Zaloguj się do konta

Problem z PowerPro

utworzono: 2013/02/10 07:27
Lin1992

Witam serdecznie.
Wczoraj kupiłem plecionkę PowerPro 0,19mm 135m i postanowiłem nawinąć ją na mój kołowrotek Shimano Exage 2500FC i tu pojawiły się schody :)
Kołowrotek świetnie nawija różnej grubości żyłki -równo i bez jakiś tam gurków pagórków  a przy próbie nawinięcia plecionki zaczęły się problemy takie jak:
1.Nawinołem podkład z żyłki 0,22mm nawinąłem około 10może 15m tego podkładu i zacząłem nawijać plecionke i tu już się pojawiłynierówności w nawijaniu pletki.Żyłka była nawinięta wzorowo i równo.
2.Po nawinięciu kilkunastu metrów plecionki zaczął się robić dym ponieważ plecionki więcej było przy górnej krawędzi niż przy dolnej - różnica 3 może 4 mm.
3. Na szpule kołowrotka zwykle wchodziło 130m żyłki 0,22mm a tu zonk weszło tylko 70m plecionki + podkład no to 80 m ogólnie i już nie szło nawijać bo w końcu z górnej krawędzi kołowrotka zaczęła by zlatywać plecionka.
4.Nie spałem pół nocy bo myślałem co zrobiłem źle.
5.Plecionkę wczoraj nawijałem ze 4 razy i zwijałem powrotem,próbowałem z podkładkami pod szpule i bez nich i było tylko gorzej.

Jest to moja pierwsza plecionka w życiu koledzy pomóżcie mi:)
Co jest nie tak ? Czy plecionka jest za sztywna czy kołowrotek się nie nadaje ?
Zaznaczam że nawijałem zgodnie z opisem producenta.
Co może być problemem bo to chyba nie jest normalne że żyłkę nawija pięknie po brzegi a z plecionką robi raki gnój.

Jeśli będzie potrzeba wstawię zdjęcie tej szpuli z plecionką.


 

[2013-02-10 07:27]

khakiprichi

hmmm.....Dziwne to bardzo dla mnie....bo używam plecki power pro 4 lata i nie miałem z nią żadnych problemów!Odrazu się narzuca myśl że kołowrotek żle nawija i tak musi być,tylko że tu też problem bo sam mam włśnie taki kołowrotek tylko w rozmiarze 4000 mój znajomy w rozmiarze 3000 i nie mamy żadnych problemów z nawijaniem plecionki,nawijają ją równo i w miarę ciasno.Więc nie wiem czy akurat twój model,czy ten rozmiar zle nawijają plećkę czy też plećka trafiła ci się gorszej jakości????? [2013-02-10 08:29]

withanight88

A może kupiłeś podróbkę tej plecionki ? I to wcale nie 19 a coś innego.


http://www.anglerpraxis.de/content/view/277/14/


w linku na końcu masz zdjęcie oryginału i podróbki - porównaj. Zdjęcie może nie świeże ale powinno trochę pomóc.
[2013-02-10 09:50]

withanight88

http://www.naspinning.pl/archives/139

I jeszcze jeden link.
[2013-02-10 09:53]

sieniolo

czy nawijałeś plecionkę na mokro i miałeś ją napiętą dość mocno ??ja zacisnąłem ja mocno pacami jakieś 30 cm przed kołowrotkiem a szpulkę od pletki miałem w misce z wodą :) to powoduję ,że plecionka lepiej się układa i jest bardziej z ciśnięta... też posiadam pletke powre pro 0,19mm 135m i nie miałem z nią żadnych problemów :) [2013-02-10 10:29]

Lin1992

kurczekurczę plecionka jest na 100% oryginalna a nawijałem tak jak każe  producent czyli na sucho.
Docisk szpuli z plecionką również prowadziłem według zaleceń producenta.
Widocznie kołowrotek jest do dupy.
[2013-02-10 10:35]

covent

http://www.naspinning.pl/archives/139

I jeszcze jeden link.


To stare opakowania- nowe są inne



[2013-02-10 10:38]

okiem_sandacza

Ja miałem podobny problem na Catanie ,ale to była moja wina bo zbyt delikatnie ją potraktowałem bo docisk szedł tylko z palcy. I Ja wolę nawijać plecionkę bez podkładu i wtedy cała mi wjeżdża na szpulę. A jak pozbyłem się problemu? Po prostu rozwinąłem sobie z łódki całą plecionkę na jeziorze i nawinąłem ponownie i teraz jest pięknie nawinięta ;)

Pozdrawiam Albert;)

[2013-02-10 12:18]

khakiprichi

Ja miałem podobny problem na Catanie ,ale to była moja wina bo zbyt delikatnie ją potraktowałem bo docisk szedł tylko z palcy. I Ja wolę nawijać plecionkę bez podkładu i wtedy cała mi wjeżdża na szpulę. A jak pozbyłem się problemu? Po prostu rozwinąłem sobie z łódki całą plecionkę na jeziorze i nawinąłem ponownie i teraz jest pięknie nawinięta ;)

Pozdrawiam Albert;)


Proponuje jednak mały podkład dać a napewno pod cienkie plecionki, kiedys też nie dawałem aż do momętu gdy po całodniowym wędkowaniu plećka cała na szpuli była mokra, zacinam szczupaczka może kilo miał i patrze jak pięknie wyciąga na sprzęgle linkę tylko dlaczego tak łatwo i nie terkocze?dokręcam hamulec a rybka dalej robi co chce,myślałem że sprzęgło padło ale po dokładnym przyjżeniu się zauważyłem że szpula wcale się nie obraca tylko cała plećka się kręci na niej i oddaje rybie,szczupaczek ze względu na rozmiary skapitulował ale jak by to była rybka powyżej 2kg podejżewam że wyciągnęła by całość bez problemu i rybka stracona ;)Jak nawiniesz nieco żyłki wystarczy ze 20m aby jedną warstwą dno szpuli zakryć i już takie rzeczy się nie dzieją!
Pozdrawiam Dawid! [2013-02-10 12:52]

z@mela

Problem nie jest w plecionce a kolowrotku jesli  Ci nawija więcej  u góry niz na dole do znaczy ze musisz dołozyc podkładkę  dystansową pod szpulę  wtedy nawój powinien byc  równiejszy.

[2013-02-10 13:03]

Lin1992

Problem nie jest w plecionce a kolowrotku jesli  Ci nawija więcej  u góry niz na dole do znaczy ze musisz dołozyc podkładkę  dystansową pod szpulę  wtedy nawój powinien byc  równiejszy.



Ok ale żyłke nawija mi wzorowo tylko z plecionką sobie nie radzi. [2013-02-10 13:57]

ZanderHunter

kurczekurczę plecionka jest na 100% oryginalna a nawijałem tak jak każe  producent czyli na sucho.
Docisk szpuli z plecionką również prowadziłem według zaleceń producenta.
Widocznie kołowrotek jest do dupy.





Spróbuj ją nawinąć na mokro czyli zanurz szpulkę z linką w wiaderku z wodą i nawijaj mocno napiętą...zawsze robię w ten sposób z każdą plecionką i nigdy nie miałem ww.problemu...
[2013-02-10 14:16]

Lin1992

Dodam kilka fotek mojej szpuli.
[2013-02-10 15:48]

Lin1992

[2013-02-10 15:49]

Lin1992

[2013-02-10 15:49]

Lin1992

[2013-02-10 15:50]

Problem nie jest w plecionce a kolowrotku jesli  Ci nawija więcej  u góry niz na dole do znaczy ze musisz dołozyc podkładkę  dystansową pod szpulę  wtedy nawój powinien byc  równiejszy.



Ok ale żyłke nawija mi wzorowo tylko z plecionką sobie nie radzi.

Gdyż plecionki zupełnie inaczej się nawijają na szpulę. I dotyczy to praktycznie wszystkich młynków. Inna sprawa że ten Shimano nie jest szczytem techniki ale plećkę powinien jakoś nawinąć, tylko rób jak Ci napisał Mateusz @zamela.
[2013-02-10 15:50]

Lin1992

[2013-02-10 15:50]

I zapomniałem dopisać. Podkład nie jest wymagany lecz gdy używasz plecionki zablokój ją najlepiej taśmą izolacyjną aby przypadkiem się nie kręciła jak to opisał Kolega Dawid @khakiprichi
Pozdro!


[2013-02-10 15:53]

Lin1992

Problem nie jest w plecionce a kolowrotku jesli  Ci nawija więcej  u góry niz na dole do znaczy ze musisz dołozyc podkładkę  dystansową pod szpulę  wtedy nawój powinien byc  równiejszy.



Ok ale żyłke nawija mi wzorowo tylko z plecionką sobie nie radzi.

Gdyż plecionki zupełnie inaczej się nawijają na szpulę. I dotyczy to praktycznie wszystkich młynków. Inna sprawa że ten Shimano nie jest szczytem techniki ale plećkę powinien jakoś nawinąć, tylko rób jak Ci napisał Mateusz @zamela.

Ok jak wrócę do domu to jeszcze pokombinuje.
A mógłbyś kolego spojrzeć na te fotki ze szpulą i ocenić czy lepiej od razu wymienić plecionkę na żyłkę - jeśli nie będzie zmian w jej układaniu po dodaniu podkładek?


[2013-02-10 15:54]

Ja miałem podobny problem na Catanie ,ale to była moja wina bo zbyt delikatnie ją potraktowałem bo docisk szedł tylko z palcy. I Ja wolę nawijać plecionkę bez podkładu i wtedy cała mi wjeżdża na szpulę. A jak pozbyłem się problemu? Po prostu rozwinąłem sobie z łódki całą plecionkę na jeziorze i nawinąłem ponownie i teraz jest pięknie nawinięta ;)

Pozdrawiam Albert;)


Proponuje jednak mały podkład dać a napewno pod cienkie plecionki, kiedys też nie dawałem aż do momętu gdy po całodniowym wędkowaniu plećka cała na szpuli była mokra, zacinam szczupaczka może kilo miał i patrze jak pięknie wyciąga na sprzęgle linkę tylko dlaczego tak łatwo i nie terkocze?dokręcam hamulec a rybka dalej robi co chce,myślałem że sprzęgło padło ale po dokładnym przyjżeniu się zauważyłem że szpula wcale się nie obraca tylko cała plećka się kręci na niej i oddaje rybie,szczupaczek ze względu na rozmiary skapitulował ale jak by to była rybka powyżej 2kg podejżewam że wyciągnęła by całość bez problemu i rybka stracona ;)Jak nawiniesz nieco żyłki wystarczy ze 20m aby jedną warstwą dno szpuli zakryć i już takie rzeczy się nie dzieją!
Pozdrawiam Dawid!

Potwierdzam. Miałem ten sam problem co kolega.
[2013-02-10 16:25]

Problem nie jest w plecionce a kolowrotku jesli  Ci nawija więcej  u góry niz na dole do znaczy ze musisz dołozyc podkładkę  dystansową pod szpulę  wtedy nawój powinien byc  równiejszy.



Ok ale żyłke nawija mi wzorowo tylko z plecionką sobie nie radzi.

Gdyż plecionki zupełnie inaczej się nawijają na szpulę. I dotyczy to praktycznie wszystkich młynków. Inna sprawa że ten Shimano nie jest szczytem techniki ale plećkę powinien jakoś nawinąć, tylko rób jak Ci napisał Mateusz @zamela.

Ok jak wrócę do domu to jeszcze pokombinuje.
A mógłbyś kolego spojrzeć na te fotki ze szpulą i ocenić czy lepiej od razu wymienić plecionkę na żyłkę - jeśli nie będzie zmian w jej układaniu po dodaniu podkładek?

Najlepiej to wywalić cały podkład żyłkowy i od nowa nawijać Powerkę, z dwoma dodatkowymi podkładkami pod szpulę bo rant masz ogromny. Tylko pamiętaj o 2-3 zwojach na szpuli taśmy izolacyjnej, najlepiej tej czarnej, gdyż jest ona bardzo elastyczna i świetnie trzyma plecionki.


[2013-02-10 16:30]

Lin1992

Problem nie jest w plecionce a kolowrotku jesli  Ci nawija więcej  u góry niz na dole do znaczy ze musisz dołozyc podkładkę  dystansową pod szpulę  wtedy nawój powinien byc  równiejszy.



Ok ale żyłke nawija mi wzorowo tylko z plecionką sobie nie radzi.

Gdyż plecionki zupełnie inaczej się nawijają na szpulę. I dotyczy to praktycznie wszystkich młynków. Inna sprawa że ten Shimano nie jest szczytem techniki ale plećkę powinien jakoś nawinąć, tylko rób jak Ci napisał Mateusz @zamela.

Ok jak wrócę do domu to jeszcze pokombinuje.
A mógłbyś kolego spojrzeć na te fotki ze szpulą i ocenić czy lepiej od razu wymienić plecionkę na żyłkę - jeśli nie będzie zmian w jej układaniu po dodaniu podkładek?

Najlepiej to wywalić cały podkład żyłkowy i od nowa nawijać Powerkę, z dwoma dodatkowymi podkładkami pod szpulę bo rant masz ogromny. Tylko pamiętaj o 2-3 zwojach na szpuli taśmy izolacyjnej, najlepiej tej czarnej, gdyż jest ona bardzo elastyczna i świetnie trzyma plecionki.



A powiedz mi jeszcze kolego co mam zrobić jak nawinąłem jakieś 70 może 80 m plecionki na kołowrotek no i reszta została na tej szpuli od power pro jak mam ją połączyć ze sobą czy zostawić tylko te 80m pletki co na kołowrotku i finito ? :)



[2013-02-10 16:35]

Połącz kawałki węzłem zderzakowym i nawijaj prawie do rantu szpuli. Oczywiście zostaw z 1-1,5mm żeby plecionka sama nie spadała ze szpuli.
[2013-02-10 17:04]

Lin1992

Połącz kawałki węzłem zderzakowym i nawijaj prawie do rantu szpuli. Oczywiście zostaw z 1-1,5mm żeby plecionka sama nie spadała ze szpuli.



Ok tak też zrobię.
Wielkie dzięki za pomoc.
A mam takie pytanko jeszcze z innej beczki.
Jaki kołowrotek byś mi polecił do łowienia na spinning.
Wędzisko jakim dysponuje to Dragon GS Boxer 2,70cm 7-28gr.
Oczywiście kołowrotek pod plecionkę.


[2013-02-10 18:22]

grzegorz not

A spróbuj pójść do sklepu wędkarskiego i poproś aby ci pletkę maszynowo nakręcili...powinna zostać ułożona lepiej - ja tak miałem... [2013-02-10 18:52]