Zaloguj się do konta

Problem z zacięciem szczupaków

utworzono: 2014/05/02 19:51
ostry4td

Witajcie, mam problem z zacięciem szczupaków. Dzisiaj byłem na rybach miałem chyba z 10 szczupaków na wędce z czego wyholowałem tylko 2, reszta odhaczała się po krótszym albo dłuższym holu. Większość odhaczała się po kilku sekundach od zacięcia. Założyłem już nawet dozbrojke bo miałem już tego dość ale to nic nie dało. Czy wędka jest za miękka, a może za słabo zacinam? Jakoś nie wydaje mi się żeby ostry hak nie dał rady wbić się w pysk szczupaka, chyba że się myle ;/ Łowie wędką Mikado 5-25g z plecionką.  [2014-05-02 19:51]

pakul1206

Jak daleko od brzegu były brania? jakie duże kotwiczki ? Bo kij 5-25 to raczej standard. [2014-05-02 20:23]

ostry4td

Około 15-20m, łowię na gumy z główką jigową. [2014-05-02 20:32]

Witajcie, mam problem z zacięciem szczupaków. Dzisiaj byłem na rybach miałem chyba z 10 szczupaków na wędce z czego wyholowałem tylko 2, reszta odhaczała się po krótszym albo dłuższym holu. Większość odhaczała się po kilku sekundach od zacięcia. Założyłem już nawet dozbrojke bo miałem już tego dość ale to nic nie dało. Czy wędka jest za miękka, a może za słabo zacinam? Jakoś nie wydaje mi się żeby ostry hak nie dał rady wbić się w pysk szczupaka, chyba że się myle ;/ Łowie wędką Mikado 5-25g z plecionką. 

Dziwna sprawa, można podejrzewać że te szczupaki były bardzo małe i ledwo się zahaczały po czym podczas energicznego holu spadały. Albo drugą przyczyną mogły być za słabe zacięcia albo zbyt energiczny, nerwowy hol.
[2014-05-02 20:49]

pakul1206

Z tej odległości to nie wina wędki, postawiłbym na wielkość haka, może być zbyt mały, spróbuj dozbroić to dużą kotwiczką bo pojedynczy hak jest średnio skuteczny albo też te twoje szczupaczki nie są aż tak duże żeby poradziły sobie z przynętą, ja tak miałem w zeszłym roku, blaszka chyba nr.3 i średnia kotwiczka po drugim nieudanym zacięciu już dało mi do myślenia, następnie było trzecie i zmiana na dużą wahadłówkę z największą kotwicą jaką miałem w pudełku no i problem się rozwiązał. [2014-05-02 20:54]

plotka97

Myślę że problem może wynikać ze zbyt forsownego holu. Niektórzy zacinają też w bok a nie góry jak trzeba [2014-05-02 21:22]

ostry4td

Czasami podholowałem go dosłownie metr a może nawet mniej i się odhaczały, myślałem że może hol był za mało energiczny a nie za bardzo. Dziwne jest to, że wcześniej byłem w tym samy miejscu, łowiłem na paprochy i musiałem założyć cieniutki przypon stalowy bo szczupaki brały jak głupie i wtedy praktycznie każde branie kończyło się wyholowaniem szczupaka na żyłce 0.16mm [2014-05-02 22:34]

Możliwa jest jeszcze jedna teoria która polega na tym że dajesz rybie za dużo luzu podczas hol, co powoduje wyhaczenia się ryb
[2014-05-02 22:46]

ostry4td

wydaje mi się że nie bo nawet nie miałem okazji zluzować mu linki [2014-05-03 08:21]

89krzysztof

Witajcie, mam problem z zacięciem szczupaków. Dzisiaj byłem na rybach miałem chyba z 10 szczupaków na wędce z czego wyholowałem tylko 2, reszta odhaczała się po krótszym albo dłuższym holu. Większość odhaczała się po kilku sekundach od zacięcia. Założyłem już nawet dozbrojke bo miałem już tego dość ale to nic nie dało. Czy wędka jest za miękka, a może za słabo zacinam? Jakoś nie wydaje mi się żeby ostry hak nie dał rady wbić się w pysk szczupaka, chyba że się myle ;/ Łowie wędką Mikado 5-25g z plecionką. 

A ja chciałbym zapytać, skąd wiesz że to były szczupaki ?
[2014-05-03 09:16]

SVT

Nie ma tutaj nic z Twoimi błędami, po prostu szczupak jeszcze bierze delikatnie. Nie uderza jak w jesień, nie goni przynęty. tylko  ją trąca. Poczekaj jeszcze trochę, niech wpadnie w amok a zobaczysz zmianę. [2014-05-03 09:36]

Przez ostatnie trzy dni też miałem ten problem. Ogólnie miałem siedem szczupaczków z tego czterech wyholowałem były to młode 20-30 cm, trzy szczupaczki wypięły się pod nogami ... były w granicy 40-50 cm.
[2014-05-03 09:56]

ostry4td

W tym łowisku na którym łowiłem nie ma sandaczy a jeżeli są to nikt jeszcze go nie złowił niestety [2014-05-03 10:15]

jerry123

Mnie jak zaczynałem przygodę z łowieniem szczupaków na spinning, starszy kolega wędkarz doradził żeby zawsze po zacięciu ryby docinać po kilku obrotach korbką. Ze względu na twardość pyska szczupaka może to być przydatne. [2014-05-03 12:12]

Grzesiek75

Bzdura. [2014-05-03 13:45]

89krzysztof

Bzdura.

Potwierdzam.

A moje pierwsze pytanie nadal bez odpowiedzi .. ;)
[2014-05-03 13:58]

123hudy

A co z chakami? Moze tempe albo wygiete pod zlym kontem? Zawsze uzywasz glowek tej firmy?  Jaki rozmiar tych gum urzywasz? [2014-05-03 15:36]

przemyslaw-misi

To może zależeć od wielu czynników:
-najważniejszym chyba to szybkosc prowadzenia przynety, jezeli szybko ja poprowadzisz, to szczupak nie trafi
- pojedynczy hak też do kitu, na kotwiczki wydaje mi sie że bd lepiej
- wedzisko masz paraboliczne? czy szczytowe?
- hamulec w kołowrotku ustaw bardzo delikatnie, ale tak, żebyś mogł zaciac
-plecionka tez nie jest rozciagliwa
- na koniec pozostają umiejetnosci wedkarza za wolne, albo za szybkie zaciecie :)
pozdro
[2014-05-03 18:37]

terelaczek

witam:) kolego wydaje mi się że za dużych haków używasz lub także gumki za duże. i pewnie szczupaczki były też niewielkie i taka to przyczyna wypinania się:) u mnie było tak samo.
pozdrawiam
[2014-05-03 18:48]

ostry4td

89krzysztof jeden wypiął mi się po skoku i widziałem że to był szczupak, jednego złowiłem i miał 30cm, jednego złowiłem 60cm a reszta się wyhaczyła, obstawiam że to szczupaki ponieważ jak pisałem wcześniej nie ma tam sandaczy a okonie w takich rozmiarach raczej nie biorą tak często.Używam 7cm kopyta manns predator a hak był nie wiem jakiej firmy ale był ostry i wydawał się ok, chociaż zmienie go na wszelki wypadek i spr efekty na następnej wyprawie [2014-05-03 22:46]

bielik1230

Myślę że gdy zaciełeś rybę i była ona na haku to starałeś się jak najszybciej wyciągnąć rybę z wody i ciągnąłeś do brzegu z dużą siła i właśnie wtedy się uwalniały. staraj się po zacięciu ryby zrobić parę obrotów kołowrotkiem i przez chwilę trzymać wędkę w samym napięciu i dopiero zwijać
[2014-05-07 11:30]

jerry123

Kolego nie pogniewaj się na mnie ale powiem że po pierwsze ,,tempy" to może być ale ten co nie umie pisać poprawnie po polsku, pisze się tępy. A po drugie to szczupak ma tak twardą szczękę że byle jakie zacięcie kijem nie zawsze powoduje że hak ją przebije. Wtedy jedynie szybkie holowanie powoduje że szczupak przypłynie do brzegu i się nie wypina, pomimo że wisi tylko na grocie haczyka. Natomiast na brzegu od razu przynętę wypluwa,  niejeden raz wyciągnąłem szczupaka na brzeg tylko zaczepionego o grot. Sam łowię już .....ści lat i z niejednym okazałym szczupakiem stoczyłem walkę, mój najlepszy w życiu wynik to 132 cm. Chociaż widywałem też szczupaki większe..... [2014-05-08 09:18]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia