Zaloguj się do konta

Połączenie żyłki z przyponem z plecionki

utworzono: 2018/07/28 21:37
plop21


Witam, mam dylemat. Otóż czy połączenie żyłka główna 0,30 i przypon na plecionce 0,20 bedzie dobrze działało? Chodzi mi o to, że nie wiem czy mozna dobierać żyłkę z plecionką tak samo jak żyłkę z żyłką bo przy żyłce głównej 0,30 i żyłce na przyponie 0,20 powinno być dobrze. Czy przypon nie będzie za gruby w stosunku do żyłki? [2018-07-28 21:37]

barrakuda81

Według mnie ciut przymocny...Jak żyłka 0.30 ma może z 8-9 kilo to plecionka 0.20 ma pewnie z 13-15 kilo. Do tej żyłki raczej 0.14 -0.16 mm. Ale czy to może strzelić wogóle? Kawał liny.Widać że jedziesz grubo więc albo karp albo sum. Zawsze patrz na wytrzymałość chociaz nasi "producenci" pisza takie głupoty na opakowaniach że ból ...Tak z grubsza powinno byc realnie to co napisałem jeśli chodzi o wytrzymałośc ale zależy od węzła i jak mierzone. Generalnie można przyjąc że żyłka ma tę samą wytrzymałość co dwa razy cieńsza plecionka. [2018-07-28 22:11]

Do żyłki 0,30 przypon z plecionki 0,12 [ np. plecionka mikado na małych rolkach specjalnie na przypony. Takie zestawienie stosuję i w razie zaczepu puszcza przypon.
Jeżeli chodzi o ,,rasowe '' plecionki na przypony to są opisane w funtach [ lb] i ja słabszej jak 12 lb nie spotkałem, czasem w niektórych metodach stosuję takie mocne przypony bo nie w każdej sytuacji przypon musi być ,, bezpiecznikiem '' zestawu - np. stosuje się bezpieczny klips który pozwoli uwolnić się rybie od ciężarka a zestaw puszcza zawsze na węźle żyłki. [2018-07-28 23:05]

plop21

Dziękuję za odpowiedzi, jestem naprawdę wdzięczny :) A co z zestawem żyłka 0,40 i jako przypon plecionka 0,20? Niestety aktualnie nie mogę już zmienić na cieńszą plecionkę ale na przyszłość na pewno będę pamiętał :) [2018-07-28 23:57]

barrakuda81

Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zastosował 0.20 do żyłki 0.30.Tylko musisz mieć świadomość że masz przypon prawdopodobnie mocniejszy niż żyłka główna i o tym pamiętać.To cholernie mocny zestaw ale 0.40 to już lina holownicza chyba tylko na suma ale skoro tego właśnie potrzebujesz... [2018-07-29 10:13]

SlawekNikt

... Zawsze patrz na wytrzymałość chociaz nasi "producenci" pisza takie głupoty na opakowaniach że ból ...
Zawsze możesz pójść w stronę tzw. markowych plecionek zaczynających się od około 80 zł. za sto czyli sto kilkadziesiąt metrów, albo zejść ze średnicą niżej i po temacie. A to, że opisy często odbiegają od rzeczywistości to A marketig, a B fakt, że to testy "laboratoryjne" ;-) [2018-07-29 10:28]

citipunk

Producenci żyłek chcą robić żyłkę idealną trochę kombinują. By była bardziej wytrzymała np zaniżają na szpuli jej średnicę- mało kto to potrafi zmierzyć. W przypadku żyłki na kołowrotek długość można zmierzyć i jak na szupili na którą powinno wejść np 150 metrów wchodzi mniej to coś nie halo- tylko żyłki przyponowe są pakowane w miejszych odcinkach.
Metodyka mierzenia wytrzymałości- owszem możę być różna- od podawania masy ryby na jaką się nadaje do podobno wytrzymałości na zrywanie czy wytrzymałości na węźle. Tu zrobienie testu jest łatwiejsze niż zmierzenie średnicy czy długości. Po pierwsze wybiramy najmocniejszy węzeł dla danej żyłki (warto znać kilka bo różne żyłki różnie pękają na różnyh węzłach). robimy 2 pętelki na końcach kilkudziesięcio centymetrowego odcinka zapinamy tanią wagę sprężynową (raczej nie elektroniczną bo podejrzewam że to ją możę popsuć) i ciągniemy do zerwania obserwując wskazówkę wagi jakiej wartości nie przekroczy. powtażamy 2-3 razy. To nam daję obraz z jaką siłą ryba mysi ciągnąć żęby zerwać żyłkę. Oczywiście ryba jest opływowa i w wodzie więc to ile waży to inna sprawa- kwestia techniki holowania, amortyzacji wędki elastyczności żyłki oraz ustawienia hamulca w kołowrotu.. i tego czy nie ma na niej supełka :) W ten sposób z pewnością dobierzemy to jaki przypon przypasuje do danej żyłki. W przypadku żyłek silnych proponuję zrobić test tej samej marki na słabsze żyłce i sprawdzić ile wartość na szpuli jest przekłamana lub stosować żyłkę i przypon tego samego producenta. Np jaxon zapewne podaje masę ryby celem przymuszenia klientów którzy kupili ich żyłkę główną do zakupu ich żyłki na przypony- Jak jest na sali przedstawiciel to mówię mu żę to strzał w kolano bo żyłka plus plecionka nie daje klientowi gwarancji dobrania dobrego przyponu: bo plecionka jest mocniejsza na węzłach. [2018-07-29 21:01]

citipunk

ciekawostka nt plecionki przyponówki Jaxona 0.006. Jak wcześniej napisałem- nie da się tego zmierzyć, tak przynajmniej wydaje się producentowi.
Położyłem tą plecionkę obok żyłki 0.008 i zrobiłem zdjęcie macro upewniając się że nie ma cieni. po powiększeniu wyszło że plecionka która powinna być cieńsza o 33% jest grubsza od "grubszej" żyłki.

Oszustwo Jaxona wyszło na jaw: ale pomimo tego jej używam bo jest miękka a na to ryba zwraca uwagę a nie na średnicę. [2018-07-29 21:37]