Propozycje zarybienia stawu

/ 85 odpowiedzi / 14 zdjęć
witam, o to mój prywatny staw, chciałbym abyście mi podpowiedzieli jakie ryby powinienem do niego wpuscic? Dodam że mam w nim mnóstwo karasi i pojedyncze sztuki innych gatunków.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

yba


Jeżeli jest dużo karasia to najlepiej przydał by się Szczupak .

(2013/04/03 14:49)

adeac


mam 3 szczupaki, jednak wygląda na to że jest ich za mało, bo widać ogromne ławice karasi pod powierzchnią. zastanawiam się ile jeszcze szczupaków wpuścić i myślę nad sumem i sandaczem- czy te gatunki mogą ze sobą żyć? (2013/04/03 14:54)

aktor1725


sum to najgorsze co możesz zrobić. Znajomy miał podobny problem z karasiami. Po wpuszczeniu 2 sumów jest problem ze złowieniem jakiejkolwiek ryby, a sumy brać nie chcą. Problem jest również taki, że staw nie ma odpływu, wiec spuścić wody nie ma jak. Ja proponowałbym Tobie zakup sandaczy. Szczupak może również być, ale jest ogromne prawdopodobieństwo że zdominuje wszystkie gatunki. Ja rownież mam staw. Posiadam ogromną ilość płoci oraz lina. Kilka sporych sandaczy, dość dużo sporych karpi oraz karasi. Jest również sporo wzdręgi oraz różanek co mnie bardzo cieszy, gdyż jest to zagrożona ryba. I to byłoby chyba na tyle. Wszystko zależy od tego jakie ryby chcesz czy lubisz łapać. Ja łowię dla hobby, lubię zabawę więc przeważa u mnie biała ryba.  (2013/04/03 15:56)

jacek placekkk


Witam masz całkiem spory staw :)Śmiało dopuść drapieżnika 3 szczupaki na taki staw to tyle co nic nie poradzą sobie z tyloma karasiami  jak piszesz ,ja obliczam to tak jeden szczupak na staw 10mx10m to takie moje obliczenia przy dużym nadmiarze drobnicy w stawie , więc dopuść sobie jeszcze jakiegoś  ,    z ryb drapieżnych mógłbyś wpuścić sandacza sobie jeszcze jakiegoś przeżyje w stawie bez problemu a tym bardziej jak masz mętną wodę jak widać na zdjęciu  ,okonia Ci nie polecam bo się również rozmnaża i potrafi również zdominować staw jak np karaś i ciężko go wytępić innym drapieżnikiem suma też nie polecam   (2013/04/03 17:18)

yba


W pięknej okolicy ten staw .

(2013/04/03 18:51)

adeac


dziękuję za odpowiedzi;) faktycznie woda jest zamulona trochę, ponieważ dno jest mocno gliniaste w całości. ale staw mimo to ładnie się prezentuje. Teraz jeszcze mocno trzyma zima więc jest trochę czasu  na zastanowienie się co wpuścić. Mam nadzieję że w tym roku rozwinie mi się roślinność którą posadziłem w zeszłe wakacje. Mój plan jest nastepujący, wpuszczę 10 szczupaków, 10 sandaczy i jednego suma( wszystkie ryby o wymiarach około 30 cm) a do tego planuje dokupić trochę lina. Może ktoś wie czy jest szansa że te 14 linów które wpuściłem zeszłej wiosny się wytrą? ile linów sobie wpuścić żeby nie przesadzić? (2013/04/03 19:17)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

aktor1725


lina nigdy dość, ile byś wpuścił to nie przesadzisz. Ale jeżeli postąpisz tak jak piszesz(szczupaki,sandacze,sum) to szkoda zachodu. To tak jakbyś kupił psa i karmę dla niego. Najwyrażniej nie wyobrażasz sobie jakie szkody może dokonać aż tyle drapieżnika ;) bo to nie jest tak, że wpuścisz, one wytępią karasia i je wyłowisz. Z wyłowieniem tego będzie bardzo ciężko. No ale rób jak uważasz ;) (2013/04/03 19:23)

adeac


wyobrażam sobie co może zrobić tyle drapieżnika, ale mam zamiar wpuścić  małe drapieżniki a karasi ponad rok temu jesienią wpuściłem ponad pół łyżki ładowarki.   (2013/04/03 19:30)

aktor1725


jeżeli masz możliwość odłowienia drapieżników siecią to nie ma problemu. Ale wtedy nie dopuszczaj lina. Będzie to strata pieniędzy. A drapieżniki przy dobrym dostępie do pożywienia rosną bardzo szybko. Ja u siebie wpuściłem 8-10 cm sandacze, a po dwóch latach łowiłem sztuki ponad 50 cm. Tylko że zaznaczam, że z drobnicą było u mnie nie najlepiej (2013/04/03 19:34)

adeac


Być może masz rację kolego, z siecią nie będzie problemu- tylko będę musiał wyciągnąć "przeszkody dla kłusoli" z wody, ale to da się zrobić. A co myślisz o tym, aby mniejszą ilość linów wpuścić, ale za to większe sztuki? Jest to możliwe żeby w przyszłości się wytarły? A propos, kiedyś gdzieś wyczytałem, że szczupak nie specjalnie przepada za linem? ile w tym jest prawdy? (2013/04/03 19:42)

jacek placekkk


no szczupak masz racje nie za specjalnie ale za to sum wytnie ci najpierw wszystkie liny  (2013/04/03 20:25)

adeac


nawet taki mały sum zrobi tyle spustoszenia? (2013/04/03 20:29)

bruno78


Masz w stawie suma,na pewno nie utrzyma się lin.Pierwsze co zrobi sum to zabierze się za liny i małe karpiki. (2013/04/03 20:45)

u?ytkownik95904


witam, o to mój prywatny staw, chciałbym abyście mi podpowiedzieli jakie ryby powinienem do niego wpuscic? Dodam że mam w nim mnóstwo karasi i pojedyncze sztuki innych gatunków.

Witam. Kolego a jakie karasie postanowiłeś wpuścić do stawu, pospolite czy "japońce"? (2013/04/03 21:57)

marek-debicki


Sum zabierze się za liny i małe szczupaki. Nic dla niego łatwiejszego jak szczupaczek czający się gdzieś w przybrzeżnej strefie roślinności. (2013/04/03 22:19)

adeac



Witam. Kolego a jakie karasie postanowiłeś wpuścić do stawu, pospolite czy "japońce"?

witam, karasie które wpuściłem to pospolite karasie srebrzyste. wppuściłem ich tak na oko kilka tysięcy. (2013/04/03 22:24)

u?ytkownik95904



Witam. Kolego a jakie karasie postanowiłeś wpuścić do stawu, pospolite czy "japońce"?

witam, karasie które wpuściłem to pospolite karasie srebrzyste. wppuściłem ich tak na oko kilka tysięcy.

Karaś Srebrzysty "Japoniec" przystępuje do tarła z innymi rybami karpiowatymi a efektem tarła są wyłącznie karasie srebrzyste, także pochopnie postąpiłeś wpuszczając je, a z reszta nie jestem ichtiologiem więc poczytaj sobie.Pozdrawiam  http://www.pzw.strzegom.eu/articles.php?id=56 (2013/04/03 22:39)

adeac


nie spodziewałem  się czegoś takiego.. Postaram się wytępić te japońce drapieżnikami. Gdybym wiedział, to wpuściłbym tylko pospolite, ale to i tak mniejsze zło niż koluchy. (2013/04/03 23:20)

bruno78


Japońca nie trzeba tępić tylko kontrolować jego populację.Gdy jest ich dużo a nawet za dużo przyjmują formę głodową.Jeżeli dopuścisz drapieżnika nadmiernie się nie rozprzestrzeni a i potrafi urosnąć do naprawdę przyzwoitych rozmiarów. (2013/04/04 09:36)

adeac


właśnie to miałem na myśli kolego, całości i tak się nie  pozbędę, a drapieżniki muszą coś jeść. Zresztą, po to go wpuściłem żeby drapieżniki miały coś jeść, jednak trochę przesadziłem z ilością. (2013/04/04 10:02)

yba


Kiedyś w mojej okolicy miałem staw z pięknymi Linami , ktoś tam wpuścił Sumy i zrobiła się tragedia Linka nie ma, zniknoł. (2013/04/04 11:16)

jacek placekkk


Wpuść te drapieżniki i zobaczysz co będzie się działo z populacją karasia bo jak znając życie to jak te karasie się wytrą to będzie dopiero masakra u mnie to 2 razy na rok się wycierają co zauważyłem , a szczupaki  jak podrosną to wędką będziesz próbował odławiać a jak nie to sieć  (2013/04/04 14:17)

Spoczko


Witam, już wiesz co zrobić. Ja osobiście chciałbym zapytać czy to ty kopałeś ten staw czy go kupiłeś? Jeśli go kopałeś to ile cie to wyniosło? Razem ze wszystkimi pozwoleniami.______________________________________Pozdrawiam! (2013/04/04 16:29)

Fishingplanet


Witam Pana serdecznie-Duzo racji ma Pan Olsenos 23 jesli wpuscil Pan karasie do stawu to ma wielki problem.Zrobilem to samo i mam staw zupelnie zdominowany przez karasie,a musze dodac ,ze w stawie mam dosc sporo sandacza ,szczupaka ,wegorza no i sumy.Karas tak sie pleni,ze zadne drapiezniki nie daja rady go zlikwidowac.Co roku organizuje zawody w polowie karasi aby wspomoc drapiezniki,ale i to mierne efekty.Rowniez odlawiam sieciami karasie i nadal jest ich az czarno.Co do suma to tak teraz mysle,ze koledzy maja racje - wycial mi calego lina,a wpuscilem go 400 kg ,a jeszcze w 1 i 2 roku rozmnozyl sie ,bo widzialem kroczki.Pozdrawiam zyczac powodzenia. (2013/04/04 16:52)