Protest Zw.Sport. w dyscyplinach nieolimpijskich

/ 42 odpowiedzi
Proszę o zapoznanie się z tematem, dotyczy on nas wszystkich.Mail od ministerstwa sportu:

Do Polskich Związków Sportowych w dyscyplinach nieolimpijskich

Nasze działania jako strony społecznej przy pracach w komisjach sejmowych nad nowelizacją ustawy o sporcie nie przyniosły żadnego skutku. Wszystkie nasze uwagi i zastrzeżenia do nowelizacji zostały odrzucone.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało ustawę o sporcie i jej aktualizację, która pozbawia nas statusów Polskich Związków Sportowych, a tym samy prawa do organizacji oficjalnych Mistrzostw Polski, Pucharów Polski, ustanawiania reguł sportowych, powoływania Kadry Narodowej, stypendiów sportowych, nagród za wybitne osiągnięcia sportowe, uzyskiwaniaklas sportowych, finansowania centralnego, a w konsekwencji również samorządowego. Ustawa dyskryminuje ponad 250 tyś dzieci uprawiających sport nieolimpijski, które po jej wprowadzeniu nie będą mogły uważać się za pełnoprawnych sportowców.

Poniżej lista związków:
1. Polski Związek Akrobatyki
2. Polski Zwiazek Ju-jitsu
3. Polski Związek Karate Fudokan 
4. Polski Związek Karate Tradycyjnego 
5. Polski Związek Kendo
6. Polski Związek Kickboxingu
7. Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego, 
8. Polski Związek Mhaythai
9. Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów
10. Polski Związek Snowboardu
11. Polski Związek Skibobowy
12. Polski Związek Taekwon-Do 
13. Polski związek Tańca Sportowego
14. Polski Związek Warcabowy
15. Polski Związek Wędkarski

W dniu wczorajszym rozpoczął działalność profil na Facebook'u pod nazwą Ministerstwo anty Sportu, link poniżej:
https://www.facebook.com/pages/Ministerstwo-anty-Sportu/683223365122745?ref=ts&fref=ts
Prosimy o jak najwięcej lajków i zapoznanie się z tematem.
Pozdrawiam

Jędrula

To znaczy ,że teraz skończą się zawody , przestanie istnieć kadra i skończy się ich finansowanie ? Mam rozumieć , że z tego tytułu zostanie teraz góra pieniędzy w kasie PZW ? (2015/03/23 11:47)

fokejro

Z jakiego tytułu miałaby zostać "góra pieniędzy"? (2015/03/23 12:24)

użytkownik26223

Proszę o zapoznanie się z tematem, dotyczy on nas wszystkich.

Taaaaaaaak??? nawet tych co gdzieś mają zawody wędkarskie?? (2015/03/23 12:56)

Spear

Kasa misiu kasa

Wcale mnie to nie zdziwiło.

Koniec finansowania centralnego zakończy się pewnie wzrostem składek, od nowego roku. Etaty trzeba będzie z czegoś utrzymać, jeżeli nie etaty to inne rzeczy. Powstanie dziura w budżecie PZW i trzeba będzie ją jakoś załatać. Dla zwykłego wędkarza nie wiele się zmieni.

Wiadomo, że te działania nie niosą nic dobrego, co do tego nie mam wątpliwości. Lepiej mieć w związku więcej kasy niż mniej, co jest naturalne, ale czy tak naprawdę ktoś liczy na stypendia za wyniki w wędkarstwie rzutowym? Bądźmy poważni.

Osobiście traktuję wędkarstwo jako hobby, pasję. Taki relaks. Może dla kogoś stało się czystym biznesem.

Suma sumarum
Ani mnie to grzeje, ani mnie to ziębi (2015/03/23 14:22)

fokejro

Zgadza się, natomiast żebyśmy się czasem nie zdziwili jak składki pójdą znacznie do góry, lub też młodzież przestanie być zwolniona z ulg. 
Napisałem to nie tylko w odniesieniu do wędkarstwa ale również do innych sportów, sam uprawiam jeden z nich i bardzo to odczuje. Bądźmy ludźmi i walczmy o swoje. (2015/03/23 14:38)

Spear

Nie uważam, żeby składka dla młodzieży poszła znacznie w górę, raczej proporcjonalnie do normalnej. Jakaś restrukturyzacja jednak nas czeka i przed tym się nie ucieknie.
Kto chce walczyć niech walczy, ja nie widzę szans na wygraną. Nie mamy żadnych argumentów. (2015/03/23 15:38)

Artur z Ketrzyna

Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało ustawę o sporcie i jej aktualizację, która pozbawia nas statusów Polskich Związków Sportowych, a tym samy prawa do organizacji oficjalnych Mistrzostw Polski, Pucharów Polski, ustanawiania reguł sportowych, powoływania Kadry Narodowej, stypendiów sportowych, nagród za wybitne osiągnięcia sportowe, uzyskiwania klas sportowych, finansowania centralnego, a w konsekwencji również samorządowego. Ustawa dyskryminuje ponad 250 tyś dzieci uprawiających sport nieolimpijski, które po jej wprowadzeniu nie będą mogły uważać się za pełnoprawnych sportowców.

Zapytam się na jakiej podstawie ta ustawa, ma nas pozbawić możliwości pozyskiwania środków z samorządów które to mają w swoim budżecie na
wykonanie zadań publicznych w różnych sferach życia publicznego?
Sektorami w tych strefach były:
2. Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.
- w tej sferze można było pozyskać dotacje na pracę z młodzieżą.
9. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
- w tej strefie można pozyskać dotację na organizowanie zawodów itd.

Tego też pozbawia nas ta ustawa? Można zapis projektu tej ustawy?
(2015/03/23 16:50)

pakul1206

A czy wędkarstwo to sport? Jeżeli leżenie na leżaku w cieniu i wpatrywanie się w spławiki to sport to ktoś chyba całkiem oszalał. (2015/03/23 17:54)

fokejro

Tak to jest związek sportowy. Tak samo można powiedzieć, że granie partyjki w warcaby czy szachy przy piwie to nie sport.. Niektórzy traktują wędkarstwo jako hobby przy butelce dobrego piwa, natomiast są i tacy którzy biorą udział w różnych zawodach, i jest to dla nich dyscyplina sportu. (2015/03/23 18:42)

wuran

z mojego punktu widzenia ustawa jest OK, PZW to organizacja społeczna (stowarzyszenie - forma prawna) a nie związek sportowy. Teraz dopiero skończy się monopol sportowców z PZW. W wielu dyscyplinach sportowych jest kilka organizacji np. w boksie czy nawet tae-kwon-do. Wg mnie statu PZW jasno mówiart 1.Polski Związek Wędkarski, w skrócie PZW, zwany dalej Związkiem, jest dobrowolnym, samorządnym stowarzyszeniem miłośników wędkarstwa i sportu wędkarskiego, kontynuatorem tradycji zorganizowanego wędkarstwa w Polsce
art 6.Celem Związku jest organizowanie i promowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowanie i ochrona wód, działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowanie etyki wędkarskiej.
dalej w szczegółowych celach związku w art 7 wpisano sport ale na pozycji 10-tej i jako jeden z dwudziestu (sic!)  szczegółowych celów opisanych w Statucie
Sport to jeden z wielu celów związku , poza tym te 600.000 członków to nie tylko sportowcy a w większości miłośnicy wędkarstwa
Proponuje przeczytać uzasadnienie do ustawy a tam jest napisane dlaczego to PZW nie może być już tym jedynym, słusznym związkiem dla sportu wędkarskiego. (2015/03/23 18:48)

Artur z Ketrzyna

fokejro istnieje coś takiego jak: Międzynarodowa Federacja Sportu Wędkarskiego? w sprcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. (2015/03/23 19:36)

użytkownik26223

fokejroA niech se biorą udział w zawodach.Jak lubią to dla czego nie.Niech startują ,wygrywają ,szukają sponsorów.Niech zdobywają dyplomy,pucharki ,medale...broni ktoś im????
Tylko dla czego ja mam za to płacić?? (bo jeśli PZW "coś" im sponsoruje to robi to z pieniędzy zwykłego wędkarza który płaci składki,członkowskie)Dla czego ja "zwykły" wędkarz mam ich "puszczać" na wcześniej zajęte i zanęcone łowisko??Dla czego mi PZW nie sponsoruje zanęty ,robali,pelletu,kulek proteinowych,udziału w zawodach karpiowych??co ja gorszy jestem???Ja osobiście (i nie tylko ja) jestem przeciwny wszelkim zawodom wędkarskim organizowanym na ogólnodostępnych wodach.Jestem przeciwny sponsorowaniu zawodów z kasy koła/okręgu czy ogólnie PZW.

Ps co do innych sportów.Wiem że głównie chodzi ci o warcaby ,o to że Polski Związek Warcabowy nie jest dotowany.....no sory ale nie jest to taki sport jak np biegi narciarskie....Polska nie jest tak bogatym krajem aby sponsorowała wszystkie możliwe sporty ,łącznie z wyścigami psich zaprzęgów. (2015/03/23 20:14)

Artur z Ketrzyna

A niech se biorą udział w zawodach.Jak lubią to dla czego nie.Niech startują ,wygrywają ,szukają sponsorów.Niech zdobywają dyplomy,pucharki ,medale...broni ktoś im????

Tylko dla czego ja mam za to płacić?? (bo jeśli PZW "coś" im sponsoruje to robi to z pieniędzy zwykłego wędkarza który płaci składki,członkowskie)Dla czego ja "zwykły" wędkarz mam ich "puszczać" na wcześniej zajęte i zanęcone łowisko??Dla czego mi PZW nie sponsoruje zanęty ,robali,pelletu,kulek proteinowych,udziału w zawodach karpiowych??co ja gorszy jestem???Ja osobiście (i nie tylko ja) jestem przeciwny wszelkim zawodom wędkarskim organizowanym na ogólnodostępnych wodach.Jestem przeciwny sponsorowaniu zawodów z kasy koła/okręgu czy ogólnie PZW.

Jarek, są też i zawody karpiowe, i mogą być też zapewnione jakieś zanęty itd.
 Można pozyskiwać środki na zawody i inne cele. Tak więc nie muszą być finansowane jedynie ze składek członkowskich.
Masz też prawo współdecydować na co idą środki koła i czy sa one ograniczone do składki członkowskiej (walne sprawozdawcze).
A co do puszczania na wcześniej zanęcone łowisko. Info o tych zawodach powinno być na stronie organizatora jak i na łowisku "Rezerwacja". Jak też takie zawody są organizowane na miejscach gdzie da się je przeprowadzić w miarę komfortowo, i raczej są to miejsca stałego ich tam organizowania. Dlatgo też możesz to wziąć pod uwagę wybierając miejsce wędkowania.
Rozmawiajmy i wybierajmy kompromis. Bo to ma być hobby, nie jakiś galimatias. (2015/03/24 07:00)

JKarp

PZW nie organizuje zawodów karpiowych. Są to tylko wyjazdy na łowiska komercyjne na kilka godzin i nie ma to nic wspólnego z zawodami karpiowymi.
No Artur hobby i z tym się zgadzam. Tylko dlaczego moje hobby jest mniej ważne od hobby zawodników? Dlaczego organizuje się jakieś zawody gruntowe, nocne, o Czerwone gacie Prezesa a ja mam opuścić miejscówkę ? 
JK (2015/03/24 07:43)

tstaros

Tak to jest związek sportowy. Tak samo można powiedzieć, że granie partyjki w warcaby czy szachy przy piwie to nie sport.. Niektórzy traktują wędkarstwo jako hobby przy butelce dobrego piwa, natomiast są i tacy którzy biorą udział w różnych zawodach, i jest to dla nich dyscyplina sportu.

To w takim razie niech powstaną dwa osobne związki wędkarskie - jeden zrzeszający sportowców, a drugi hobbystów. Kiedyś ten temat z resztą wałkowaliśmy na tym forum.

(2015/03/24 08:44)

Artur z Ketrzyna

PZW nie organizuje zawodów karpiowych. Są to tylko wyjazdy na łowiska komercyjne na kilka godzin i nie ma to nic wspólnego z zawodami karpiowymi.
No Artur hobby i z tym się zgadzam. Tylko dlaczego moje hobby jest mniej ważne od hobby zawodników? Dlaczego organizuje się jakieś zawody gruntowe, nocne, o Czerwone gacie Prezesa a ja mam opuścić miejscówkę ? 
JK

Jak chcesz by były organizowane. To weź swoich kumpli i zróbcie w ramach PZW. Ktoś broni?
Nie nawet są kuby karpiarzy w PZW, mają łowiska, i pewnie organizują też zawody.
Chyba nie chcesz mi wmówić że chcesz by kolega który łowi płoteczki, i nie zna się na połowie karpi, ma to głęboko gdzieś, organizował zawody karpiowe. Przecież to nie jego dziedzina wędkarska.

Jak i łowisko na zawody trzeba zarezerwować. I jest to ogłoszone na łowisku jak i na stronie okręgu i koła. Tak więc wiedząc że będą organizowane zawody, powinieneś też wiedzieć że nie ma sensu jechać w to miejsce w tym dniu na rybki. No chyba że na inny odcinek łowiska. (2015/03/24 22:00)

JKarp

Nie Artur - nie zamierzam nic robić w ramach PZW. 
A jakie to zawody PZW organizuje w ramach tzw sportu , że mam śledzić ogłoszenia o zawodach i ustępować ? Powiem Ci, że dałeś się normalnie złapać ;-)
JK (2015/03/24 22:42)

LeoAmator

Tyle tylko ,że organizator musi zapewnić łowisko zapasowe.Czyli de facto zajmuje dwa,łowiąc na jednym.Chyba ,że się mylę. (2015/03/24 22:45)

JKarp

Dobra powiem - PZW w ramach sportu organizuje zawody :1. Spławikowe2. Spiningowe3. Morskie4. Muchowe5. Podlodowe
Więc zawodów gruntowych, nocnych, dobowych parami itd nie ma. W związku z tym wypędzanie wędkarzy z łowiska jeśli powyższe zawody o " pietruszkę " mają się odbyć jest łamaniem REGULAMINU ZAWODÓW PZW.
jk (2015/03/24 22:55)

Artur z Ketrzyna

Dobra powiem - PZW w ramach sportu organizuje zawody :1. Spławikowe2. Spiningowe3. Morskie4. Muchowe5. Podlodowe
Więc zawodów gruntowych, nocnych, dobowych parami itd nie ma. W związku z tym wypędzanie wędkarzy z łowiska jeśli powyższe zawody o " pietruszkę " mają się odbyć jest łamaniem REGULAMINU ZAWODÓW PZW.
jk

To zaproponuj, i nie narzekaj że nie ma.
Pokaż który to punkt łamie?
I spławikowec czy spinningista tak samo może się wyrazić o zawodach karpiowych.
Poza tym, jako wędkarz masz przestrzegać regulaminu łowiska. Na wodach PZW jest nim RAPR.

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
III. OBOWIĄZKI WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW
7. Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska, jeśli rozgrywane mają być na
nim zawody sportowe. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie
uprawnionego do rybactwa.
(otrzymuje je podczas rezerwacji łowiska) (2015/03/25 06:11)

JKarp

Artur zapoznaj się z organizacją sportu wędkarkiego.Są tylko wymienione te zawody o których mówi dokument pod nazwą Zasady organizacji sportu wędkarskiego w PZW od 1.01.2015 r. Wyganianie, wypraszanie wędkarzy bo akurat rozgrywane są zawody " Nocne, parami gruntowe o Czerwone Gacie Pani Mani " jest złamaniem tego dokumentu. Po prostu PZW sportowo nie organizuje innych zawodów niż te wymienione.Ustanawianie zawodów np gruntowych na poziomie koła jest też łamaniem Zasad Organizacji Sportu. Niech se robią spotkania integracyjne ale niech nie wyganiają innych wędkarzy.  Więc skoro ich nie wymienia w swoim dokumencie nadużyciem jest korzystanie z zapisu RAPR który przytaczasz. Poza tym pamiętaj to tylko RAPR i nikt, żaden straż nikt nie może Cię ukarać za złamanie tego zapisu.
Poza tym wiem gdzie w mojej okolicy rozgrywane są zawody spławikowe i w ogóle tam nie łowię.
JKEDIT:Gucio mnie intersuje co ma do powiedzenia na temat zawodów karpiarzy spłwikowiec lub mucharz, spiningista itd. Niech sami tak dbają o złowione  ryby jak karpiarze to wtedy pogadamy. 
Kiedyś udowodniłem Panom wędkarzom z Marek, że zawody gruntowe nie figurują w wykazie i dlatego nie zamierzam opuścić swojego stanowiska. Była PSR, Policja i w ogóle nie chcieli słuchać nic o zawodach i że ja mam opuścić stanowisko. Wiesz dlaczego ? Bo USTAWA nie mówi nic o zawodach.  (2015/03/25 07:02)

Artur z Ketrzyna

Poza tym pamiętaj to tylko RAPR i nikt, żaden straż nikt nie może Cię ukarać za złamanie tego zapisu.

Mylisz się, taryfikator mówi o łamaniu regulaminu łowiska. O ile pamiętam jest kara 50 zł.

Poza tym wiem gdzie w mojej okolicy rozgrywane są zawody spławikowe i w ogóle tam nie łowię.

To o co się ciskasz?

Kiedyś udowodniłem Panom wędkarzom z Marek, że zawody gruntowe nie figurują w wykazie i dlatego nie zamierzam opuścić swojego stanowiska. Była PSR, Policja i w ogóle nie chcieli słuchać nic o zawodach i że ja mam opuścić stanowisko. Wiesz dlaczego ? Bo USTAWA nie mówi nic o zawodach.
Zapomnieli o regulaminie łowiska? Ustawa o tym mówi... Poszukaj a znajdziesz...

Poza tym łamanie regulaminu łowiska uprawnia uprawnionego do rybactwa, wypowiedzieć Ci zezwolenie. (2015/03/25 07:22)

JKarp

A jaki jest regulamin łowiska Zalew Zegrzyński ? Poszukaj i jak znajdziesz pokaż mi gdzie to jest ?Regulamin łowiska nie nic wspólnego z zawodami a już na pewno z zawodami o pietruszki.W regulaminach łowisk jakie znam nie słowa o zawodach.Gdybym złamał ten regulamin łowiska niewątpliwie zostałbym ukarany.Pokaż mi ten punt o złamaniu regulaminu łowiska w taryfikatorze.
Nie ciskam się - szlag mnie trafia jak ktoś mi wmawia, że sportowiec ma większe prawa niż zwykły wędkarz. Że jego hobby jest ważniejsze od mojego. Że jesienią zamknięto kawał  Wisły bo miały być zawody...
JKEDIT:" Poza tym łamanie regulaminu łowiska uprawnia uprawnionego do rybactwa, wypowiedzieć Ci zezwolenie. "
Artur nie ma takie zapisu w USTAWIE O RYBACTWIE. (2015/03/25 07:38)

Artur z Ketrzyna

Geniuszu JK.
Powyżej zamieściłem wypis z regulaminu łowiska "RAPR" on obowiązuje na wodach PZW.
A co do ustawy, tak samo pisze, o tym że masz przestrzegać regulaminu łowiska który ustalił uprawniony.

Regulamin łowiska nie nic wspólnego z zawodami a już na pewno z zawodami o pietruszki.

Nie no regulamin łowiska mówi o jeździe samochodem po ulicy, i nic wspólnego nie ma z uprawianiem amatorskiego połowu ryb w wodzie :-)
I to że ty masz karpia w poważaniu, a inne rybki to ... "zawody o pietruszki". To twój świat, i nic z tego ciebie nie wyrwie.

" Poza tym łamanie regulaminu łowiska uprawnia uprawnionego do rybactwa, wypowiedzieć Ci zezwolenie. "
Poszukaj zapisu, a się przekonasz.
Zresztą co tu dużo szukać, nawet sąd może zabrać ci te uprawnienia. A jak byś nie wiedział to wyroki sądu są wykładnią interpretacji prawa. Na nie możesz się powołać bo one są wiążące, przy orzekaniu.
Ale o tym z tobą nie będę dyskutować, bo nie masz o tym pojęcia. I taka porada kosztuje. :-) (2015/03/25 08:06)