Przedłużenie okresu ochronnego szczupaka ?

/ 61 odpowiedzi
mastifff


Ja to bym wprowadził całoroczne okresy ochronne dla wszystkich ryb a opłaty dla PZW podniósł o 1000 % i byłby spokój....święty spokój. (2013/04/01 17:11)

Jack14


To ja też jestem za:

- połamać wszystkim wędki (nawet dorosłym)

- zakazać sprzedaży haczykówi i podobnych kotwic

- zamknąć fabryki produkujące np. żyłki , plecionki

- kołowrotki obowiązkowo (za pokwitowniem) na złom lub do recyklinku

i oczywiście regulaminy i inne rejestry jako makulatura :-)

 

(2013/04/01 17:29)

perwer


Myślę, że jak sytuacja pogodowa dalej się utrzyma to racjonalnie byłoby "nadzwyczajnie" przedłużyć okres ochronny szczupaka o chociaż dwa tygodnie. PZW pewnie o tym nie pomyśli i wszyscy będą zachwyceni braniami w weekend majowy. Jakieś opinie?





Napisz sobie taką petycje na a4 . Pojedź z nią na łowiska i przejdź sie po wędkarzach żeby Ci podpisali .  Później z tymi żywcami w zębach,siądź sobie przed komputerem i zastanów sie nad tym co piszesz . Mam nadzieje że koledzy głupoty wybiją wcześniej z głowy. (2013/04/01 18:12)

irek23


Chcesz sie bawić w zbawianie świata, to po co wędkujesz? 

Tego już nie da się słuchać. Jeżeli PZW wprowadziło by podobny przepis to grozi to zwyczajnym pozwem. Wyobraź sobie sytuację że ktoś w styczniu wykupuje opłaty z myślą o majowym weekendzie. Ktoś nastawia się na początek maja  na szczupaka  a tu zonk, przepis mu nie pozwala.

Na prywatnej wodzie można sobie taki zakaz wprowadzać ,a na PZW raczej to nie przejdzie. Polecam  w dyngusa wiadro zimnej wody na głowę.

(2013/04/01 18:27)

Jack14


I prima apryllis też jest dzisiaj :-) (2013/04/01 18:53)

Artur z Ketrzyna


Myślę, że jak sytuacja pogodowa dalej się utrzyma to racjonalnie byłoby "nadzwyczajnie" przedłużyć okres ochronny szczupaka o chociaż dwa tygodnie. PZW pewnie o tym nie pomyśli i wszyscy będą zachwyceni braniami w weekend majowy. Jakieś opinie? 

Może nie tyle co okres przedłużyć (bo jak lody zejdą to rybki wszystkie na hura trzeć się będą, byle pogoda dopisała), a patrolować łowiska czy kłusole szczupakówek nie stawiają, czy przyduchy nie występują.
Od tak z wendeczką na lód, czy na spacerek, i przy okazji poobserwować co się dzieje... (2013/04/02 09:42)

u?ytkownik144510


A dziś w wyczytałem w mojej gazecie regionalnej,że u naszych sąsiadów niemców okres ochronny szczupłego jest od 1lutego do ostatniego marca! I co wy na to? Cała strona poświęcona była na to,że to  niesprawiedliwe i dla nas i dla rybaków! Zastanówmy sie i pomyślmy jak to możliwe? Przecież ten kraj wyprzedza nas o parę ładnych lat i jest wysoce cywilizowany. Było jeszcze o węgorzu,że u nich nie ma okresu ochronnego! Nasuwa mi się tylko jedna myśl dlaczego tak u nas jest. Ano dlatego,że ostatnie lata rybołówstwa i plaga mięsiarzy przyniosło takie efekty....   ;) (2013/04/02 19:20)

margor1976


Myślę, że jak sytuacja pogodowa dalej się utrzyma to racjonalnie byłoby "nadzwyczajnie" przedłużyć okres ochronny szczupaka o chociaż dwa tygodnie. PZW pewnie o tym nie pomyśli i wszyscy będą zachwyceni braniami w weekend majowy. Jakieś opinie?





Napisz sobie taką petycje na a4 . Pojedź z nią na łowiska i przejdź sie po wędkarzach żeby Ci podpisali .  Później z tymi żywcami w zębach,siądź sobie przed komputerem i zastanów sie nad tym co piszesz . Mam nadzieje że koledzy głupoty wybiją wcześniej z głowy.

wielki szacun (2013/04/02 21:55)

margor1976


co ma k... do rzeczy dłuższa zima się wytarł pod lodem to i się na żre pod lodem......... no tak czy nie (2013/04/02 21:57)

Artur z Ketrzyna


co ma k... do rzeczy dłuższa zima się wytarł pod lodem to i się na żre pod lodem......... no tak czy nie


Może i niektóre wycierają się pod lodem, i to tylko na głębszych łowiskach. Bo szczupak zazwyczaj się trze dopiero po zejściu lodu jak woda osiągnie ok. 4-5 stC (a woda pod lodem dopiero poniżej głębokości 4 m osiąga 4 stopnie i ani deka więcej...). I na tarło wchodzi w cieki wodne, jak też przybrzeżną roślinność.
Żaden szczupak podczas tarła nie bierze, jest w amoku i ma otępiale zmysły nawet co do własnego bezpieczeństwa. Co kłusole wykorzystują wchodząc w takie cieki z ościami i pętlami...
Ta więc wędkarz raczej im krzywdy z wędką nie zrobi, a nawet ich troszkę przypilnuje (byle by w samo tarlisko nie wchodził)... O ile w razie zaistniałego faktu kłusownictwa powiadomi odpowiednie organa.
Kłusol z ościami w takim cieku, nie tylko szkodę robi po przez wyłowienie tarlaka, ale też niszczy gniazda z ikrą po przez ich zdeptanie czy naniesienie przez nurt mułu na ikrę, który podnosi brodząc w wodzie!
Jak wiadomo nasza obecność nad wodą jest troszkę odstraszająca kłusowników...
Napisałem troszkę, bo niektórzy kłusole są kryci przez swoich kolegów, czy tez te fakty nie są poprostu zgłaszane... (2013/04/03 08:11)

pawelz


Generalnie Artur masz racje. Problem w tym, ze odpowiednio dobrana przyneta spinningowa (odpowiednia kotwiczka) i coz za problem stwierdzic, ze szczupak byl tak glodny, ze wziol dupa a nie puskiem. A zaobserwowac miejsce tarla szczupaka nie jest wielka filozofia.
Nie rozumiem niecheci lowcow tych ryb do samoograniczenia. Az tak wam zalezy na tych 2-3 tygodniach. Czy liczy sie tylko tu i teraz ?. Ja moglbym lowic np pstragi od 1 stycznia, ale jakos tak nie korci mnie lowienie wychudlych ryb zaraz po tarle. Nie lepiej az ryba nabierze kondycji i stanie sie godnym przeciwnikiem ?. (2013/04/03 10:07)

margor1976


może i lepiej poczekać, ale znam taką wodę że jak nie złapiesz w maju szczupłego to niestety do listopada trzeba czekać schodzi nawet na 20-30 m, czerwiec- październik nie ma poco jeździć, chyba że na biało (2013/04/03 16:43)

adam-konopnicki


Idąc takim tokiem rozumowania należałoby każdej rybie w roku przesuwać okres ochronny bo są jakieś warunki pogodowe. Pogoda jest zmienna. Czy idąc tym tokiem byłbyś skłonny pawelz gdyby warunki do tarła były idealne dla szczupaka skrócić okres ochronny dla szczupaka do 15 kwietnia ? Mimo wszystkich argumentów za tym wolałbym twarde prawo, którym nie jest tak łatwo manipulować ze względu na coś tam. Jeśli ktoś jest tak wrażliwy i na prawdę mu zależy to tych szczupaków czy innego gatunku łapać nie będzie tak jak to wielu robi z okoniem, mimo, że okresu ochronnego nie ma np ja w okręgu wrocławskim. Dlaczego nikt nie pochyli się nad kleniem czy jaziem który ma żenujący wymiar 25cm i żaden przepis go nie chroni ?! (2013/04/03 17:22)

getka


Chłopaki bez emocji w tym roku pewnie i tak szybko nie połowimy po po obfitych opadach zapowiadają wysokie stany wód więc rybki będą miały się raczej dobrze, a szczupak trze się różnie zależnie od regionu czasem szczupaki kończyły tarło dosłownie ostatniego kwietnia a nieraz już na początku kwietnia kończyły i 1 maja były już najedzone. Natura ma swoje sposoby da sobie radę ale z naszą małą pomocą tzn nie wszystko do wora. pozdrawiam (2013/04/03 19:04)

adam-konopnicki


No z podejściem "wszystko do wora" to nigdy dobrze nie będzie. Jest to żenujący widok nad wodą gdy widać takich pazernych wędkarzy, jak to mój dziadek mówił jak ich widywał, że "taki to by gówno spod siebie zjadł". Wiadomo szczupaka trzeba chronić bo jest to jeden z najbardziej gnojonych gatunków w wodzie ale już nie do przesady. Gdyby był jeszcze górny wymiar to wbrew wszystkiemu wędkarz mógłby zabrać (o ile by złapał) 2 (słownie DWA) szczupaki średniej wielkości, dajmy na to w przedziale od 50 do 90cm. O ile o take 50-65 to jeszcze nie problem, to tych większych tak łatwo przechytrzyć się nie da, więc zostaje dosyć ubogi przedział kwalifikujący rybę do zabrania. A pierwszomajowy szczupak to myślę, że to mimo wszystkiego nie jest zła tradycja ;)  (2013/04/03 19:25)

u?ytkownik144510


Popieram Adama! Gość gada dobrze,a jednocześnie z dystansem. Mi się to podoba... tak jak nadchodzący maj ;)  5 dni wolnego i żadnego nie odpuszcze! ...oczywiście dnia nad wodą ;););) (2013/04/03 19:36)

Artur z Ketrzyna


Powiem wam tak. Nie musimy przedłużać okresu ochronnego. Przejedźmy się z wędką na łowisko porzucajmy. I obserwujmy gdzie kłusol gania za szczupłym.
Dajmy znać PSR czy innemu organowi, niech go na gorącym przyłapią. A szczupak więcej zyska niż przedłużony okres... (2013/04/03 21:50)

ZanderHunter


Powiem wam tak. Nie musimy przedłużać okresu ochronnego. Przejedźmy się z wędką na łowisko porzucajmy. I obserwujmy gdzie kłusol gania za szczupłym.
Dajmy znać PSR czy innemu organowi, niech go na gorącym przyłapią. A szczupak więcej zyska niż przedłużony okres...





Popieram kolegę...spacer nad brzegami zbiorników wodnych o tej porze roku nie zaszkodzi czy to z wędką lub nie to już mniej ważne...

P:) (2013/04/03 22:10)

Hooher


To pewnie nasza wina.


Źle Grzesiu

To wina Tuska:)))


To wina Balcerowicza...
BALCEROWICZ MUSI ODEJŚĆ !!!
:P (2013/04/03 22:28)

adam-konopnicki


Wędkarze często spacerują i często widzą to i owo, lecz problem tkwi, że jedyną ich reakcją jest wypisywanie na forum jakich to oni złych, niedobrych kłusoli widzieli. Na pytanie co z tym fantem zrobili pojawia się odpowiedź: nie znałem nr do PSR/rozładowała mi się bateria/byłem zrobić siku/aaaaa eeee yyy no ten, no. (niepotrzebne skreślić)  (2013/04/03 22:29)

ZanderHunter


Wędkarze często spacerują i często widzą to i owo, lecz problem tkwi, że jedyną ich reakcją jest wypisywanie na forum jakich to oni złych, niedobrych kłusoli widzieli. Na pytanie co z tym fantem zrobili pojawia się odpowiedź: nie znałem nr do PSR/rozładowała mi się bateria/byłem zrobić siku/aaaaa eeee yyy no ten, no. (niepotrzebne skreślić) 






Dobre...:) bo są kolego delikatnie mówiąc ludzie i ludziska...a kto się p....urodził kanarkiem nie zdechnie...:)))

Dobrej nocy P:) (2013/04/03 22:59)

Iras1975


co ma k... do rzeczy dłuższa zima się wytarł pod lodem to i się na żre pod lodem......... no tak czy nie



Kolego, szczupak, okoń, sandacz itp nie wycierają się pod lodem, będą trzymały ikrę do czasu aż zejdzie lód i woda osiągnie odpowiednią temperaturę. (2013/04/03 23:01)

ZanderHunter


co ma k... do rzeczy dłuższa zima się wytarł pod lodem to i się na żre pod lodem......... no tak czy nie



Kolego, szczupak, okoń, sandacz itp nie wycierają się pod lodem, będą trzymały ikrę do czasu aż zejdzie lód i woda osiągnie odpowiednią temperaturę.





Zgadza się Irku...bodajże 4 lata wstecz była taka sytuacja że sandacz u mnie na jeziorze się nie wytarł i można powiedzieć trawił ikrę przez co w czerwcu był bardzo mało aktywny...a łowione pod koniec czerwca i w lipcu samice miały pełno przerośniętej ikry...


P:) (2013/04/03 23:10)

wirefree


co ma k... do rzeczy dłuższa zima się wytarł pod lodem to i się na żre pod lodem......... no tak czy nie



Kolego, szczupak, okoń, sandacz itp nie wycierają się pod lodem, będą trzymały ikrę do czasu aż zejdzie lód i woda osiągnie odpowiednią temperaturę.


Dobrze ze na ODrze nie ma lodu i jak co roku woda od wału do wału !

(2013/04/04 01:59)

piotr-strzalkow


Przed chwilą, na jednym z portali pogodowych zauważyłem baner, który sugerować może, że sezon na szczupaka trwa cały rok. Na zdjęciu widnieje napis "Sezon wędkarski trwa cały rok", a pod nim szczupak leżący na śniegu. Niby nic, ale jakoś dziwnie to wygląda. (2013/04/04 08:04)