Kołowrotek Okuma Ceymar i DAM Quick

/ 6 odpowiedzi
Szanowni koledzy,
Rozważam zakup kołowrotka do metody z wolnym biegiem w budżecie do 150zł. Rozważąm pomiędzy OKUMA CEYMAR 340 a DAM QUICK HRX 640 FS. Czy ktoś miał może do czynienia z tymi modelami i może podzielić się swoimi doświadczeniami? Okuma przemawia do mnie bardziej bo jest lżejszy, ale nie wiem jak by się sprawował. Mam wędziska Daiwa Black Widow Carp Stalker 2lb 3.00m i głównie będzie to łowienie na metodę na łowiskach komercyjnych. Dzięlkuję za wszelkie sugestie. A może ktoś możę polecić jakiś inny kołowrotek do tej kwoty? Pozdrawiam Adam.
aldente


Według mnie akurat waga kołowrotka nie ma  żadnego znaczenia przy method feeder. Przecież wędka leży na podpórkach. Łowiąc na metodę i to w dodatku na komercji siedzisz  prawie z ręką na kiju, aby natychmiast zaciąć... więc wolny bieg mija się tu z celem. Dorzuciłbym do budżetu 5 dyszek i masz wtedy duży wybór w wielu solidnych produktach. (2020/02/26 01:54)

ryukon1975


Częściowo zgadzam się z wypowiedzią wyżej. Masz dość ciężki kij gruntowy. Kierowanie się małą wagą kołowrotka przy jego doborze jest całkowicie nie na miejscu. kołowrotek przy gruntówce musi mieć swoją masę. Dzięki temu zestaw jest stabilny i pewnie leży na podpórkach czy na czym go tam będziesz kładł. Zbyt lekki kołowrotek przy gruntówce to jak to jak przyczepka od osobówki zaczepiona do ciągnika siodłowego. Jeśli zaś chodzi o wolny bieg to przydaje się on jednak czasem podczas łowienia na method feeder. (2020/02/26 05:54)

aldente


.....zgadzam się, czasem wolny bieg przydaje się, jak idziesz do auta po piwko albo spuścić wodę z kija za krzaczek i musisz opuścić stanowisko.....i w tych momentach miałbyś branie ;-)) Co do wagi kołowrotka....to miałem na myśli to, że kolega skłaniał się do wyboru lżejszego kołowrotka.
Jeśli mu chodziło o to, by zestaw przez to był lżejszy w obsłudze, to odpowiedziałem , że akurat waga ( większa waga) nie ma znaczenia, bo wędka leży na podpórkach. W przypadku jego dość ciężkiego kija korzystniejszy będzie montaż większego wagowo i stabilnego kołowrotka, tak, jak piszesz. I nadal ten kij będzie leżał na podporach i nie będzie przez to męczył ramienia. (2020/02/26 14:49)

ryukon1975


Patrząc ogólnie to z tym wolnym biegiem przy method feeder jest różnie. Jedni używają go sporadycznie lub wcale inni wręcz standardowo cały czas. Dużo zależy od charakteru danego wędkarza jeden jest czujny jak ważka w rui drugi niczym ślimak na długim spacerze i woli się zabezpieczyć. :) (2020/02/26 16:27)

adeac


1,5 roku temu też miałem dylemat, jaki kołowrotek wybrać. Podobnie jak kolega do gruntówki i dodatkowo do ciężkiego feedera- w obydwu przypadkach z methodą. Długo szukałem, porównywałem, czytałem wiele opinii. W końcu wybrałem okumę. Z początku miał to być ceymar lub inne w tej cenie, jednak gdy porównałem je z okuma aventa (są trochę droższe niż zakładany budżet kolegi) to bez wachania stwierdziłem że wolę zapłacić więcej i mieć porządny sprzęt na dłuższy czas (mam nadzieję:p) Do tej pory chodzą jak marzenie, bardzo lekko i płynnie. Spokojnie dawały radę z rybami o wadze do 37kg. Ddatkowo nieco większa szpula pozwoli Ci zarzucać na większe odległości. Polecam Ci- zobacz sobie na żywo, a zobaczysz że warto ;) (2020/02/28 19:50)

adeac


1,5 roku temu też miałem dylemat, jaki kołowrotek wybrać. Podobnie jak kolega do gruntówki i dodatkowo do ciężkiego feedera- w obydwu przypadkach z methodą. Długo szukałem, porównywałem, czytałem wiele opinii. W końcu wybrałem okumę. Z początku miał to być ceymar lub inne w tej cenie, jednak gdy porównałem je z okuma aventa (są trochę droższe niż zakładany budżet kolegi) to bez wachania stwierdziłem że wolę zapłacić więcej i mieć porządny sprzęt na dłuższy czas (mam nadzieję:p) Do tej pory chodzą jak marzenie, bardzo lekko i płynnie. Spokojnie dawały radę z rybami o wadze do 37kg. Ddatkowo nieco większa szpula pozwoli Ci zarzucać na większe odległości. Polecam Ci- zobacz sobie na żywo, a zobaczysz że warto ;) (2020/02/28 19:54)