Zaloguj się do konta

Problem z zacięciem ryby

utworzono: 2012/06/10 16:14
marek796

Witam serdecznie, mam mały problem jeżeli chodzi o spinningowanie, a mianowicie kiedy rybka atakuje moją blaszke lub gumę, nie moge jej zaciąć a wiem że jest na chaku. Chciałbym spytac czy to może być wina wędziska które nie jest zbyt dobrej jakosci, bo kiedy łowiłem innymi wędziskami wszystko było ok? P.S. chamulec w kołowrotku mam dobrze ustawiony, a łowię plecionką.
[2012-06-10 16:14]

pioter94

Może masz po prostu za miękkie wędzisko i nie zdążysz zaciąć lub tępe kotwiczki.
[2012-06-10 16:51]

withanight88

Skąd wiesz, że jest na haku ? [2012-06-10 17:18]

Bernard51

Skąd wiesz, że jest na haku ?

Moze haczy o podloze a Ty sadzisz ze to ryba??
[2012-06-10 20:10]

egzekutor

ja nigdy nie docinam ryby uwazam, że np szczupak sam zapina się. [2012-06-10 20:21]

MASTINO

Jeśli twierdzisz, że jest na haku, to znaczy że JUŻ jest na nim zacięta. Trudno więc stwierdzić jaki masz problem. [2012-06-10 20:26]

withanight88

Skąd wiesz, że jest na haku ?

Moze haczy o podloze a Ty sadzisz ze to ryba??

Też o tym pomyślałem. [2012-06-10 21:06]

dyziek15

Moim zdaniem blacha idzie ci po dnie . Bo jeżeli ryba weźmie to ona się sama zatnie na hak i będzie już tam siedziała. Nie musisz jej zacinać.
[2012-06-10 21:13]

rusikus

zapewne to sa zaczepy a nie ryby na haku ^^
[2012-06-10 21:21]

przemek-bialy

Zobacz ten temat-podobny http://forum.wedkuje.pl/post/wypinajace-sie-szczupaki/486444/0
[2012-06-10 21:23]

może wędkę masz za giętką i nie wyczuwasz brań mniejszych ryb 
[2012-06-11 16:07]

Jack14

marek796 ja już kilkanaście lat wędkuję i naprawdę możesz mi wierzyć lub nie ale jak coś jest na haku prawidłowo (zacięte) to jest.

No przynamniej przez jakiś czas :-)) i jest to na 100% ryba.

[2012-06-11 16:37]

3Bit

Jeżeli chodzi o blaszki z trójostrzowymi kotwiczkami to sposób jej prowadzenia (jednostajne zwijanie) gwarantuje zacięcie ryby samym rozpędem nawijania, w przypadku gumek jednak czasem trzeba dociąć bo nie zawsze pojedynczy hak ustawi się w ten sposób, że zagwarantuje samozacięcie. 

Apropo gumek, na nich dobrze widać czy był atak czy tylko Ci sięwydawało. Czy ogonki są ponadgryzane? widać ślady ataku?

Na początek dobrze naostrz haki, bądź wymień samą kotwiczkę i łów obrotówkami, zapięcia będą automatyczne. Jeżeli lubisz gumki, to zwiększ częstość podbić przy opadzie, z czasem coś wpadnie.

pozdrawiam

[2012-06-11 18:29]

JOPEK1971

Jeżeli chodzi o blaszki z trójostrzowymi kotwiczkami to sposób jej prowadzenia (jednostajne zwijanie) gwarantuje zacięcie ryby samym rozpędem nawijania, w przypadku gumek jednak czasem trzeba dociąć bo nie zawsze pojedynczy hak ustawi się w ten sposób, że zagwarantuje samozacięcie. 

Apropo gumek, na nich dobrze widać czy był atak czy tylko Ci sięwydawało. Czy ogonki są ponadgryzane? widać ślady ataku?

Na początek dobrze naostrz haki, bądź wymień samą kotwiczkę i łów obrotówkami, zapięcia będą automatyczne. Jeżeli lubisz gumki, to zwiększ częstość podbić przy opadzie, z czasem coś wpadnie.

pozdrawiam

Zwiększenie podbic przynęty może zainteresowac drapieżnika,ale nie zwiększy skuteczności zacięc.Miałem kiedyś taki przypadek przy łowieniu obrotówką,że szczupak płynąc za nią próbował ją tak delikatnie że ciężko było wyczuc kontakt przynęty z rybą,zaciąłem skutecznie jak go zobaczyłem jak "dziobie"obrotówkę,w ciemno myślał bym że to jakiś lich okonek podskubuje.W duże przynęty szczupaki gryzą bardziej zdecydowanie,ale trzeba je dozbrajac w dodatkową kotwice,najlepiej ostrą. ;-)

[2012-06-11 18:55]

skalpel

jaka wędka?? [2012-06-12 12:45]

JakubUrsynow

ja nigdy nie docinam ryby uwazam, że np szczupak sam zapina się.

Ja wczoraj nie dociąłem i straciłem-najprawdopodobniej- przyzwoitego bolenia:/ Fakt, że trzeba bardzo dobrego refleksu, żeby zaciąć przy takim kopnięciu w przynętę.

A do autora-ja miałem ten sam problem i najpierw zamieniłem żyłkę na plecionkę. Nie pomogło, więc sprzedałem kijek na allegro...
Czasami po prostu zestaw nie leży, każdy musi znaleźć coś dla siebie.
[2012-06-12 13:27]

JakubUrsynow

jaka wędka??

Na miejscu pytanie.

[2012-06-12 13:29]

marek796

Napisałem wcześniej że wędzisko jest bardzo słabej jakości (jest bardzo miękkie - leje się).  A wiem że mam brania bo potrafie mniej więcej odróznic zaczep od brania okonia. A jezeli nawet uda mi sie doholować rybke do brzegu to spina sie kilka metrów ode mnie bo nie jest zacięta. I tu pojawia sie pytanko jakie polecicie wędzisko okoniowe w rozsądnej cenie 200zł (wklejankę)?
[2012-06-14 19:20]

bednar14

Wędki na okonia muszą być miękkie bo okonie mają delikatne pyszczki a ty narzekasz że wędka jest bardzo miękka a chcesz wklejankę. Czegos tu nie rozumiem?
[2012-06-14 19:34]

marek796

Chodzi mi o to że mam okonia przez 2 sekundy bo prowadzi mi przynęte w bok potem go spinam. i wydaje mi się ze to może być wina wędziska które się leje. A wklejanka okoniowa jest sztywna i zaczyna sie giac dopiero na rybie. No chyba ze sie myle?

[2012-06-14 20:27]

z@mela

mam kultowa   wklejanke   na okonie o  nazwie  Konger World Champion tango  1-10   i    mialem kij  kupiony jakies 6 lat  temu  bylw miare sztywny  a pod  ryba sie    caly wyginal ale stracilem ten kij i chcialem kupic inny  szukalem  szukalem i   zakupilem ponownie   kongera   ten sam model  i co kij  sie leje jest wolniejszy  nie przenosi tak  drgań i niestety skutecznosc   zacieć mniejsza :/.

Jak masz brania  czujesz   je  i nie mozesz zaciąc  to  sprawdz  ostrość  haków  moze przyneta za wielka i okonie lapia za ogonek   .   Czesto  mam wlasnie tak  ze sa delikatne skubnięcia  nie do zacięcia  i  zazwyczaj zmiana koloru gumy  wielkosci  i  ciezaru główki  skutkuje  poprawą   skutecznośći  zacięć.
[2012-06-14 21:24]

Albo masz za tępy hak, albo jak kolega mówił za miękki kij, albo za późno zacinasz [2012-06-16 13:58]

z@mela

zapomnialem dodac ze jak masz  sztywny kij i zacinasz  zbyt mocno to rozrywasz im pyski   bo okonie maja bardoz kurche pyszczki
[2012-06-17 17:56]

Może być kilka powodów a mianowicie: -tępe haki -jak łowisz na gumki to może masz za krotki haczyk lub jego grot za mało wystaje z gumy  -może masz tylko skubnięcia  -lub nieodpowiednią wędkę  [2012-06-17 19:54]

zbewola

Witam. Ciekawa sprawa. To nie wina wędki bo ryba na nią nie patrzy. Musisz przetestować kilka rzeczy: zacznij zacinać wolniej { grubszy czubek przy wędce| lub wolniej przy wędce miękiej. Do tego trzymaj wędkę szczytówką w dól podczas holu Proponuje też wymienić kotwiczki w błystkach obrotowych na większe- starą kotwicę trzba odciąć, założyć kółko łącznikowe i doczepić nową kotwię z wabikiem. To ostatnie wyjście skutkuje najbardziej w przypadku obrotówek. Nie doradzę nic w sprawie gumek bo nie łowię na nie. [2017-05-09 19:02]

Sith

Kolego @zbewola, rada chyba spóźniona o circa 5 (słownie pięć) lat... :))) :))) :))) [2017-05-10 05:42]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia