Problemy z bocznym trokiem . Proszę o pomoc

/ 16 odpowiedzi
Łowiłem już kilka razy na boczny trok , ale bez efektów  . W moich miejscówkach ryby są bo obok wędkarze wyciągają nawet po 6 okoni . Mam zamontowany potrójny krętlik  ,do bocznego krętlika zamontowałem ciężarek na 15 cm kawałku żyłki , a na drugim 1  m żyłki z twisterem . Wszyscy wędkarze takim zestawem tam łowią i na te same kolory gumek . Mam problem w tym że moja przynęta obraca się wokół własnej osi jak obrotówka. A z tego co słyszałem trzeba  tego uniknąć . Proszę o pomoc
szuler666


Czesc jak zrozumiałem Twoj opis to zle wiazesz ołow nie do bocznego ramienia kretlika tylko do drugiego oczka w linii zas do bocznego trok z hakiem , zas okrecanie sie przynety to normalne ale jesli chcesz to zlikwidowac to łap na małe głowki jigoew lub zaciskaj mała srucine na haczyku , ponadto mysle ze długosc 15 cm na ołow to zdecydowanie za mało (2010/10/25 17:00)

kamillo8110


Nie wiem o co ci chodzi? (2010/10/25 17:18)

daMMka


Boczny trok to sprawdzona metoda na okonia, w trudnych momentach już nieraz mi udowodniła, że boczny trok wymiata :) choć osobiście wolę łowić na jigi. Więc tak spróbuj: - zrób pętle, taką:[img]http://images40.fotosik.pl/323/cf087f13f28da904med.jpg[/img]spróbuj łowić bez krętlika, mi łowi się lepiej i wg choć jak już bardzo chcesz z krętlikiem to popatrz na to: [img]http://images40.fotosik.pl/323/c65de3a9fa15c54fmed.jpg[/img]Tutaj pokazane jest prawidłowe wiązanie bocznego troka. Myślę że ten rysunek już mówi za siebie. Długość żyłki do haczyka od krętlika/pętli ok 1/3 długości żyłki od ciężarka do pętli/krętlika, tzn. np. jeżeli masz trok do ciężarka 15cm to długość haczyk-pętelka 15*3=45cm, to był tylko przykład. Haczyków używaj specjalnych muchowych lub specjalne do bocznego troka, ciężarki mogą być w kształcie łezki, pałeczki to zależy od Ciebie, ciężar dobieraj do wody, uciągu, wiatru, odległości. Przynęty to najlepiej twistery 4cm to takie minimum mogą być <4cm jaki i >4cm. Prowadź różnymi metodami rozpoczynając od jednostajnego ściągania, po różne nie regularne skoki, przeciągania szczytówką itp tu już masz pole do popisu. Jesień to kolory jasne będą lepsze, ponieważ ryba jest bardziej agresywna, choć latem również okoń żeruje. Sprawdzonym kolorem jest Moto Oli, biały, fiolet, żółty, zielony. Jeżeli dostosujesz się do tego to napewno będziesz łowcą garbusów na boczny :) niedługo wstawię artykuł o bocznym troku na forum, więc śledź i czytaj a nie pożałujesz. Pozdrawiam :) (2010/10/25 18:09)

Widlak12


Witam Moja propozycja jest taka ;

Usuń krętlik ,a jak gumka się obraca i skręca to napewno plącze się z ołowiem to są dwie możliwości  albo zbyt szybko skręcasz kołowrotkiem , albo masz zbyt sztywną żyłkę (za gruba) 

(2010/10/25 18:18)

Mosiadz23


Kolego krętlik potrójny powinien być zamontowany tak jak ci wyżej napisali czyli gówna żyłka na dole ma być oliwka i dopiero żyłka z twisterem z (boku) jeśli chodzi o skręcanie to masz za długi trok czyli zyłka z twisterem nie może być długości 1m (pamiętaj im dłuższy trok tym szybciej będzie ci się skręcał ) . Jeśli chodzi o troka to nie musisz używać potrójnych krętlików możesz zastosować zwykły węzeł jak do robienia przyponów tylko ze mus być większy proponuje 50 cm okręcasz go 2 razy później 2/3 przecinasz i jeden kawałek masz długości ok 15 cm a ok 35cm na krótszy kawałek wiążesz oliwkę a na dłuższy przynętę . Co do tego ,że ludzie wyciągają ryby a ty nie a macie wszystko to samo to mogą być różne przyczyny pierwsza to na twoim stanowisku może nie stać okoń szukaj go gdzie indziej okonie szybko się przemieszczają , drugie branie może być delikatne i nie czujesz go nie wiesz kiedy ci bierze co za tym idzie nie zacinasz w odpowiednim momencie . Musisz się uczyć a z czasem ci wyjdzie zobaczysz pozdrawiam. (2010/10/25 18:38)

wędkarz95


Wszyscy wędkujący w tym miejscu mają troki długości 1 metr lub nawet większe . Używam potrójnych krętlików głównie dla tego bo na kołowrotku mam nawiniętą plecionkę 0,14 i podobno zestaw się tak bardzo nie plącze . Używałem haków zwykłych ( z łopatką ) i specjalnych do troka różnicy nie widziałem żadnej po za taką że specjalne haczyki są cięższe i szybciej  opadają na dno , a przynęta nadal obraca się wokół własnej osi . Widziałem jeszcze że miejscowi w różny sposób zakładali twistery , jak prawidłowo powinno zakładać się gumki do troka , ja cały czas byłem nauczony że ogonek powinien być skierowany do góry . Możliwe również że nie umiem wyczuć brań , bo w końcu tą metodą nie złowiłem jeszcze ryby ale wędkę mam odpowiednią wiec nie powinę mieć z tym problemu . Dziękuje za odpowiedzi (2010/10/25 19:25)

Mosiadz23


Nie ma znaczenia jak założysz twistera tak czy tak to nawet jak okoń zniszczy ci gumę to lepiej ją odwrócić nie będzie ci spadała z haczyka. Co do haczyków to na troka są specjalne haczyki długie i z oczkiem !!!! nie koniecznie cięższe.Do łapania trokiem nie używa się plecionek tam jest wystarczająca żyłka 0.16 0.18. To kolejna przyczyna ,która powoduje mniejsze szanse na połów okonia przynęta nie pracuje tak jak powinna. (2010/10/25 19:37)

wędkarz95


No właśnie o tych haczykach mówie i niestety nie pomagają mi . (2010/10/25 20:13)

Fish-Killer


Moja rada bedzie taka zrezynuj z kretlika zrób poprostu petle z żyłki i przetnij ja w 1/3 długosci ;) a jesli chodzi o obracajacego sie twistera to obetnij ok2mm z jego tlowia tak zeby mial plaska "Główkę" mi taki patent pomaga w wiekszosci przypadków a jesli nie to kup z miekszego twozywa np. Mansy 

Polamania (2010/10/25 22:28)

linek69


ja proponuje cieńszą żyłkę 0,14 to według mnie max (2010/10/25 23:06)

daMMka


ja proponuje cieńszą żyłkę 0,14 to według mnie max

No ja bym się z tym nie zgodził, choć każdy ma swoje rady takie które się mu sprawdzają. Powiem dlaczego jeżeli łowimy w miejscach gdzie nie ma zaczepów to ok możemy, lecz na naszych wodach są zaczepy i <0,14mm to więcej przynęt nazrywamy niż połowimy. Byłem z kolegą na boczny trok na warcie, ja łowiłem na 0,16mm a on na 0,24mm on połowił ja nie. Dlaczego ?? ponieważ okonie siedziały przy zielsku centralnie i wiadomo jak rzucamy w zielsko to się nazrywa trochę, ja straciłem może z 10przynęt, a kolega tylko 1. Wiadomo jaki morał :) więc też nie przesadzajmy z takimi cienkimi. Zapraszam do przeczytania lektury: Boczny trok - vol.1 (2010/10/26 17:27)

wędkarz95


Dziękuje za wszystkie odpowiedzi , będę kombinował  a jeśli ktoś ma jeszcze jakiś inny sprawdzony patent to proszę a by go zdradził . (2010/10/26 18:26)

rybak124


traeba unikać wejś zalusz na boczny bez krentlika z metalowym przeponem (2010/10/30 07:19)

minus


traeba unikać wejś zalusz na boczny bez krentlika z metalowym przeponem


no teraz to ja już nic nie rozumiem
(2010/10/30 12:08)

wiking10


witam
z bocznym trokiem mam do czynienie od niedawna - raptem 3 wyjazdy. jednak z tego co zauważyłem, wszelkie potrójne krętliki nie sprawdziły się. wiążę pętlę tak jak proponowali koledzy. w efekcie nic nie obraca mi się wokół osi, nic się nie plącze. podczas trzech pażdziernikowych wyjazdów wyciągnąłem więcej okoni niż przez całe lato + zębaty 60. stosowałem twisty max. 36mm, kolor: ciemna kość słoniowa i fiolet z brokatem.
pozdr.  (2010/10/30 14:54)