Zaloguj się do konta

Prowadzenie przynęty w połowach szczupaka.

utworzono: 2014/06/29 21:02
Atobos

Witam , mówię od razu ze nie jestem profesjonalnym wędkarzem , zacząłem jak pewnie każdy z tata jak bylem młody ale od jakiegoś roku nałogowo wędkuje. Przejdźmy do rzeczy od czasu do czasu kupuje sobie błystki lub gumki ale nie wiem która przynęta z nich jest dobra na szczupaki i okonie , myślałem tez o woblerach czy na niego mogę złapać szczupaka lub okonia? (Możecie podać nazwy przynęt dobrych to zobaczę w jakiej są cenie itp.) a druga rzecz to prowadzenie błystki obrotowej , gumek czy woblera mam z tym duży kłopot bo mogę np. szybko prowadzić i może to być błąd w prowadzeniu i chciałbym się dowiedzieć od Was jakieś przydatne metody prowadzenia .Za wszelką pomoc bardzo dziękuje ;).

[2014-06-29 21:02]

Jakub Woś

Jeśli chodzi o przynęty na szczupaka czy okonia radzę użyć wyszukiwarki. Jest mnóstwo tematów z podanymi modelami przynęt.

Jeśli chodzi o prowadzenie różnych przynęt. Staram się prowadzić przynęty jak najwolniej ale aby ich praca nadal wyglądała naturalnie. Jeśli będziesz prowadził zbyt wolno woblera, będzie szedł ku górze. Obrotówka może przestać się obracać a wahadło czy gumę możesz wlec po dnie.
Ryby najczęściej atakują chore osłabione osobniki a te raczej nie osiągają zbyt wielkich prędkości.
[2014-06-29 22:16]

Atobos

Czyli obrotówkę mogę ciągnąć powoli ale musi się obracać ? / Moge jutro Panu nawet zrobić zdjęcie jeziora na którym łowie może też pomoże w wyszukaniu ryb , jeżeli nie zrobiłoby kłopotu dla Pana ;> [2014-06-29 22:20]

Jakub Woś

Czyli obrotówkę mogę ciągnąć powoli ale musi się obracać ? / Moge jutro Panu nawet zrobić zdjęcie jeziora na którym łowie może też pomoże w wyszukaniu ryb , jeżeli nie zrobiłoby kłopotu dla Pana ;>



Tak musi się obracać bo na tym polega jej praca.  Jeśli chodzi o miejscówki w jeziorach. Szukaj w pobliżu roślinności wynurzonej czy też nad roślinnością zanurzoną. Dobrze obławiać wszelkie  podwodne górki czy spady.
[2014-06-29 22:29]

Atobos

Może postaram sie wykonac zdjecie , przy liliach i np. wzdłuż brzegu tez? [2014-06-29 22:35]

Atobos

Które z tych gum sa dobre na okonia i szczupaka ? / http://www.wedkarskisezon.pl/121-przynety-gumowe-dragon-v-lures-bandit [2014-06-30 09:21]

SVT

Może postaram sie wykonac zdjecie , przy liliach i np. wzdłuż brzegu tez?

Przy liliach, trzcinach, zwalone drzewa, jak i górki uskoki dna. Drapieżnik zawsze czai się w takich miejscach w ukryciu. Ja prowadząc gumy, zawsze podbijam jednym ruchem lub dwukrotnie, wtedy szczupak atakuję najlepiej. Wachadłówki często z opadu lub  srednia prędkość prowadzenia, zależnie od jej ciężaru. Woblerki, lubię pływające, atak w liściach, nastaje kiedy zatrzymuję i zaczyna się wynurzać. A na obrotówki nie ma opcji prowadzenia, zawsze musi się kręcić. Raz lubi okonek czy szczupak uderzyć przy wolnym zwijaniu, a czasem przy szybkim. [2014-06-30 09:23]

Atobos

Mogłby mi Pan powiedziec ktore z tych gumek sa dobre na szczupaka? /http://www.wedkarskisezon.pl/121-przynety-gumowe-dragon-v-lures-bandit [2014-06-30 09:29]

kuba81

na szczupaki polecę Ci gumki Savage Gear- temat rzeka, ale warto popatrzeć. na początek może Canibal shad, a pozniej jak się wciągniesz soft4play itd...
[2014-06-30 10:24]

Haryyy5

A ja zaprzeczę oczywistości jaką jest to że obrotówka musi się obracać. Zdarzało mi się przy połowie okoni że nie brały przy normalnym proawdzeniu, natomiast kiedy ciągnąłem obrotówkę po dnie, jeden obrót korbki trwał dosłownie kilka sekund miałem branie za braniem. Podobnie połapałem kiedyś sandacze tyle że na dużą wahadłówkę także trochę inna sytuacja, w każdym razie blacha też nie miała prawa pracować w żaden sposób.

Ale to tak tylko piszę jako ciekawostkę, generalnie zgadzam się że przynęta powinna pracować :P


Co do gum to zainteresuj się polskimi gumami - RELAX. Chyba najlepsze co możesz dostać w rozsądnej cenie, dragony też są niezłe. Ale ja radziłbym Ci skupić się na obrotówkach i wahadłówkach. Gumy to trochę wyższa szkoła jazdy, naprawdę trzeba umieć je prowadzić żeby wykorzystać ich potencjał.
[2014-06-30 10:51]

Atobos

Byłem w wędkarskim i możecie powiedzieć czy dobry wybór i na którego mogę połowić ? ;) / http://zapodaj.net/7f434130a08bf.jpg.html [2014-06-30 15:15]

89krzysztof

Jeśli nie masz funduszy na więcej, to próbuj tym co masz. Ja osobiście poleciłbym kupić na początek z 5 różnych kolorów, powiedzmy chociaż po trzy sztuki z każdego. Wtedy sprawdzisz jakie kolory są skuteczne na Twojej wodzie.

Ps. Guma z prawej strony po środku wygląda na źle uzbrojoną.
[2014-06-30 15:34]

Atobos

A czemu zle uzbrojona? [2014-06-30 15:35]

SVT

A czemu zle uzbrojona?

Hak zbyt głęboko ukryty i nie jest równo wprowadzony. Nie powina być guma wykrzywiona, płycej zrób wyjście haka. [2014-06-30 20:11]

Atobos

Już dziś przy prowadzeniu z opadu wziął mi szczupak , widziałem go ale przed wyciągnięciem mi się zerwał , robię 2 lub 3 obroty i 2 razy do góry dobrze? ;d [2014-06-30 21:42]

SVT

Już dziś przy prowadzeniu z opadu wziął mi szczupak , widziałem go ale przed wyciągnięciem mi się zerwał , robię 2 lub 3 obroty i 2 razy do góry dobrze? ;d

Bardzo dobrze, tylko pamiętaj że musisz cały czas kontrolować żyłkę. Musisz mieć naprężoną, przy braniu(uderzeniu) zacinaj precyzyjnie z wyczuciem. [2014-07-01 07:04]

yahu72

Witam

Kup sobie kolego na szczupaka kilka blach:ALGA, GNOM, MORS w kolorach srebrny i mosiądz w rozmiarach od 1 do 3Można z opadu , szybko, wolno, wlec itd. (tylko pchać się nie da)i powodzenia.
Do tego twisterki perłowe z brokatem 5cm główki 2/0  7-10 g.Prowadzić jak wyżej.
Pozdrawiam [2014-07-01 08:32]

Atobos

Kilka przynęt mam (http://zapodaj.net/bbf415211d92f.jpg.html) te dwa twistery będą dobre? [2014-07-01 13:29]

Atobos

Poradzicie gdzie moglbym rzucac? / http://imgur.com/UFMDnWi,mX6Zswl,fg2iju1,pblKbml,kaWD9jL,HnF4wfi,DSZELg4,VdFdx3K [2014-07-02 08:59]

89krzysztof

Najlepiej wszędzie żeby dokładnie obłowić miejscówkę. Tam gdzie jest drobnica, przy trawach, tam gdzie są dołki, gdzie są podwodne wyspy.
[2014-07-02 10:14]

sebaworoch

Podłącze się do tematu. Może ktoś ma pomysł jak wyciągnąć kaczodzioba z takiej wody, dodam że pod wodą jest dwa razy więcej konarów. Jest to dzikie rozlewisko. [2014-07-02 12:15]

wedkarzszczecin88

kolego radziłbym łowić na popery czyli woblery powierzchniowe
[2014-07-02 12:37]

czaro93

Poppery będą idealne na to łowisko. Warto użyć klasycznego poppera, który idzie w linii prostej oraz Salmo Rover, który robi łuki podczas podciągania i jest bardzo skuteczny. Pozdrawiam [2014-07-02 13:04]

Atobos

Mam pytanie koledzy, bo przed wczoraj jak i wczoraj miałem branie , 1 byl to szczupak i gdy juz go widzialem mialem go wyciagac uciekl ;s tak samo wczoraj mialem branie ciagne ciagne wyciagam i tak samo widzialem mozliwe ze bylo to sandacz i uciekl to za lekko zacinam czy w czym jest problem? [2014-07-02 13:51]

Jakub Woś

Mam pytanie koledzy, bo przed wczoraj jak i wczoraj miałem branie , 1 byl to szczupak i gdy juz go widzialem mialem go wyciagac uciekl ;s tak samo wczoraj mialem branie ciagne ciagne wyciagam i tak samo widzialem mozliwe ze bylo to sandacz i uciekl to za lekko zacinam czy w czym jest problem?


Być może za lekko, być może nie trzymasz do końca napiętej żyłki i na koniec ryba dostaje luzu co ułatwia jej spięcie
[2014-07-02 14:01]

Atobos

Czyli gdy dostane branie odrazu miec uwage na napieta zylke? [2014-07-02 14:05]