Zaloguj się do konta

Problem ze spływającym zestawem.

utworzono: 2013/06/26 16:17
Foxy993

Dzień dobry wszystkim.Zawsze łowiłem na Narwi, więc problem ze zbyt dużym uciągiem załatwiał ciężarek do  200g. Ostatnio jednak coraz częściej odwiedzam Wisłę. Łowię z dala od głównego nurtu, a i tak zestaw po jakimś czasie spływa mi prawie pod sam brzeg. Moje pytanie brzmi - Jak sobie radzicie z TYM problemem?
Powiem jeszcze tylko, że odpowiedź typu "kup większy ciężarek" mnie nie urządza, bo wędziska mają cw. 80-120g, wiec bałbym sie trochę zakładać nie wiadomo jak wielki ciężar... Ustawianie wędki prawie pionowo w górę, tak aby jak najmniejsza ilość plecionki była w wodzie, też nie pomaga...Skutkuje tylko rzut do 10m od linii brzegowej. Natomiast najlepsze efekty miałem zawsze łowiąc 15-25m od brzegu i własnie tam chciałbym, aby mój zestaw się znajdował... :) 
To jak? Macie jakieś sprawdzone sposoby?  [2013-06-26 16:17]

Foxy993

Przepraszam za lekkie zamieszanie z dwoma tematami. Musiało kliknąć się dwukrotnie przez przypadek... [2013-06-26 15:40]

Stypa63

Załóż jak najbardziej płaski ciężarek który nie będzie toczył się po dnie i napisz jakiej grubej plecionki używasz.
[2013-06-26 17:15]

Foxy993

Plecionka o średnicy 0,12. Ciężarki próbowałem już różnych kształtów: typowe ''łezki'', płaskie z wtopionym krętlikiem oraz płaskie przez które plecionka przechodzi "wewnątrz"... 
Może napisze, co mi teraz do głowy przyszło... Tak jak pisałem w pierwszym poście, główny nurt płynie bliżej przeciwległego brzegu. Ale wiem o tym, że jakieś 50-100m w bok od mojej miejscówki znajduje sie wypłycenie. Ale nie chce mi sie wierzyć, by miało to aż taki wpływ na uciąg w dalszym odcinku rzeki, gdzie zarzucam swój zestaw... [2013-06-26 17:59]

luzy

Drogi Kolego przemieszcza się w tym miejscu materiał denny. Płynie piach rzeczny. I choć byś kowadło zarzucił to i tak spłynie. Wybierz inną partię rzeki.
[2013-06-26 19:01]

dunster35

Załóż jak najbardziej płaski ciężarek który nie będzie toczył się po dnie i napisz jakiej grubej plecionki używasz.

Ten pomysł jest dobry. Zgadzam się .
No właśnie tylko jaka plecionka?
[2013-06-27 14:56]

JWy

 
To jak? Macie jakieś sprawdzone sposoby?   MNIE ZAWSZE SPŁYWA TAKIE PRAWO ZESTAWU LECZ UWAŻAM TO ZA ZALETĘ GDYŻ WIĘKSZY OBSZAR JEST SPENETROWANY I PRZYNĘTA JEST W RUCHU.ZMIEŃ PLECIONKĘ NA ŻYŁKĘ CO SPOWOLNI SPŁYW


[2013-06-27 16:28]

Foxy993

Wiadoma rzecz, że zestaw po rzucie będzie spływać, ale u mnie po rzuceniu go na odległość 20-25m, wszystko spływa w bok, zatrzymując sie dopiero jakieś 8-10m od brzegu, no a chyba nie o to tu chodzi... 
Co do grubości plecionki, to wyżej napisałem, że ma 0,12mm. 
Z całym szacunkiem kolego JWy, ale nie wiem jak wymiana plecionki 0,12 na żyłkę ok. 0,25mm o tej samej wytrzymałości, ma w tym przypadku pomóc.
Dziękuje za zainteresowanie się tematem. [2013-06-27 17:05]

JKarp

CześćPlecionka 0,12 mm - jaka firma?Kiepskie plecionki to wstążki o grubości nominalnej przekraczającej 0, 25 mm żyłkę.Im grubsza linka tym większy opór daje wodzie a to powoduje, że woda ściąga Twoje zestawy w dół.
" Tak jak pisałem w pierwszym poście, główny nurt płynie bliżej przeciwległego brzegu. Ale wiem o tym, że jakieś 50-100m w bok od mojej miejscówki znajduje sie wypłycenie. Ale nie chce mi sie wierzyć, by miało to aż taki wpływ na uciąg w dalszym odcinku rzeki, gdzie zarzucam swój zestaw..."Być może woda tak się rozpędza, że ciągnie za sobą dno rzeki. Prąd wody również może być jeszcze na tyle rozpędzony, że ściąga zestawy. 
JK [2013-06-27 18:00]

Zander51

Robisz poważny błąd starając się utrzymać zestaw w nurcie. Tam nie ma ryb ! Ryby są na styku spadu brzegowego i dna. Tam zbiera się pokarm i tam żerują ryby. Pozwól ciężarkowi ustawić się w tym miejscu a będą brania. Ale radzę koszyczek z zanętą zamiast oliwki.
[2013-06-27 18:20]

kuba31-12

są specjalne 'rzeczne' ciężarki, które mają na powierzchni kolce, które zatrzymują spływanie zestawu. osobiscie używam takich i według mnie na piaszczystym dnie zdają egzamin :D
oto link, zeby zobaczyć cieżarki: http://allegro.pl/mikado-ciezarek-przelotowy-romb-80g-op-2szt-i3285760285.html
jest jeszcze jeden sposób, który uskutecznia mój kolega. wywierca on 4 otwory w ciężarku i wkręca w nie śrubki tak, zeby z każdej strony śrubka wystawała około 1cm. ciezarek 50g stoi w nurcie, a łowimy na Warcie , także uciąg jest duzy ;D [2013-06-27 18:22]

Zander51

I jakież to macie wyniki ? Pochwalcie się fotkami :)

[2013-06-27 18:57]

notaki

Łowię głównie w rzekach górskich ( Poprad, Dunajec ), więc naprawdę wiem co to prad ;-).
Zgadzam sie z opinia, że ryba grupuje się bliżej krawędzi głównego nurtu niż w jego centrum.. ale naprawdę dużą brzanę trafisz tylko w nurcie  ( no chyba że woda jest bardzo brudna i wysoka, wtedy siedzi nawet 4-5 m od brzegu ).
A co do spływania zestawu i penetracji dużego obszaru wody...  sa metody łowienia na "spływankę " i nawet specjalne ciężarki do tej metody, ale jesli łowimy z zanęcaczem byłbym ostrozny z promocją nadmiernego spływania zestawu. Smużaca na dużym obszarze zanęta rozrzuci rybę zamiast ją skupić .
[2013-06-27 19:52]

Foxy993

Już odpowiadam...
Plecionka Jaxona anchor WX8, średnica: 0,12mm.
Hmmm... Z tym ciężarkiem DIY to może cie udać. Odrobina chęci i mógłbym to zrobić. Dzięki, na pewno spróbuje tego sposobu już w tą sobotę. Niby taki prosty sposób, a nie wpadłem na niego... :)
Koledzy, nie rzucam zestawu w główny nurt, bo tam to pewnie i 0,5kg by nie ustało... :) Przy tak rozlanej Wiśle jaką mamy teraz, można powiedzieć, że łowię w 1/10 odległości całej rzeki od brzegu, dlatego też tak bardzo dziwi mnie to spływanie. 
''Być może woda tak się rozpędza, że ciągnie za sobą dno rzeki. Prąd wody również może być jeszcze na tyle rozpędzony, że ściąga zestawy'' Kolego JKarp, jeśli tak własnie jest, to rozumiem, że miejscówka powinna zostac zmieniona, bo ryby w takim miejscu nie znajdę? Chodzi mi o to, że przez ten nanoszony piach, to one będą raczej omijać to miejsce?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
[2013-06-27 20:13]

JKarp

CześćNie jestem znawcą rzecznego łowienia ale mniej więcej tak to sobie wyobrażam - jeśli woda opadnie, nurt się uspokoi a zestaw dalej będzie jechał to tam ryby nie znajdziesz.JK [2013-06-28 06:34]

JWy


Z całym szacunkiem kolego JWy, ale nie wiem jak wymiana plecionki 0,12 na żyłkę ok. 0,25mm o tej samej wytrzymałości, ma w tym przypadku pomóc.
Dziękuje za zainteresowanie się tematem.

 

 

ja używam najwyżej 0,18,

 



 

[2013-06-28 14:26]

Foxy993

Chodziło mi też o to, że przyzwyczaiłem sie już do plecionki i za nic nie zamieniłbym jej teraz na żyłkę.
Co do cieżarka... Ulepszyłem go o kolce, które miały pomóc utrzymać go w miejscu. Zarzuciłem zestaw i... i tak spłynęło.
Więcej już w tamto miejsce nie jadę, poddaję się. Powracam na moją miejscówkę na Narwi... :)

[2013-06-30 13:08]

Jakub Woś

Szczerze mówiąc nie wiem jakie ryby biorą w głównym nurcie. Ja zwykle rzucam w główny nurt i czekam aż spływający zestaw gdzieś zakotwiczy. Zatrzymuje się zestaw to znaczy że i pokarm dla ryb też w tym miejscu się zatrzymuje. Jak sie zestaw zatrzyma to podciągam go z metr i czekam na branie ( a nigdy długo nie czekam).
[2013-06-30 13:20]