Zaloguj się do konta

Proszę o porady - bat i grunt

utworzono: 2011/02/23 17:45
tombit

Witam. Jestem początkującym wędkarzem, łowiłem do tej pory tylko jeden sezon. Niestety, "szczęście początkującego" ominęło mnie szerokim łukiem. Dość powiedzieć, że mój największy okaz to 300-tu gramowy "leszczor" :) Zacząłem więc szperać w internecie szukając porad i tak trafiłem na tą stronę. Dzięki temu wiem, jakie błędy popełniałem, poczynając od używania żyłki do holowania tirów a kończąc na braku gruntowania. Korzystając też z zimowych wieczorów dokładnie przejrzałem swój sprzęt. I tu przeżyłem załamanie. Kilkunastoletnie wędki ze zdezelowanymi przelotkami kupione kiedyś na bazarze. Cóż, postanowiłem więc zaopatrzyć się w nowy. Pomyślałem sobie, że w tym roku chciałbym wypróbować dwie metody, na których chce się skupić, mianowicie gruntówka i łowienie batem. Wymyśliłem sobie że będę zarzucał gruntówkę i w międzyczasie, czekając na branie, będę łowił batem. I tutaj mam kilka pytań: Czy to jest w miarę wygodne rozwiązanie, może ktoś tak łowi? Czy do feedera też można zastosować elektroniczny sygnalizator czy lepiej wybrać karpiówkę? (wolałbym feedera, bo chce spróbować łowienia na drgającą szczytówkę). Co myślicie o bacie konger arcus 600, może ktoś używa (http://allegro.pl/konger-arcus-pole-600-gratisy-i1465384519.html) i jakiej wielkości ryby można bezpiecznie na taki bat wyholować? - chodzi mi o wytrzymałość samego kija. Jaką wędkę polecacie do gruntu w cenie do 150 zł ?
 Zaznaczam że będę łowił głownie na terenach PZW Jelenia Góra, głównie na wodach stojących. Będę wdzięczny za wszelkie porady. [2011-02-23 17:45]

DARSON31

witam również z zamiłowanie mam do feedera ,ale różnie jest czy karpiówka czy feeder ja zaopatrzyłem się w sygnalizator elektroniczny sygnalizujący brania  ,wybór należy do ciebie czy karpiówka czy feeder ,ale pamiętając że bez sygnalizatora na feedera łowisz jak wędką na spławik trzymając ją za koniec a przód podparty na jednej z przodu podpórce ,wpatrując się w szczytówkę czy są brania, co do feedera polecam yaxona acord feeder 360  cw 100g za 100zł znajdziesz na allegro ,lub coś mocniejszego Robinson xeon multi  feeder 3.90 -cw 0d 50-210 g ,osobiście  posiadam te wędki i jestem zadowolony ,nawet na wode stojące używając szczytówkę ,czy sygnalizator . Każdy musi znależć coś dla siebie bo to jest jak z zakupem auta jeden woli audi a drugi BMW.powodzenia w wyborze .może się kiedyś jeszcze spotkamy gdzieś nad wodą.
[2011-02-23 19:43]

marcin1984tm

Jesli chodzi o  feedera polecam konger medalist super kij za dobrą cene.
[2011-02-23 20:02]

boblo1974

Witaj !!! Jak na początek to lepszego bacika nie mogłeś wybrać , spokojnie 1kg leszcze da się na niego łowić (tylko spokój nich cię nie opuszcza) . Co do gruntówki (feedera) spokojnie możesz używać sygnalizatora , tylko wtedy nie będziesz miał frajdy z czucia brania (obserwowania szczytówki)  , alllle jak kupisz karpiówkę to bez sygnalizatora nie połowisz wcale i połowie rybek głowy pourywasz . Tak wiec decyzja należy do ciebie ( ja bym brał Feedera) !!!      http://allegro.pl/carbomaxx-team-feeder-390-120g-gratis-tanio-i1471719957.html (do dalekich rzutów)  http://allegro.pl/konger-arcus-picker-300-40-gratis-i1464055635.html (blisko brzegu)
[2011-02-23 21:00]

kaziks403

Witam.
Tak jak kolega wcześniej napisał, każdy wędkarz ma soją ulubioną firmę czy też model wędki. Dla tego nie napiszę Ci konkretnego modelu czy też nazwy, ale może pomogę dobrać pod względem właściwości.Feeder na wody stojące - moim zdaniem ciężar wyrzutu max. do 90g. Jeżeli uniwersalny na stojące i na rzekę do 120g. Długość 360 - 390cm (osobiście polecam 390). Do tego: sztyca z wkręcaną podpórką do feedera, żyłka do feedera 0,16; 0,20, różnej wielkości sprężyny z rurką antysplątaniową, lekkie koszyczki otwarte i trochę drobnicy typu krętliki, agrafki,stopery.
Co do łączenia "drgającej szczytówki"  z połowami na bata, moim zdaniem nie bardzo trafiony pomysł, bo na co będziesz patrzył - na szczytówkę czy spławik, którą wędkę będziesz trzymał,itd. Jeżeli coś robić to porządnie.
Bat który wymieniłeś w swoim poście ma dobre notowania wśród forumowiczów.
Co do zakupów. Proponuję odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep i wędkę dotknąć, pomachać, dobrać kręcioła. Jak się zdecydujesz i będzie taniej możesz kupić na allegro.
 Pozdrawiam
[2011-02-23 21:06]

HeadAche

Ja polecam sprawdzić oferte Mikado jeśli chodzi o feedera. Sam posiadak kij mikado 360cm cw120 i poza  tym ze jestem bardzo zadowolony to jeszcze widziałem bardzo duzo pozytywnych komentarzy odnośnie feederów Mikado( dla mnie nr1).

Kolega który pisał o łowieniu na feedera i bata jednocześnie miał racje. No chyba ze postawisz kule 24mm i bedziesz czekał na duzego karpia przez kilka godzin. 

Ja jeśli łowiłbym na zbiorniku/zbiornikach nastawił bym sie na dwa feedery lub odległościówke + feeder.  

Napisz jeszcze na jakie ryby sie nastawiasz ( wielkość, gatunek), głebokość łowisk, to postaram sie napisać coś wiecej.

[2011-02-23 21:31]

tombit

Dziękuję wszystkim za porady. Jetem coraz bliżej  feedera. :) [2011-02-23 21:40]

tombit

Witaj. Dzięki za rady, teraz chce wyjaśnić tylko co mi się wymyśliło. ;) Chciałem się dowiedzieć czy do feedera można stosować elektroniczne (dźwiękowe) sygnalizatory, bo rozumiem, że ciężko by było operować batem i jednocześnie obserwować szczytówkę. Dlatego pomyślałem że feedera mógłbym zarzucać gdzieś dalej - w głębsze, niedostępne dla bata miejsca. (traktując w tym wypadku feedera jako zwykłą karpiówkę)I brania w tym wypadku mogłyby być sygnalizowane dźwiękowo - stąd pytanie o sygnalizator. A w międzyczasie mógłbym operować batem. Zaletą tego jest to że gdyby z jakichś powodów bat się nie sprawdzał, mógłbym feedera wykorzystywać zgodnie z jego przeznaczeniem. Taki był pomysł, a podyktowany jest tym, że nie dam rady finansowo w tym roku wszystkiego skompletować.. [2011-02-23 22:03]

HeadAche

Kolego ogólnie mozesz zastosowac sygnalizator bo napewno to w niczym nie przeszkodzi tylko ze to mija sie z zastosowaniem drgarącej szczytówki (fakt nie trzeba cały czas wpatrywać sie w szczytówke) jednak nie zawsze przeciez musisz go stosować. Jeśli juz sygnalizator to pamietaj o kołowrotku z wolnym biegiem. 

Twój pomysł ma sens wiec połamania :d

http://allegro.pl/mikado-gryphon-medium-feeder-360-110-g-i1468374676.html

[2011-02-23 22:25]

GRZENIO75

Cześć Tomku.Z batem to ci nie pomogę,ale jeśli chodzi o grunt to polecam wędziska węglowe Mitchell.Lekkie 3-segmentowe nasadówki. Cena ok 120zł.Długość min.360cm.Poszukaj w sklepach,sprawdziłem te kijki.Co do sygnalizatorze elektronicznego to jest bardzo wskazany i w przypadku feedera i gruntówki,zwłaszcza jeśli chcesz równocześnie łowić na spławik.W przypadku feedera będziesz potrzebował trzech podpórek.Dwie rozkładasz równolegle do linii brzegowej(lub pod kątem 45st w zależności od warunków łowiska)a trzecią z sygnalizatorem w połowie dystansu między przelotką szczytową a lustrem wody tak by żyłka dotykała rolki sygnalizatora.Przy obu metodach polecam kręciołek ze "zwolnionym"wolnym biegiem szpuli.Tak żebyś nie musiał pływać za wędkami jak się zapatrzysz na spławiczek...hahahaha..Powodzenia.. [2011-02-23 23:27]

ryukon1975

Chciałem się dowiedzieć czy do feedera można stosować elektroniczne (dźwiękowe) sygnalizatory, bo rozumiem, że ciężko by było operować batem i jednocześnie obserwować szczytówkę. Dlatego pomyślałem że feedera mógłbym zarzucać gdzieś dalej - w głębsze, niedostępne dla bata miejsca. (traktując w tym wypadku feedera jako zwykłą karpiówkę)I brania w tym wypadku mogłyby być sygnalizowane dźwiękowo - stąd pytanie o sygnalizator. A w międzyczasie mógłbym operować batem. Zaletą tego jest to że gdyby z jakichś powodów bat się nie sprawdzał, mógłbym feedera wykorzystywać zgodnie z jego przeznaczeniem. Taki był pomysł, a podyktowany jest tym, że nie dam rady finansowo w tym roku wszystkiego skompletować..                                                                                                              Twój plan jest według mnie bardzo dobry czyli połączenie bata i feedera z sygnalizatorem elektronicznym.Tak jak piszesz bez sygnalizatora nie obejmiesz wszystkiego wzrokiem zresztą nie tylko ty, nawet taki wędkarz jak ja by nie poradził.:):)
[2011-02-24 14:32]

arus

No jaka SKROMNOŚĆ. Hehe
[2011-02-24 14:38]

ryukon1975

SKROMNOŚĆ koledzy to ja mam na drugie imię.:):):)
[2011-02-24 14:49]

arus

No ja myślę. hehe
Pozdrowionka
[2011-02-24 14:52]

tombit

A tak właściwie, to dlaczego przy używaniu sygnalizatora wymagany jest kołowrotek z wolnym biegiem?  Przy okazji, kolega hefeed8 rzeczywiście musi być wcieleniem skromności... :D [2011-02-24 15:38]

ryukon1975

Łowiąc na dwa feedery nie używam sygnalizatorów,cały czas mam szczytówki w zasięgu wzroku a wędziska w zasięgu ręki bez podnoszenia tyłka czy coś takiego czyli moja reakcja na branie nawet ostre trwa 1-2 sekundy..Gdybym nie patrzył na szczytówkę przy braniu np.dużej brzany po 3-4 sekundach kij znalazł by się w wodzie,dlatego ty włączysz wolny bieg gdy weźmie duża ryba zacznie wyciągać żyłkę z kołowrotka i sygnalizator będzie sygnalizował branie.To wszystko da ci czas na odłożenie bata i zacięcie brania feedera który cały czas nie zmieni położenia i nie trzeba będzie go szukać w wodzie.
[2011-02-24 16:07]

tombit

krótko i rzeczowo. :) dzięki, już rozumiem. [2011-02-24 16:24]

ryukon1975

Wiem ja udzielam tylko dobrych rad.:) Po tym jak sam dwa razy wyciągałem feeder z rzeki.Najważniejsze jednak że za oboma razami zaczepił się kołowrotkiem o kamienie i nie musiałem brać z nim rozwodu.:)
[2011-02-24 16:31]

tombit

Znowu ta niesamowita skromność... :) A swoją drogą to jak to jest możliwe że wędki wylądowały w wodzie jeśli to był kamień? Wierzę że tak było, ale why ?  [2011-02-24 17:16]

ryukon1975

Łowiłem na opasce kamiennej gdzie cały brzeg był wysypany dużymi kamieniami,wędki były normalnie na podpórkach.Podpórki ustawiłem niezbyt dobrze tak że znaczna część kija była poza nimi po braniu kij spadł z podpórek i szczytówka wylądowała w wodzie a dolnik z kołowrotkiem na brzegu.Gdy wędka zaczęła jechać w kierunku wody kołowrotek zaczepił o leżące tam kamienie no i ryba skapitulowała.Nawiasem mówiąc wcale nie była taka wielka tak się dowiedziałem że błąd w ustawieniu kija może spowodować że nawet ryba niespełna kilogramowa może zabrać wędkę do wody.
[2011-02-24 17:32]

arus

No widzisz Krzysiu jak byś miał sygnałka to zanim by się ugięła szczytówka już by piszczał.kolega wspomniał że będzie łowił dwoma różnymi metodami.
Ps. Mnie bacika 3m wciągnął karas ok10cm (była kąpiel)hehe
[2011-02-24 19:04]

kaziks403

Hefed jaki skromny a jaki bystry przy wędkach. 
Co robi wędkarz na rybach jak nie widzi odjeżdżającej wędki ? Ćwiczy "podnoszenie ciężarów" !!! [2011-02-24 20:51]

arus

Uwierz kolego na słowo że nie widać wszystkiego na łowisku hehe.Łowiąc na dwie wedki zdarzają się przypadki utraty sprzętu. hehe POZDROWIONKA
[2011-02-24 21:50]

GRZENIO75

A tak właściwie, to dlaczego przy używaniu sygnalizatora wymagany jest kołowrotek z wolnym biegiem?  Przy okazji, kolega hefeed8 rzeczywiście musi być wcieleniem skromności... :D

Witam.Wolny bieg jest po to żeby nie trzeba było płynąć za wędką w (najczęściej)zbyt zimnej wodzie hahaha...A co do skromności kolegi hefeed8 to bez zbędnych wątpliwości:To bardzo skromny gość... [2011-02-24 22:13]

tombit

:) Dzięki, wszystko jasne odnośnie "wolnego biegu" w kołowrotku stosowanym do feedera (na którym się właściciel nieszczególnie skupia). W ogóle, dużo jak dla mnie, cennych porad otrzymałem. Ale i tak mam sporo pytań. Przeniosę je jednak na forum gruntowe - bo tego dotyczą...
Ps. Dziękuję wszystkim którzy odpowiedzieli na moje pytania... Ps.1 Skromność kolego heefed8 nie budzi już u mnie najmniejszych wątpliwości... Na pierwszy rzut oka widać, że jest OKROPNIE skromny... :)  [2011-02-25 00:17]

GRZENIO75

:) Dzięki, wszystko jasne odnośnie "wolnego biegu" w kołowrotku stosowanym do feedera (na którym się właściciel nieszczególnie skupia). W ogóle, dużo jak dla mnie, cennych porad otrzymałem. Ale i tak mam sporo pytań. Przeniosę je jednak na forum gruntowe - bo tego dotyczą...
Ps. Dziękuję wszystkim którzy odpowiedzieli na moje pytania... Ps.1 Skromność kolego heefed8 nie budzi już u mnie najmniejszych wątpliwości... Na pierwszy rzut oka widać, że jest OKROPNIE skromny... :) 

hahahaha...AMEN.... [2011-02-25 00:55]