Przedłużenie okresu ochronnego szczupaka ?

/ 61 odpowiedzi
Artur z Ketrzyna

Wędkarze często spacerują i często widzą to i owo, lecz problem tkwi, że jedyną ich reakcją jest wypisywanie na forum jakich to oni złych, niedobrych kłusoli widzieli. Na pytanie co z tym fantem zrobili pojawia się odpowiedź: nie znałem nr do PSR/rozładowała mi się bateria/byłem zrobić siku/aaaaa eeee yyy no ten, no. (niepotrzebne skreślić) 

Jak zaczną reagować na takie incydenty. Wtedy okresy ochronne będą tylko wytyczną, i ci najbardziej narzekający zobaczyli by że jednak rybka w wodzie jest i odbudowuje się. (2013/04/05 09:36)

krychu26

Po 1 - wątpię żeby komuś z PZW się chciało.Po 2 - wątpię, że jeśli nawet wprowadzili by, to prawie nikt by nie egzekwował   Po 3 - lepiej wprowadzić górny wymiar ochronny dla szczupaka (2013/04/05 10:26)

Artur z Ketrzyna

Po 1 - wątpię żeby komuś z PZW się chciało.Po 2 - wątpię, że jeśli nawet wprowadzili by, to prawie nikt by nie egzekwował   Po 3 - lepiej wprowadzić górny wymiar ochronny dla szczupaka

1- sam należysz... ja jak ci się nie chce to

2 Kłusole nie.

3 kłusole tego też nie będą przestrzegać, a porządnemu wędkarzowi to o okres nie potrzebny... no i sam sobie odpowiadasz też "Po 1 i Po 2" (2013/04/05 11:01)

margor1976

co ma k... do rzeczy dłuższa zima się wytarł pod lodem to i się na żre pod lodem......... no tak czy nie

Kolego, szczupak, okoń, sandacz itp nie wycierają się pod lodem, będą trzymały ikrę do czasu aż zejdzie lód i woda osiągnie odpowiednią temperaturę.

kolego napisz mi tylko kiedy u ciebie okoń i sandacz ma tarło bo nie wiem o co kaman, u mnie na suwalszcyżnie okoń ma tarło w połowie maja a żyję lat 37 i jeszcze w maju lodu nie widziałem...więc jak to powiedział franc mauer, jakoś ci nie wierzę i jakoś ci nie ufam, a szczupak kolego nieraz się wycierał pod lodem i wycierać się będzie dalej jak będzie musiał .....amen. (2013/04/06 21:10)

Iras1975

co ma k... do rzeczy dłuższa zima się wytarł pod lodem to i się na żre pod lodem......... no tak czy nie

Kolego, szczupak, okoń, sandacz itp nie wycierają się pod lodem, będą trzymały ikrę do czasu aż zejdzie lód i woda osiągnie odpowiednią temperaturę.

kolego napisz mi tylko kiedy u ciebie okoń i sandacz ma tarło bo nie wiem o co kaman, u mnie na suwalszcyżnie okoń ma tarło w połowie maja a żyję lat 37 i jeszcze w maju lodu nie widziałem...więc jak to powiedział franc mauer, jakoś ci nie wierzę i jakoś ci nie ufam, a szczupak kolego nieraz się wycierał pod lodem i wycierać się będzie dalej jak będzie musiał .....amen.

Nie znasz się, nie masz pojęcia o czym piszesz, to nie dyskutuj. Jak potrafisz udowodnić, że szczupak wyciera się pod lodem, to czekam niecierpliwie. :)))

Od kilku dni chodzę brzegiem jeziora i obserwuję topniejący lód, od jakichś dwóch dni szczupaki zaczęły wchodzić w strumyki na tarło, dopiero po zejściu lodu zaczynają się trzeć jak co roku i nie ma dyskusji.. ZROZUMIANO?!

W razie potrzeby mogę wrzucić fotki lub filmy z ostatnich dni, ciekaw jestem jak ty udowodnisz,że masz rację? Jeśli temat cię przerasta, to nie udzielaj się w nim.

Pozdrawiam.

(2013/04/10 07:56)

mollto

No właśnie, ja często słyszałem że szczupol się trze pod lodem, ciekawe jak to jest.

Górny wymiar ochronny? - jestem za! (2013/04/10 12:06)

Zielan

Górny wymiar ochronny już obowiązuje w okręgu Toruńskim
Szczupak do  50 cm  i powyżej  90 cmOkoń   do   18 cm i powyżej 40 cmSandacz do  50 cm  i powyżej  90 cm (2013/04/10 13:22)

margor1976

kolego napisz mi tylko kiedy u ciebie okoń i sandacz ma tarło bo nie wiem o co kaman, u mnie na suwalszcyżnie okoń ma tarło w połowie maja a żyję lat 37 i jeszcze w maju lodu nie widziałem...więc jak to powiedział franc mauer, jakoś ci nie wierzę i jakoś ci nie ufam, a szczupak kolego nieraz się wycierał pod lodem i wycierać się będzie dalej jak będzie musiał .....amen.

Nie znasz się, nie masz pojęcia o czym piszesz, to nie dyskutuj. Jak potrafisz udowodnić, że szczupak wyciera się pod lodem, to czekam niecierpliwie. :)))

Od kilku dni chodzę brzegiem jeziora i obserwuję topniejący lód, od jakichś dwóch dni szczupaki zaczęły wchodzić w strumyki na tarło, dopiero po zejściu lodu zaczynają się trzeć jak co roku i nie ma dyskusji.. ZROZUMIANO?!

W razie potrzeby mogę wrzucić fotki lub filmy z ostatnich dni, ciekaw jestem jak ty udowodnisz,że masz rację? Jeśli temat cię przerasta, to nie udzielaj się w nim.

Pozdrawiam.

żart chyba jakiś, u mnie jeszcze gdzie nie gdzie możesz znależć lód taki nawet do metra , i co to ma znaczyć że szczupak będzie się tarł w lipcu , jak dla mnie dalej możesz chodzić brzegami i obserwować ale wniosków nie wyciągaj, i nie pisz takich bzdur jak nie masz pojęcia o czym piszesz (2013/04/10 20:29)

Iras1975

No ok, będę obserwował bez wyciągania wniosków :) pozostaje tylko powtarzac bzdury przekazywane z dziada pradziada i nie mieć własnego zdania, a najlepiej nie myśleć w ogóle.

Jeśli w taki sam sposób podchodzisz do wędkowania, to współczuję.

(2013/04/10 20:40)

JKarp

Cześć
Jeśli są wyjątki to one tylko potwierdzają regułę:" Przebieg tarła poszczególnych gatunków ryb przedstawia się następująco (według Bernatowicza):l. Tarło szczupaków w strefie przybrzeżnej małych i rozległych jezior odbywa się wtedy, gdy lód odtaje przy brzegach i woda tworzy wiosenne rozlewiska. Wtedy właśnie zakwita podbiał pospolity, a lepiężnik różowy znajduje się w pełni kwitnienia.
Tarło dobiega końca, gdy w jeziorach przy dnie rozwijają się pierwsze listki grążela żółtego, pękają liście olchy czarnej i zaczynają rechotać żaby. Podczas tarła szczupaków na płyciznach śródjeziornych rozległych jezior przekwita podbiał pospolity, zakwita i w pełni kwitnie knieć błotna, klon zwyczajny i mniszek pospolity. W tym czasie liście grążela żółtego i trzciny pospolitej wydostają się na powierzchnię wody. W drugiej połowie tarła zakwita czeremcha zwyczajna i bez pospolity, a pełne ich kwitnienie zbiega się z zakończeniem tarła."
Cytat pochodzi z tej strony:http://www.wedzisko.info/artykul34
JK (2013/04/10 21:07)

pfalkor

Każdy pomysł mający na celu polepszenie kondycji naszego rybostanu jest dobry. I nie ma co się kłucić czy szczupak sie wytrze pod lodem czy nie...  Myślę, że tę sprawę należy zostawić wędkarskiemu rozsądkowi. Panowie, jak sytuacja nad wodą wygląda- wiemy wszyscy. Mam 15 lat i tylko z opowiadań starszych wędkarzy wyobrażam sobie jak było kiedyś, podobno jednego dnia można było złowić po 6 dorodnych szczupaków. Dzisiaj jak złowimy wymiarówkę to już sukces... Dbajmy o nasze ryby, bo w przyszłości może ich zabraknąć... (2013/04/11 11:11)