Zaloguj się do konta

Problem z sumem

utworzono: 2013/06/14 16:10
wozniak-dominik

Elo pany. Mam suma 3-4 letniego w stawiku. Wyjadł mi chyba juz wszystkie ryby. Ostatnio gdy mała rybka była złapana na haczyku polknał ja ale ostatecznie "wypluł" Mam zyłke 15 kg, haczyk 18. Łowic na watrobke, raasowke ?  [2013-06-14 16:10]

ArturDabrowski290

Powoli powoli bo dużego suma złowić nie jest tak łatwo. Musisz mieć plecionkę, nie żyłkę, minimalnie taką 0.30.  Wędka musi być morsk albo jakaś karpiówa z wyrzutem 300g. Daj kotwice nr.1 lub nr.2 a na nią leszcza lub małego karpia. Możesz się śmiać że przesadzam ale ja juz poznałem siłe tych ryb. [2013-06-14 16:05]

ale on ma tylko 4 lata:) [2013-06-14 16:30]

dunster35

To są właśnie konsekwencje wypuszczania suma do stawu.
Spróbuj na żywca, na wątróbkę to też dobry pomysł.
[2013-06-14 16:30]

dunster35

Bym zapomniał oczywiście kotwice i to mocną ,bo jak sum weźmie to nawet ją może wygiąć.
Plecionka lub żyłka do 15 kg jest ok a grubość od 0.25 do 0.35
[2013-06-14 16:31]

89krzysztof

Haczyk w rozmiarze 18 to nie najlepszy pomysł.
Na 4letniego suma nie trzeba kija morskiego i plecionki 0.30mm. Na żyłkę którą masz przy dobrze wyregulowanym hamulcu wyciągniesz maluszka, pod warunkiem takim, że założysz odpowiedni, mocny hak bądź kotwicę.
[2013-06-14 16:35]

4 letni sum to pewnie okolo 70 cm wiec waga z 3-4 kg wiec nie ma co sprzetu szykować. Gruntoweczka starczy :)
[2013-06-14 16:42]

wozniak-dominik

Mam gruntowke, moj glowny problem to ze nie mam podbieraka, nigdy nie potrzebowałem a jak jezdzilem z kuzynek na rzeke to on zawsze miał. Przed chwilą zlapalem go i był przy brzegu ale nie mialem co z nim zrobic i na siłe probowałem ale poszedł. Jutro jade na rybki to cos na spławik złapie. Nie wiem ile on ma, wiem ze wykopali mi staw to ja najpierw kupilem suma jednego, a potem sie dowiedzialem ze lepszym rozwiazaniem byłby szczupak.  [2013-06-14 17:05]

joannaM

Sum na 100% nie jest wielki...
ponęć obficie posiekanymi rosówkami + wątróbka drobiowa i potem zasadź się na niego z samymi rosówkami...
duży hak (nawet mały sum ma duży pysk) na przypon nawlecz 1/2 max 3/4 rosówki, reszta na hak plus jeszcze ze dwie

powodzenia [2013-06-14 17:13]

joannaM

jeśli staw jest płytki to po prostu wejdź z wędką do wody i go złap [2013-06-14 17:14]

kedzio

Z całym szacunkiem - to stawik, nie jezioro. Poza tym można wyholować suma nawet na żyłce około 0,25, tylko trzeba wiedzieć co się robi. Zakładam, ze ta "bestyja" nie wazy więcej niż 10 kilo! Więc bez przesady.  [2013-06-14 17:19]

wozniak-dominik

Wiec wbije, z 1,4 bedzie na brzegu, troche dziwnie ejst wykopany ale jakos dam rade. Dzisiaj na noc dam kotwiczke z rasowkami + na 2 dam watrobke. O 4 jade na rybki jutro to pojde zobaczyc.  [2013-06-14 17:22]

mateuszwos

Powoli powoli bo dużego suma złowić nie jest tak łatwo. Musisz mieć plecionkę, nie żyłkę, minimalnie taką 0.30.  Wędka musi być morsk albo jakaś karpiówa z wyrzutem 300g. Daj kotwice nr.1 lub nr.2 a na nią leszcza lub małego karpia. Możesz się śmiać że przesadzam ale ja juz poznałem siłe tych ryb.

Wyrzut 300 gram do łowienia na staw? A co on ma cegłę zamiast ciężarka użyć? Kolego wyrzut wędki ma nie wiele wspólnego z jej wytrzymałością.

Teraz odnośnie problemu, pytanie do autora wątku. Kolego jak zakładasz wątróbkę na hak nr 18?
[2013-06-14 18:35]

grzesiu92

Jak chcesz sie go pozbyc to sznur postaw. Nie powiem jak bo znowu bana dostane, w sumie nie wiem za co mialem ale lepiej chuchac na zimne :)
[2013-06-14 20:51]

kubsonziom

wklej zdjęcie sumika jak go wyłapiesz :D [2013-06-15 14:23]

Bernard51

"Mam zyłke 15 kg, haczyk 18. Łowic na watrobke, raasowke ? "

Na haczyku 18-stce uwiązałeś żyłkę 15 kg, to mistrzowskie posunięcie, i łowiłeś małe rybki.
Mógłbyś podesłać jakąś fotkę z tym haczykiem zawiązanym na w/w żyłce?
[2013-06-16 08:22]

mateuszwos

"Mam zyłke 15 kg, haczyk 18. Łowic na watrobke, raasowke ? "

Na haczyku 18-stce uwiązałeś żyłkę 15 kg, to mistrzowskie posunięcie, i łowiłeś małe rybki.
Mógłbyś podesłać jakąś fotkę z tym haczykiem zawiązanym na w/w żyłce?

uwiązać hak na takiej żyłce to z pewnością sztuka. Ale weź na taki hak wątróbkę załóż:):):)
[2013-06-16 12:05]

wozniak-dominik

Nie mam zdjęcia wiązania ale i tak złapał sie na kotwiczke z zywcem. Sumik 2,33kg a na rasowke przedwczoraj złapany sazan, nie wazyłem, zdjąłem z wedki i od razu wpuściłem. 
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/809/cqfw.jpg/][IMG]http://img809.imageshack.us/img809/3476/cqfw.jpg[/IMG][/URL]
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/708/gu0e.jpg/][IMG]http://img708.imageshack.us/img708/6697/gu0e.jpg[/IMG][/URL]
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/856/bqu.jpg/][IMG]http://img856.imageshack.us/img856/2586/bqu.jpg[/IMG][/URL]

Małe pytanie co to za ryba ? [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/829/p9vh.jpg/][IMG]http://img829.imageshack.us/img829/4825/p9vh.jpg[/IMG][/URL]

[2013-06-16 14:41]

Romuald55

Kolego,daj sobie spokój z tym sumkiem.On w tym stawie będzie spełniał role sanitarne.A ci wszyscy 'sumiarze" dający rady niech nie robią z siebie .....nie powiem.To nie są łowcy sumów. [2013-06-16 17:58]

CZzesio

Cześć :) No i po problemie :)))

... a tajemnicza rybka to  weloniasty karaś srebrzysty ...w obecnych czasach musimy być gotowi na różne dziwactwa ,które zaskoczą nas w wodzie .W modzie są oczka wodne  i masowa produkcja rybek do owych oczek , rybki wybarwione w pierwszym roku  trafiaja do adresatów , a reszta to odpady ,które moga się wybarwić po dwóch i więcej latach ,mogą mieć nienaturalnie duże  lub podwójne płetwy ogonowe jak welon .A ,że wszystko to pieniądz rybki te trafiają do sklepów jako żywce (niedozwolone?)  lub na zarybienia .

[2013-06-16 18:17]

krychu26

Powoli powoli bo dużego suma złowić nie jest tak łatwo. Musisz mieć plecionkę, nie żyłkę, minimalnie taką 0.30.  Wędka musi być morsk albo jakaś karpiówa z wyrzutem 300g. Daj kotwice nr.1 lub nr.2 a na nią leszcza lub małego karpia. Możesz się śmiać że przesadzam ale ja juz poznałem siłe tych ryb.

Nie polecam. Bez jaj, jak "jebniesz" plećke 0.30 i do tego karpiówkę, to ci każda ryba spadnie. Sztywna linka plus sztywna wędka to chyba nie najlepsze połączenie. Żyłkę daj tak z 10 kg max(sum ma 4 lata przecież), do tego gruntówkę(zakładam, że specjalistycznego sprzętu nie masz), dobry kręcioł , a na hak w zależności od tego, co masz w stawie.
 P.S: Co do zaznaczonego zdania kolegi wyżej. Siła suma jest duża, ale na taką rybę nie przesadzajmy. KAŻDY, kto ma dobre umiejętności w holowaniu, wyciągnie takiego suma na szczupakówkę. Sam widziałem, jak 20 kilogramowego byczka wyjęli wklejką na okonie, jazie i klenie.
Sorry nie zauważyłem, że już wyłowiłeś ;) Ale jak na 4 lata, to trochę mały, co nie? Tak mi się bynajmniej wydaje. [2013-06-16 22:22]

JOPEK1971

Nie polecam. Bez jaj, jak "jebniesz" plećke 0.30 i do tego karpiówkę, to ci każda ryba spadnie. Sztywna linka plus sztywna wędka to chyba nie najlepsze połączenie. Żyłkę daj tak z 10 kg max(sum ma 4 lata przecież), do tego gruntówkę(zakładam, że specjalistycznego sprzętu nie masz), dobry kręcioł , a na hak w zależności od tego, co masz w stawie.
 P.S: Co do zaznaczonego zdania kolegi wyżej. Siła suma jest duża, ale na taką rybę nie przesadzajmy. KAŻDY, kto ma dobre umiejętności w holowaniu, wyciągnie takiego suma na szczupakówkę. Sam widziałem, jak 20 kilogramowego byczka wyjęli wklejką na okonie, jazie i klenie.
Sorry nie zauważyłem, że już wyłowiłeś ;) Ale jak na 4 lata, to trochę mały, co nie? Tak mi się bynajmniej wydaje.

Normalny rozmiar i waga czterolatka.Sumy nie rosną tak szybko jak większości się to wydaje.5-6 lat ryba dopiero odbywa pierwsze tarło,waży wtedy średnio 3-4kg.

[2013-06-16 22:51]

wozniak-dominik

Czesio własnie rozwiazałes mi wazna sprawe. Wpuszczałem tylko liny, karpie, karasie złociste, amury oraz kiedyś wpuściłem z oczka 4 kolorowe rybki (Czyściłem oczko). Mam sie takich karasi pozbyć do końca ? Prawdopodobnie w stawie mi zostało tylko kilka duzych karpi i wczoraj wpuszczony mały linek. Tego suma złapałem na wędke picker 10-15g z żyłka 12 kg oraz średnią kotwiczką z żywcem. 
[2013-06-17 08:16]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia