Prywatny staw na pstrąga tęczowego

/ 1 odpowiedzi
Witam. Jest to mój pierwszy post na forum i generalnie zaczynam przygodę z wszelako pojętą dziedziną ichtiologii także proszę o wyrozumiałość.
Mamy z teściem staw o wielkości 23m x 14m i aktualnie pływa tam kilka rybek około 8 sztuk max karpia + szczupak. Chcemy zmienić jego przeznaczenie i wraz z nastaniem marca wypompować wodę, odmulić staw i zwiększyć nieco jego głębokość -będzie miał około 2,5m głębokości. Przy tym chcemy również wyłowić wszystkie ryby które aktualnie tam są i myślimy nad wpuszczeniem tam ryb gatunki pstrąga tęczowego. Staw napełnia się sam wodą ze źródła gruntowego.
Czytałem nieco o warunkach które potrzebują do przetrwania i między innymi to odpowiednia temperatura wody, dobre natlenienie jak i czystość.
Teraz przechodząc do pytań:

1. Czy woda ze źródła gruntowego to dobry pomysł i wystarczający aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu? Czy potrzeba może dodatkowej pompy ?
2. Ile sztuk należy wpuścić na taką wielkość ?
3. Co powinniśmy dodatkowego zrobić przed wpuszczeniem narybku ?
4. Czy potrzeba jakiejś innej ryby lub roślinności która czyściłaby staw ?
5. Czy musimy zbadać wodę i skład organiczny przed wpuszczeniem narybku ?

majap


Na tym forum nie uzyska kolega pełnej informacji w omawianej kwestii.Trzeba sięgnąć po fachową literaturę.Każda ryba ma inne wymagania.To co zamierzacie zrobić może być dobre dla karpia,karasia, lina i innych drobnych rybek,oraz paru drapieżników a nie dla pstrągów.Serdecznie pozdrawiam. (2022/02/20 13:46)