gdyż wyjdą nam wartości nie oddające idei zagadnienia.

1 funt [lb]    =  0.45359237 kg to wartość potrzebna do określania krzywej ugięcia. Jest to ciężar pod jakim szczytówka wygnie się pod kątem 90° w stosunku do dolnika wędki.

Proporcjonalnie do krzywej ugięcia powinniśmy dobierać ciężar wyrzutu. Doświadczalnie jest on określony tak, aby przy najmniejszym ciężarze wyrzutu zachować niezbędną sprężystość zestawu, natomiast przy maksymalnym obciążeniu lub inaczej ciężarze wyrzutu nie połamać go.

Dla przykładu przy 3,5 lbs oznaczonym na wędzisku możemy zastosować ciężar wyrzutu wartości od 70 do 125 gram. Natomiast przy 2 lbs możemy zastosować odpowiednio ciężar wyrzutu wartości od 30  do 70 gram

Inne ciekawe przeliczniki wędkarskie Kolega „Major” przedstawił na stronie Wędkarskiego Centrum Wymiany Informacji. http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=639&Itemid=100

CześćBardzo to dobrze Marku objaśniłeś. Dodam jeszcze, że krzywa ugięcia to moc wędki. 3,5lb to wędka naprawdę mocna ale... może to być parabolik jak np Anaconda Sensible I ( II lub III ) gdzie pomimo 3,5lb wędka jest parabolikiem.A tu jak wygląda test:http://www.youtube.com/watch?v=lsh87axrgkkJK (2012/03/27 13:11)

Zander51

Jasiu, kupiłem na Allegro kiedyś patyka na karpie. Do tego potężnego młynka Jaxona. W "mojej wodzie" pływają karpie po 20 kg , bo sam zarybiałem. Ale nie mam serca do takiego łowienia. Przyjedź w wakacje i pokaż mi jak to się robi... :) (2012/03/27 13:28)

Zander51

Przy okazji obejrzymy sobie Olimpiadę w HD... (2012/03/27 13:30)

piotrcarp

CześćBardzo to dobrze Marku objaśniłeś. Dodam jeszcze, że krzywa ugięcia to moc wędki. 3,5lb to wędka naprawdę mocna ale... może to być parabolik jak np Anaconda Sensible I ( II lub III ) gdzie pomimo 3,5lb wędka jest parabolikiem.A tu jak wygląda test:http://www.youtube.com/watch?v=lsh87axrgkkJK

Dokladnie tak jak Janusz napisal Anacondy z seri Sensible to paraboliki mialem Sesible jedynki a teraz mam Sensible dwujki 3.90 3,5lb i sa to paraboliki pomimo duzego zapasu mocy to najlepiej rzuca sie ciezarkami do 100g,wiec nie mozna sie sugerowac tym ze kij 3,5lb to sztywna pala nie dajaca przyjemnosci z holu ryby bo to jest nie do konca prawda.Kazdy kij ma inna akcie mimo ze te same parametry sa napisane. (2012/03/27 14:01)

JKarp

Jasiu, kupiłem na Allegro kiedyś patyka na karpie. Do tego potężnego młynka Jaxona. W "mojej wodzie" pływają karpie po 20 kg , bo sam zarybiałem. Ale nie mam serca do takiego łowienia. Przyjedź w wakacje i pokaż mi jak to się robi... :)

CześćPrzez priv :-) się umówimy.JK (2012/03/27 14:17)

Daniec

Koledzy, krzywa ugięcia mówi nam jedynie pod jakim obciążeniem szczytówka ugnię się pod kątem prostym do dolnika. W tym przypadku jest to 3,5lb. Nic natomiast nie wiemy jakie jest ugięcie i iacja takiego kija. Tu Janusz ma rację, że kijem takim możemy równie przyjemnie holować ryby, jeśli tylko nie będzie to szczytowa pała.

Ciężar rzutowy kija trudno obecnie jest określić mając jedynie do dyspozycji jego wartość krzywej ugięcia. W czasach bambusów było to proste. Angole na podstawie doświadczeń z klejonkami doszli do wniosku, że górnym zakresem masy rzutowej kija jest 1/16 jego mocy wyrażonej w funtach - stąd dzielnik przez 16 lub 1600 (uzyskujemy jedynie inne miano).

Obecnie w odniesieniu do kompozytów węglowych/grafitowych ten dzielnik można śmiało obniżyć do 12 lub nawet 10. Z popularnych kijów przytoczę Shimano Beastmaster - np. model 3lb ma podany górny zakres maszy rzutowej o wartości 125gr. czyli ten dzielnik wyniesie w tym przypadku 10,9

Kije o mocy 3,5lb spokojnie tolerują ciężarek o masie 140-160gr.

Zbroję  teraz karpiówki na blankach opisanych jako 4lb. Pierwsze testy rzutowe pokazały, że ciężarek 200gr. to jeszcze nie jest szczyt możliwości tych kijków. Zaś zgodnie z potocznym przelicznikiem 1/16, powinienem je złamać po przekroczeniu 113,5gr.

Wpływ akcji i ugięcia kija na jego właściwości rzutowe też nie jest bez znaczenia. Wspomniane paraboliki wbrew pozorom również umożliwiają osiąganie dużych odległości. Zależne jest to jedynie od techniki rzutu. Sam tak nie potrafię, ale widziałem, że można.

pozdr.

(2012/03/27 14:46)