Problem żelazem w wodzie w nowo wykopanym stawie

/ 6 odpowiedzi
Co zrobic gdy woda po wykopaniu stawu ma po pół roku wciąż rdzawy i mętny kolor  i jest w niej duzo żelaza czy wyklaruje się jak zacznie się wegetacja a co z rybami czy mogę je wpuścic do takiej wody? pomocy!!!

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zibi60

Nie kopie się stawu nad zasypanym czołgiem !
To żart, oczywiście.
Nie wiem skąd masz pewność, że to żelazo ? Wodę trzeba przebadać, skład chemiczny, twardość. Na początek wystarczą analizatory używane w akwarystyce. Dobrze byłoby zbadać chemię ziemi wokół. (2013/03/18 21:06)

bold56

Właśnie wodę zbadałem w laboratorium i wynik jednoznacznie potwierdza duze zażelazienie wody. problem jest w tym ze w czesci starej stawu  która oddzielona jest od nowego stawu groblą woda jest klarowna choc zelaza jest prawie tak samo! Nie wiem czy problemem nie jest dren którym woda wpływa do nowej cześci i doprowadza wodę z rozpuszczonym zelazem FeII a po utlenieniu wytraca sie w postaci czewonego osadu. Z drugiej strony wokół jest wiecej stawików i rowów  które jednak nie mają takiego koloru jak u mnie.  (2013/03/18 22:48)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zibi60

"Żelazo występuje w postaci rozpuszczonych w wodzie bezbarwnych związków żelaza dwuwartościowego lub jako wytrącony żółto-brązowy osad utlenionego żelaza trójwartościowego. Aby usunąć żelazo z wody, należy zamienić jego związki występujące w wodzie w postaci rozpuszczonej ( jonów żelaza dwuwartościowego), w związki nierozpuszczalne (żelaza trójwartościowego), które łatwo usunąć w procesie filtracji. Bardzo często razem z żelazem występuje w wodzie mangan.

Rozpuszczone w wodzie związki manganu są trwalsze i nie hydrolizują tak łatwo jak związki żelaza, do ich usunięcia niezbędne są odpowiednie katalizatory i utleniacze.

Zawartość żelaza w wodzie już powyżej 0,1 mg, a manganu powyżej 0,01 mg/litr jest szkodliwa dla zdrowia: ludzi, zwierząt, roślin oraz stanu urządzeń sanitarnych i instalacji."

Więcej informacji: http://hydro-plus.pl/dom-odzelazianie/

(2013/03/19 06:30)

jacek placekkk

Witam :)A spróbuj wapna wsypać większą ilość żeby woda aż się zabieliła, najlepiej rozcieńcz je z wodą w jakimś pojemniku i rozlej po całym tym stawku i zobaczysz co się stanie, jeśli tam nie masz rybek to nawet większa ilość nie zaszkodzi wapno zabija zarazki różne jak i pomaga wyklarować wodę ja bym tak zrobił na początek. Pozdrawiam Jacek:) (2013/03/19 06:48)

bold56

Dzieki za porady. Jak się ociepli i nie będzie lodu coś spróbuję zrobic, obawiam się tylko tego że woda z drenu napływa stale i ciągle będzie się to powtarzało , po dodaniu czy wapna czy torfu kwaśnego. Pozdrawiam wszystkich. (2013/03/19 08:59)

lynx

Nieraz zdarza sie tak, że wystepują miejscami rudy żelaza darniowe i może być tak, że tu jest zazelaziona woda a 10 cz 20 metrow dalej może nie być. takie złoża na większą skale sa na podlasiu i lubelszczyźnie ale mogą trafiać się i w innych miejscach. U mnie podłoże jest piaszczyste ale  żelaza też nie brak jednak woda klaruje się natomiast pompa w studni to załazi tym rudym świństwem i co dwa miesiące muszę ją pucować.
Byc może, że to napływa do Ciebie. To musisz sprawdzić.
Sprawdź czy obok stawu gleba ma duże zawartośći żelaza. Pobieraj próbki np. co trzy metry i rozpoznaj teren.
Duza ilość roślin sklarowałaby Ci wodę ale jeżeli dopływa taka to nie dasz sobie rady.
Przemyśl czy wtedy nie lepiej byłoby abyś wywiercił studnię i założył pompke ale to zależy na jakiej głebokości masz wody gruntowe i czy masz prąd.
Widziałem pompki o wys. podnoszenia 3m, wydajności powyżej 5000 l/h i mocy 15 wat. Małe a wdajne, wpuszczone w odwiert nie zamarzną Ci w zimie.
Nie musi pracowac non stop bo sa specjalne włączniki juz za 30zetow. (2013/04/11 20:07)