Zaloguj się do konta

Prośba o pomoc w doborze wędek

utworzono: 2013/09/11 17:16
Kopruch

Witam!Chciałbym prosić forumowiczów o pomoc. Otóż zastanawiam się nad kupnem w miarę uniwersalnych kijów (planuje zakupić od razu 2 identyczne modele). Niestety moje wymagania są dosyć duże gdyż nie mam funduszy aby zmieniać sprzęt co kilka sezonów.
Jakie wędki mam/miałem:- Konger Carbomaxx Tele Carp Premium  (3,6m / 100g / teleskop) (dalekie rzuty, mocna, niestety gruba)
- Konger Carbomaxx Carp  (3,6m / 100g / 3-skład) (bardzo fajny kijek, rzuty dość dalekie, cieniutki, mocny, miękki dzięki czemu uniemożliwia zgubienie ryby)- Robinson Aquarius Tele Strong  (3,6m / 150g / teleskop) (nie tak dalekie rzuty, cienki, wydawał się mocny, wymieniłem na teleskopowe Kongera i Rhino)- RHINO Xtra Allround 150  (3,6m / 150g / teleskop) (ot taki kijek na spławik na szczupaka, kiedyś używałem na grunt ale nie przypadł mi do gustu)
Chciałbym zainwestować w kije, które będą służyły najczęściej jako wędki gruntowe na białą rybę ale dosyć często będę zasadzał się na szczupaka/sandacza z gruntu dlatego ich ciężar wyrzutu powinien mieć od 100 do 150 gramów. Podstawą jest to że powinny być teleskopowe, a ich długość składowa nie powinna przekraczać okolic 110cm. Wiem że ciężko znaleźć mocny teleskop, że kije składane są ponoć dużo mocniejsze, ale mam jedną wędkę składaną (w/w Konger), która była by idealna i z chęcią kupiłbym drugą gdyby nie długość transportowa, która w moim przypadku odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego właśnie jestem skazany na teleskop.Długość po rozłożeniu powinna wynosić 360 lub 390 cm.Cena jednej nie powinna przekraczać około 180 zł (mile widziane tańsze modele). Kije powinny być w miarę cienkie (dolnik) chociaż w przypadku teleskopu jest to rzadkie (w/w Robinson jest cienki i teleskopowy zarazem).Z ich pomocą chciałbym oddawać w miarę dalekie rzuty koszyczkiem 40g + zanęta (na to pozwalały oba Kongery).Nie łowię zbyt dużych ryb bo po prostu mi nie biorą albo nie wiem jak je do tego skłonić, nie mniej jednak wędka powinna być dość wytrzymała. Moimi rybami życia (jedyne które przekroczyły 50 cm) były: 52-centymetrowy leszcz oraz 55 cm amur (walczył jak szalony, po prostu kupa mięśni). Przy wyborze kijów kieruje się zasadą, że na haczyku może znaleźć się wszystko ale oczywiście zdaje sobie sprawę, że można holować duże ryby większością wędek bo zależy to od umiejętności wędkarza, ale tego, ja te umiejętności dopiero zdobywam :D
Znalazłem kij prawie idealny. Mowa o wędce Robinson Xenon T-Power Carp 3,90m 3,5lbs. Niestety diabeł tkwi w szczegółach. Przelotki wydają się niezbyt mocne, mocowane na 1 lichej nóżce :/ (chyba że ktoś odmieni moje zdanie)

Nie spodziewam się wędki która spełniła by te wszystkie wytyczne, dobrze by było gdyby spełniła chociaż większość.Nie jest to też tak, że piszę tutaj w oczekiwaniu na gotowca. Spędziłem wiele godzin w sklepach wędkarskich oglądając różne wędziska (niestety nie ma dużego wyboru) oraz czytając o innych w internecie. Mam po prostu nadzieję, że jakiś wędkarz poleci mi jakiś kij, który użytkuje już dłuższy lub krótszy czas, który rzeczywiście jest godny polecenia i w jakiś sposób wpasowuje się w wyimaginowane specyfikacje mojego chorego umysłu dążącego do perfekcji.
Jeżeli ktoś schodzący po tej ścianie tekstu dotrwał aż do tego momentu - już dziękuje za poświęcenie czasu. Jeżeli ktoś ma jakąś propozycję - będę naprawdę bardzo wdzięczny.

[2013-09-11 17:16]

aldente

Kij do metody gruntowej , o parametrach 3,5 lbs posiadajacy przelotki na jednej, jak piszesz lichej nozce, nie moze byc kijem idealnym!!!
Kijow uniwersalnych nie ma! Sa kije bardziej lub mniej praktyczne , ale wtedy musisz sie pogodzic z pewnymi wadami i minusami i wybrac kompromisowe rozwiazania.
Sam przerabialem ten temat przed dwoma laty i powiem z wlasnego doswiadczenia: Kij dlugosci 3,60 metra , 3 do 3,5 lbs wystarczy w zupelnosci! O tych parametrach mam 4 kije. Dwie "karpiowki" firmy ZEBCO trzyczesciowe , ktore daja dlugosc transportowa 125 cm i dwie wedki teleskopowe , rowniez 3,60 , firmy ABU, ktore po zlozeniu maja 1,05.
Zebco sklada sie nieco dluzej . Jak chcesz szybko sie zwinac z lowiska,bo np nadciaga burza, to jest to minus. Abu zwija sie migiem. Minus to jak zwykle mocowanie przelotek na pojedynczych rurach i praca wedki podczas lowienia. Jesli chcesz wybrac teleskopy , wybierz takie , ktore kosztuja przynajmniej 300-400 zlotych. Przy takich wedkach masz prawie pewnosc , ze przelotki , zakonczenia rur i wykonanie sa jakosciowo na najwyzszym poziomie. W Polsce wszyscy pisza duzo i zaopatruja sie w kije firmy Dragon,Konger, Robinson. Sa jeszcze takie przeciez , jak ABU, Zebco, Spro , BALZER. Balzer i Abu robia doskonale kije teleskopowe, wlasnie takie mocne do lowienia metoda gruntowa grubej ryby. Mozna je z powodzeniem uzywac tez do metody na zywca. Zdarzylo mi sie nawet lowic tymi kijami na splawik, przy zasiadce na lina w liliach wodnych , gdzie konieczny byl szybki hol silowy. To tyle o kijach. Pozdrawiam :-)
[2013-09-12 12:33]

Kopruch

Mając na myśli idealny myślałem bardziej o idealnym dla mnie. Każdy wędkarz ma inne wymagania i upodobania sprzętowe, moje są kosmiczne i niespotykane w przyrodzie.
Od samego początku byłem przygotowany na kompromis i z każdą następną znalezioną wędką zdawało mi się, że za niedługo znajdę coś w sam raz, bez kompromisów.
Też posiadam trzyczęściową wędkę karpiową i jestem z niej bardzo zadowolony. Składa się w miarę szybko (oczywiście nie tak szybko jak teleskop) ale na tym nie zależy mi aż tak bardzo. Posiada praktycznie wszystkie cechy jakich szukam. Z wyjątkiem długości składowej - niestety o około 20 cm za długa.
Przelotki - gdyby ten Robinson miał coś takiego:
http://www.na-ryby.com/userdata/gfx/c3d3661fad957bfb28c0092ca47f57a0.jpg
zamiast czegoś takiego:
http://www.na-ryby.com/userdata/gfx/2296f5ead90f47a9a5ddeb9c033f85a3.jpgna pewno by mnie przekonał bo też zapowiada się ciekawie.Co do tych pierwszych nie mam zastrzeżeń, drugie po prostu mnie niepokoją.

Co do wędek wymienionych przez ciebie firm - ludzie kupują Kongery i Robinsony ponieważ mają dość dobrą cenę w stosunku do jakości oraz są znane. Większość (np. ja) nie słyszała o takich firmach jak ABU i BALZER. Spro i Zebco znam z kołowrotków. Sam mam nawet kołowrotek Zebco z wolnym biegiem, który jest bardzo przyzwoity, ale przez pewien czas przy rzucie samoistnie zamykał się kabłąk. Trudno, przeszło mu, nie mam urazy bo bardzo fajny młynek (chociaż te kilkanaście urwanych zestawów trochę bolało).

Bardzo dziękuje Ci za odpowiedź i mam jeszcze małą prośbę, a mianowicie czy mógłbyś podać dokładny model twoich wędek teleskopowych z firmy ABU?
Połamania ;) [2013-09-12 15:58]

aldente

Szanowny Kolego ...Firma Abu Garcia to legenta!!! , to chyba najbardziej znana firma wedkarska na swiecie ...i jedna z najlepszych na swiecie. Sprzet produkuja juz od 1921 roku...Bardzo mnie zaskoczyles ta swoja niewiedza...Nie znac Abu to tak , jak nie wiedziec , ze karp to ryba! :-)
http://www.abugarcia.com/  Tu masz ich strone , bys zobaczyl, jakie cuda oni produkuja!
Szukaj w Polsce dealera Abu i spytaj sie o teleskopowe kije Abu Target Carp !
[2013-09-12 23:58]

aldente

Obejrzalem wedki , ktore zamiesciles pod tymi linkami. Ta pierwsza , to typowa teleskopowa , mocna wedka  byc moze karpiowa, solidna gruntowka. Widac to po przelotkach! Ta bedzie tez miala odpowiednia sile wyrzutu , jakiej szukasz. Ta druga to nie jest zadna wedka gruntowka.
To teleskopowy kijek z przelotkami do metody odleglosciowej , typowa delikatna splawikowka...bedzie miala moze ciezar wyrzutu od 5 do 20 Gramow. Chyba nie sadzisz , ze to tez kij karpiowy? :-) Widze , ze powinienes sie najpierw wybrac do porzadnego sklepu ze sprzetem wedkarskim , postudiowac katalogi ,poogladac pare pogladowych filmow na you tube , a potem dokonywac zakupow. Pozdrowienia i taaaakiej ryby!
[2013-09-13 00:07]

Kopruch

W pobliżu miejsca zamieszkania mam 2 salony wędkarskie (jeden większy i drugi mniejszy, typowo karpiowy) i nie widziałem w nich żadnej wędki czy kołowrotka z firmy Abu. Nie natknąłem się także na nią w internecie. Nie chciałbym urazić kolegi, ale nie każdy ma ponadprzeciętną wiedzę o historii produkcji wędek oraz firm które to robią. Po prostu nie zetknąłem się z tą firmą, jakkolwiek dobra by ona nie była. Szukam po prostu niedrogiej wędki gruntowej z pewnymi parametrami niespotykanymi na raz.
Co do linków z mojego drugiego posta chciałem jedynie zobrazować RODZAJ / WYGLĄD przelotek. Poszukałem po prostu zdjęcia poglądowe w googlach. Pierwszy link prowadzi do zdjęcia przelotek, które widywałem u większości wędek teleskopowych i nie mam nic do sposobu ich wykonywania. Zdjęcie przelotek z drugiego linka faktycznie wygląda mi na wędkę bolonkę, ale chodziło mi głównie o sposób mocowania takich przelotek. Widziałem przelotki tego typu właśnie u tej wędki --> http://www.woblerek.pl/product.php?id_product=86 . Kijek mi się podoba, ale przelotki nie wydają się być zbyt mocne. Gdyby wszystkie były umocowane na 2 nóżkach jak ta największa u dołu - nie zastanawiał bym się. Ale tak nie jest i dlatego mam obawy co do ich wytrzymałości.Mimo wszystko bardzo dziękuje za propozycję i uświadomienie istnienia firmy Abu - człowiek uczy się przez całe życie ;)

Jeżeli ktoś inny ma jakąś propozycję - zachęcam do wypowiedzi. Będę miał dodatkowe materiały do wywodów filozoficznych :D

Prosił bym także jakiegoś posiadacza wędki Robinson Xenon T-Power Carp (przypominam link: http://www.woblerek.pl/product.php?id_product=86) w jakiejkolwiek wersji długości / ciężaru wyrzutu o jej zrecenzowanie.
Pozdrawiam

[2013-09-13 17:30]

Hurtownik

Witam , założyłem post z moimi kijami , może coś zainteresuje lub zdecyduje się Pan na cały zestaw...
[2013-09-13 17:43]

berthold

Szanowny Kolego ...Firma Abu Garcia to legenta!!! , to chyba najbardziej znana firma wedkarska na swiecie ...i jedna z najlepszych na swiecie. Sprzet produkuja juz od 1921 roku...Bardzo mnie zaskoczyles ta swoja niewiedza...Nie znac Abu to tak , jak nie wiedziec , ze karp to ryba! :-)
http://www.abugarcia.com/  Tu masz ich strone , bys zobaczyl, jakie cuda oni produkuja!

pamiętam jak w latach osiemdziesiątych chyba 1984 kupiłem w sklepie dla górników ( G ) dwa teleskopy abu-garcia dł 270 cm i 70 gr wyrzut chodząc na ryby czasem 5 razy zwijałem i rozwijałem sprzęt jednego dnia i tak przez chyba 17 lat katowania one nadal w idealnym stanie leciutkie mocne nawet jednego karpia 18,5 kilo smykłem na nie bez najmniejszego problemu ,teraz leżą w piwnicy i dwa lata temu testowałem wszystkie wędki ciężarkiem 60 gr i o dziwo tymi teleskopami osiągałem dłuższe rzuty niż karpiówką składową 3 częściową  robinson 390cm 3lbs fakt autentyczny dodam że wędki były tak zwane szklane ale o połowę lżejsze niż teleskop shimano  catana spiningowy również 270cm /60 gr węglówka ,jednym słowem kiedyś sprzęt był jakościowo lepszy

sam bym sobie jakieś teleskopy porządne kupił na Goczałkowice ,szybo jednodniowe wypady i cały majdan w pokrowcu a nie tak jak teraz cały bagażnik w gratach ,a to statyw a to mata a to diabli wiedzą co tam jeszcze
[2013-09-13 19:49]

lynx

Cos podobnego??? Nie znam ABU ale karpia odróznie od słonecznicy czy od słonecznika.
Graal to też legenda a nikt go nie widział . Opanuj swoją megalomanię.
[2013-09-13 20:48]

lynx

Jeszcze. Czy znasz wędki firmy Shukatsu?
[2013-09-13 20:50]

berthold

a swoją drogą Polski rynek troszkę wygląda jak jakiś śmietnik bo jak zacznie jakiś konger ostro atakować to wychodzi że dobre a wcale tak nie ma bo handlowcy dostają wielkie upusty więc się opłaca ale to nawet nie w wędkarstwie występuje tylko we wszystkich dziedzinach idż do niemieckiego sklepu i znajdziesz tysiąc rzeczy takich co w PL nie uświadczysz im to się opłaci a nam jak zwykle nic
[2013-09-13 21:04]

Kopruch

No dobrze, ale wracając do tematu. Znalazłem wędkę Konger Carbomaxx Team Tele Carp (http://www.okonek.com.pl/konger-wdka-carbomaxx-team-tele-carp-p-3151.html). Czy ktoś miał z nią do czynienia? I jak ma się seria Carbomaxx Team Carp do serii Carbomaxx Carp z wyjątkiem tego że ponoć w serii Carp szczytówka wykonana jest z kompozytu węglowego a w Team Carp jest cała węglowa? Co to zmienia? Przypominam, mam wędkę Carbomaxx Carp Tele Premium, więc mam już zaufanie do tej firmy i teraz była by to tylko kwestia przesiadki na inną serię.
Prosiłbym także o opinie o swoim kijku posiadaczy wędki Robinson Xenon T-Power Carp oraz o dodatkowe propozycje. [2013-09-14 17:05]

lynx

a swoją drogą Polski rynek troszkę wygląda jak jakiś śmietnik bo jak zacznie jakiś konger ostro atakować to wychodzi że dobre a wcale tak nie ma bo handlowcy dostają wielkie upusty więc się opłaca ale to nawet nie w wędkarstwie występuje tylko we wszystkich dziedzinach idż do niemieckiego sklepu i znajdziesz tysiąc rzeczy takich co w PL nie uświadczysz im to się opłaci a nam jak zwykle nic

To, że handlowcy nie sprowadzają to nie znaczy, że mam jechać do Niemiec, pooglądać wędki i udawać specjalistę bo ktos mi powie, że jestem noga.
[2013-09-14 18:10]

Kopruch

Po długich i burzliwych rozmyślaniach, z braku lepszych opcji na horyzoncie zdecydowałem uzbroić się w 2 wędziska Kongera z serii Carbomaxx: Tele Carp lub Team Tele Carp. 

Moimi ostatnimi dwoma pytaniami są:
1. Ile było "odsłon / wydań" serii Carbomaxx oraz która z nich jest najmłodsza?Pytam ponieważ spotkałem się z różnymi kolorami napisów, blanków (głównie odcienie brązowego i czarnego) i różną się one głównie grubością oraz wagą.
2. Pytanie bardziej do posiadaczy wędek z serii Team Tele Carp lub ludzi zorientowanych; jakie są wasze odczucia co do tych kijów i czy warto trochę dopłacić żeby kupić właśnie Team, a nie samo Carp? [2013-09-17 11:48]