Problem ze dużymi szczupakami

/ 11 odpowiedzi
Witam. Wczoraj wróciłem z dwudniowej zasiadki na karpia na łowisku w Kobylanach (link). Jest to staw karpiowy, gdzie można łowić tylko na kulki, pellet i przynęty roślinne. Kolega złowił amura 7,5 kg. Niestety była to jedyna ryba wyprawy, ponieważ nasze zestawy zostały przecinane przez... szczupaki! Wiem, że jest to praktycznie niemożliwe, ale brały one z gruntu na kulki proteinowe, głównie na "bałwanki". Kolega stracił na nic dwa zestawy, a ja trzy. Miałem na haczyku szczupaczka około 80 cm (udało się go dociągnąć do brzegu, gdzie wyskoczył nad wodę i przegryzł żyłkę powyżej przyponu stalowego! - a był zacięty za początek pyszczka). Kilka minut później złowiłem giganta! Ryba, która wyskoczyła z wody miała na pewno metr długości! Tylko, że oczywiście wyskoczyła i przegryzła żyłkę powyżej przyponu strzałowego. Moje pytanie brzmi: czy jest jakiś sposób na skonstruowanie zestawu tak, żeby nie przeszkadzał on karpiom, a jednocześnie dawał możliwość złowienia szczupaka?

Zdjęcia szczupaków z tego łowiska złowionych przez innych karpiarzy:http://lowisko-karpiowe.pl/index.php?m=4&b=1 - zdjęcia na dole galerii strona 1, jeśli link nie działa,

I mój szczupak złowiony na kukurydzę: http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,zaneta-mvde-super-carp-strawberry-od-robinsona,76990

Czy jeśli użyję plecionki zamiast żyłki (chodzi o linkę główną) uniknę przecinania linki przez ostre zęby szczupaka? Nie mam doświadczenia z tymi rybami, ponieważ nigdy ich nie łowiłem, a myślę, że złowienie takiego metrowego szczupaka na kulkę byłoby przeżyciem niezapomnianym do końca życia.
Z góry dzięki za pomoc :) Za niedługo jadę tam ponownie.
89krzysztof

Plecionkę szczupak też przegryzie.
Spróbuj z plecionką, ale taką w której środku jest stalowy drut. Może to pomoże. (2014/07/30 13:21)

SVT

Może użyj Przyponu wolfram firmy Robinson od 15 do 45cm. Co do wytrzymałości 15kg to te o długości 25,35 i 45cm.Jeżeli grasuje szczupak to nastaw się z jedną wędką z wolframem, a drugą spokojnie na karpika. (2014/07/30 13:35)

kamil11269

Plecionkę szczupak też przegryzie.
Spróbuj z plecionką, ale taką w której środku jest stalowy drut. Może to pomoże.

Podaj link do takie plecionki, popatrzę jak wygląda. A może zrobić coś takiego: przypon włosowy + odcinek z zestawem samozacinającym + na jego końcu krętlik + krótki odcinek przyponu stalowego. Byłoby coś takiego? Od wczoraj kombinuję z różnymi rzeczami, żeby złożyć dobry zestaw na karpia i również na szczupaczka.
(2014/07/30 13:42)

kamil11269

Ponawiam pytanie: " A może zrobić coś takiego: przypon włosowy + odcinek z zestawem samozacinającym + na jego końcu krętlik + krótki odcinek przyponu stalowego. Byłoby coś takiego? Od wczoraj kombinuję z różnymi rzeczami, żeby złożyć dobry zestaw na karpia i również na szczupaczka"? (2014/07/30 14:51)

Jack14

@kamil to co chcesz złowić?Szczupaka, suma, karpia, płotkę czy może ukleję.Z tego co ja mogę Tobie sugerować to zestawy należy dobierać odpowiednio do ryb, które zamierzasz "wyłowić". Na zestaw sumowy ciężko będzie złowić klenia i odwrotnie. Rozumiesz? (2014/07/30 16:03)

kamil11269

Rozumiem ale to jest trochę wkurzające, stracić w ciągu doby 5 zestawów po średnio 12 zł. (2014/07/30 16:43)

JKarp

Kamil a próbowałeś użyć leadcora 45 lb?To bardzo gruba o mocna plecionka w środku mająca rdzeń ołowiany.JK (2014/07/30 16:59)

Jędrula

Kamil a próbowałeś użyć leadcora 45 lb?To bardzo gruba o mocna plecionka w środku mająca rdzeń ołowiany.JK

No właśnie czytałem o tym kiedyś , w gazecie wędkarskiej chyba ? Ktoś to mocno polecał . (2014/07/30 17:03)

kamil11269

Kamil a próbowałeś użyć leadcora 45 lb?To bardzo gruba o mocna plecionka w środku mająca rdzeń ołowiany.JK

Nie próbowałem. To jest normalna plecionka przyponowa, tak? (2014/07/30 18:54)

JKarp

Nie Kamil - to nie jest plecionka przyponowa.

JK (2014/07/30 21:12)